Постанова № 13373412, 23.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
2а-27770/10/0570
Номер документу
13373412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2010 р. справа № 2а-27770/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Череповського Є.В.

при секретаріПригода О.В.

за участю:

представника позивачане з'явився

представника відповідача Сізова І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного Фонду України в місті Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 22.11.2010 року № 433,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Шахтарську Донецької області (далі Управління, відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 22.11.2010 року № 433, яке було застосоване до Відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит».

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач прийняв рішення № 433 від 22.11.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до Державного підприємства «Шахтарськантрацит», а саме: було прийнято рішення про стягнення суми штрафу у розмірі 3430,25 гривень, та нарахування пені в розмірі 2742,97 гривень за своєчасно не сплачені суми страхових внесків з 29.06.2009 року по 26.10.2009 року.

Вважає, що вищевказане рішення є незаконним та винесене з порушенням норм чинного законодавства щодо нарахування штрафу та пні на суми страхових внесків, які не були сполачені з наступних підстав. «Управління допоміжного виробництва» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Шахтарськантрацит», яке є гірничим та, згідно зі змінами до п. 14 р. XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, які внесені Законом України № 3450-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобовязано сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для Державного підприємства «Шахтарськантрацит» з урахуванням приписів та вимог п.1 ст.14, п.6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.

У вказаний період Відокремлений підрозділ «Управління допоміжного виробництва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» сплачувало страхові внески своєчасно та в повному обсязі. Факт сплати підтверджується випискою банку, через який прохождили платежі.

На підставі викладеного просив визнати недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 22.11.2010 року № 433, яке було застосоване до Відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит».

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Надав до суду письмові заперечення, в яких просив позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» залишити без задоволення.

Представник позивача в у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без його участі.

За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі представника позивача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.

Державне підприємство “Шахтарськантрацит”, код ЄДРПОУ 32299510, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30 квітня 2003 року.

«Управління допоміжного виробництва» є відокремленим підрозділом Державного підприємства “Шахтарськантрацит” без права юридичної особи, зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 02.07.2009 року, включено до ЄДРПОУ за номером 36525715, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Шахтарську як платник страхових внесків.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Закон України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 09 липня 2003 року (надалі Закон № 1058) відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування. Статтею 5 цього Закону визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно із статтею 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до пункту 9.5 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (надалі Інструкція) рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За приписами пункту 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 5.1.4 пункту 5 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж за 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

Відповідно до пункту 7 частини 9 статті 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач в судове засідання не з”являвся, доказів правомірності свого рішення суду не надав, таким чином суд вирішує справу на основі наявних доказів.

З огляду на викладене, спірне рішення про застосування фінансових санкцій є незаконним.

Відповідачем невірно визначено базу для нарахування штрафу, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення має бути визнано недійсним.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного Фонду України в місті Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 22.11.2010 року № 433, задовольнити в повному обсязі.

Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області № 433 від 22.11.2010 року про застосування до Відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 3430,25 гривень.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Шахтарськантрацит” (86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, ЄДРПОУ 32299510) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 23 грудня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.