Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2010 року Справа № 2а-555/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Муляренко О.В.,
за участю:
прокурора Коваль Л.М.
особи в інтересах якої заявлений позов представник Шевченко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Олександрівського району в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський завод продтоварів»про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Олександрівського району Кіровоградської області (далі позивач) в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) звернувся з адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський завод продтоварів»(далі відповідач) штрафних санкцій до Державного бюджету України у розмірі 17000 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Згідно п. 1 Положення про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Головою комісії з цінних паперів 21.01.2003 р., Кіровоградське територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка покликана забезпечувати реалізацію єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідності з наданими повноваженнями, визначеними цим Положенням і є юридичною особою.
Відповідно до вимог ст. ст. 8, 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, в особі уповноважених осіб, має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів, відповідно до чинного законодавства, а також, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здіснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 7 серпня 2009 року уповноваженою особою Комісії на підставі акту № 92-КІ встановлений факт порушення відповідачем вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме, відповідач не надав регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2008 рік, чим порушив вимоги ст.ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та п. 1, п. 5, глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 р.
В судовому засіданні позивач та представник Комісії підтримали позовні вимоги в повному обсязі. Відповідач в судове засідання не зявився, не направив на адресу суду заперечень з приводу позовних вимог, доказів сплати заборгованості, або інших доказів в обґрунтування її відсутності, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 24.12.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28.12.2009 р. про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ст. 167 КАС України.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, на основі наявних доказів, суд встановив прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Юридична особа Відкрите акціонерне товариство «Олександрівський завод продтоварів» (далі Товариство), ід. код 13758313, зареєстроване Олександрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 29.06.1999 р. (а.с. 78)
14 серпня 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.08.2009 р. № 92-КІ у відношенні ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, встановлено порушення чинного законодавства про цінні папері, а саме, не надання регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2008 рік. У звязку з виявленими порушеннями уповноваженою особою видане розпорядження № 45-КІ (а.с. 8) від 14.08.2009 р. про усунення порушень законодавства в термін до 01.10.2009 р. та про письмове інформування Товариством до 05.10.2009 р. уповноваженої особи про виконання розпорядження. Розпорядження направлене супровідним листом 14.08.09 р. на адресу Товариства, що підтверджується поштовим чеком № 6383 від 14.08.09 р. (а.с. 58)
19 жовтня 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., на підставі службової записки головного спеціаліста відділу контрольно-правової роботи Шевченко Т.В. № 33 від 19.10.2009 р. у відношенні ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, встановлено, що розпорядження № 45-КІ від 14.08.2009 р. не виконано, не виконання має ознаки правопорушення, на підставі зазначеного постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства. (а.с. 9) Постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів керівника Товариства зобовязано 29 жовтня 2009 року о 11 годині 30 хвилин зявитися на підпис акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень за адресою м. Кіровоград, вул. Леніна, 64/53, кім. 602. Постанову направлено супровідним листом на адресу Товариства, що підтверджується поштовим чеком № 1498 від 20.10.09 р. (а.с. 57)
29 жовтня 2009 року повноваженою особою, головним спеціалістом відділу контрольно-правової роботи Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шевченко Т.В. у відношенні ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, встановлено, що розпорядження № 45-КІ від 14.08.2009 р. не виконано, по даному факту складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 115-КІ від 29.10.2009 р. (а.с. 11) Згідно напису на акті представник юридичної особи, відносно якої порушено справу на підписання акту про правопорушення не зявився.
29 жовтня 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., у відношенні ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, встановлено, що 29.10.2009 р. складений акт № 115-КІ про правопорушення на ринку цінних паперів. (а.с. 12) Постановою про розгляд справи про правопорушення від 29.10.2009 р. призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 05.11.2009 р. об 10 год. за адресою вул. Леніна, 64/53, кім. 602. Згідно п. 2 резолютивної частини зазначеної постанови справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, повноваження якого засвідчені довіреністю.
Акт про правопорушення від 29.10.09 № 115-КІ та постанову про розгляд справи про правопорушення від 29.10.09 направлено на адресу Товариства 29.10.09 згідно поштового чеку № 8009 (а.с. 56)
5 листопада 2010 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., у відношенні ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, винесено постанову № 119-КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження від 14.08.09 р. № 45-КІ та на підставі акту про правопорушення від 29.10.2009 р. № 115-КІ, яким підтверджується факт вчинення правопорушень, а, також, на підставі п. 8 ст. 11 Закону Україні «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»постановою № 119-КІ (а.с. 14) за невиконання розпорядження застосовано до ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 17000 грн. Згідно п. 3 резолютивної частини постанови постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або до суду у встановленому законодавством порядку.
6 листопада 2009 року постанову від 05.11.2009 р. № 119-КІ направлено керівнику ВАТ «Олександрівський завод продтоварів», рекомендованою кореспонденцією за № 3418 супровідним листом за вих. № 919-05-е згідно фіскального поштового чеку. (а.с. 15)
Відповідно до ч.1 ст.361 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Повноваження та компетенція Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені Положенням про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі Положення), затвердженого рішенням Комісії за № 580 та затвердженим Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Балюк А.І. (а.с. 30-34)
Згідно ч. 1 Положення Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі Управління) входить до системи Комісії. Відповідно до п. 4 ч. 5 Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює дотримання в регіоні законодавства про цінні папери. Згідно п. 3 ч. 6 Положення Управління має право відповідно до наданих повноважень звертатись до суду та господарського або іншого суду з позовами (заявами) у звязку з порушеннями законодавства України, відповідно до п. 7 ч. 6 Положення управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також, штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню. Згідно ч. 16 Положення Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку зі своїм найменуванням та зображення малого Державного Герба України, інші печатки та штампи, фірмовий бланк.
Статтею 39 Закону України, від 23.02.2006, № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено наступне. Емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку особою, яка веде облік права власності на акції емітента у депозитарній системі України, у строки, порядку та за формою, що встановлені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій є відкритою і оприлюднюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Статтею 40 Закону України, від 23.02.2006, № 3480-IV визначений зміст та порядок надання регулярної інформації про емітента. Регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється: для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно. Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року. Квартальна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість); квартальна фінансова звітність; участь емітента у створенні інших підприємств, установ та організацій. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272,зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811, протокол засідання Комісії від 11 грудня 2007 р. N 64, затверджені Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі Правила).
Відповідно до ч. 2 Розділу І метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів. Згідно ч. 5 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Рішення за справою повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 8 Розділу І Правил розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень. Відповідно до ч. 10 юридична особа, зокрема, може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення. Частиною 12 Розділу І Правил визначено, зокрема, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються центральним апаратом Комісії або територіальними органами Комісії відповідно до законодавства. Відповідно до ч. 16 Розділу І Правил постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Статтею 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року448/96-ВР (далі-Закону) зокрема визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Повноваження Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку визначені нормами ст. 8 Закону. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринк, зокрема, має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів визначена ст. 11 Закону відповідно до ч. 8 за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачено застосування фінансових санкцій - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ч. 6 ст. 71 якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідач своїм правом на подання пояснень чи заперечень не скористався, доказів сплати заборгованості, або інших доказів в обґрунтування її відсутності на адресу суду не направив у звязку з чим справу розглянуто на основі наявних доказів.
Як встановлено матеріалами справи факт скоєння правопорушення Відкритим акціонерним товариством «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, мав місце, застосовані санкції відповідачем не сплачені у звязку з цим позовні вимоги прокурора Олександрівського району в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський завод продтоварів»про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Олександрівський завод продтоварів», код ЄДРПОУ 13758313, до Державного бюджету України на рахунок відділення державного казначейства за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком № 31117106700041 «Надходження до загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»символ 101, одержувач УДК у Олександрівському районі, код одержувача 23896915, банк одержувача ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, штрафні санкції у розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн.)
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько