Постанова № 13378840, 16.03.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2010
Номер справи
2а-6206/09/1170
Номер документу
13378840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2010 року Справа № 2а-6206/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Л.І. Хилько, при секретарі - Валявській О.О.

за участю:

позивача представник Твердохліб О.І.

відповідача представник Майданник В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом управління Пенсійного фонду в Кіровоградському районі

до Спеціалізованої пересувної механізованої колони № 552 Кіровоградської обласної аграрної господарської асоціації шляхо-будівельних підприємств "Кіровоградоблагрошляхбуд"

про стягнення заборгованності

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з зазначеним адміністративним позовом.

Позивач обґрунтував позовні вимоги п. 16 та п. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058 відповідно до якого страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Також, позивач зазначив, що згідно п. 2 ст. 106 Закону № 1058 суми страхових внесків своєчасно нараховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і сплачуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій. Сплата страхових внесків відповідачем, починаючи з 20.02.2004 р., здійснювалася пізніше 20 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду, що призвело до нарахування позивачем фінансової санкції та пені, в звязку з чим УПФУ в Кіровоградському районі винесено рішення № 178 від 27.03.2009 р. про застосування фінансової санкції та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20.02.2004 р. по 23.02.2009 р. в сумі 186552 грн. 61 коп. в тому числі: фінансова санкція 137745 грн. 14 коп. та пеня 49316 грн. 47 коп. Рішення № 178 відповідачем не оскаржене отже є узгодженим.

В судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги та просив суд постановити рішення про стягнення з відповідача заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені в сумі 93232 грн. 02 коп., застосованих рішенням № 395 від 19.10.2009 р. (а.с. 49)

Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.03.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.03.2010 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши учасників справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Відповідно до п.п. 1.1. Статуту, затвердженого рішенням Ради Кіровоградської обласної аграрної господарської асоціації шляхо-будівельних підприємств «Кіровоградоблагрошляхобуд», протокол № 6 від 23.11.2005 р., зареєстрованого 10.02.2006 р. Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області СПМК 552 самостійний господарський статутний субєкт, що має право юридичної особи і здійснює виробничу діяльність з метою одержання прибутку (доходу). (а.с. 59)

Згідно п.п. 1.4. Статуту повна назва підприємства: Спеціалізована пересувна механізована колона № 552 Кіровоградської обласної аграрної господарської асоціації шляхо-будівельних підприємств «Кіровоградоблагрошляхобуд». (а.с. 59)

Частиною 1 статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005, № 2747-IV визначено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.

Відповідно до ч. 2. ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України, зареєстрованої в Мінюсті 16.01.2004 р. за № 64/8663, страхувальники є платниками страхових внесків.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього закону. Частиною 2 ст. 5 Закону передбачено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 2 ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які, відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Пунктом 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно з ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону, страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники і застраховані особи. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.

На підставі ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

На підставі ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.п. 2.1.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663, зі змінами та доповненнями, платниками страхових внесків є, зокрема, такі страхувальники як роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

В звязку з порушенням відповідачем платіжної дисципліни органом УПФУ застосовано до відповідача фінансову санкцію та нараховано пеню рішенням № 395 від 19.10.2009 р. в сумі 93232 грн. 02 коп. з яких: 56178,92 грн. сума штрафу, 37053,92 грн. сума пені (а.с. 51) Згідно підпису примірник рішення отриманий особисто начальником СПМК -552 Майданником В.І. (а.с. 63-65) Рішення № 395 відповідачем не оскаржене.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №№1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-ІV, одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з доказів, наданих позивачем, а саме, розрахунку заборгованості (а.с. 50) заборгованість позивачем розраховано у відповідності до норм п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-ІV та р. 9, р. 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Згідно п. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до наведеного, суд приходить до висновку, що факт заборгованості Спеціалізованої пересувної механізованої колони № 552 по сплаті фінансових санкцій в сумі 56178,92 грн. пені в сумі 37053,92 грн. підтвердився в ході судового розгляду. Загальна сума заборгованості складає 93232 грн. 02 коп.

На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, або інших доказів в обґрунтування її відсутності, а також, враховуючи визнання позовних вимог відповідачем в повному обсязі суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Так як судове рішення ухвалене по справі у якій позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути зі Спеціалізованої пересувної механізованої колони № 522, код ЄДРПОУ 01352557, на користь управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі суму боргу 93232 грн. 02 коп. ( девяносто три тисячі двісті тридцять дві грн. 02 коп.) з яких :заборгованість по фінансових санкціях в розмірі 56178 грн. 10 коп., заборгованість по пені в розмірі 37053 грн. 92 коп. за період з 20.02.2004 року по 30.06.2009 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько