Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-2761/10/0670
категорія 2.11.11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В.,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представників позивача, представників відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський"
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000032330/0 від 01.04.2010 р., прийняте Овруцької міжрайонної державної податковою інспекцією. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги уточнив, просив визнати протиправними видані Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією рішення від 01.04.2010 року №0000032330/0 від 27.04.2010 року №0000032330/1 про нарахування пені за порушення термінів валютних розрахунків в сумі 1256,05 грн., та скасувати їх в повному розмірі. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем нарахована пеня за порушення вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарських санкцій, перелік яких наведено в ст.239 Господарського кодексу України. Відповідно до ст. 250 ГК України такі санкції можуть застосовуватися до суб'єктів господарської діяльності протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Як свідчать матеріали перевірки позивачем було скоєно таке правопорушення 10.03.2009 р., однак рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій прийнято 01.04.2010 р., тобто за межами визначеного ст. 250 ГК України строку. Тобто, з перевищенням річного строку відповідач не мав права на застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у вигляді пені за порушення термінів валютних розрахунків. Чинним законодавством не передбачено збільшення такого терміну.
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав, викладених в письмовому відзиві на позовну заяву. Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» податкові органи мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що працівниками Овруцької МДПІ на підставі направлення від 12.02.2010 року № 42, виданого Овруцькою МДПІ, проведено виїзну планову перевірку Відкритого акціонерного товариства "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р., за наслідками якої складено акт № 105/23-01-01056244 від 19.03.2010 р. (далі-акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 року №185/94-ВР (із змінами та доповненнями) ВАТ ГППК "Товкачівський" при проведенні розрахунків по експортному контракту №05/07/2008-Э від 11 липня 2008 року, укладеного з іноземним партнером - фірма "SHUNAS ENTERPRISES LTD"на експорт кварциту марки ТК 97-80, фр. 25-80 мм. Згідно з п.п.4.1, 4.2, п.4 вказаного контракту оплата за відвантажену продукцію проводиться в доларах США протягом 180 днів з дати декларування шляхом прямого банківського переказу грошових коштів на валютний рахунок продавця. Датою оплати рахується дата зарахування грошових коштів на валютний рахунок продавця.
В акті перевірки зазначено, що попередньою плановою перевіркою (акт від 11.03.2009 року № 129/23-01-01056244) було встановлено, що станом на 01.01.2009 року дебіторська заборгованість по вищезазначеному контракту становила 128847,70 дол. США. В перевіряємому періоді на валютний рахунок ВАТ ГППК "Товкачівський" № 26002055925084 відкритого в ЖРУ Приватбанк, МФО 311744 надійшли від "SHUNAS ENTERPRISES LTD" валютні кошти в сумі 128847,70 дол. США, в т.ч. із порушенням термінів розрахунків на 1 день в сумі 42957,00 дол. США.
Так, відповідно до вантажно-митної декларації від 10.09.2008 р. № 002055 на суму 42957,00 дол. США граничний термін розрахунків настає 09.03.2009 р. Валютні кошти в сумі 42957,00 дол. США зараховані на валютний розрахунок ВАТ ГППК "Товкачівський" №26002055925084 відкритого в ЖРУ Приватбанк - 10.03.2009 р..
Відповідно до ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за порушення резидентами строків , передбачених ст.1 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
За наслідками проведеної перевірки Овруцькою МДПІ прийняте рішення від 01.04.2010 р. № 0000032330/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1256,05 грн. за порушення термінів валютних розрахунків на підставі ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Позивачем оскаржено вказане рішення та за результатами розгляду скарги Овруцькою МДПІ прийнято рішення від 27.04.2010 р. № 0000032330/1, відповідно до якого розмір штрафних (фінансових) санкцій не змінився.
В судовому засіданнні представник відповідача в обгрунтування правомірності прийнятого рішення посилається на ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті від 23.09.1994р. №185/94-ВР із змінами та доповненнями, відповідно до якого порушення резидентами строків, передбачених ст. 1 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми не одержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України, що на день виникнення заборгованості становить 1256,05 грн. Згідно зі ст. 4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу: адміністративні та інші відносини управління за участю суб"єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб"єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб"єкта господарювання.
Також зазначає, що преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ передбачено, що цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов"язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов"язкових платежів), включаючи збір на обов"язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягення.
При визначені суми податкових зобов"язань податковий орган має враховувати строки давності, встановлені ст. 15 Закону №2181-ІІІ. Згідно зі пп.15.1.1 п.5.1 ст. 15 вищезгаданого Закону за винятком випадків, визначених пп. 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов"язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, (або іншими Законами України) не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Суд не погоджується з даними доводами представника відповідача з наступних підстав.
Закон України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ є спеціальним законом з питань оподаткування, що встановлює порядок погашення зобов"язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов"язкових платежів), перелік яких передбачено Законом України "Про систему оподаткування" від 25.06.91р. №1251-ХІІ, а також: порядок нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, а податкове повідомлення - це письмове повідомлення контролюючого органу про обов"язок платника податків сплатити суму податкового зобов"язання, визначену контролюючим органом.
Таким чином, даний Закон є спеціальним та регулює визначення податкових зобов"язань зі сплати податків і зборів (обов"язкових платежів), перелік яких визначений Закон України "Про систему оподаткування", а також зі сплати штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.
Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" не є Законом України з питань оподаткування у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, пеня за порушення резидентами термінів, передбачених ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" не передбачена як вид податку або іншого обов"язкового платежу, тому твердження відповідача про те, що зазначена пеня є податковим зобов"язанням не відповідає вимогам чинного законодавства.
Виходячи із змісту ч.1 ст. 238 Господарського кодексу України санкції, передбачені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями.
Пеня, стягнення якої передбачено ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за порушення резидентом термінів, визначених у статтях 1 та 2 цього Закону, належать до адміністративно-господарських санкцій (статті 239, 241 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з акту перевірки, порушення термінів здійснення розрахунків з нерезидентами мали місце 10.03.2009 року, а спірні податкові повідомлення-рішення №0000032330/0 від 01.04.2010 р. та №0000032330/1 від 27.04.2010 р. винесені відповідачем з порушенням сроків, визначених ст. 250 ГК України.
Отже, враховуючи, що встановлений законом строк для застосування штрафних санкцій закінчився, у відповідача не було підстав для застосування до позивача пені відповідно до Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.04.2010 р. № 0000032330/0 та від 27.04.2010 р. № 0000032330/1, прийняте Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією, підлягають задоволенню, а зазначене рішення скасуванню.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивач при зверненні до суду з позовною заявою сплатив судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією про сплату від 13.04.2010 р..
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати прийняті Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.04.2010 р. № 0000032330/0 та від 27.04.2010 р. № 0000032330/1.
Відшкодувати Відкритому акціонерному товариству "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Житомирській області 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 07 червня 2010 р.