Рішення № 133730565, 02.02.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
640/25165/20
Номер документу
133730565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2026 рокусправа № 640/25165/20Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районну міста Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої суми,-

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянського району міста Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянського району міста Києва по нарахуванню пільги на поводження з побутовими відходами;

стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Деснянського району міста Києва на користь ОСОБА_1 неоплачену суму пільги за поводження з побутовими відходами в розмірі 997,92 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що 11.07.2020 він направив поштою заяву до Управління праці та соціального захисту населення Деснянського району міста Києва про надання повного розрахунку належної йому пільги за комунальні послуги. 20.07.2020 ОСОБА_1 отримав відповідь з розрахунком пільги на комунальні послуги, в якому відповідач 1 послався на постанову КМУ від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", однак не виключили в розрахунок поводження з побутовими відходами. 10.08.2020 позивач направив ругу заяву до відповідача 1, в якій вказав про незгоду по деяких позиціях розрахунку пільги: по холодній та гарячій воді і по поводженню з побутовими відходами. 28.08.2020 ОСОБА_1 отримав відповідь від відповідача 1, в якій останній обіцяв зробити перерахунок по холодній та гарячій воді за період з лютого по серпень 2020 року. З приводу послуги щодо поводження з побутовими відходами то вказано, що дана послуга входить до затвердженого тарифу ОСББ, тому окремо не розраховували. Позивач не погодився з такими діями відповідача 1, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач-1 відзив на позовну заяву не подав.

На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.

За результатами автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З.

Ухвалою від 03.02.2025 прийнято до розгляду справу, вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово, поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 24.04.2025 залучено до участі у справі №640/25165/20 другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідачами відзив на позовну заяву не подано.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорія 2.

11.07.2020 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районну міста Києва із заявою про повний розрахунок належної йомупільги на комунальні послуги за позиціями: утримання будинку та прибудинкової території; теплова енергія; холодне водопостачання; водовідведення; вивезення побутових відходів; електроенергія.

Листом від 16.07.2020 №1168 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації повідомило, наступне:

"Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (зі змінами) та наданою вами інформацією виявлено розбіжності в розрахунках по послугах.

Щодо послуги з управління багатоквартирним будинком. Оскільки ваш будинок знаходиться на балансі ОСББ "Закревського 101", відшкодування проводиться по граничному тарифу об'єднання, який складає 6,22 грн. Слід зазначити, що послуга з поводження з побутовими відходами входить до затвердженого тарифу ОСББ, тому окремо не розраховується. Отже, розрахунок суми пільги по послузі з управління багатовартирним будинком відбувається таким чином: 6,22*31,5*50%=97,97 грн ( на місяць).

Щодо послуги з постачання теплової енергії централізованого опалення. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 0,0383*0,41*1654,41*31,5*50%=409,17 грн (на місяць) в опалювальний сезон.

Щодо послуги з централізованого водопостачання - 2 куб.метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб.метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води. Оскільки централізоване постачання гарячої води відсутнє у вашому будинку, розрахунок суми пільги по послузі з централізованого постачання холодної води відбувається таким чином: 3,6*11,544*50%=20,78 грн (на місяць).

Щодо послуги з централізованого водовідведення - 3,6 куб.метра на одну особу на місяць. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином :3,6*10,212*50%=18,38 грн (на місяць).

Слід зазначити, що в розрахунках по послузі з електропостачання розбіжностей не виявлено."

10.08.2020 позивач звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Деснянського району, що він категорично не згоден з висновками надання пільг викладених у листі від 16.07.2020 №1168 та зазначив наступне:

"Позивач згоден з розрахуном суми пільги з управління будинком, з тепла та централізованого водовідведення, але не згоден щодо розрахунку пільги з холодної та гарячої води та вивезення побутових відходів.

Зроблені ним розрахунки щодо холодної та гарячої води та вивезення побутових відходів здійснені згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".

Згідно з листом голови правління ОСББ "Закревського 101" Ткаченко О.П. гаряча вода в будинку централізовано стала подаватися з 01 лютого 2020 року.

Просив зробити перерахунок суми пільги по гарячій, холодній воді та поводженню з побутовими відходами з 01.02.2020 по липень 2020 року та виплатити недоплачену суму у розмірі 1079,70 грн."

Листом від 20.08.2020 №1950 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації повідомлено, що послуга з поводження з побутовими відходами входить до затвердженого тарифу ОСББ "Закревського 101", тому окремо не розраховується, як зазначалось у листі Управління від 16.07.2020 №1168. Враховуючи надану вами інформацію щодо послуги централізованого гарячого водопостачання, у вересні 2020 буде проведено корегування по послугах з централізованого гарячого водопостачання та централізованого холодного водопостачання за період з лютого 2020 по серпень 2020 включно.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно з положеннями статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III, виключно законами України визначаються пільги, зокрема, щодо оплати житлово-комунальних послуг.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме: - витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; - витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; - витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об'єднання визначає Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373, в редакції, яка набрала чинності з 01 жовтня 2019 року.

Пунктом 3 Порядку №373 визначено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку №373 (в редакції, чинній на 01 лютого 2020 року) для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця надають:

бюджетні установи, казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї;

об'єднання - про зміну внесків, платежів об'єднанню;

управителі, виконавці комунальних послуг - про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку;

виконавчі органи сільських, селищних, міських рад - про зміни стосовно пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги:

на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ "Ощадбанк", що становить 0,7 відсотка такої суми.

Якщо в одному житловому приміщенні право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг мають кілька пільговиків, розрахунок суми пільги здійснюється одному із таких пільговиків, який має право на більший за розміром відсоток знижки плати, з урахуванням розміру пільг інших пільговиків.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу про призначення (непризначення) пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, а за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином, розрахунок розміру пільги здійснюється структурним підрозділам з питань соціального захисту населення на підставі інформації, наданої управителями, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;

житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;

колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

Згідно статті 5 Закону України" Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

Відповідно до статті 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:

1) споживачі (індивідуальні та колективні);

2) управитель;

3) виконавці комунальних послуг.

Виконавцями комунальних послуг є:

1) послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача;

2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом;

3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація;

4) послуг з постачання гарячої води - суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води;

5) послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання;

6) послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення;

7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.

Позивач в позовній заяві зазначає, що йому неправильно нараховувалась пільга на поводження з побутовими відходами.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Зокрема, для користування послугами з централізованого водопостачання - 2 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води (пп.2 п.3 цієї постанови);

для користування послугами з газопостачання: за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць (пп.5 п.3 цієї постанови);

для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях (будинках), - 70 кВт/г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт/г на місяць;

для користування послугами з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; рідкими відходами - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць (пп.7 п.3 цієї постанови).

При цьому, позивач вважає, що знижка на послугу з побутовими відходами має розраховуватись у період з 01.02.2020 по жовтень 2020 року включно, виходячи з 0,4167 куб.м.*210,68 грн*50%=43,90 грн; 0,76 куб.м. *176,26*50%=66,98 грн. Разом 110,88 грн на місяць. Вартість поводження з побутовими відходами позивачем взята з квитанції. Однак така в матеріалах справи відсутня.

Водночас, судом встановлено, що будинок позивача знаходиться на балансі ОСББ "Закревського 101", відшкодування проводиться по граничному тарифу об'єднання. Послуга з поводження з побутовими відходами входить до затвердженого тарифу ОСББ, тому окремо не розраховується.

При цьому, судом не приймаються до уваги розрахунок позивача, оскільки такий здійснений самостійно, без урахування затвердженого кошторису ОСББ "Закревського 101". Позивач на власний розсуд визначив частку витрат на вивезення сміття, тоді як ця послуга є невід'ємною частиною єдиного внеску на утримання будинку.

В ході розгляду справи позивачем до суду не надано доказів на підтвердження допущення відповідачем протиправних дій щодо надання пільг з оплати ЖКП, а судом таких доказів в ході розгляду справи не встановлено.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі відсутні.

Згідно з положеннями абзацу 6 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX, судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

Керуючись ст.ст. 73-74, 139, 241-246, 257-262 КАС України, суд, -

ухвалив :

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна