Рішення № 133732581, 29.01.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2026
Номер справи
580/13672/25
Номер документу
133732581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року справа № 580/13672/25 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гайдаш В. А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БАК» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «БАК» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1009/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право зберігання пального», відповідно до якого припинено ліцензію на право зберігання пального реєстраційний номер 23240414202400283;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право зберігання пального реєстраційний номер 23240414202400283, вважається діючою з дати її припинення;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1008/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки», відповідно до якого припинено ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) реєстраційний номер 23240414202400268;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) реєстраційний номер 23240414202400268, вважається діючою з дати її припинення;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1010/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним», відповідно до якого припинено ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним реєстраційний номер 990514202400175;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним реєстраційний номер 990514202400175, вважається діючою з дати її припинення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що ГУ ДПС у Черкаській області позивачу видано ліцензій: 22.10.2024 ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514202400175, терміном дії 5 років з 01.11.2024 до 01.11.2029; 22.10.2024 ліцензію на право зберігання пального реєстраційний номер 23240414202400283, терміном дії 5 років з 01.11.2024 до 01.11.2029; 31.10.2024 ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) реєстраційний номер 23240414202400268, терміном дії 5 років з 01.11.2024 до 01.11.2029. За результатами проведення контролюючим органом фактичної перевірки товариства встановлено порушення позивачем пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України; п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-ІХ; п. 85.2 ст. 85 ПК України. Представник позивача вважає, що висновки акта перевірки щодо порушення позивачем вимог ПК України та Закону № 3817-ІХ не відповідають фактичним обставинам, оскільки господарська діяльність ТОВ «БАК» здійснюється із суворим дотриманням вимог законодавства України, тому вважає оскаржувані рішення протиправними та просить їх скасувати.

Відповідач 14.01.2026 подав відзив на позов, в якому вказав, що перевіркою (акт від 08.09.2025 № 13844/23-00-09-01-16/40006097), проведеною на акцизному складі № 1003745 позивача за адресою: Черкаська область, Уманський район, село Христинівка, вулиця Прибережна, буд. 1А встановлено необладнання 2-х витратомірів та 9-ти рівнемірів-лічильників. У зв`язку з порушенням вимог п.п. 230.1.2 ПКУ на підставі п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817 прийнято спірні рішення від 08.10.2025 про припинення дій ліцензій товариства. Вказує, що доводи позивача не спростовують встановлених порушень, допущених позивачем та виявлених контролюючим органом під час перевірки позивача. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 29.12.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Здійснювати розгляд справи вирішив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 02.01.2026 суд прийняв до розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «БАК» від 30.12.2025 (вх. Від 30.12.2025 № 65350/25).

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Ттовариство з обмеженою відповідальністю «БАК» (код ЄДРПОУ 40006097) зареєстровано як юридична особа 11.09.2015. Основний вид діяльності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Інші види діяльності: 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 80.10 Діяльність приватних охоронних служб; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 52.10 Складське господарство; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами.

ТОВ «БАК» здійснює господарську діяльність на нафтобазі, яка знаходиться за адресю: Черкаська область, Уманський район, с. Христинівка, вул. Прибережна, буд. 1.

Головним управлінням ДПС у Черкаській області видано ТОВ «БАК» ліценції:

ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі: реєстраційний номер 990514202400175, дата реєстрації 22.10.2024, термін дії з 01.11.2024 до 01.11.2029;

ліцензію на право зберігання пального: реєстраційний номер 23240414202400283, дата реєстрації 22.10.2024, термін дії з 01.11.2024 до 01.11.2029;

ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки): реєстраційний номер 23240414202400268, дата реєстрації 31.10.2024, термін дії з 01.11.2024 до 01.11.2029.

Відповідно до наказу Головного управлінням ДПС у Черкаській області від 27.08.2025 № 2145-п та згідно з направленнями на перевірку, виданими ГУ ДПС від 27.08.2025 № 3590/23-00-09-01-15, № 3591/23-00-09-01-15, проведено з 28.08.2025 по 05.09.2025 фактичну перевірку діяльності ТОВ «БАК» за місцем провадження діяльності за адресою: Черкаська обл., Уманський р-н, с. Христинівка, вул. Прибережна, буд. 1А.

За результатами перевірки складено акт від 08.09.2025 № 13844/23-00-09-01-16/40006097 «Про результати фактичної перевірки ТОВ «БАК», відповідно до якого перевіркою встановлено, що на акцизному складі № 1003745 за адресою: Черкаська область, Уманський р-н, с. Христинівка, вул. Прибережна, буд. 1А, де провадить свою господарську діяльність ТОВ «БАК», необладнання 2-х витратомірів-лічильників та 9-х рівнемірів-лічильників.

Відповідно до акта від 08.09.2025 № 13844/23-00-09-01-16/40006097 перевіркою встановлено такі порушення:

- п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, а саме: необладнаними 2-х витратомірів-лічильників та 9-х рівнемірів-лічильників;

- п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»;

- п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки контролюючий орган прийняв рішення від 08.10.2025:

№ 1008/23-00-09-03-36 про припинення дії ліцензій на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки № 23240414202400268;

№ 1009/23-00-09-03-36 про припинення дії ліцензій на право зберігання пального № 23240414202400283;

№ 1010/23-00-09-03-36 про припинення дії ліцензій на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним № 990514202400175.

Позивач, не погоджуючись з зазначеними вище рішеннями, подав до Державної податкової служби України скарги від 10.10.2025 № 1010/1, № 1010/2 та від 09.10.2025 № 1010/3 на рішення відповідача від 08.10.2025 № 1008/23-00-09-03-36, № 1009/23-00-09-03-36 та № 1010/23-00-09-03-36.

Рішеннями ДПС України від 05.12.2025 № 35008/6/99-00-06-03-03-06, № 34913/6/99-00-06-03-03-06 рішення ГУ ДПС У Черкаській області від 08.10.2025 № 1008/23-00-09-03-36, № 1009/23-00-09-03-36 залишено без змін, а скарги без задоволення.

Не погоджуючись із спірними рішеннями податкового органу, позивач в особі свого представника звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Абзацом 1- 3 підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу першого підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Нормами абзаців четвертого-восьмого підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України передбачено, що витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що розпорядники акцизних складів зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, забороняється здійснення реалізації пального.

Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі Порядок № 891).

Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів (підпункт 5 пункту 2 Порядку № 891).

Згідно із пунктом 3 Порядку № 891 адміністратором та держателем Реєстру є контролюючий орган, який зокрема забезпечує: створення програмного продукту, що забезпечує функціонування Реєстру, приймання від розпорядників акцизних складів електронних документів для наповнення Реєстру, обробку електронних документів для наповнення Реєстру та перенесення з них даних до Реєстру, збереження даних, що містяться в Реєстрі.

Інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (пункт 13 Порядку № 891).

Наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 р. за № 4/32975) затверджений Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі Наказ № 944).

Відповідно до пункту 1 Розділу І Наказу № 944 Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно пункту 1 Розділу ІІ Наказу № 944 Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Пунктом 5 Розділу ІІ Наказу № 944 передбачено, що основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України, визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (далі Закон № 3817-IX).

Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 3817-IX дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

За приписами норми підпункту 14 частини другої статті 46 Закону № 3817-IX підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: факт необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (крім випадків, встановлених абзацом дванадцятим підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, про що у встановленому порядку повідомлено податковий орган), встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки.

Згідно з п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За положеннями підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 Податкового кодексу України.

Як свідчить зміст акта перевірки від 08.09.2025 № 13844/23-00-09-01-16/40006097 підставою для висновку контролюючого органу про порушення товариством вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України є те, що на акцизному складі № 1003745 за адресою: Черкаська область, Уманський р-н, с. Христинівка, вул. Прибережна, буд. 1А, де провадить свою господарську діяльність ТОВ «БАК», необладнання 2-х витратомірів-лічильників та 9-х рівнемірів-лічильників.

Так згідно з актом перевірки під час її проведення ТОВ «БАК» не надано документи, що підтверджують позитивні результати повірки або оцінки відповідності 2-х витратомірів-лічильників та 9-х рівнемірів-лічильників.

Надаючи оцінку встановленим в акті порушенням, суд виходить з такого.

Із акта перевірки від 08.09.2025 № 13844/23-00-09-01-16/40006097 вбачається, що на акцизному складі ТОВ «БАК» № 1003745 наявні 12 резервуарів для зберігання пального та 3 місця наливу пального.

На підтвердження належного обладнання 12-ти резервуарів рівнемірами-лічильниками та 3-х місць наливу пального витратомірами-лічильниками позивач надав договори поставки обладнання від 18.05.2017 № 18-05/17, від 14.09.2017 № 14-09/1/2017 та акт приймання виконаних робіт №21/05-1/18 від травня 2018 року. Зазначені документи свідчать про фактичне встановлення та готовність засобів вимірювання до експлуатації.

Також суд врахував, що довідкою про розпорядника акцизного складу, а також квитанцією від 01.10.2019 № 2 (реєстраційний номер 9226181231) підтверджується факт реєстрації всіх зазначених засобів вимірювальної техніки в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Крім того, у матеріалах справи наявні копії документів, що підтверджують проведення оцінки відповідності обладнаних засобів вимірювальної техніки, а саме:

для 3-х витратомірів-лічильників: копія Сертифіката перевірки типу № UA.TR.113-0019-17 (чинний до 07.02.2027).

для 12-ти рівнемірів-лічильників: копії Сертифікатів перевірки типу № UA.TR.113-0061-18 (чинний до 06.02.2028) та №UA.TR.113-0035-17 (чинний до 08.02.2027).

При цьому, суд зауважує, що податковий орган визнає наявність лише 1 витратоміра та 3 рівнемірів, попри фактичне обладнання складу 3 витратомірами та 12 рівнемірами. При цьому в акті перевірки не конкретизовано, які саме засоби вимірювання (з наявних та ідентифікованих документально) ГУ ДПС вважає встановленими згідно з пп. 230.1.2 ПК України, а які ні.

Наявні в матеріалах справи копії Сертифікатів перевірки типу (№ UA.TR.113-0019-17, № UA.TR.113-0061-18 та № UA.TR.113-0035-17), термін дії яких охоплює період проведення перевірки, належним чином підтверджують відповідність усіх 3-х витратомірів та 12-ти рівнемірів-лічильників вимогам пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. Зазначені сертифікати є чинними (до 2027 та 2028 років відповідно), встановлені на складі засоби вимірювання є легітимними та сертифікованими станом на день перевірки 28.08.2025.

Крім того, суд врахував, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VII повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Оцінку відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів проводять виробники цих засобів, призначені органи з оцінки відповідності та інші суб`єкти, визначені у відповідних технічних регламентах або передбачених ними процедурах оцінки відповідності (абз. 2 ч. 1 ст. 16 Закону № 1314-VII ).

Для додаткового підтвердження відповідності встановлених засобів вимірювальної техніки вимогам законодавства ТОВ «БАК» забезпечило проведення їхньої повірки. За результатами процедури підтверджено повну справність та точність усіх 3-х витратомірів та 12-ти рівнемірів, що засвідчено Свідоцтвами № СП 8.069-2025 (діє до 10.09.2027) та № СП 8.070-2025 (діє до 11.09.2029).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що факт обладнання акцизного складу належними засобами вимірювальної техніки підтверджується не лише їх фізичною наявністю, а й документами про оцінку відповідності, виданими згідно з технічними регламентами. Наявність чинних Сертифікатів підтверджує, що всі встановлені на складі одиниці обладнання (3 витратоміри та 12 рівнемірів) офіційно дозволені до експлуатації та повністю відповідають технічним стандартам, визначеним у пп. 230.1.2 ПК України.

Щодо порушення позивачем п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-ІХ, то суд врахував наступне.

Згідно з п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-ІХ підставою для припинення ліцензії є факт необладнання акцизного складу витратомірами та рівнемірами-лічильниками або їх нереєстрація в Єдиному державному реєстрі відповідно до пп. 230.1.2 ПКУ. Водночас, сукупність наданих позивачем наведених вище доказів (договори, акти, сертифікати та квитанції про реєстрацію) у повному обсязі підтверджує належне обладнання 12 резервуарів ТОВ «БАК» рівнемірами та 3 місць наливу витратомірами-лічильниками.

Щодо порушення позивачем п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, то суд зауважує наступне.

З матеріалів справи слідує, що під час проведення фактичної перевірки контролюючий орган письмовим зверненням № б/н від 28.08.2025 про отримання документів (їх належним чином завірених копій) було запропоновано позивачу надати документи, що підтверджують позитивні результати повірки або оцінки відповідності 2-х витратомірів-лічильників та 9-х рівнемірів-лічильників.

Судом встановлено, що у відповідь на письмовий запит ГУ ДПС від 28.08.2025 ТОВ «БАК» супровідним листом від 03.09.2025 № 0309/1 надало запитувані документи про повірку та оцінку відповідності засобів вимірювальної техніки.

Однак, відповідно до акта ненадання документів (їх завірених копій) від 08.09.2025 № 1855/23-00-09-01-13 станом на 05.09.2025 зазначені вище документи перевірки ТОВ «БАК» не надало.

Враховуючи викладене, висновки контролюючого органу, викладені в акті від 08.09.2025 № 1855/23-00-09-01-13 про ненадання документів, не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами. Оскільки позивач забезпечив надання документів у межах терміну проведення перевірки, порушення вимог ст. 85 ПКУ у діях товариства відсутнє.

Наведені вище обставини свідчать, що рішення ГУ ДПС у Черкаській області про припинення дії ліцензій прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Тому, встановлені у цій справі обставини надають суду підстави для висновку, що відповідачем не доведено з посиланням на належні та допустимі докази наявність встановлених пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, п. 14 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-ІХ, п. 85.2 ст. 85 ПК України підстав для прийняття рішень про припинення дії ліцензій позивача.

За огляду на викладене, виходячи з фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність рішень Головного управління ДПС у Черкаській від 08.10.2025 № 1008/23-00-09-03-36, № 1009/23-00-09-03-36 та № 1010/23-00-09-03-36, отже про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача внести відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 46 Закону № 3817-IX у разі якщо за результатами адміністративного або судового оскарження рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності рішення прийнято на користь платника податку, то ліцензія, що була припинена таким рішенням органу ліцензування, вважається діючою з дати її припинення.

Абзацем 2 частини восьмої статті 46 Закону № 3817-IX встановлено, що у разі судового оскарження рішення територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності відомості про те, що ліцензія вважається діючою з дати її припинення, вносяться посадовою особою відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (у разі якщо ліцензія видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику), до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня за днем отримання таким територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, рішення суду, яке набрало законної сили та прийняте на користь ліцензіата.

Абзацем 3 ч. 8 ст. 46 Закону № 3817-IX встановлено, що орган ліцензування у день внесення до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про те, що ліцензія вважається діючою з дати її припинення за результатом адміністративного або судового оскарження, направляє ліцензіату витяг із зазначеного реєстру в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

Ураховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваних рішень відповідача про припинення дій ліцензій, похідна позовна вимога підлягає до задоволення.

Частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені обставини, системного аналізу положень законодавства та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з позовом у цій справі сплатив судовий збір у сумі 9 084,00 грн.

Таким чином, при задоволенні позову суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі сумі 9 084,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1008/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки», відповідно до якого припинено ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) реєстраційний номер 23240414202400268.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) реєстраційний номер 23240414202400268, вважається діючою з дати її припинення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1009/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право зберігання пального», відповідно до якого припинено ліцензію на право зберігання пального реєстраційний номер 23240414202400283.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право зберігання пального реєстраційний номер 23240414202400283 вважається діючою з дати її припинення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.10.2025 № 1010/23-00-09-03-36 «Про припинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним», відповідно до якого припинено ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним реєстраційний номер 990514202400175.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Черкаській області внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про те, що ліцензія на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним реєстраційний номер 990514202400175, вважається діючою з дати її припинення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «БАК» (код ЄДРПОУ 40006097) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 9 084 (дев`ять тисяч вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ