Рішення № 133731042, 02.02.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
440/9531/25
Номер документу
133731042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9531/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМАДА" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "СІМАДА" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішеньвід 25.06.2025 №00086540701, №00086560701, №00086600701.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «СІМАДА» (далі ТОВ «СІМАДА», позивач) вказав про помилковість висновків ГУ ДПС у Полтавській області (далі ГУ ДПС, відповідач) про заниження позивачем суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "ЕЛЕФАНТ АГРО БУД" (нова назва ТОВ "ВІТАЛІТІ ЕЛЕФ") по придбанню (виготовленню) зерносховищ та облаштування земельних ділянок, висновків про заниження сум податкового зобов`язання з податку на прибуток за рахунок неправомірного здійснення переоцінки біологічних активів платником, перебуваючи на загальній системі оподаткування та висновків про невнесення інших змін до облікових даних ТОВ «СІМАДА» (не подано повідомлення за формою №20-ОПП про об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням) в кількості 15 повідомлень.

Позивач вказав про проведення з метою визначення справедливої ринкової ціни, яка не є нижчою за собівартість, ТОВ «СІМАДА» було проведено переоцінку біологічних активів товариства станом на 31.12.2020, оформлену Актом «Переоцінки біологічних активів» №1 станом на 31.12.2020 з

документальним обґрунтуванням цін, внаслідок якої якого відбулася уцінка вартості біологічних активів на суму 3272212 грн, відповідно до їх справедливої вартості. Переоцінку біологічних активів товариства було проведено згідно до положень Наказу про облікову політику підприємства №1ОП від 01.01.2019 року, відповідно до пункту 6.4 якого оцінку поточних біологічних активів на дату балансу слід здійснювати за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на продаж (п. 10 НП(С)БО 30). При відображенні в обліку та фінансовій звітності біологічних активів за справедливою вартістю, позивач має обрати метод оцінки біологічних активів, що за НП(С)БО 30 «Біологічні активи» пріоритетним вважає визначення справедливої вартості за цінами активного ринку.

Позивач вказав про реальність, економічну обґрунтованість та належне документальне оформлення господарських операцій із ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» (нова назва ТОВ «ВІТАЛІТІ ЕЛЕФ») по придбанню (виготовленню) зерносховищ. Так, між позивачем та ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» були укладені чотири договори щодо облаштування двох зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу. Вказані угоди відповідають господарській діяльності позивача, Статуту товариства, оскільки вказане обладнання використовується товариством для зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу, кормів для тваринництва та виготовлення кормів для тваринництва. Наявний зв`язок понесених позивачем витрат за операціями з ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» (41045886) з господарською діяльністю позивача а витрати позивача фактично здійснені як компенсація вартості робіт, які придбані для їх подальшого використання у власній господарській діяльності, і підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що передбачають реальні господарські операції, які відображаються в податковому обліку та які повинні спричиняти реальні зміни майнового стану позивача.

Крім вказаного, ТОВ «СІМАДА» не заперечує про обов`язок повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об`єктів (за основним та неосновним місцем обліку). Однак позивач вказує про необхідність врахувати, що об`єктом оподаткування є виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (Свинокомплекс) розташований за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, будинок 35, щодо якого позивачем у встановленому законом порядку було подано повідомлення за формою №20-ОПП.

Розташоване ж в ньому виробниче обладнання не є окремим об`єктом оподаткування оскільки не використовується кожен окремо, а використовується в комплексі в одному виробничому процесі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 позовна заява прийнята до провадження, відкрите провадження в адміністративний справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

ГУ ДПС 24.07.2025 до справи наданий відзив, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог ТОВ «СІМАДА» заперечував в повному обсязі. У відзиві та додаткових письмових поясненнях від 25.08.2025 ГУ ДПС вказало про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 27.07.2017 по 31.12.2024.

За підсумками перевірки складений акт від 12.05.2025 № 6380/16-31-07-01-01/41484524, де серед іншого встановлено порушення: підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України (далі ПК України), П(С)БО №15 «Дохід», П(С)БО №16 «Витрати», П(С)БО №30 «Біологічні активи», пунктів 3.1, 3.2 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток за 2020 рік в сумі 375302,00 грн; пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК України, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість всього в розмірі 762898,00 грн, у т.ч. по періодам: серпень 2023 713474,00 грн, вересень 2023 49424,00 грн; пункту 63.3 статті 63 ПК України, пунктів 8.1, 8.2, 8.4 статті 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, із змінами та доповненнями, а саме невнесення інших змін до своїх облікових даних (не подано повідомлення за формою № 20-ОПП про об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням) в кількості 15 повідомлень.

ГУ ДПС у Полтавській області 25.06.2025 прийняті податкові повідомлення-рішення №00086540701, №00086560701, №00086600701.

Відповідач зазначив, що в результаті загальної переоцінки біологічних активів позивачем понесені витрати в розмірі 3 272,2 тисяч грн, що мало вплив на рядок 2290 Звіту «Фінансовий результат дo оподаткування».

Оскільки, в період 2018-2020 ТОВ «СІМАДА» перебувало на загальній системі оподаткування та було платником податку на прибуток та, крім того, в зв`язку з неможливістю дослідити активний ринок на певний вид тварин, з причини відсутності інформації у загальному доступі, про що зазначено в акті переоцінки, то протягом 2020 року підприємством неправомірно здійснена переоцінка біологічних активів за справедливою вартістю.

Так як ТОВ «СІМАДА» згідно форми 2 «Звіт про фінансовий майновий стан» задекларований показник по рядку 2290 «Фінансовий результат дo оподаткування збиток» за 2020 рік в розмірі 1187,2 тисяч грн, то, в результаті встановленого порушення, заниження рядка 2290 «Фінансовий результат дo оподаткування прибуток» складає 2085,0 тисяч грн (3 272,2 1 187,2) тис. грн.

Таким чином, ТОВ «СІМАДА» завищено показник рядка 2120 «Інший операцій дохід», завищено показник рядка 2180 «Інші операційні витрати» Фінансової звітності малого підприємства та, відповідно, рядка 02 Декларації з податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 в сумі 2085012,00 грн, в т.ч. за: 2020 2085012 грн та зменшено показник по рядку 2290 «Фінансовий результат дo оподаткування збиток» ф. 2 за 2020 рік в сумі 1187200,00 грн.

Таким чином, заниження податку на прибуток за 2020 рік складає 375302,00 грн.

Також ГУ ДПС зазначило, що перевіркою встановлено взаємовідносини з контрагентом, що мали нереальний характер відносин та які не підтверджені первинними документами, оформленими належним чином, на загальну суму 4577897,88 грн, в т.ч. ПДВ 762897,88 грн, а саме: ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» (нова назва ТОВ «ВІТАЛІТІ ЕЛЕФ»), яке знаходилося на обліку в ГУ ДПС у Київській області, стан 14 - визнано банкрутом, свідоцтво платника анульовано 05.10.2023 за рішенням контролюючого органу, остання звітність по ПДВ подана за січень-вересень 2023 з відсутністю діяльності, за 2024 рік звітність не подавалась.

Відповідач вказав на недоліки первинних документів, шо оформлені за результатами господарської операції, відсутність ланцюгів постачання матеріалів, працівників відповідної кваліфікації та виконання ТОВ «ВІТАЛІТІ ЕЛЕФ» одночасно робіт за кількома підрядними договорами із різними контрагентами.

Внаслідок вказаного ТОВ «СІМАДА» неправомірно завищено суму податкового кредиту на суму 762898,00 грн, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість всього в розмірі 762898,00 грн у т.ч. по періодам: серпень 2023 713474,00 грн, вересень 2023 49424,00 грн.

Крім того, відповідачем в ході проведення перевірки встановлено про невнесення ТОВ «СІМАДА» інших змін до своїх облікових даних (не подано повідомлення за формою № 20-ОПП про об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням) в кількості 15 повідомлень, які обліковуються підприємством на рахунку 10 «Основні засоби», в т.ч.: критий дезінфікуючий бар`єр, аплікатори для внесення органічних рідких добрив, витратомір, генератор дизельний, дробарка, комп`ютер-сервер, компресор Kaeser, насосно-дизельні установки, сепаратор, утилізатор термічний з газовими пальниками, ультрацентробіжний млин, система відеонагляду, сонячні батареї.

За вказаного, ГУ ДПС вказує про правомірність та обґрунтованість податкових повідомлень рішень від 25.06.2025 №00086540701, №00086560701, №00086600701.

Позивач у відповіді на відзив, поданій до матеріалів справи 31.07.2025, 04.08.205 та додаткових письмових поясненнях, поданих до справи 05.11.2025, вказав про протиправність податкових повідомлень рішень від 25.06.2025 №00086540701, №00086560701, №00086600701.

ТОВТ «СІМАДА» Позивач вказав про проведення з метою визначення справедливої ринкової ціни, яка не є нижчою за собівартість, ТОВ «СІМАДА» було проведено переоцінку біологічних активів товариства станом на 31.12.2020, оформлену Актом «Переоцінки біологічних активів» №1 станом на 31.12.2020 з документальним обґрунтуванням цін, згідно до положень пункту 6.4 Наказу про облікову політику підприємства №1ОП від 01.01.2019 року відповідно до якого оцінку поточних біологічних активів на дату балансу слід здійснювати за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на продаж (п. 10 НП(С)БО 30). При відображенні в обліку та фінансовій звітності біологічних активів за справедливою вартістю, позивач має обрати метод оцінки біологічних активів, що за НП(С)БО 30 «Біологічні активи» пріоритетним вважає визначення справедливої вартості за цінами активного ринку.

Позивач вказав про реальність, економічну обґрунтованість та належне документальне оформлення господарських операцій із ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД». Вказані угоди відповідають господарській діяльності позивача, Статуту товариства, оскільки вказане обладнання використовується товариством для зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу, кормів для тваринництва та виготовлення кормів для тваринництва. Наявний зв`язок понесених позивачем витрат за операціями з ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» (41045886) з господарською діяльністю позивача а витрати позивача фактично здійснені як компенсація вартості робіт, які придбані для їх подальшого використання у власній господарській діяльності, і підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що передбачають реальні господарські операції, які відображаються в податковому обліку та які повинні спричиняти реальні зміни майнового стану позивача.

Також ТОВ «СІМАДА» вказує, що об`єктом оподаткування є виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (Свинокомплекс) розташований за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, будинок 35, з розташованим в ньому виробничим обладнанням яке не є окремим об`єктом оподаткування оскільки не використовується кожен окремо, а використовується в комплексі в одному виробничому процесі.

Щодо виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (Свинокомплекс) позивачем у встановленому законом порядку було подано повідомлення за формою №20-ОПП.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.12.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, вивчивши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

ТОВ «СІМАДА» зареєстроване Виконавчим комітетом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області 27.07.2017 за кодом ЄДРПОУ 41484524, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1586102000001992.

Позивач взятий на податковий облік в Головне управління ДПС у Полтавській області за №161817196102, податковий номер платника податків 41484524.

ТОВ «СІМАДА» зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.09.2017, індивідуальний податковий номер 414845216183, свідоцтво платника ПДВ від 08.09.2021 №200571963.

Основним видом господарської діяльності за КВЕД є: 01.46 розведення свиней.

ГУ ДПС в період з 15.04.2025 по 28.04.2025 проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «СІМАДА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 27.07.2017 по 31.12.2024. Термін проведення перевірки продовжувався на п`ять днів з 29.04.2025.

За підсумками перевірки складений акт від 12.05.2025 № 6380/16-31-07-01-01/41484524, де серед іншого встановлено порушення: підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України (далі ПК України), П(С)БО №15 «Дохід», П(С)БО №16 «Витрати», П(С)БО №30 «Біологічні активи», пунктів 3.1, 3.2 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток за 2020 рік в сумі 375302,00 грн; пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК України, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість всього в розмірі 762898,00 грн, у т.ч. по періодам: серпень 2023 713474,00 грн, вересень 2023 49424,00 грн; пункту 63.3 статті 63 ПК України, пунктів 8.1, 8.2, 8.4 статті 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, із змінами та доповненнями, а саме невнесення інших змін до своїх облікових даних (не подано повідомлення за формою № 20-ОПП про об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням) в кількості 15 повідомлень.

ГУ ДПС у Полтавській області прийняті податкові повідомлення-рішення №00086540701 від 25.06.2025, яким збільшена сума податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на суму 375302,00 грн; №00086560701 від 25.06.2025, яким збільшена сума грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 761898,00 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 190724,50 грн; №00086600701 від 25.06.2025, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 15300,00 грн.

ТОВ «СІМАДА» не погодилось із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, звернулось до суду із даним позовом про визнання їх протиправними та скасування.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин, далі ПК України).

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

За підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

Пунктом 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремленні підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Обов`язки платника податків визначено статтею 16 ПК України. Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;

завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу;

наявності помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень пункту 63.3 статті 63 ПК України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об`єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

Відповідно до положень пункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України, об`єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:

зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);

збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:

збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);

зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період не перевищує 40 мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4, підпунктом 140.5.16 пункту 140.5, пунктом 140.6 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період не перевищує 40 мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4, підпунктом 140.5.16 пункту 140.5, пунктом 140.6 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується зазначений критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік такої безперервної сукупності років. У подальші роки такої сукупності років коригування фінансового результату також не застосовуються, крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4, підпунктом 140.5.16 пункту 140.5, пунктом 140.6 статті 140 цього Кодексу.

Якщо у платника податку, який прийняв рішення про незастосування коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4, підпунктом 140.5.16 пункту 140.5, пунктом 140.6 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період перевищує 40 мільйонів гривень, такий платник податку визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Згідно із пунктами 5, 7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Національному положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.

До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).

До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов`язані з операційною діяльністю підприємства.

Згідно із пунктами 6, 20 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку №16 «Витрати», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318 витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

До інших операційних витрат включаються: витрати на дослідження та розробки відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи"; собівартість реалізованих виробничих запасів, яка для цілей бухгалтерського обліку складається з їх облікової вартості та витрат, пов`язаних з їх реалізацією; сума безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів; втрати від операційної курсової різниці (тобто від зміни курсу валюти за операціями, активами і зобов`язаннями, що пов`язані з операційною діяльністю підприємства); втрати від знецінення запасів; нестачі й втрати від псування цінностей; визнані штрафи, пеня, неустойка; витрати на утримання об`єктів соціально-культурного призначення; інші витрати операційної діяльності.

Відповідно до пункту 4 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 18.11.2005 №790 (далі П(С)БО №30)

біологічний актив - жива тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи;

біологічні перетворення - процеси росту, дегенерації, продукування та відтворення, які спричиняють якісні та/або кількісні зміни біологічних активів;

поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

За пунктом 5 П(С)БО №30 біологічний актив та/або сільськогосподарська продукція визнаються активом, якщо підприємство контролює їх в результаті минулих подій, існує імовірність отримання підприємством у майбутньому економічних вигод, пов`язаних з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена;

Відповідно до пункту 6 П(С)БО №30 об`єктом бухгалтерського обліку є окремий вид біологічних активів або їх група.

Пунктом 7 П(С)БО №30 передбачено, що біологічні активи при їх первісному визнанні оцінюються за справедливою вартістю зменшеною на очікувані витрати на продаж, крім випадків, коли справедливу вартість достовірно визначити неможливо.

Якщо справедливу вартість достовірно визначити неможливо, біологічний актив зараховується на баланс підприємства за первісною вартістю яка визначається відповідно до Національного П(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року №92, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2000 року №288/4509, Національного П(С)БО №9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року №246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 року за №751/4044.

Відповідно до пункту 10 П(С)БО №30 біологічні активи відображаються на дату проміжного і річного балансу за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж, крім випадків, передбачених пунктом 11 П(С)БО №30.

За вказаним пунктом довгострокові біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, можуть визнаватися та відображатися за первісною вартістю з урахуванням накопиченої амортизації і втрат від зменшення корисності. Оцінка та амортизація таких довгострокових біологічних активів здійснюється відповідно до П(С)БО № 7, П(С)БО № 28.

Поточні біологічні активи та додаткові біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, можуть визнаватися та відображатися за первісною вартістю, крім поточних біологічних активів рослинництва, які визнаються і відображаються як незавершене виробництво. Оцінка таких поточних біологічних активів здійснюється відповідно до Національного положення (стандарту) 9

Біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, оцінюються за первісною вартістю до періоду, у якому можливо визначити їх справедливу вартість.

Визначення справедливої вартості біологічних активів грунтується на цінах активного ринку. За наявності кількох активних ринків біологічних активів їх оцінка ґрунтується на даних того ринку, на якому підприємство передбачає продавати біологічні активи. Причому відповідно до пункту 5.1 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів затверджених Наказом Міністерства фінансів України 29.12.2006 №1315 підприємство може самостійно визначити методику аналізу джерел інформації з метою встановлення справедливої вартості біологічних активів (пункт 13 П(С)БО №30).

Пункт 14 П(С)БО №30 визначає, що за відсутності активного ринку визначення справедливої вартості біологічних активів здійснюється за останньою ринковою ціною операції з такими активами (за умови відсутності суттєвих негативних змін у технологічному, ринковому, економічному або правовому середовищі, у якому діє підприємство).

Пунктами 198.1 - 198.3 статті 198 ПК України передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою збільшення податкового кредиту лізингоодержувача (орендаря) для операцій з фінансового лізингу (фінансової оренди) є дата фактичного отримання об`єкта фінансового лізингу (фінансової оренди) таким лізингоодержувачем (орендарем).

Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи;

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 статті 198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв`язку з відсутністю фактів списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником.

Відповідно до положень пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата складання податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;

й) індивідуальний податковий номер.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

В ході розгляду справи судом з`ясовано, що в ході проведення перевірки ГУ ДПС встановлено про заниження ТОВ «СІМАДА» податку на прибуток за рахунок неправомірного здійснення переоцінки біологічних активів платником, перебуваючи на загальній системі оподаткування.

Так, відповідач вказав, що ТОВ «СІМАДА» неправомірно здійснило переоцінку біологічних активів, а саме придбаного протягом 2020 року племінного поголів`я свиней.

З дослідження актів переоцінки біологічних активів встановлено про відображення в бухгалтерському обліку:

Дооцінка (+) за 2020 у розмірі 332015,18 грн, у бухгалтерському обліку позивачем оформлена кореспонденцією бухгалтерських проводок:

Д-т 7102 «Дохід від зміни вартості БА» К-т 791 «Результат операційної діяльності»,

Д-т 2121 «Молодняк тварин на вирощуванні», 2122 «Тварини на відгодівлі за справедливою вартістю», 2131 «Молодняк тварин на вирощуванні за первинною вартістю» К-т 7102.

Сума у розмірі 332015 грн підприємством віднесена до рядка 2120 «Інший операційний дохід» за 2020 рік звіту про фінансовий майновий стан ф. 2, як дохід від первісного визнання та зміни вартості активів за справедливою вартістю.

Уцінка (-) за 2020 у розмірі 3604226,69 грн у бухгалтерському обліку позивачем оформлена кореспонденцією бухгалтерських проводок:

Д-т 9402 «Дохід від зміни вартості БА» К-т 2121 «Молодняк тварин на вирощуванні», 2122 «Тварини на відгодівлі за справедливою вартістю», 2131 «Молодняк тварин на вирощуванні за первинною вартістю» та віднесено на фінансовий результат Д-т 791 К-т 9402.

Сума у розмірі 3604227 грн позивачем віднесена до рядка 2180 «Інші операційні витрати» ф. 2 за 2020 рік звіту про фінансовий майновий стан ф. 2 як витрати від первісного визнання та зміни вартості активів за справедливою вартістю.

Результатом загальної переоцінки біологічних активів підприємством понесено витрати в розмірі 3272,2 тисяч грн (3604,2 тисяч грн 332,0 тисяч грн).

Відповідач посилається на положення пункту 11 П(С)БО №30, за яким поточні біологічні активи та додаткові біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо або якщо підприємство є платником податку на прибуток, можуть визнаватися та відображатися за первісною вартістю, крім поточних біологічних активів рослинництва, які визнаються і відображаються як незавершене виробництво. Оцінка таких поточних біологічних активів здійснюється відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».

Біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, оцінюються за первісною вартістю до періоду, у якому можливо визначити їх справедливу вартість.

Таким чином, на думку відповідача, позивачем було невірно розраховано вартість уцінки біологічних активів, що в свою чергу призвело до заниження податку на прибуток за 2020 рік.

Позивач обґрунтовує переоцінку встановленням, під час здійснення оцінки біологічних активів, що собівартість їх виробництва на дату здійснення оцінки перевищує ринкову ціну їх продажу.

Переоцінка активів суб`єктів господарювання, проводиться з метою достовірного відображення їхньої реальної (ринкової) вартості в бухгалтерській звітності.

Уцінка активів здійснюється якщо на дату балансу відбулося зменшення величини первісно очікуваних від використання активу економічних вигод.

Згідно з підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

За правилами підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Отже, зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов`язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому. Обов`язково повинен бути намір платника податку отримати відповідний економічний ефект, тобто господарська операція принаймні теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) має передбачати можливість приросту або збереження активів чи їх вартості.

Мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою щодо наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність складається із сукупності господарських операцій платника податку (які є формою здійснення господарської діяльності), то розумна економічна причина має бути в кожній господарській операції. Лише в такому разі та чи інша операція може вважатися вчиненою в межах господарської діяльності платника податків. І лише за таких умов платник податків має право на врахування у податковому обліку наслідків відповідних господарських операцій.

З викладеного вище випливає, що продаж активу за ціною нижчою за собівартість може бути кваліфікований, як такий, що не відповідає ознакам господарської операції, вчиненою в межах господарської діяльності платника податків, що в свою чергу позбавляє платника податків права на врахування у податковому обліку наслідків відповідних господарських операцій.

За поясненнями позивача, саме з метою уникнення вказаного, ТОВ «СІМАДА» була проведена переоцінка біологічних активів, оформлена Актом «Переоцінки біологічних активів» №1 станом на 31.12.2020 р, внаслідок якої відбулася уцінка вартості біологічних активів на суму 3272212 грн, відповідно до їх справедливої вартості.

Переоцінку біологічних активів товариства було проведено згідно до положень Наказу про облікову політику підприємства №10П від 01.01.2019 року, відповідно до пункту 6.4 якого оцінку поточних біологічних активів на дату балансу здійснювати за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на продаж, що відповідає пункту 10 П(С)БО №30.

При відображенні в обліку та фінансовій звітності біологічних активів за справедливою вартістю, підприємство повинно обрати метод оцінки біологічних активів. НП(С)БО 30 «Біологічні активи» пріоритетним вказує визначення справедливої вартості за цінами активного ринку.

Станом на 31.12.2020 року комісією позивача було проведено дослідження активного ринку:

1) відповідно до інформації Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (https://minagro.gov.ua/ua/investoram/monitoringstanu-apk) ринкова закупівельна ціна за 1 т свиней в живій вазі по Полтавській області станом на 24 грудня 2020 року становить 38500,00 грн (з ПДВ);

2) відповідно даних Асоціації «Свинарі України» ринкова закупівельна ціна за 1 кг свиней в живій вазі по Полтавській області станом на 52 тиждень 2020 року (з 21.12.2020 по 27.12.2020 року) становила 38,00 грн (з ПДВ);

3) відповідно до даних Головного управління статистики у Полтавській області (копія листа №14-69/16-21 від 08.02.2021) наданих на запит підприємства (копія Листа № 03/02-2 від 02 лютого 2021), ринкова закупівельна ціна за 1 т свиней в живій вазі переробними підприємствами по Полтавській області за 4 квартал 2020 року становила 35422,50 грн (без ПДВ), а ціна реалізації свиней у підприємствах Полтавської області за листопад 2020 року становила 33512,50 грн (без ПДВ).

На основі здійсненого аналізу ринкових цін, комісія прийняла рішення при переоцінці біологічних активів тваринництва взяти за основу ціну 38,50 грн/кг з ПДВ (32,08 грн/кг без ПДВ).

Прийнявши за основу вказану ціну, позивачем були здійснені наведені ТОВ «СІМАДА» розрахунки.__

Відповідно до пунктів 24-27 П(С)БО №9 «Запаси» запаси відображаються в бухгалтерському обліку і звітності за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації.

Запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилась або вони зіпсовані, застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду.

Чиста вартість реалізації визначається по кожній одиниці запасів вирахуванням з очікуваної ціни продажу очікуваних витрат на завершення виробництва і збут.

Сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списуються на витрати звітного періоду.

Відповідно до пункту 10 П(С)БО №9 первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість, яка визначається за П(С)БО 16 «Витрати» Відповідно до пункту 4 П(С)БО №9 чиста вартість реалізації запасів - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов`язання за звичайних умов на певну дату. (П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Суд доходить висновку про відповідність розрахунків позивача наведеним положенням Національних бухгалтерських стандартів.

Суд наголошує, що відповідачем не наведено іншого розрахунку, не спростовані дані, що використані ТОВ «СІМАДА» для визначення ціни за дослідження активного ринку, не спростовані підстави, вихідні дані та результати розрахунків позивача.

Твердження відповідача про безпідставність проведення переоцінки запасів не обґрунтоване відсутністю належних підстав для позивача щодо проведення переоцінки і, в свою чергу, не спростовані твердження ТОВ «СІМАДА» про обставини, що зумовили для позивача проведення такої переоцінки.

Позивачем станом на 31.12.2020 року за даними бухгалтерського обліку визначена виробнича собівартість біологічних активів: гібридна батьківська свинка F1 (1), гібридна батьківська свинка F1 (1) перевірювана, гібридна батьківська свинка F1 (2), гібридна батьківська свинка F1 (2) перевірювана, кнур (велика біла), кнур (ландрас), кнур (пробник), кнур РІС 337, племінна свинка породи Велика Біла L03 перевірювана, племінна свинка породи Велика Біла перевірювана.

Так, визначений рівень закупівельної вартості свиней станом на 31.12.2020 року, визначена вартість кг живої маси свинини за ринковою ціною на 31.12.2020, вирахувана справедлива вартість (чиста вартість реалізації запасів) на 31.12.2020. З`ясована різниця між первісною вартістю запасів та чистою вартістю їх реалізації, чим визначена справедлива вартість (чиста вартість реалізації запасів).

За розрахунками визначено, що сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, (уцінка) становить 24718793,87 грн (виробнича собівартість, (первісна вартість) - 21446582,37 грн (справедлива вартість (чиста вартість реалізації запасів) становить 3272211,5 грн.

Визначену справедливу вартість позивачем відображено в бухгалтерському обліку.

В разі проведення уцінки суму, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, списують на витрати звітного періоду (пункт 27 НП(С)БО №9).

На суму такого зменшення здійснюється кореспонденція з дебетом субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів», що передбачено пунктом 5.8 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджені Наказом Міністерства фінансів України 10.01.2007 №2, зі зменшенням фактичної (балансової) вартості відповідних запасів

Дооцінка відображається за кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності» зі збільшенням балансової вартості відповідних запасів (п. 5.8 Методрекомендацій № 2).

При розрахунку фінансового результату по НП(С)БО 9 «Запаси» сума дооцінки відображається в рядку 2120 Інші операційні доходи, сума уцінки в рядок 2180 «Інші операційні витрати».

У розрахунку фінансового результату сума дооцінки відображається в рядку 2120 Інші операційні доходи, сума уцінки в рядок 2180 «Інші операційні витрати».

За пунктом 6 П(С)БО №1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» фінансова звітність підприємства формується з дотриманням зокрема таких принципів:

обачності, згідно з яким методи оцінки, що застосовуються в бухгалтерському обліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов`язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства;

превалювання сутності над формою, за яким операції повинні обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що проведена позивачем операція з оцінки біологічних активів здійснена у відповідності до стандартів бухгалтерського обліку, а твердження відповідача про неможливість визначення вартості біологічних активів за ціною іншою ніж первісна, ГУ ДПС не обґрунтоване.

Відповідно, податкове повідомлення-рішення №00086540701 від 25.06.2025, яким збільшена сума податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на суму 375302,00 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги ТОВ «СІМАДА» в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач вказав, що в ході проведення перевірки встановлені взаємовідносини з контрагентом, які мали нереальний характер відносин та які не підтверджені первинними документами, оформленими належним чином, на загальну суму 4577897,88 грн, в т.ч. ПДВ 762897,88 грн, а саме: ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД», (нова назва ТОВ «ВІТАЛІТІ ЕЛЕФ»), яке знаходилося на обліку в ГУ ДПС у Київській області, стан 14 - визнано банкрутом, свідоцтво платника анульовано 05.10.2023 за рішенням контролюючого органу, остання звітність по ПДВ подана за січень-вересень 2023 з відсутністю діяльності, за 2024 рік звітність не подавалась.

Згідно облікових даних по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за перевіряємий період ТОВ «CІМАДА» мало взаємовідносини з ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» по придбанню зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу, виконання пусконалагоджувальних робіт зерносховищ, а також надання послуг по розчищенню ділянки території за адресою Полтавська обл., Зінківський р-н, Попівська сільська рада.

ТОВ «СІМАДА» обліковувало дані об`єкти на рахунку 1522 «Виготовлення та модернізація основних засобів».

06.12.2019 року ТОВ «СІМАДА» на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого Калініченком А.О., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, були придбані у ПП «НОВОСЕЛІВСЬКА МОЛОЧНА ФЕРМА» виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (Свинокомплекс), який складається: санпропускник «А-1» площею 550 кв. м., рампа прийому свиней - «Б-1» площею 189 кв. м, вагова «В-1» площею 14,9 кв. м, кормоцех «Г-1» площею 1540 кв. м, гараж «Д-1» площею 65,1 кв. м, сховище «Е-1» площею 1540 кв. м, їдальня «Ж-1» площею 196,1 кв. м, побутове приміщення « 3-1» площею 431,5 кв. м, свинарник «И-1» площею 5229 кв. м, свинарник «I- 1» площею 3467 кв. м, свинарник «ї-1» площею 6314 кв. м, свинарник «Й-1» площею 4104,1 кв. м, свинарник «К-1» площею 4103,3 кв. м, свинарник «Л-1» площею 4804 кв. м., хрячник «М-1» площею 815,3 кв. м, теплогенераторна- котельня «Н-1» площею 6 кв. м, насосна « 0-1» площею 11,3 кв. м, вбиральня «П», ворота « 1-3», огорожа « 4», башта Рожновського, « 5», свердловина « 6-7», КТП « 250/10,8», пожежний резервуар « 9-10»; лагуни, приймальник, септик, суха фракція « 11-18», замощення « 19», дизбарєр « 20» розташований за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, 35.

В подальшому для здійснення своєї господарської діяльності позивачем прийняте рішення облаштувати виробничі приміщення кормоцех «Г-1» та сховище «Е-1» для використання в якості зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу.

Так, між позивачем та ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» було укладено чотири договори щодо облаштування двох зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу:

- №10 від 27.04.2020 року на розчищення ділянки території,

- №11 від 27.04.2020 року договір поставки

- №12 від 27.04.2020 року щодо виготовлення власними силами з власного матеріалу та поставки обладнання для двох зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу «Моноліт» Модель МН 1000,21-24

- №13 від 27.04.2020 року на виконання пусконалагоджувальних робіт.

Замовлене позивачем у ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» обладнання було виготовлене ним власними силами з використанням власних матеріалів та поставлене позивачу відповідно до умов договору, а роботи були виконані ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» належним чином в повному обсязі, у встановлені в договорі строки.

Виробничі приміщення кормоцех «Г-1» та сховище «Е-1» відремонтовані та облаштовані для використання в якості зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу.

Відображені на балансі ТОВ «СІМАДА» станом на 31 грудня 2020, відповідно до змісту якого вартість основних засобів ТОВ «СІМАДА» за період з 01 січня 2020 по 31 грудня 2020 збільшена з 0,00 до 35931,70 тис. грн (рядок 1010 балансу), незавершені капітальні інвестиції збільшено з 6577,60 тис. грн до 7201,30 тис. грн ( рядок 1005 балансу).

У бухгалтерському обліку дані взаємовідносини відображені наступними бухгалтерськими проводками: Оприбутковано: Д-т- 1522 К-т 631 на загальну суму 3814489,42 грн, Д-т 644 К-т 631 віднесено до податкового кредиту суму ПДВ 762897,88 грн, К-т 311 Д-т 631 проведена оплата 4577387,3 грн.

Введено в експлуатацію з наступного звітного періоду Д-т 103 К-т 1522 об`єкти: Модернізація та ремонт основних засобів Сховище «Е-1» в сумі 2240578,04 грн, Модернізація та ремонт основних засобів Кормоцех «Г-1» в сумі 2 240 578,04 грн.

Станом на 31.12.2020 заборгованість відсутня.

ГУ ДПС, на заперечення реальності господарських операцій вказує про надання на підтвердження придбання товару, в даному випадку об`єктів нерухомості - зерносховища, постачальником було надано видаткові накладні, які не містять обов`язкових реквізитів: місце складання, прізвище постачальника, в результаті чого неможливо ідентифікувати особу, яка видала первинний документ.

З дослідження вказаних документів судом встановлено про особу, що видала - ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД», відсутність визначення прізвища постачальника, за визначення особи, що видала накладну та місця складання видаткових накладних не позбавляє можливості стверджувати про зміст документу.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного суду від 30.03.2018 у справі № 821/2106/13-а, з метою податкового обліку господарські операції можуть оформлюватися будь-якими первинними документами, зміст яких відповідає наведеним вимогам податкового законодавства, та складення яких відповідає законодавчо установленим вимогам щодо оформлення такої операції або звичаєвій практиці. Умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені.

Наявність або відсутність окремих документів, як і деякі помилки чи неточності у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися), а певні недоліки в заповненні первинних документів носять оціночний характер. (Постанова ВС від 12.06.2018 у справі № 826/11879/13-а, Постанова ВС від 12.06.2018 у справі № 825/3419/14).

ГУ ДПС зазначило, що не встановлено ланцюгів постачання такого товару як зерносховище та не встановлено походження придбаних матеріалів для виготовлення конструкцій, відсутня достатня кількість кваліфікованих працівників, відповідних основних засобів в ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД».

До матеріалів справи відповідачем не надано інформації про проведення документальної перевірки ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД», тобто первинні бухгалтерські документи цього товариства не вивчалися. А відтак, зробити достовірний висновок щодо наявності або відсутності повного обсягу господарських операцій лише на підставі електронних баз даних без проведення зустрічних звірок із реальним дослідженням первинної документації контрагентів неможливо.

Верховним Судом у постанові від 02.02.2022 у справі №300/718/20 зазначено, що узагальнена податкова інформація не є доказом нездійснення конкретних господарських операцій з надання послуг позивачу. Крім цього, така інформація сама по собі не доводить та не може свідчити про наявність податкових правопорушень, на які посилається контролюючий орган. Висновки відповідача гуртуються на податковій інформації відносно контрагента позивача, а не на аналізі суті та наслідків господарських операцій, які мали місце у періоді, який перевірявся, та не є безумовною підставою для висновків про відсутність фактичного виконання спірних операцій за умови наявності первинних документів, які спростовують такі доводи.

За правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 15.01.2019 у справі №826/4717/16, презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких вшивають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом. У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов`язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного, в розумінні частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) у певного платника податків від дотримання його контрагентами податкової дисципліни та правильності ведення ними податкового або бухгалтерського обліку.

Висновки: твердження податкового органу про відсутність у контрагентів позивача необхідної для ведення господарської діяльності кількості працівників не свідчить про нереальність господарських операцій, оскільки контрагент платника податків має право залучати їх на підставі цивільно-правових угод.

Означена позиція позивача узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 19.06.2018 у справі №817/1422/13-а, за якою висновок щодо правильності відображення платником податків в податковому обліку господарських операцій є результатом податкової перевірки платника податків з дослідженням фінансово-господарських документів, пов`язаних з нарахуванням і сплатою податків.

Таким чином, не відображення ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» у своїй податковій звітності наявної в нього кількості працівників є порушенням саме ним податкового законодавства, а якщо контрагент позивача допустив такі порушення, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо нього.

У постанові Верховного Суду від 24.09.2020 у справі №820/329/17 вказано, що чинне податкове законодавство не ставить умовою дійсності правочинів, а також виникнення податкових зобов`язань платника у залежність від стану податкового обліку його контрагентів, знаходження за місцем реєстрації, наявності/відсутності основних фондів, чи фактичної сплати контрагентами податку до бюджету по всьому ланцюгу товарообігу. Допущені попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару певні порушення податкового законодавства тягнуть негативні наслідки саме для таких постачальників та не впливають на право позивача на віднесення до складу податкового кредиту сплаченого податку на додану вартість постачальникам товару.»

Щодо твердження відповідача про ненадання позивачем сертифікатів походження матеріалів, які могли бути використані при будівництві виробничої будівлі, підтвердження перевезення матеріалів на об`єкту, а саме товаро-транспортні накладні, дорожні листи, тощо, суд зазначає, що правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 25 лютого 2021 року (справа № 803/1684/17, адміністративне провадження №К/9901/51649/18, ЄДРСРУ №95176997), від 21 січня 2021 року (справа №813/2204/17, адміністративне провадження №К/9901/35740/18, ЄДРСРУ № 94328053), від 24 травня 2019 року (справа №826/7423/16), від 6 лютого 2018 року (справа №816/166/15-а), від 11 вересня 2018 року (справа №804/4787/16) передбачають, що транспортні документи на перевезення товарно-матеріальних цінностей з наслідками формування бази оподаткування податком на прибуток та на додану вартість не є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами купівлі-продажу або поставки, вони є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення, а отже, відсутність у позивача деяких товарно-транспортних накладних або наявність в них певних недоліків не може бути самостійним доказом безтоварності господарських операцій.

Відсутність товарно-транспортних накладних не є безумовною підставою ставити під сумнів здійснення господарських операцій. Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні не встановлюють правил податкового обліку валових витрат та податкового кредиту платника податків. При цьому, документи обумовлені правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом у постанові від 11.09.2018 по справі №804/4787/16 (провадження №К/9901/3335/17).

Сертифікати ж відповідності не є первинними бухгалтерськими документами, в розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України».

В обґрунтування нереальності господарських операцій позивача із ТОВ «ЕЛЕФОНТ АГРО БУД» ГУ ДПС також вказує про визнання товариства банкрутом, анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість 05.10.2023 за рішенням контролюючого органу, подання останньої звітності по ПДВ за січень-вересень 2023 з відсутністю діяльності, за 2024 рік звітність не подавалась.

Суд наголошує, що наведені обставини не релевантні до оцінюваних правовідносин за різниці у часових межах, відповідно не можуть впливати на висновки щодо реальності господарських операцій, вчинених раніше.

ГУ ДПС вказує, що з огляду наданих для перевірки первинних документів (видаткових накладних, податкових накладних, договорів, актів наданих послуг, не можливо ідентифікувати статус проведеної ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» господарської операції з об`єктом основного засобу.

Однак, згідно даних бухгалтерського обліку ТОВ «СІМАДА» встановлено, що витрати віднесено на об`єкти, які обліковуються на балансі позивача, а саме: модернізація та ремонт основного засобу Сховище "Е-1" та модернізація та ремонт основного засобу Кормоцех "Г-1" в складі свинокомплексу, придбаного підприємством згідно договору купівлі-продажу від 06.12.2019 року у іншого СГ.

Крім вказаного, відповідачем зазначено, що на підставі даних ІКС «Податковий блок» в визначеному проміжку часу (період виконання робіт по виготовленню зерносховищ та облаштування земельних ділянок на об`єктах ТОВ «СІМАДА») ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» одночасно виконував роботи для низки інших суб`єктів господарювання, які розташовані в різних місцевостях, в т.ч.: ДП «Дослідне господарство «Нива» інституту розведення і генетики тварин; ПП «Картопля Полтавщини», СГ Товариство «Єрківці-2»;, ТОВ «Відродження-СВ», ТОВ «Агрофірма «Васильківська», ФГ «Березюк». Даний факт доводить неможливість виконання ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» будівельних робіт різного об`єму для декількох замовників.

Однак, вказана обставина в жодному разі не може свідчити про нереальність господарських операції, вчинених позивачем.

В ході розгляду справи позивачем обґрунтована наявність ділової мети укладення і виконання договорів №10 від 27.04.2020 року на розчищення ділянки території, №11 від 27.04.2020 року поставки, №12 від 27.04.2020 року щодо виготовлення власними силами з власного матеріалу та поставки обладнання для двох зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу «Моноліт» Модель МН 1000,21-24, №13 від 27.04.2020 року на виконання пусконалагоджувальних робіт, за умов придбання виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, 35 і прийняття в подальшому, для здійснення своєї господарської діяльності позивачем, рішення облаштувати виробничі приміщення кормоцех «Г-1» та сховище «Е-1» для використання в якості зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу.

Замовлене позивачем у ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» обладнання було виготовлене ним власними силами з використанням власних матеріалів та поставлене позивачу відповідно до умов договору, а роботи були виконані ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД» належним чином в повному обсязі, у встановлені в договорі строки, виробничі приміщення кормоцех «Г-1» та сховище «Е-1» відремонтовані та облаштовані для використання в якості зерносховищ для післязбиральної доробки та зберігання зернових, технічних, олійних культур та насіннєвого матеріалу.

Про вказане свідчить і отримання позивачем економічного ефекту від господарських операцій, що відображені на балансі ТОВ «СІМАДА» станом на 31 грудня 2020, відповідно до змісту якого вартість основних засобів ТОВ «СІМАДА» за період з 01 січня 2020 по 31 грудня 2020 збільшена з 0,00 до 35931,70 тис. грн (рядок 1010 балансу), незавершені капітальні інвестиції збільшено з 6577,60 тис. грн до 7201,30 тис. грн ( рядок 1005 балансу).

З урахуванням всього наведеного, суд доходить висновку недоведеність відповідачем відсутності виконання ТОВ «ЕЛЕФАНТ АГРО БУД», операцій щодо поставки (виготовлення) зерносховищ та виконання робіт. Відповідно необґрунтованим та недоведеним є висновок про неправомірне завищення позивачем суми податкового кредиту на 762898,00 грн.

Відповідно податкове повідомлення-рішення №00086560701 від 25.06.2025, яким збільшена сума грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 761898,00 грн та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 190724,50 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги ТОВ «СІМАДА» в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

ГУ ДПС вказано, що в ході проведення перевірки встановлено порушення пункту 63.3 статті 63 ПК України, пун6ктів 8.1, 8.2, 8.4 статті 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, із змінами та доповненнями, а саме невнесення інших змін до своїх облікових даних (не подано повідомлення за формою № 20-ОПП про об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням) в кількості 15 повідомлень, які обліковуються підприємством на рахунку 10 «Основні засоби», в т.ч.: критий дезінфікуючий бар`єр, аплікатори для внесення органічних рідких добрив, витратомір, генератор дизельний, дробарка, комп`ютер-сервер, компресор Kaeser, насосно-дизельні установки, сепаратор, утилізатор термічний з газовими пальниками, ультрацентробіжний млин, система відеонагляду, сонячні батареї.

В ході розгляду справи встановлено, що згідно договору купівлі-продажу з ПП «Новоселівська молочна ферма» (продавець) передав у власність покупцю (ТОВ «СІМАДА») виробничий будинок з господарськими (допоміжними будівлями та спорудами (Свинокомплекс), який складається з: санпропусник «А-1» площею 550 кв.м, рампа прийому свиней «Б-1» площею 189 кв.м, вагова «В-1» площею 14,9 кв.м, кормоцех «Г-1» площею1540 кв.м, гараж «Д-1» площею 65,1 кв.м, сховище «Е-1» площею 1540 кв.м, їдальня «Ж-1» площею 196,1 кв.м, побутове приміщення «З-1» площею 431,5 кв.м, свинарники в кількості 6 об`єктів, хрячник площею 815,3 кв.м, теплогенераторна-котельня, насосна, вбиральня, ворота, огорожа, башта Рожновського, свердловина,КТП, пожежний резервуар, лагуни, приймальник, сепник, суха фракція, замощення, дизбар`єр та розташований за адресою: Полтавська область, Зінківський р-н, вулиця 50-річчя Перемоги, будинок 35, в подальшому нерухоме майно.

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №191963606 від 06.12.2019 про реєстрацію права власності від 06.12.2019 об`єктом нерухомого майна є виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (Свинокомплекс), який не є об`єктом житлової нерухомості та розташований за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, будинок 35.

Вищезазначений тип об`єкта оподаткування «Свинокомплекс» взятий на облік в контролюючому органі 17.02.2020, реєстраційний номер об`єкта оподаткування 1922589853213 за подання позивачем повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за Формою 20-ОПП, згідно якого найменування об`єкта оподаткування є Свинокомплекс розташований за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с. Попівка, вулиця 50-річчя Перемоги, будинок 35.

За поясненнями ТОВ «СІМАДА», в подальшому, для здійснення своєї виробничої діяльності позивачем для вказаного Свинокомплексу було придбане обладнання, зазначене в Акті перевірки відповідачем як таке, щодо якого позивачем не було подано до органів ГУ ДПС у Полтавській області повідомлення за формою №20- ОПП, зокрема 15 об`єктів: Критий дезінфікуючий бар`єр, Аплікатор для внесення органічних рідких добрив, Аплікатор для внесення органічних рідких добрив, Витратомір (для ПММ), Генератор дизельний, Дробарка, комп`ютер-сервер, Компресор Kaeser, Насосно-дизельна установка (2 шт.), Сепаратор, Утилізатор термічний з газовими пальниками, Ультрацентробіжний млин, Система відеонагляду, Сонячні батареї).

Відповідно до п. 8.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (Далі Порядок №1588), платник податків зобов`язаний повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.

Згідно з Наказом Міністерства фінансів № 323 від 24.06.2020 пункт 8.4 розділу VIII Порядку №1588 доповнено новим абзацом відповідно до якого під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об`єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об`єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об`єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

В ході розгляду справи представником ТОВ «СМАДА» надані пояснення, за яких для належного використання Свинокомплексу:

- критий дезінфікуючий бар`єр, забезпечує ветеринарно-санітарний контроль і дезінфекцію транспорту, що в`їжджає на територію комплексу, персоналу та матеріалів і є елементом системи біозахисту для недопущення занесення інфекцій у виробничу зону.

- аплікатор для внесення органічних рідких добрив+ Витратомір+ Компресор Kaeser+ Насосно-дизельна установка (2 шт.), є частиною системи для внесення рідкої фракції, що є органічним добривом, безпосередньо на поля, що має в своєму складі насосно-дизельну установку (2 штуки) для подачі з лагуни, компресор для продувки системи, витратомір для контролю дозування внесення органічних добрив в залежності від плану посіву на поля, а також аплікатор для внутрішньо- ґрунтового внесення.

- генератор дизельний, забезпечує резервне енергопостачання свинокомплексу у випадку відключення електроенергії та підтримує роботу систем вентиляції, обігріву, освітлення, подачі кормів та води, що критично важливо для збереження поголів`я.

- дробарка та ультрацентробіжний млин, використовуються як складові кормовиробництва, а саме подрібнення та змішування компонентів для приготування кормів для тварин, знаходиться безпосередньо на території -свинокомплексу.

- комп`ютер-сервер, забезпечує роботу автоматизованих систем управління виробництвом обліку поголів`я, та є елементом системи керування комплексом.

- сепаратор, призначений для розділення гною на тверду та рідку фракції та є елементом екологічної системи комплексу, який дозволяє переробляти відходи у добрива й мінімізувати екологічне навантаження.

- утилізатор термічний з газовими пальниками, використовується для спалювання біологічних відходів (загиблих тварин, заражених матеріалів) із дотриманням ветеринарно-санітарних вимог та є частиною системи біобезпеки комплексу.

- система відеонагляду, здійснює контроль за технологічними процесами, територією, безпекою персоналу та тварин та є частиною системи управління та охорони комплексу.

- сонячні батареї забезпечують часткове або резервне живлення об`єктів комплексу, зменшуючи енергозалежність та забезпечуючи безперервність роботи технологічних систем, є частиною енергетичної інфраструктури комплексу.

Усе перелічене обладнання та споруди є взаємопов`язаними складовими частинами свинокомплексу, без яких неможливе повноцінне функціонування виробничого процесу. Вони утворюють єдиний технологічний комплекс, що забезпечує біобезпеку, енергозабезпечення, кормоприготування, утилізацію відходів і автоматизацію виробництва. Зазначене обладнання не є самостійними об`єктами господарської діяльності, а лише елементами технологічної структури свинокомплексу, які не можуть функціонувати окремо без основного виробничого об`єкта.

З наведеного вбачається, що жоден з перелічених об`єктів не може використовуватись самостійно для провадження ТОВ «СІМАДА» основного виду господарської діяльності за КВЕД, яким є: 01.46 розведення свиней. Розташоване в свинокомплексі виробниче обладнання не може вважатись окремим об`єктом оподаткування оскільки не використовується кожен окремо, а використовується в комплексі в одному виробничому процесі позивача.

Вказане відповідачем не спростовано. Фактів використання описаного обладнання окремо задля провадження господарської діяльності, отримання прибутку не наведено.

Не наведено відповідачем фактів, що доводять статус описаних об`єктів окремо як об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність позивача.

Придбані підприємством основні засоби, відповідно приписів пунктів 8.1, 8.2, 8.4 статті 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, із змінами та доповненнями та п.63.3 ст.63 ПК України підлягають внесенню інших змін до своїх облікових даних та подання контролюючому органу інформацію про всі об`єкти оподаткування й об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 із змінами та доповненнями: платник податків зобов`язаний повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об`єктів (за основним та неосновним місцем обліку) у порядку, встановленому цим розділом (пункт 8.1 статті 8).

Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об`єкти оподаткування), є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України (пункт 8.2 статті 8).

Пункт 8.4 розділу VIII Порядку №1588 доповнений новим абзацом відповідно до якого під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об`єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об`єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об`єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

Отже, в ході розгляду справи не встановлено порушення ТОВ «СІМАДА» положень пункту 63.3 статті 63 ПК України, пунктів 8.1, 8.2, 8.4 статті 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588.

Відповідно податкове повідомлення-рішення №00086600701 від 25.06.2025, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 15300,00 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги ТОВ «СІМАДА» в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В даній справі відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності своїх рішень, не довів їх законності та обґрунтованості.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «СІМАДА» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.06.2025 №00086540701, №00086560701, №00086600701.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 20163,37 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМАДА" (вул. Прикордонників, б. 60б, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37502, код ЄДРПОУ 41484524) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 25 червня 2025 року №00086540701, від 25 червня 2025 року №00086560701, від 25 червня 2025 року №00086600701.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМАДА" витрати зі сплати судового збору в сумі 20163,37 (двадцять тисяч сто шістдесят три гривні тридцять сім копійок) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва