Рішення № 133759967, 02.02.2026, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
620/3766/25
Номер документу
133759967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2026 року м. Чернігів Справа № 620/3766/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправної бездіяльності,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) 03.04.2025 через підсистему «Електронний Суд» звернувся до суду з Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач 1), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі відповідач 2), у якому просить:

- визнати протиправною від моменту прийняття та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступінь його придатності до військової служби, яка оформлена довідкою від 24.10.2022 №413945;

- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення у встановленому законом порядку розгляду скарги на висновок Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступінь його придатності до військової служби, яка оформлена довідкою від 24.10.2022 №413945.

Ухвалою судді від 08.04.2025 поданий позов залишено без руху.

Ухвалою судді від 16.04.2025 позовну заяву повернуто в частині позовних вимог про визнання протиправної від моменту прийняття та скасування постанови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступінь придатності до військової служби, яка оформлена довідкою від 24.10.2022 №413945.

Ухвалою судді від 16.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду у частині позовних вимог Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправної бездіяльності за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 12.05.2025 провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною зупинено до набрання чинності ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 про повернення частини позовних вимог.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2025 ухвалу Чернігівського ОАС від 16.04.2025 залишено без змін.

Ухвалою судді від 05.01.2026 поновлено провадження у справі.

Від відповідачів у встановлений судом строк відзив на позов не надійшов.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини.

Згідно із довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.10.2022 №4/3945 ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 18.10.2022, яким позивач визнаний комісією здоровим та придатним до військової служби.

08.01.2025 представником позивача направлена скарга на ім`я голови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , у якій просив постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , котра оформлена довідкою від 24.10.2022 за №413945, скасувати (а.с.19 зворот-20).

13.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 листом №60 повідомив, що за результатами розгляду відповідно пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.07.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 №1109/15800 (зі змінами), якщо в стані військовозобов`язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров`я виникли зміни то за направленням керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки проводиться медичний огляд з метою визначення ступень придатності до військової служби. Для отримання направлення на медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби ОСОБА_1 необхідно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.24 зворот).

06.02.2025 представником позивача направлена скарга на ім`я голови 12 Регіональної ВЛК, у якій просив постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , котра оформлена довідкою від 24.10.2022 за №413945, скасувати (а.с.20 зворот-21).

14.02.2025 12 Регіональна ВЛК листом №1189/892 повідомила, що відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, абзацу третього статті 7 Закону №393/96-ВР, пункту 14 розділу II Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, вищезазначена скарга в інтересах ОСОБА_1 направляється для розгляду за належністю до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (а.с.25).

10.03.2025 Центральна ВЛК Збройних Сил України за результатами розгляду скарги листом №598/9/6022 повідомила, що оскаржувану постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято 24.10.2022 (на той час діяло Положення у редакції від 16.04.2021), коли строк дії Постанови ВЛК ТЦК та СП складав 6 місяців), а отже визначена постанова ВЛК була дійсною до квітня 2023 року. Повідомлено, що зазначену скаргу на постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 оформлено 14.02.2025, тобто, після закінчення строку дії постанови ВЛК та втрати нею чинності. Враховуючи викладене, ЦВЛК ЗС України не уповноважена переглядати прийняту постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 24.10.2022, оскільки вона втратила свою чинність на момент її оскарження до ЦВЛК ЗС України (а.с.26).

Вважаючи протиправною бездіяльність ЦВЛК ЗС України щодо не розгляду скарги на висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , який оформлено довідкою від 24.10.2022 №413945, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі по тексту - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, визначення ступеня придатності до військової служби, установлення причинного зв`язку захворювань військовослужбовців, (пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК, лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх звільнення із Збройних Сил України.

ЦВЛК має право, серед іншого, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах.

Постанови ВЛК мають прийматись на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ).

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Обґрунтовуючи позовну заяву, позивач зазначає, що ЦВЛК ЗС України, на його думку протиправно не розглянула в встановленому чинним законодавством його скаргу на висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , який оформлено довідкою від 24.10.2022 №413945.

Проте, судом встановлено, що 10.03.2025 Центральна ВЛК Збройних Сил України за результатами розгляду скарги листом №598/9/6022 повідомила, що оскаржувану постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято 24.10.2022 (на той час діяло Положення у редакції від 16.04.2021, коли строк дії Постанови ВЛК ТЦК та СП складав 6 місяців), а отже визначена постанова ВЛК була дійсною до квітня 2023 року. Оскільки скарга на постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 оформлена 14.02.2025, тобто, після закінчення строку дії постанови ВЛК та втрати нею чинності, ЦВЛК ЗС України не уповноважена переглядати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 24.10.2022.

Абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз`яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Разом з тим, відповідно до пункту 3.8 глави 3 Розділу Положення №402 ( у редакції чинній на момент прийняття постанови від 24.10.2022) постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

При цьому адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача. Відсутність порушення суб`єктивних прав особи, навіть у разі, коли рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень містять ознаки протиправності, унеможливлює досягнення завдань адміністративного судочинства.

Однак у спірних відносинах не встановлена протиправна бездіяльність відповідача, оскільки Центральна ВЛК Збройних Сил України за результатами розгляду скарги позивача повідомила листом зокрема, що оскаржувану постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято 24.10.2022 та строк дії Постанови ВЛК ТЦК та СП складав 6 місяців, у зв`язку з чим, ЦВЛК ЗС України не уповноважена переглядати прийняту постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 24.10.2022, оскільки вона втратила свою чинність на момент її оскарження до ЦВЛК ЗС України.

Суд зазначає, що проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі- Порядок №560).

Так, частиною 2 пункту 69 Порядок №560 встановлено, що особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.

Отже, аналізуючи норми чинного законодавства, суд звертає увагу позивача, що він має пройти повторну ВЛК з урахуванням медичних документів, які обґрунтовують його стан здоров`я та отримані ним травми, тощо.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправної відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 02 лютого 2026 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач 1: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 )

Відповідач 2: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (код ЄДРПОУ 08356179, вул. Госпітальна, буд.16, м. Київ, 01133).

Суддя С.В. Бородавкіна