Рішення № 133771407, 02.02.2026, Любешівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
162/314/25
Номер документу
133771407
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 162/314/25

Провадження № 2/162/16/2026

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року селище Любешів

Любешівський районний суд Волинської області у складі судді Глинянчука В.Д.,

з участю секретаря судового засідання Смаль Т.П.,

представника позивача Карпік В.Ф.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_1 Кота С.І.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження справу за цивільним позовом Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,

встановив:

1. Відомості про рух справи. Заяви і клопотання, процесуальні дії у справі.

Приватне акціонерне товариство «Волиньобленерго» (далі ПрАТ «Волиньобленерго») звернулося до Любешівського районного суду Волинської області з цим позовом 04 квітня 2025 року.

Ухвалою суду від 09 квітня 2025 року у справі відкрито загальне позовне провадження з призначенням підготовчого судового засідання.

Підготовче провадження у справі закрито ухвалою суду від 02 червня 2025 року.

Розгляд справи неодноразово відкладався, у тому числі за клопотанням відповідача ОСОБА_1 , у зв`язку із вступом у справу представника відповідача адвоката Кота С.І. Крім цього, у справі призначалась електротехнічна експертиза.

У судових засіданнях брали участь представник позивача Карпік В.Ф., відповідач ОСОБА_1 , його представник адвокат Кот С.І.

Розгляд справи завершено 21 січня 2026 року.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 244 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) судове рішення проголошено 02 лютого 2026 року.

2. Стислий виклад позиції позивача.

Позов умотивовано тим, що на підставі договору про користування електричною енергією для побутових потреб № 5312/347 ПрАТ «Волиньобленерго» як оператор системи розподілу постачає ОСОБА_2 електроенергію до будинку по АДРЕСА_1 .

Працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» 05 грудня 2024 року під час перевірки житлового будинку за вказаною вище адресою виявлено порушення підпункту 6 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року (далі Правила або ПРРЕЕ), а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку. Вказане порушення неможливо було виявити при контрольному огляді без використання спеціальних технічних засобів. Відповідач ОСОБА_1 при складанні акту № 001180 визнав, що це він здійснив самовільне підключення. На засідання комісії ПрАТ «Волиньобенерго» відповідачі не з`явилися. Відповідно до пункту 8.4.13 ПРРЕЕ комісією було проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на суму 106952,22 гривні, про що було складено відповідний протокол. Вказаний протокол та рахунок на оплату направлено відповідачам поштою 27 грудня 2024 року. Відповідачі мали здійснити оплату протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку. ОСОБА_1 04 лютого 2025 року подав заяву про реструктуризацію боргу, однак не сплатив необхідний мінімальний платіж у 30 % від суми боргу, тому договір про реструктуризацію укладено не було. На день звернення до суду заборгованість не сплачено.

Таким чином, ПрАТ «Волиньобленерго» просить солідарно стягнути з відповідачів вартість необлікованої електричної енергії у сумі 106952,22 гривні та 3028 гривень судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.

2.1 Пояснення представника позивача у судовому засіданні.

Представник позивача Карпік В.Ф. у судових засіданнях позовні вимоги підтримувала з підстав, викладених у позовній заяві.

Вивчивши висновок електротехнічної експертизи ОСОБА_3 просила не брати його до уваги. Експерт не зазначив, що він обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. При проведенні експертизи застосовано нормативно-правові акти, які втратили свою чинність, не відповідають змісту чинного законодавства. У ході експертизи досліджено документи, які відсутні в матеріалах справи. Представник позивача, покликаючись на правові висновки Верховного Суду, доводить, що сам по собі дефект акта про порушення не може спростувати факт порушення, якщо цей факт відображено у сукупності інших доказів.

3. Стислий виклад позиції відповідачів.

Відповідач ОСОБА_2 будь-яких заяв по суті справи не подала.

Відповідач ОСОБА_1 надав письмові пояснення, які прийняті судом як відзив на позовну заяву.

ОСОБА_1 звертає увагу суду, що лінія електропередач, якою живиться будинок матері по АДРЕСА_1 тривалий час перебуває в аварійному стані. Вузол електропроводки на горищі будинку було змонтовано техніками районних електромереж понад 20 років тому. Відповідач лише самостійно поновлював контакти, адже у 2000-х роках зайнялася ізоляція та мало не загорілася тирса на даху хати. Без цього вузла неможливе електропостачання. Взимку 2024 року після чергового обриву лінії він виявив, що індикатор на електролічильнику працює, а електроенергії не було, зрозумів, що відсутній «нуль», тому на згаданий вузол на даху будинку накинув провід, про який згодом забувся. Цей провід і виявили контролери. Між тим, зазначене не могло вплинути на покази лічильника щодо спожитої електроенергії. ОСОБА_1 підписав акт про порушення, бо погано бачить. Їздив у Камінь-Каширський на розгляд акту з надією, що його вислухають. Станом на 05 грудня 2024 року у відповідачів була переплата за електроенергію.

3.1. Стислий виклад позиції відповідачів у судовому засіданні.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та додав, що за викладеної в акті схеми неможливе безоблікове користування електроенергією.

Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Кот С.І. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, покликаючись на висновок електротехнічної експертизи. Передбачені главою 8.4 ПРРЕЕ формули розрахунку вартості необлікованої електроенергії можуть бути засновані лише у випадку фактичного підтвердження безоблікового користування електроенергією. Висновки електротехнічної експертизи не можна не враховувати при постановленні рішення у справі, адже спір за своєю суттю є технічним.

Крім цього, ОСОБА_4 у судових дебатах заявив про те, що остаточний розрахунок судових витрат відповідача ОСОБА_1 буде подано додатково відповідно до частини восьмої статті 141 ЦПК.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Свідок позивача ОСОБА_5 у суді показав, що працює майстром у ПрАТ «Волиньобленерго». На підставі направлення про виконання робіт із засобами обліку разом з електромонтером ОСОБА_6 прибули до абонента ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 . Під час перевірки на горищі виявили розгалуження, підключення поза лічильником. Встановлено, що напруга поступала по «безобліку». Про це було складено акт, який ОСОБА_1 підписав без зауважень.

Свідок позивача ОСОБА_6 , електромонтер ПрАТ «Волиньобленерго», в судовому засіданні фактично підтвердив показання ОСОБА_5 .

Відповідно до договору про користування електричною енергією для побутових потреб №5312/347 від 25 вересня 2009 року ПрАТ «Волиньобленерго» постачало ОСОБА_2 електроенергію до будинку на хуторі у селі Деревок Любешівського (нині -- Камінь-Каширського) району Волинської області (а.с. 7, 8).

Позивачем до позовної заяви додано акт технічної перевірки № 1475 від 17 листопада 2020 року, в ході якої відповідачці ОСОБА_2 було замінено засіб обліку (а.с.15).

Актом технічної перевірки № 524011743 від 05 грудня 2024 року абонента по АДРЕСА_1 перевірено роботу електролічильника, встановлено, що він працює правильно. Між тим, виявлено порушення ПРРЕЕ, про що складено акт № 001180 (а.с. 16).

Актом № 001180 від 05 грудня 2024 року, який складено та підписано майстром ПрАТ «Волиньобленерго» ОСОБА_5 , електромонтером ПрАТ «Волиньобленерго» Поліщуком А.В., по АДРЕСА_1 встановлено порушення обліку електричної енергії відповідно до пункту 8.4.2 підпункту 6 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електропроводки до електромережі, що є власністю оператора розподілу з порушенням схеми обліку. Дане порушення неможливо виявити при контрольному огляді без використання спеціальних засобів. ОСОБА_1 , підписуючи цей акт вказав: «Вимушений був з`єднати провід. Погодні умови. Обрив. З`єднав самовільно, хвороба матері». До акту додано схему живлення споживача (а.с. 9).

Відповідно до протоколу № 1689 комісія з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» 26 грудня 2024 розглянула акт про порушення № 001180 від 05 грудня 2024 року та встановила, що споживач здійснив порушення ПРРЕЕ, а саме: здійснив самовільне підключення електропроводки до електромережі, що є власністю оператора розподілу з порушенням схеми обліку. Вирішено провести розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по порушенню згідно з пунктом 8.4.13 ПРРЕЕ за термін 366 діб до дня виявлення. Протокол містить формулу розрахунку необлікованої електроенергії. Вирахувано добове споживання у 36,4 кВт-год з врахуванням поперечної площі перерізу кабелів. Цей показник помножено на 366 днів. З врахуванням вартості електроенергії у період з 05 грудня 2023 року по 05 грудня 2024 року відповідачам нараховано до сплати 106952,22 гривні (а.с. 12, 13).

Вказаний протокол направлено відповідачці ОСОБА_2 рекомендованим листом № 0600997482562 та вручену адресату 04 січня 2025 року.

Відповідач ОСОБА_1 04 лютого 2025 року звернувся до голови комісії з розгляду актів про порушення ПрАТ «Волиньоблнерго» із письмовою заявою про реструктуризацію боргу відповідно до акту про порушення № 001180 (а.с. 17).

Позивачем та відповідачем додано фотоматеріали із зображеннями стовпа електропередач, приєднання електромережі до будинку Сачковських, лічильника відповідачів, вузла електропроводки на горищі будинку з приєднаним електропроводом (а.с. 22-24, 58-64, 66).

За клопотанням сторони відповідача ОСОБА_1 у справі призначалася електротехнічна експертиза (а.с. 114).

Висновком експерта № МЕ-19/103-25/14146-ЕТ від 10 грудня 2025 року констатовано, що акт про порушення № 001180 від 05 грудня 2024 року не містить належних доказів безоблікового споживання, оскільки не зафіксовано фактичне живлення струмоприймачів через виявлений провід. Акт про порушення № 001180 від 05 грудня 2024 року оформлено з порушенням вимог пунктів 8.4.2 та 8.4.13 ПРРЕЕ, а саме: схема не містить підтвердження з`єднання виявленого проводу зі струмоприймачами; відсутні обов`язкові дані для розрахунку необлікованої електроенергії; частину таблиць акту залишено незаповненими. Експерт виснував, що розрахунок вартості необлікованої електроенергії є необґрунтованим, оскільки акт не підтверджує фактичного безоблікового споживання; відсутні вихідні дані, передбачені пунктом 8.4.13 ПРРЕЕ, застосування договірної потужності (5кВт) без підтвердження фактичного навантаження не відповідає методиці розрахунку (а.с. 127-131).

V. Норми права, які застосував суд. Мотиви суду щодо позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 13 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до статті 76 ЦПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно із статтями 78, 79 ЦПК суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частинами першою-третьою статті 89 ЦПК встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частинами першою, другою статті 102 ЦПК висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Відповідно до пунктів 26, 62, 74 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електрична енергія енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу; побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.

Згідно з частиною третьою статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; 5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про максимальну дозволену потужність споживання власних об`єктів споживання за договором з оператором системи розподілу/оператором системи передачі, якщо така потужність дозволяє споживати 600 ГВт-год на рік та більше при максимальній виробничій потужності споживання (цілодобове споживання протягом року); 6) не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.

Відповідно до частини першої, пункту 4 частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії зокрема є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення; самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Згідно з пунктами 8.2.4., 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. У разі розгляду акта щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи. Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. У разі розгляду акта щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи. Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Згідно з підпунктом 6 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється відповідно до пункті 8.4.7 8.4.14 глави 8.4 розділу VIII Правил виходячи з вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил, величини розрахункового добового обсягу поживання електричної енергії, кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначених виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил)

Отже, аналіз законодавства про електроенергетику вказує, що вартість необлікованої електроенергії є платою за поставлену електроенергію, а не санкцією чи збитками. Наведене корелюється з висновком Великої Палати Верховного Суду в постанові від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18. Таким чином, предметом доказування у таких справах є одночасне доведення факту порушення ПРРЕЕ та обґрунтованості розрахунку вартості необлікованої електроенергії.

Повертаючись до обставин справи, суд констатує, що факт самовільного підключення ОСОБА_1 електропроводки поза приладом обліку електроенергії доведено дослідженими у ході судового розгляду справи доказами.

Між тим, про необхідність призначення у справі експертизи ОСОБА_1 заявляв до початку розгляду справи по суті (а.с. 46). Експертизу було призначено після дослідження доказів у справі.

Суд не погоджується із зауваженнями представника позивача Карпік В.Ф., що зміст висновку експерта вказує на його недопустимість як доказу. Експерт був попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок ухвалою суду від 14 жовтня 2025 року. Посилання експерта на стару редакцію ПРРЕЕ у контексті положень статті 102 ЦПК не спростовує його висновків, що розрахунок вартості необлікованої електроенергії є необґрунтованим, а вказаних в акті про порушення № 001180 від 05 грудня 2024 року даних недостатньо для належного розрахунку.

Враховуючи викладене, суд звертає увагу, що визнання відповідачем ОСОБА_1 в акті про порушення, у заяві про реструктуризацію боргу факту самовільного підключення електропроводки поза приладом обліку не може бути свідченням обґрунтованості пред`явлених до стягнення сум.

Отже, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову ПрАТ «Волиньобленерго» за недоведеністю позовних вимог.

VІ. Питання розподілу судових витрат.

Згідно з частиною першою, третьою статті 133 ЦПК судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до частини першої, пунктів 1, 2 частини другої статті 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача;

ПрАТ «Волиньобленерго» при поданні позовної заяви сплачено 3028 гривень судового збору, які у зв`язку із повною відмовою у позові відповідно до статті 141 ЦПК суд залишає за позивачем.

У ході судового розгляду справу відповідачем ОСОБА_1 здійснено оплату проведення експертизи у сумі 9627,50 гривень, які необхідно стягнути з позивача у користь відповідача.

VII. Висновок суду щодо позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 264, 265 ЦПК, суд

ухвалив:

У позові Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 106952 (сто шість тисяч дев`ятсот п`ятдесят дві) гривні 22 копійки відмовити повністю.

Сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень залишити за позивачем Приватним акціонерним товариством «Волиньобленерго».

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» у користь ОСОБА_1 9627 (дев`ять тисяч шістсот двадцять сім) гривень 50 копійок судових витрат, пов`язаних із залученням експерта.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Найменування позивача: Приватне акціонерне товариства «Волиньобленерго», місцезнаходження позивача: 43023, місто Луцьк Волинської області, вулиця Яремчука Назарія, 4; ЄДРПОУ позивача: 00131512.

Ім`я відповідача: ОСОБА_2 ; місце проживання відповідача: АДРЕСА_2 ; РНОКПП відповідача: НОМЕР_1 .

Ім`я відповідача: ОСОБА_1 ; місце проживання відповідача: АДРЕСА_2 ; РНОКПП відповідача: НОМЕР_2 .

Суддя В.Д. Глинянчук