справа № 2а-983/10/0670
категорія 2.11.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представників позивача, представників відповідача, прокурора,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Новоград - Волинський м'ясокомбінат"
до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції
про скасування податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Позивач у лютому 2010 р. звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції від 05.02.2010 р. № 0009742320/2, яким йому визначено податкове зобов"язання з податку на прибуток в сумі 3077697, грн.. Свої вимоги мотивує, зокрема, тим, що на підставі Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" він звільнений від сплати податку на прибуток на час виконання інвестиційного проекту "Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів". Право позивача на застосування пільг з податку на прибуток протягом 475 днів з 10.07.2007 р. визнано рішенням Господарського суду Житомирської області від 13.05.2009 р. та додатковим рішенням того ж суду від 08.09.2009 р.. Тому, прийняте податковою інспекцією податкове повідомлення-рішення від 05.02.2010 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить позов задовольнити.
Представники відповідача та прокурор проти позову заперечили. Вказали, що Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" не передбачено пільгових умов при здійсненні інвестиційної діяльності. Крім того, згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2005 р." та деяких інших законодавчих актів України", який набрав чинності 31.03.2005 р. скасовано пільги, встановлені ст.9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області", а тому товариством неправомірно занижено податок на прибуток підприємств в 2008 р. в сумі 2051798 грн.. Просять в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Так, відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
ВАТ "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" відповідно до Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" від 03.12.1999 р. № 1276-ХІУ введено до зони пріоритетного розвитку як таке, що розташоване на території Новоград-Волинського району (п. 2 ст. 3 Закону) та займається видом діяльності "виробництво м'ясних продуктів – код 15.13", який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2000 р. № 1175 віднесено до переліку пріоритетних видів економічної діяльності на території пріоритетного розвитку в Житомирській області. Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області рішенням від 28.12.2000 р. за № 16 схвалено інвестиційний проект "Модернізація виробництва ковбасних та консервних виробів", з наступними змінами. Договір щодо реалізації інвестиційного проекту на території пріоритетного розвитку укладений з Радою з питань територій пріоритетного розвитку в Житомирській області 25.01.2001 р..
11.09.2009 р. Новоград-Волинською ОДПІ (далі-ОДПІ) проведена невиїзна документальна перевірка Відкритого акціонерного товариства "Новоград-Волинський м'ясокомбінат" з питань правомірності користування пільгою з податку на прибуток за 2008 р., за результатами якої складено акт перевірки № 1431/05-53/23-20/00443424 (далі-акт перевірки).
В акті перевірки зазначено, що Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями) не передбачено пільгових умов при здійсненні інвестиційної діяльності. На порушення Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" (в редакції від 31.03.2005 р.) товариством неправомірно відображено в рядку 10 "Прибуток звільнений від оподаткування" декларацій з податку на прибуток суми прибутку до оподаткування на пільгових умовах за І півріччя 2008 р. в розмірі 1401722 грн., 9 місяців 2008 р. – 8207191 грн. та 2008 р. – 8207191 грн. в результаті чого занижено податок на прибуток на суму 2051798 грн., в тому числі за І квартал 2008 р. – 350430 грн., за ІІІ квартал 2008 р. - 1701368 грн.
На підставі акту перевірки ОДПІ податковим повідомленням-рішенням від 16.10.2009 р. № 0009742320/0 нарахований податок на прибуток в сумі 2051798 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2051798 грн. відповідно до пп.. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами та доповненнями).
Позивачем зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржено в адміністративному порядку до Новоград-Волинської ОДПІ.
За наслідками розгляду, скарга позивача залишена без задоволення та відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.11.2009 р. № 0009742320/1.
В подальшому, за наслідками розгляду скарги позивача, скасовано податкове повідомлення-рішення № 0009742310/0 від 16.10.2009 р. на суму 1025899 грн. в частині застосованих фінансових санкцій відповідно до пп.. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в іншій частині 2051798 грн. основного платежу та 1025899 грн. застосованих фінансових санкцій відповідно до пп.. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 зазначеного Закону залишено без змін.
Зокрема, на підставі рішення від 26.01.2010 р. про внесення змін до рішення, відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758 (із змінами і доповненнями), Новоград-Волинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.01.2010 р. № 0009742320/1 та податкове повідомлення рішення від 17.11.2009 року № 0009742320/1 відкликано.
Результати розгляду скарги позивачем повторно оскаржено до ДПА в Житомирській області, яка рішенням від 27.01.2010 р. залишає без змін податкове повідомлення-рішення від 16.10.2009 р. № 0009742320/0 (від 26.01.2010 р. № 0009742320/1).
05.02.2010 р. Новоград-Волинською ОДПІ прийнято податкове-повідомлення-рішення № 0009742320/2, яким визначено відповідачу податкове зобов" язання з податку на прибуток підприємств на суму 3077697,00 грн., в т.ч. 2051798,00 грн. – основного платежу та 1025899,00 грн. – штрафних (фінансових) санкцій.
Відмовляючи в позові, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відповідні правовідносини.
Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" (в редакції від 03.12.1999 р. № 1276-ХІУ) встановлена пільга з податку на прибуток підприємств на період реалізації затверджених у встановленому цим Законом порядку інвестиційних проектів.
Статтею 28 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. № 2505-ІУ внесено зміни до Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області", а саме: абзац третій частини першої статті першої виключено, статті 9 та 10 виключено. Таким чином, починаючи з 2005 р. пільги з податку на прибуток передбачені ст. 9 зазначеного Закону скасовані.
Крім того, абз.7 п. 22.5 ст. 22 Прикінцевих положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", яким було установлено, що на період запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області податок на прибуток суб"єктів підприємницької діяльності, які реалізують на цих територіях інвестиційні проекти, справляється з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області", виключено.
Згідно ч.3 ст.1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів (обов"язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими Законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" спеціальна (вільна) економічна зона являє собою частину території України, на якій встановлюються і діють спеціальний правовий режим економічної діяльності та порядок застосування і дії законодавства України. Правовий режим економічної діяльності на території спеціальної (вільної) економічної зони передбачає запровадження пільгових митних, валютно-фінансових, податкових та інших умов економічної діяльності національних та іноземних юридичних і фізичних осіб.
Створені на території України спеціальні економічні зони та території пріоритетного розвитку із спеціальним режимом інвестиційної діяльності відповідно до ст.3 Закону України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" є одним із функціональних типів спеціальних (вільних) економічних зон.
Питання економічного режиму функціонування вільних та інших спеціальних зон за своєю суттю включаються до механізму застосування пільгових умов оподаткування юридичних або фізичних осіб, що знаходяться на цих територіях.
Враховуючи наявність суперечностей між положеннями законів України, які по-різному регулюють пільги для суб"єктів оподаткування на території спеціальних зон, застосуванню підлягають положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. № 2505-ІУ, як такий, що був прийнятий пізніше.
Конституційний Суд України у рішенні від 03.20.1997 р. № 4-зп зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать одне одному. Звичайною є практика, коли наступний в часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Оскільки режим оподаткування загальнодержавними податками і зборами (обов"язковими платежами), встановлений для платників, які знаходяться на територіях спеціальних економічних зон та територіях пріоритетного розвитку, відрізняється від загального, то з моменту набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. № 2505-ІУ (31.03.2005 р.) пільги по зазначених податках, зокрема з податку на прибуток, не надаються, а оподаткування позивача здійснюється на загальних підставах.
Таким чином, дії Новоград-Волинської ОДПІ щодо визначення позивачу зобов"язання з податку на прибуток підприємств та винесення оскаржуваного повідомлення-рішення є такими, що відповідають вимогам норм чинного законодавства.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Пунктом 6.5. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі коли нарахована сума податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу зменшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення або податкова вимога вважаються відкликаними від дня отримання платником податків нового податкового повідомлення або відповідної податкової вимоги, що містить нову суму податкового зобов'язання (податкового боргу). Зменшена сума податкового зобов'язання (податкового боргу) повинна бути сплачена або може бути оскаржена у строки, визначені цим Законом.
Пунктом 6.6. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі коли нарахована сума податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення надсилається окреме податкове повідомлення. Донарахована сума податкового зобов'язання, визначена у такому окремому податковому повідомленні, повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, передбаченою ст.5 цього Закону, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.
Аналогічні положення містяться і у "Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", а саме п.п. 5.3 п.5 встановлено, що: а) у разі часткового скасування раніше прийнятого рішення про нарахування суми податкового зобов'язання складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком нове податкове повідомлення, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення вважається відкликаним; б) у разі збільшення податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком окреме податкове повідомлення на суму збільшення податкового зобов'язання, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається.
ВАТ "Новоград - Волинський м'ясокомбінат" отримало нові податкові повідомлення-рішення Новоград-Волинської ОДПІ від 17.11.2009 р. № 0009742320/0, яким визначено суму податкового зобов'язання 4103596,00 грн. в тому числі 2051798,00 грн. - за основним платежем, 2051798,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, що змінено податковим повідомленням-рішенням від 26.01.2010 р. № 0009742320/1, яким зменшено розмір штрафних санкцій на суму 1025899,00 грн., а також податкове повідомлення- рішення від 05.02.2010 р. № 0009742320/2, яким визначено відповідачу податкове зобов"язання з податку на прибуток підприємств на суму 3077697,00 грн., в т.ч. 2051798,00 грн. –основного платежу та 1025899,00 грн. –штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, суд вважає, що суто формальні порушення при винесені оскаржуваного податкового повідомлення-рішення самі по собі не можуть бути достатньою підставою для визнання його недійсним, оскільки в ході розгляду справи доведено факт порушення позивачем податкового законодавства.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що податковий орган при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 05.02.2010 р. діяв на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з використанням свого повноваження та з метою, з якою це повноваження надано, обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття вказаного рішення.
Керуючись ст.ст.86,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
В позові Відкритого акціонерного товариства "Новоград - Волинський м'ясокомбінат" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення від 05.02.2010 р. № 0009742320/2 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 24 вересня 2010 р.