Рішення № 133732217, 02.02.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
520/30001/25
Номер документу
133732217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

02 лютого 2026 року Справа № 520/30001/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сагайдака В.В.,

при секретарі судового засідання - Яцини І.В.,

за участі:

представників позивача - Харченко К.С.

представника відповідача - Шевченко А.А.

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА "РАССВЕТ" (с. Тернова, Харківський район, Харківська область, 62421, код ЄДРПОУ 30712821) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним, нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним, нечинним та скасувати Податкове повідомлення- рішення №50074/0413 від 31.10.2025 видане Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області код ЄДРПОУ 43983495 зареєстроване за адресою: 61057, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сковороди Григорія, будинок 46).

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

ТОВ «Агрофірма «РАССВЕТ» здійснює господарську діяльність із виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції, в тому числі на земельних ділянках, які розташовані на території Липецької сільської територіальної громади Харківської області.

13.03.2024 розпорядженням №161-од начальника Липецької сільської військової адміністрації Харківського району Харківської області було визнано непридатними до використання земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ТОВ Агрофірма «РАССВЕТ», у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Даним розпорядженням було встановлено податкові пільги на період з 01.01.2023 по 31.12.2023, зокрема зі сплати єдиного податку четвертої групи у розмірі 100% та земельного податку у розмірі 100% за земельні ділянки визначені у Додатках до даного розпорядження.

13.03.2024 розпорядженням начальника Липецької сільської військової адміністрації Харківського району Харківської області №162-од від 13.03.2024 було встановлено податкові пільги на період з 01.01.2024 по 31.12.2024, зокрема зі сплати єдиного податку четвертої групи у розмірі 100% та земельного податку у розмірі 100% за земельні ділянки визначені у Додатках до даного розпорядження.

10.10.2025 ГУ ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку ТОВ Агрофірма «РАССВЕТ» податкової звітності з податку на прибуток за 2023 та 2024 роки щодо виявлених помилок, за результатами якої було складено Акт перевірки від 10.10.2025 №39331/20-40-04-13-02/30712821.

В Акті перевірки викладено висновок про допущення Позивачем арифметичних (методологічних) помилок в уточнюючих податкових деклараціях платника з податку на прибуток підприємств за 2023 рік (від 12.09.2025 № 9388089842) та 2024 рік (від 12.09.2025 № 9429738289), які призвели до заниження податкового зобов`язання по податку на прибуток за рахунок не декларування мінімальних податкових зобов`язань (надалі МПЗ). Зокрема на думку Відповідача в порушення п. 38 1 .2 ст. 38 1 , п. 141.9 ст. 141, пп. 69.15 п. 69 підроз. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (надалі ПК України) в Додатках МПЗ-3 до додатка МПЗ «Розрахунок загального мінімального податкового зобов`язання» до податкових декларацій не визначені/невірно визначені періоди за які нараховується МПЗ.

15.10.2025 не погоджуючись з даним вискоком Товариством були подані Заперечення на Акт камеральної перевірки від 10.10.2025 №39331/20-40-04-13-02/30712821 ГУ ДПС у Харківській області.

29.10.2025 Комісією з питань розгляду заперечень та пояснень до актів камеральних перевірок, розгляду спірних питань які виникли під час проведення камеральних перевірок управління оподаткування юридичних осіб за результатами розгляду заперечення Товариства було залишено висновки Акту перевірки без змін.

31.10.2025 Позивачем отримано Податкове повідомлення-рішення №50074/0413 складене на підставі Акту перевірки, відповідно до якого Відповідачем було збільшено суму грошового зобов`язання Позивача, за платежем податок на прибуток підприємств на загальну суму 15 181 581 (п`ятнадцять мільйонів сто вісімдесят одна тисяча п`ятсот вісімдесят одна) гривня 80 копійок, в тому числі: 13 801 438 (тринадцять мільйонів вісімсот одна тисяча чотириста тридцять вісім) грн. 00 коп. - збільшення за податковими та/або іншими зобов`язаннями; 1 380 143 (один мільйон триста вісімдесят тисяч сто сорок три) грн. 80 коп.

Не погоджуючись зі спірним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Також, в додатках МПЗ «Розрахунок загального мінімального податкового зобов`язання» до уточнюючих декларацій за 2023 та 2024 рік завищена загальна суму сплачених податків, зборів, платежів за рахунок неврахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів фізичних осіб які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах пропорційно частці сільськогосподарського товаро виробництва та включення сум земельного податку, який підприємством не сплачувався».

Водночас, Позивач скористалось можливістю звільнення від сплати мінімального податкового зобов`язання, що передбачено положеннями Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 та наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309.

За змістом підпункту 14.1.114-2 пункту 14.1 статті 14 ПК України, мінімальне податкове зобов`язання - мінімальна величина податкового зобов`язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов`язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов`язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов`язанням.

Згідно із пунктом 38-1.1.4 статті 38-1 ПК України, мінімальне податкове зобов`язання визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.

Відповідно до положень пунктів 38-1.3 та 38-1.4 статті 38-1 ПК України, у разі передачі земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування мінімальне податкове зобов`язання визначається для орендарів, користувачів на інших умовах таких земельних ділянок у порядку, визначеному цим Кодексом.

У разі переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року та за умови державної реєстрації такого права відповідно до законодавства, мінімальне податкове зобов`язання щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) за період з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку, або в якому така земельна ділянка передана в користування (оренду, суборенду, емфітевзис), а для нового власника, орендаря або користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) - починаючи з місяця, в якому він набув право власності або право користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у складі загального мінімального податкового зобов`язання кожного з таких власників або користувачів.

У разі відсутності державної реєстрації переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року мінімальне податкове зобов`язання щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) на загальних підставах за податковий (звітний) рік.

Особливості визначення загального мінімального податкового зобов`язання платників єдиного податку передбачено положеннями статті 297-1 ПК України.

Так, відповідно до положень статті 297-1 ПК України, платники єдиного податку - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов`язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов`язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

Для платника єдиного податку третьої групи (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у яких частка сільськогосподарського товаро виробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, становить менше 75 відсотків, різниця між сумою загального мінімального податкового зобов`язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів обчислюється шляхом віднімання від загального мінімального податкового зобов`язання загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Водночас, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який в подальшому був продовжений відповідними указами Президента України та продовжує діяти по теперішній час.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Законом № 2120-ІХ доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Вказана норма ПК України набрала чинності 17.03.2022.

Отже, підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України було встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до підпункту 69.15 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов`язання за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України: за 2022 рік - у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні фізичних осіб; з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Сума мінімального податкового зобов`язання за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.

Платники податків, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» визначили та задекларували в податковій звітності мінімальне податкове зобов`язання за 2022-2023 роки за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених абзацом першим цього підпункту, мають право відкоригувати нараховані за 2022-2023 роки суми загального мінімального податкового зобов`язання шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Норми, визначені абзацами сьомим і восьмим пункту 38-1.2 статті 38-1 цього Кодексу, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2023 року.

Відтак, з моменту набуття чинності Законом № 2120-ІХ (17.03.2022), позивач, відповідно до діючого законодавства, не повинен був декларувати мінімальне податкове зобов`язання за земельні ділянки, які знаходяться на території Липецької сільської територіальної громади Харківської області.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов`язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Платники орендної плати, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до статті 288 цього Кодексу задекларували за 2022 та/ або 2023 роки податкові зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з орендної плати за період 2022-2023 років шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.».

Отже, до 06.05.2023 (набрання чинності змін в ПК) підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України передбачав, що у період воєнного стану землекористувачі звільняються від сплати орендної плати за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Разом з тим, з 06.05.2023 змінено редакцію вищенаведеної норми, шляхом зазначення, що з 01.01.2023 пільга щодо сплати орендної плати за землю надається користувачам земельних ділянок, розташованих на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.

У свою чергу, порядок визначення мінімального податкового зобов`язання у податкових (звітних) періодах у 2023 році, регулюється абзацами сьомим та восьмим пункту 38-1.2 статті 38-1 ПК України.

Так, відповідно до абзацу 7 пункту 38-1.2 статті 38-1 ПК України, мінімальне податкове зобов`язання не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на

підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Мінімальне податкове зобов`язання для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим цього пункту, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.

Відповідно до абзацу 6 підпункту 69.15 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних Положень ПК України, норми, визначені абзацами сьомим і восьмим пункту 38-1.2 статті 38-1 цього Кодексу, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2023 року.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, по Липецькій сільській територіальній громаді визначені наступні дати: з 24.02.2022 по 13.09.2022 року населені пункти громади (згідно переліку) були включені до переліку територій, що перебували в тимчасовій окупації; з 13.09.2022 по 09.05.2024 року населені пункти громади (згідно переліку) були включені до переліку територій з можливими бойовими діями; з 10.05.2024 по 30.09.2024 року громада включена до переліку територій активних бойових дій; з 01.10.2024 включена до переліку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Розпорядженнями Липецької сільської військової адміністрації Харківського району від 13.03.2024 року № 161-од та №162-од на 2023 та 2024 роки земельні ділянки сільськогосподарського призначення визнано непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та встановлено податкову пільгу зі сплати єдиного податку 4 групи у розмірі 100% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 на земельні ділянки загальною площею 6 469,1367 гектар.

Таким чином на підставі розпоряджень Липецької сільської військової адміністрації Харківської області та ст.381 ПКУ Позивач звільняється, в тому числі від нарахування мінімального податкового зобов`язання за період з 01.01.2023 по 31.12.2024.

Відтак, оскільки відносно земельних ділянок, що перебувають у користуванні Позивача відповідним органом місцевого самоврядування ухвалено рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів у зв`язку з тим, що вони не придатні для використання через потенційну загрозу їх забруднення вибухонебезпечними предметами, на весь 2023 2024 роки, що в силу абзацу 7 пункту 38-1.2 статті 38-1 ПК України є підставою для звільнення від обов`язку визначати мінімальне податкове зобов`язання, що вказує на безпідставність визначення Відповідачем розміру мінімального податкового зобов`язання Позивачу за вказані за 2023 2024 роки у сумі 13 801 438 (тринадцять мільйонів вісімсот одна тисяча чотириста тридцять вісім) грн. 00 коп.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 08.05.2025 у справі №520/21190/24, від 01.07.2025 у справі №908/1301/24.

Отже, Відповідачем під час проведення камеральної перевірки Позивача не було надано правової оцінки розпорядженням військової адміністрації №161-од та №162-од від 13.03.2024, не взято до уваги переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом №309, що свідчить про те, що під час проведення камеральної перевірки не було забезпечено дотримання принципів законності, об`єктивності та повноти дослідження обставин справи.

Відтак, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА "РАССВЕТ" (с. Тернова, Харківський район, Харківська область, 62421, код ЄДРПОУ 30712821) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним, нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,- задовольнити.

Визнати протиправним, нечинним та скасувати Податкове повідомлення- рішення №50074/0413 від 31.10.2025 видане Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області код ЄДРПОУ 43983495 зареєстроване за адресою: 61057, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сковороди Григорія, будинок 46).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА "РАССВЕТ" (с. Тернова, Харківський район, Харківська область, 62421, код ЄДРПОУ 30712821) сплачений судовий збір у розмірі 30280 грн (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення виготовлено 02 лютого 2026 року.

Суддя Сагайдак В.В.