Ухвала суду № 133808212, 08.07.2025, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
08.07.2025
Номер справи
496/5087/24
Номер документу
133808212
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 496/5087/24

Провадження № 2/496/628/26

У Х В А Л А

повний текст

08 липня 2025 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

за участю: секретаря Рогачко О.С.,

представника позивача прокурора Іщук А.О.,

представника відповідача адвоката Кліменко В.П. в режимі відеоконференції,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Біляївка заяву представника відповідача про закриття провадження у справі,-

У С Т А Н О В И В:

В провадженні суду розглядається вказана цивільна справа.

Представник відповідача адвокат Кліменко В.П. в підготовчому засіданні підтримав подану ним заяву про закриття провадження у справі. Заява обґрунтована тим, що з єдиного державного реєстру юридичних осіб, та фізичних осіб підприємців України, вбачається, що - Одеська обласна (військова) адміністрація, не зареєстрована, а ЄДРПОУ 00022585, який зазначила прокурор у позові, як ЄДРПОУ Одеської обласної (військової) адміністрації, цій особі не належить, а належить Одеській обласній адміністрації, яка не є позивачем, та особою, яка бере участь у розгляді справи.Відповідно до ст.80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Відповідно до ч.4 ст.87 ЦК України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. Таким чином, адвокат аналізуючи наведені норми матеріального права, прийшов до висновку, що у зв`язку з відсутністю державної реєстрації Одеської обласної (військової) адміністрації, ця особа, на даний час, ще не створена, як юридична особа. Тобто не є юридичною особою. Отже, в порядку ст. 91, 92 ЦК України немає цивільної правоздатності та не набуває цивільних прав та обов`язків у справі.Просить закрити провадження у відповідності до ч.ч.1, 7 ст.255 ЦПК України, а саме суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Представник позивача - прокурор Іщук А.О. в підготовчому засіданні заперечувала проти закриття провадження у справі, оскільки Одеська обласна державна (військова) адміністрація була утворена на підставі Указу Президента України на основі вже існуючої Одеської обласної державна адміністрації.

Ознайомившись із матеріалами справи, вислухавши пояснення учасників судового засідання, суд прийшов до наступного висновку.

ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до ст. 2 Закону - правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 4 Закону, на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

Найменування військових адміністрацій населених пунктів є похідними від назв відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні був введений воєнний стан строком на 30 діб. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який неодноразово було продовжено, в тому числі Указом Президента України №271/2024 від 06.05.2024 року, затвердженого Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 14.05.2024 року, строком на 90 діб.

Так, Указом Президента України №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку було постановлено:

1. Утворити:

Вінницьку обласну військову адміністрацію;

Волинську обласну військову адміністрацію;

Донецьку обласну військову адміністрацію;

Дніпропетровську обласну військову адміністрацію;

Житомирську обласну військову адміністрацію;

Закарпатську обласну військову адміністрацію;

Запорізьку обласну військову адміністрацію;

Івано-Франківську обласну військову адміністрацію;

Київську міську військову адміністрацію;

Київську обласну військову адміністрацію;

Кіровоградську обласну військову адміністрацію;

Луганську обласну військову адміністрацію;

Львівську обласну військову адміністрацію;

Миколаївську обласну військову адміністрацію;

Одеську обласну військову адміністрацію;

Полтавську обласну військову адміністрацію;

Рівненську обласну військову адміністрацію;

Сумську обласну військову адміністрацію;

Тернопільську обласну військову адміністрацію;

Харківську обласну військову адміністрацію;

Херсонську обласну військову адміністрацію;

Хмельницьку обласну військову адміністрацію;

Черкаську обласну військову адміністрацію;

Чернівецьку обласну військову адміністрацію;

Чернігівську обласну військову адміністрацію.

У зв`язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених у цій статті, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набувають статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій.

2. Утворити на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації.

У зв`язку з утворенням районних військових адміністрацій відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних районних військових адміністрацій та начальників таких військових адміністрацій.

3. Генеральному штабу Збройних Сил України, головам обласних, Київської міської, районних державних адміністрацій здійснити відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" заходи, пов`язані з утворенням військових адміністрацій, зазначених у статтях 1 і 2 цього Указу, та поінформувати про результати.

4. Генеральному штабу Збройних Сил України, Кабінету Міністрів України, обласним, Київській міській військовим адміністраціям відповідно до компетенції здійснювати спрямування, координацію та контроль за діяльністю обласних, Київської міської, районних військових адміністрацій.

5. Цей Указ набирає чинності з дня його підписання.

Відповідно до ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Отже, станом на подання позову, 31.07.2024 року, в Україні діяв воєнний стан, та на базі існуючої Одеської обласної державної адміністрації, було утворено Одеську обласну (військову) адміністрацію, без реєстрації нової юридичної особи з створенням коду ЄДРПОУ та припиненням Одеської обласної державної адміністрації.

Керуючись ст. ст. 255, 258, 260 ЦПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Кліменко Володимира Павловича про закриття провадження у справі за позовом керівника Біляївської окружної прокуратури в інтересах Одеської обласної (військової) адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Державне спеціалізоване господарство підприємство «Ліси України» в особі філії «Одеське лісове господарство», Державна інспекція архітектури та містобудування України про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, шляхом скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта будівництва, припинення володіння правом приватної власності на садовий будинок з одночасним закриттям реєстраційного розділу об`єкта нерухомого майна, знесення самочинно збудованого садового будинку, будинків, звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки від розміщених на ній тимчасових споруд та стягнення судових витрат відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст рішення складено 15 серпня 2025 року, з урахуванням навантаження на склад суду, яке пов`язано з тим, що від штатної кількості 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки - 6, недостатня кількість суддів, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ, введенням воєнного стану, відключення електропостачання, обумовлює збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду, оскільки показники навантаження перевищують нормативні у 6 разів, передачі справ 2-х інших суддів, суд першої інстанції позбавлений можливості дотримання строків, передбачених національним законодавством.

Суддя В.М. Буран