Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 523/2241/25
Провадження № 2/496/1978/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2025 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Горяєва І.М.,
за участю секретаря Сурженко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду м. Біляївка Одеської області цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, -
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надмірно виплачену суму компенсації за догляд у розмірі 18 000 грн. та судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебував на обліку в управлінні, як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року. Механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, встановлений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859. Компенсація за догляд була призначена ОСОБА_1 з 01.10.2023 на підставі його заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 05.10.2023. 09.09.2024 до управління надійшов лист від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 06.09.2024 № 19-61115/18/24, в якому зазначено, що 04.11.2023 ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 виїхали за межі України. 17.12.2023 ОСОБА_2 повернулась до України без ОСОБА_1 . Тобто, догляд за особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі не здійснювався. У зв`язку із чим, представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою судді Біляївського районного суду Одеської області від 03 квітня 2025 року було відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Ухвалою суду від 14.05.2025 року залучено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову до участі у розгляді справи.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, але надав заяву, відповідно до якої просив провести судове засідання за його відсутності, позовну заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини не явки суд не повідомив, також в установлений ч. 7 ст. 178 ЦПК України строки не подав до суду відзив на позовну заяву, будучи повідомленим належним чином про наявність ухвали про відкриття провадження та необхідністю подання відзиву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання відповідно до частин 3, 4, 11 ст. 128 ЦПК України, в судове засідання не з`явився без поважних причин, а представник позивача не заперечував проти проведення заочного розгляду справи, судом було постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, що відповідає вимогам статей 280-281 ЦПК України.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні, як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року.
Призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, встановлений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 (далі - Порядок №859).
Компенсація за догляд була призначена ОСОБА_1 з 01.10.2023 на підставі його заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 05.10.2023 (а.с. 8).
ОСОБА_2 було надано заяву від 05.10.2023 року про згоду отримувати соціальні послуги (а.с. 14).
Згідно рішення від 26.10.2023 року про призначення, перерахунок фізичним особам, які надіють соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_1 призначено виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.10.2023 по 31.12.2023, з 01.01.2024 по 30.09.2024 (а.с. 15).
09.09.2024 до управління надійшов лист від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 06.09.2024 № 19-61115/18/24, в якому зазначено, що 04.11.2023 ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 виїхали за межі України. 17.12.2023 ОСОБА_2 повернулась до України без ОСОБА_1 (а.с. 16).
01.10.2024 року відповідачу було направлено лист про необхідність повернення коштів у сумі 18000,00 грн. (а.с. 17, 18), проте кошти у розмірі 18000,00 грн. відповідачем повернуті не були. Відтак, залишок коштів компенсації, що підлягають поверненню складає 18000,00 грн., що підтверджується довідкою від 02.02.2025 року (а.с. 20).
Відповідно до підпункту 5 пункту 11 Порядку №859, виплата компенсації припиняється в разі перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, передбачені Законом України «Про соціальні послуги» (надалі Закон). Статтею 13 Закону встановлено, що порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
На виконання вищезазначених вимог Закону постановою Уряду «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (зі змінами) (надалі Порядок).
Так, частиною шостою статті 13 Закону та пунктом 1 Порядку передбачено, що компенсація за догляд (далі компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (далі соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, особами з інвалідністю I групи.
Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, відповідних документів.
Згідно з пунктом 4 Порядку розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
У разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов`язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.
Як наслідок, відповідно до вимог пункту 11 Порядку ОСОБА_1 не мав права на призначення компенсації, починаючи з 01.01.2024 року по 01.09.2024 року.
Абзацом першим пункту 19 Порядку встановлено, що суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу третього 19 Порядку, якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
Враховуючи викладене, оскільки внаслідок порушення ОСОБА_1 зобов`язання про повідомлення Департаменту про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації, зокрема, про його виїзд за кордон 04.11.2023 року на строк понад 30 днів, йому було надміру виплачено суми компенсації за період 01.01.2024 по 01.09.2024 у розмірі 18000,00 грн., тому переплачена сума компенсаційних виплат підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
На підставі ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тому проаналізувавши та зваживши у сукупності наведені вище докази, суд приходить до висновку, що позивачем доведено належними, допустимими та достатніми доказами позовні вимоги, які знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, а тому позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача на користь позивача згідно ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 279, 282-284, 354-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, вул. Косовська, 2 Д, м. Одеса) надміру виплачену суму компенсації за догляд у розмірі 18000,00 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: І.М. Горяєв
З урахуванням розрахунку ДСА України щодо необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23, чисельність суддів Біляївського районного суду, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб (штатна кількість 11 суддів, але фактична кількість суддів в Біляївському районному суду Одеської області, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ на теперішній час 6 суддів (без урахування суддів, які на лікарняному, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження, тому з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило збільшення строку складання повного тексту рішення суду, яку було складено 03.02.2026 року.