Постанова № 13374101, 14.09.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2010
Номер справи
2а-63/10/0670
Номер документу
13374101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2а-63/10/0670

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В.,

за участю представника позивача, представників відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Плюс-Сервіс"

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог), в якому просить скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 28.10.2009 р. № 0009982302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 32128,30 грн. Вказав, що рішеня, яке оскаржується, прийняте у зв"язку з порушенням ТОВ "Плюс-Сервіс" вимог пп.2.11, 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637. Однак, позивач вважає, що дане рішення прийнято з порушенням строків, передбачених ст.250 Господарського кодексу України, а тому відповідач не мав права застосовувати до нього штрафні санкції.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити.

Представники відповідача проти позову заперечили, просили в позові відмовити. Зазначили, що в ході проведеної перевірки на ТОВ "Плюс-Сервіс" встановлені порушення пп.2.11, 3.1,3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, відповідальність за які передбачена ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95. Відповідач вважає, що дані санкції не є адміністративно-господарськими, а тому на них не поширюються строки, визначені ст. 250 ГК України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволеню, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи на підставі Конституції України, інших нормативно-правих актів, що регулюють відповідні правовідносини.

Згідно п.п.1, 11 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990, № 509-XII (зі змінами і доповненнями) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, та застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

На підставі направлень від 07.09.2009 р. № 1564, від 05.10.2009 р. № 1704 працівниками Державної податкової інспекції у м. Житомирі (далі -ДПІ) проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Плюс-Сервіс" (далі-Товариство) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 р., за результатами якої складено акт від 15.10.2009 р. № 6828/23-1/32076086/0110 (а.с.17-21).

Проведеною перевіркою, крім іншого, встановлено порушення Товариством пунктів 2.11,3.1,3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі-Положення).

Так, пунктом 2.11 Положення передбачено, що видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Згідно пп. 3.1, 3.2 даного Положеня касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Разом з цим, Товариством в період з 13.04.2007 р. по 24.03.2009 р. проведено готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжного документа на загальну суму 32978,85 грн..

Відповідальність за вказані порушення передбачена ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95 (зі змінами і доповненями), згідно якої у разі порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до винних осіб застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Відповідно до ст.2 Указу № 436/95 штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Таким чином, законодавством прямо визначено, що вказані штрафні санкції можуть застосовуватись лише органами державної податкової служби України.

На підставі акту перевірки ДПІ в м.Житомирі 28.10.2009 р. прийнято рішення № 0009982302, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 32978,85 грн..

Статтею 216 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Пунктом 3 ст. 217 ГК України передбачено, що, крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. При цьому ст. 238 ГК України прямо передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції. А частиною 2 вказаної статті визначено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.

Отже, відповідно до наведених норм (статті 216, 217, 238 ГК України) штрафи, передбачені ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95 відносяться до адміністративно-господарських санкцій, оскільки застосовуються уповноваженими органами державної влади, а саме: державної податкової служби.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи, що зазначені вище порушення Товариством були вчинені в період часу з 13.04.2007 р. по 30.09.2008 р. (санкція в сумі 170,11 грн. по розрахунку за 24.03.2009 р. позивачем не оспорюється), а рішення ДПІ про застосування штрафних санкцій № 0009982302 було прийняте лише 28.10.2009 р., то відповідачем пропущено річний строк застосування санкцій.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення в сумі 32128,30 грн. відповідачем винесено без урахування всіх обставин для його прийняття, а саме: з порушенням строків, визначених ст.250 ГК України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішеня ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Позивач при зверненнні до суду сплатив судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією № 031901141 від 28.12.2009 р. (а.с.3).

Керуючись ст.ст.86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0009982302 від 28.10.2009 р. в частині на суму 32128,30 грн..

Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Плюс-Сервіс" з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Житомирській області 3 грн. 40 коп. сплаченого збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 17 вересня 2010 р.