Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
03 лютого 2026 року Справа №200/3746/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.06.2025 у справі №200/3746/25, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2025, позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 29.04.2025 №31/28/37-130 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 29.04.2025 № 31/28/37-130 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із обов`язковим урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, викладених у цій довідці, з урахуванням раніше виплачених сум.
29.10.2025 до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення контролю шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 у справі № 200/3746/25, у зв`язку з тим, що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення, має намір ухилення від цього обов`язку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2025 розгляд заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду вирішено здійснювати в порядку письмового провадження. Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області надати письмові пояснення щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази повного виконання рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 по справі № 200/3746/25 протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що у листопаді 2025 року на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20121,93 грн пенсії до перерахунку складав 11 558,50 грн. Різниця між розмірами до та після перерахунку склала 8 583,63 грн. Головним управлінням нарахована сума доплати за результатами перерахунку, згідно рішення суду, з урахуванням виплачених сум за період з 01.12.2019 по 30.11.2025, яка склала 547 731,20 грн.
Зазначено, що заборгованість по перерахунку за рішенням суду в сумі 564 898,46 грн за період з 01.12.2019 по 29.09.2025 (Постанова 1165). Заборгованість по перерахунку за рішенням суду в сумі 17 453,38 грн за період з 30.09.2025 по 30.11.2025 (Порядок № 821). Різниця між розміром пенсії, перерахованої на виконання рішення суду та розміром, обчисленим Головним управлінням відповідно до положень нормативно-правових актів в загальній сумі 17 167,26 грн за період з 01.12.2025 по 31.01.2026. Відповідно до Порядку № 821 ОСОБА_1 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень на загальну суму 15504,82 грн, а саме:
- у листопаді 2025 року 8043,40 грн (поточна заборгованість ДБУ після набрання рішенням суду законної сили), із зарахуванням на поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» (дата виплати 26.11.2025);
- у грудні 2025 року 7461,42 грн (поточна заборгованість ДБУ після набрання рішенням суду законної сили ), із зарахуванням на поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» (дата виплати 31.11.2025).
Станом на теперішній час залишок невиплачених коштів за рішенням суду становить 549 393,64 грн, з яких:
- 530 277,82 грн - заборгованість по перерахунку за рішенням суду за період з 01.12.2019 по 29.09.2025 (Постанова 1165).
- 1948,56 грн заборгованість по перерахунку за рішенням суду після набрання законної сили за період з 30.09.2025 по 30.11.2025 (Порядок № 821);
- 17167,26 грн - різниця між розміром пенсії, перерахованої на виконання рішення суду та розміром, обчисленим Головним управлінням відповідно до положень нормативно-правових актів в загальній за період з 01.12.2025 по 31.01.2026.
Відтак, заборгованість пенсії:
- за період з 01.12.2019 по 29.09.2025 у загальній сумі 530 277,82 грн облікована Головним управлінням та включена до переліку отримувачів виплат станом на 1 січня 2026 року, сформованого відповідно до вимог Порядку 1165;
- за період з 30.09.2025 по 31.01.2026 у загальній сумі 19 115,82 (1948,56 грн + 17167/26 грн (8583,63 грн х 2 місяці) виплата буде проводитись в межах виділених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку № 821.
Відповідач покликаючись до положень Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, до положень статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, а також до відсутності бюджетного фінансування зазначив, що виплата позивачу заборгованості буде здійснена після фінансування з Державного бюджету на ці виплати.
Таким чином, при виконанні судового рішення органом Пенсійного фонду нараховано позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019.
Разом з тим, всупереч судовому рішенню виплата позивачу перерахованої пенсії відповідачем не здійснюється.
Таким чином, рішення суду в повному обсязі відповідачем не виконане.
Суд наголошує, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Суд враховує, що 17.07.2025 набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".
При цьому, згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 Пенсійному фонду України доручено не пізніше ніж до 1 вересня 2025 р. забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Таким чином, з 17.07.2025 в Україні запроваджено новий порядок виконання судових рішень про призначення (перерахунок) пенсій шляхом ведення обліку нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за джерелами їх фінансування, фактична реалізація якого розпочнеться після доопрацювання Пенсійним фондом України інформаційних систем для ведення такого обліку (до 01.09.2025 - згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821).
Однак, станом на дату постановлення цієї ухвали Пенсійний фонд України не виконав покладених на нього Постановою № 821 обов`язків у встановлений строк.
При цьому судове рішення в порядку та у спосіб, які встановлені таким рішенням, залишається не виконаним відповідачем в повному обсязі з підстав, які відповідач пояснює саме технічними причинами, зумовленими недоопрацюванням Пенсійним фондом України інформаційних систем для ведення обліку нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за джерелами їх фінансування.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №200/3746/25 не виконане в частині виплати перерахованої позивачу пенсії.
Суд зазначає, що судовий контроль за виконанням судового рішення має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами його застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність поведінки суб`єкта владних повноважень, пов`язані з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, звіт відповідача слід прийняти та встановити йому новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в частині виплати позивачу перерахованої пенсії.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.01.2026 про виконання рішення суду від 21.07.2025 у справі №200/3746/25 в частині зобов`язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 29.04.2025 № 31/28/37-130 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із обов`язковим урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, викладених у цій довідці, з урахуванням раніше виплачених сум.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 21.07.2025 у справі №200/3746/25 в частині зобов`язання здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 до 28.03.2026.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В.Загацька