Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2026 р. № 400/5648/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, третя особаГоловне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, провизнання протиправним та скасування рішення від 25.04.2025 №143250012143, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 25.04.2025 року № 143250012143;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 21.04.2025 року пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди її роботи з 20.03.2001 року по 23.12.2024 року на різних посадах в органах податкової служби, врахувавши при обчисленні розміру пенсії відомості про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.02.2025 року № 23/14-29-10-02-05 та № 24/14-29-10-02 -05.
Ухвалою від 09.06.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевих перехідних положень Закону № 889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Позивач працювала на посадах, робота на яких зараховується до державної служби та у неї наявний необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Копію ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками отримав через електронний кабінет.
Верховний Суд у постанові від 21.02.2024 року у справі № 640/22958/21 дійшов висновку, що довідка про доставку електронного листа є допустимим доказом, що підтверджує вручення стороні судового рішення, надісланого в електронній формі.
Третя особа, ГУ ПФУ в Миколаївській області, надало письмові пояснення, у яких зазначено, що на день звернення стаж на посадах віднесених до посад державної служби становить 02 роки 09 місяців (з 05.08.1985 року по 09.11.1987 року та з 27.06.2016 року по 31.12.2013 року).
Таким чином, як вважає третя особа, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято правомірне рішення від 25.04.2025 року № 143250012143 про відмову в проведенні перерахунку пенсії (переведенні з пенсії за віком згідно із Законом № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 за заявою від 21.04.2025 року.
Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
21.04.2025 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі та раніше за текстом Закон № 889).
За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яким 25.04.2025 року прийнято рішення № 143250012143 про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Вказаним рішенням позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 у зв`язку з відсутністю стажу державної служби.
З листа ГУ ПФУ в Миколаївській області від 18.03.2025 року № 4036-3209/С-02/8-1400/25, наданого у відповідь на відзив позивача від 04.03.2025 року, вбачається, що
За записами в трудовій книжці до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком державного службовця, станом на 01.05.2016 року зараховано періоди:
- з 05.08.1985 року по 09.11.1987 року на посадах економіста та старшего економіста в бюро підготовки та випуску статистичних матеріалів по промисловості обчислювального центру Миколаївського обласного статистичного управління;
- з 27.06.2013 року по 31.12.2013 року на посаді головного державного податкового інспектора в Очаківській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Миколаївській області, встановлено 13 ранг державного службовця.
Всього 2 роки 9 місяців, що недостатньо для призначення пенсії за віком державного службовця.
Отже, для проведення розрахунку пенсії за віком за нормами Закону № 3723 за довідками про складові заробітної плати державного службовця, які долучено до звернення, підстави немає.
Не погоджуюсь з рішенням пенсійного органу, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положено ст. 1 Закону № 1058 пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України № 889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі та раніше за текстом Закон № 3723).
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723 встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону № 1058 особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом № 889) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 вік і страховий стаж.
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, право на пенсію одержують особи, зазначені в п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування за періоди роботи (служби, навчання) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло до 01.05.2016 року, а за періоди роботи (служби, навчання) з 01.05.2016 року ст. 46 Закону № 889 та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом № 889 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі Порядок № 283), додатка до нього та інших нормативно-правових актів.
Пунктом 2 Порядку № 283 передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не передбачених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Також, до набрання чинності Законом України від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон № 2493) на посадових осіб місцевого самоврядування поширювалась чинність Закону № 3723.
З набранням чинності Закону № 2493 керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Статтею 2 Закону № 2493 визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і одержує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до ст. 22 Закону № 2493 до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
За даними трудової книжки позивача:
- 20.03.2001 року призначено на посаду старшого держподатревізора-інспектора відділу податкового аудиту Державної податкової інспекції у Миколаївському районі Миколаївської області (запис № 16);
- прийнято присягу державного службовця (запис № 17);
- 25.07.2001 року присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби ІІІ рангу (запис № 18);
- 05.03.2002 року переведено на посаду старшого держподатревізора-інспектора відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 20);
- 03.12.2002 року переведено на посаду головного держподатінспектора відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 21);
- 18.08.2003 року переведено на посаду головного держподатінспектора групи стягнення коштів, майна та розпорядження безхазяйним майном, а також майном, що переходить у власність держави відділу стягнення податкового боргу та роботи по розпорядженню безхазяйним майном (запис № 22);
- 24.03.2004 року переведено на посаду старшого держподатревізора-інспектора групи планування та інформаційного забезпечення відділу стягнення податкового боргу та роботи по розпорядженню безхазяйним майном (запис № 23);
- 05.08.2004 року призначено в порядку переведення на посаду головного держподатінспектора відділу стягнення податкового боргу та роботи по розпорядженню безхазяйним майном (запис № 24);
- 20.07.2004 року присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби ІІ рангу (запис № 25);
- 30.09.2004 року переведено на посаду головного держподатінспектора відділу стягнення податкового боргу (запис № 26);
- 20.01.2005 року переведено на посаду головного держподатінспектора відділу забезпечення податкових зобов`язань (запис № 27);
- 01.09.2005 року переведено з посади головного держподатінспектора відділу забезпечення податкових зобов`язань на посаду головного держподатінспектора відділу погашення прострочених податкових зобов`язань (запис № 28);
- 02.08.2006 року переведено на посаду старшого державного податкового ревізора інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи (запис № 29);
- 14.12.2006 року переведено на посаду головного державного податкового інспектора відділу інформатизації процесів оподаткування (запис № 30);
- 01.03.2007 року переведено на посаду головного державного податкового інспектора з питань організаційно-розпорядчої роботи (запис № 31);
- 02.04.2007 року присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу (запис № 32);
- 03.03.2008 року переведено на посаду старшого державного податкового ревізор- інспектора сектору погашення прострочених податкових зобов`язань (запис № 33);
- 22.05.2008 року призначено на посаду головного державного податкового ревізор- інспектора сектору погашення прострочених податкових зобов`язань (запис № 34);
- 12.03.2012 року звільнено із займаної посади в порядку переведення до Очаківської ОДПІ Миколаївської області Державної податкової служби (запис № 35);
- 13.03.2012 року призначено в порядку переведення на посаду головного державного податкового інспектора з питань погашення податкового боргу Миколаївського відділення (запис № 36);
- 27.06.2013 року переведено на посаду головного державного інспектора з питань координації погашення податкового боргу та надання адміністративних послуг Миколаївського відділення Очаківської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (запис № 38);
- присвоєно 13 ранг державного службовця (запис № 39);
- 01.01.2014 року присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи І рангу» (запис № 40);
- 22.05.2015 року призначено на посаду головного державного ревізор-інспектора з питань погашення заборгованостей Миколаївського відділення Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області (запис № 41);
- 01.02.2016 року переведено на посаду головного державного ревізор-інспектора з питань погашення боргу Миколаївського відділення Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області (запис № 42);
- 01.06.2017 року переведено на посаду головного державного інспектора Миколаївського відділення Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області (запис № 43);
- 04.12.2018 року звільнено з займаної посади в порядку просування по службі для подальшої роботи в Головному управлінні ДФС у Миколаївській області (запис № 44);
- 05.12.2018 року призначено на посаду головного державного інспектора організації документування і роботи з документами з обслуговування Очаківського управління організації роботи ГУ ДФС у Миколаївській області (запис № 45);
- присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи ІІІ рангу (запис № 46);
- 21.08.2019 року звільнено з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Миколаївській області (запис № 47);
- 22.08.2019 року призначено на посаду головного державного інспектора сектору організації документування роботи з документами з обслуговування Очаківського управління управління забезпечення роботи ГУ ДПС у Миколаївській області (запис № 48);
- присвоєно 6 ранг державного службовця (запис № 49);
- 09.10.2020 року переведено на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу планування, аналізу та звітності управління податкового адміністрування (запис № 50);
- 21.12.2020 року звільнено з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Миколаївській області (запис № 51);
- 22.12.2020 року призначено на посаду головного державного інспектора Миколаївської державної податкової інспекції (запис № 52);
- 23.12.2024 року припинено державну службу та звільнено із займаної посади у зв`язку з скороченням чисельності і штату державних службовців внаслідок зміни структури та штатного розпису (запис № 53).
Судом встановлено, на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889, у позивача наявний необхідний вік, позивач має достатньо страхового стажу, що не заперечується відповідачем (більше 20 років стажу державної служби), а отже позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону № 3723.
Згідно із ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Частинами 1 та 2 ст. 10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
З урахування того, що заява про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 подана позивачем 21.04.2025 року, саме з цієї дати позивач має право на переведення на відповідну пенсію.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в Миколаївській області врахувати довідки від 14.02.2025 року № 23/14-29-10-02-05 та № 24/14-29-10-02-05, суд зазначає наступне:
Позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії надано до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідки від 14.02.2025 року № 23/14-29-10-02-05 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 24/14-29-10-02-05 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Головним управлінням ДПС у Миколаївській області.
Порядок призначення пенсій згідно із Законом № 889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону № 3723, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі Порядок № 622).
Пунктом 4 Порядку № 622 установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У пункті 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчать що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 (далі Постанова № 1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом встановлено, що довідка про складові заробітної плати для державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана за останньою займаною позивачем посадою. Довідка складена за формою, затвердженою Постановою № 1-3, та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років (50%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У свою чергу, довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) відповідає формі довідки, яка затверджена Постановою № 1-3, та містить дані про надбавку за інтенсивність праці, розмір премії, та на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
З урахуванням зазначеного, позов у даній частині вимог підлягає задоволенню.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 25.04.2025 року № 143250012143.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 21.04.2025 року пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди її роботи з 20.03.2001 року по 23.12.2024 року на різних посадах в органах податкової служби, врахувавши при обчисленні розміру пенсії відомості про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.02.2025 року № 23/14-29-10-02-05 та № 24/14-29-10-02 -05.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04.02.2026 року.
Суддя О.В. Малих