Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2026 р. № 400/12531/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 до відповідачаВідділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, вул. Космонавтів, 61,м. Миколаїв,54056, Державна служба України з безпеки на транспорті, вул. Фізкультури, 9,м. Київ,03150, провизнання протиправною та скасування постанови від 09.09.2025 року № ОПШ47789,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті з вимогами визнати протиправними та скасувати постанову відповідача №ОПШ047789 від 09.09.2025 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 гривень.
Свої позовні вимоги, окрім іншого, ОСОБА_1 обґрунтував тим, що він не є суб`єктом господарювання, свій статус як фізичної особи-підприємця припинив ще у 2012 році, а тому він не може бути суб`єктом відповідальності за ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» оскільки адміністративно-господарські санкції можуть бути накладення лише на юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час проведення рейдової перевірки було встановлено перевезення автомобілем DAF з напівпричепом Schmitz вантажу щебенево-піщаної суміші з перевищенням встановлених норм. Відповідно до товарно-транспортної накладної перевізником був зазначено ТОВ «КІППЕР-ТРАНС». Під час розгляду справи ОСОБА_1 особисто звернувся до відділу державного нагляду то повідомив, що 05.08.2025 під час виявлення порушення перевізником був саме він, тому відділом було визначено перевізником саме його. Оскільки, ОСОБА_1 є власником транспортних засобів, а також сам власноручно повідомив що був 05.08.2025 був перевізником, постанову про адміністративно-господарські санкції прийняли стосовно нього. В Законі України «Про автомобільний транспорт» ніде не зазначено, що перевізником може бути лише фізична особа-підприємець. В ст.60 Закону зазначено, що відповідальність покладається саме не перевізників. А в ст.1 Закону зазначено, що фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. Таким чином, відповідальність передбачена ст.60 Закону, жодним чином не пов`язана зі статусом суб`єкта господарювання.
В судових засіданнях представники позивача та відповідача підтримали власні позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 в період з 11.04.2007 по 04.04.2012 був зареєстрований в статусі фізичній особи-підприємця. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 був діяльність вантажного автомобільного транспорту.
04.04.2012 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис №25210060004003257 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 на підставі власного рішення.
У власності ОСОБА_1 з 2021 р. перебуває спеціалізований сідловий тягач DAF XF105-460 р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz р.н. НОМЕР_2 .
20.01.2024 ОСОБА_2 за договором найму (оренди) транспортних засобів, передав зазначений автомобіль, а також інші 13 транспортних засобів, в оренду ПП «ТРАНСБУДАЛЬЯНС».
05.08.2025 автомобіль DAF XF105-460 р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz р.н. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_3 здійснював перевезення щебенево-піщаної суміші по автодорозі Н-24 Благовещенське- Миколаїв.
В районі 210 км зазначеної автодороги, працівниками Укртрансбезпеки автомобіль DAF XF105-460 р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz р.н. НОМЕР_2 був зупинений для проведення габаритно-вагового контролю.
За результатами зважування, встановлено, що повна маса автомобіля складає 49,35 тонн, що понад 30% встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків.
За вказаним фактом працівниками Укртрансбезпеки складно Акт №ОАР 038795.
07.08.2025 ОСОБА_1 особисто подав до Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївської області заяву про те, що 05.08.2025 перевізником був саме він, та здійснював перевезення вантажу для власних потреб (арк.спр.113).
Відділом державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті повідомлено Шерстюка О.І. про можливість прийняття ним участі у розгляду справи про порушення на автомобільному транспорті за Актом №ОАР 038795.
09.09.2025 уповноваженою особою відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ОПШ 047789 до ОСОБА_1 за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, правопорушення передбаченого абзацом 17 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», в розмірі 51000 гривень.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.
Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд).
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Абзацом 17 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи - зокрема за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф.
Таким чином, суд погоджується з аргументами відповідача, що він має право на проведення рейдових перевірок під час яких здійснювати габаритно-ваговий контроль. Оскільки, 05.08.2025 під час здійснення зважування автомобіля DAF XF105-460 р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz р.н. НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 було встановлено, що його загальна маса дорівнює 49,35 т, що більше ніж на 30% перевищую дозволену максимальну масу в 44 т, в діях перевізника вбачається склад правопорушення передбаченого абз.17 ч.1 ст.17 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Разом з тим, ОСОБА_1 з 04.04.2012 припинив свій статус фізичної особи-підприємця, та на даний час не є суб`єктом господарювання.
ОСОБА_1 володіє декількома одиницями вантажного транспорту та це питання постійно є предметом судового розгляду. Відповідно до сталої судової практики між тими самим сторонами викладеної у рішення в адміністративних справах, №№ 814/1839/17, 400/2934/18, 400/747/19, 400/251/19, 400/265/19, 400/44/20, 400/2958/20/ 400/2960/20, 400/2961/20, 400/3746/20, 400/4224/21, 400/7824/21, фізична особа без статусу підприємця не може бути перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно бути суб`єктом правопорушення визначеного ст.60 цього Закону.
У постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2022 у справі №400/6084/21 за позовом ОСОБА_1 , прямо вказано з цього приводу, що оскільки позивач не був зареєстрований станом на як фізична особа-підприємець, а тому до нього не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, у тому числі такі, що передбачені статтею 60 Закону № 2344-III.
Враховуючи викладене, суд вимушений констатувати, що оскільки ОСОБА_1 не має статусу фізичної особи-підприємця, він не є суб`єктом господарювання, а за таких обставин не може бути суб`єктом адміністративно-господарських санкцій, у тому числі передбачених Законом України «Про автомобільний транспорт».
Позов належить задовольнити у повному обсязі, визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті №ОПШ047789 від 09.09.2025 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 3028 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) до Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Космонавтів, 61,м. Миколаїв,54056 39816845) Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Фізкультури, 9,м. Київ,03150 39816845) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті №ОПШ047789 від 09.09.2025 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 гривень.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Космонавтів, 61,м. Миколаїв,54056 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 04.02.2026