Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 946/491/26
Провадження № 1-кс/946/212/26
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2026 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погодженого з прокурором Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт.Суворове, Ізмаїльського району Одеської області, освіта вища, працюючого начальником Ізмаїльського управління водного господарства, одруженого, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч.1, 2 ст.367 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Слідчим відділенням Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023162150001476 від 18.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1,2 ст. 367 КК України.
Як зазначено слідчим в клопотанні, досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до Положення про Ізмаїльське управління водного господарства, затвердженого наказом Державного агентства водних ресурсів України від 19 березня 2021 року № 203 (далі Положення № 203), Ізмаїльське управління водного господарства (далі ІУВГ) є бюджетною неприбутковою організацією, що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Державного агентства водних ресурсів України (далі Держводагентство).
Відповідно до п. 1.4. Положення № 203 Управління є юридичною особою, має самостійний та зведений баланси, рахунки у відділенні Державної казначейської служби України та банків, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Відповідно до п. 4.4. Фінансування Управління здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п.5.4. зазначеного Положення № 203, начальник Управління самостійно вирішує питання діяльності Управління, за винятком питань, віднесених законодавством і цим Положенням до компетенції Держводагенства, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, цільове використання бюджетних коштів та збереження державного майна, діє без довіреності від імені Управління, представляє його в усіх підприємствах, установах та організаціях;розпоряджається коштами та майном Управління відповідно до чинного законодавства; затверджує посадові інструкції заступників начальника Управління, інших працівників Управління та структурних підрозділів; укладає угоди (договори, контракти), видає довіреності, відкриває рахунки у відділенні Державної казначейської служби України та банках від імені Управління.
Наказом Одеського обласного виробничого управління по водному господарству Державного комітету України по водному господарству № 71-Л від 29.08.2006 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено на посаду начальника Ізмаїльського управління водного господарства.
В подальшому на підставі наказу Державного комітету України по водному господарству від 12.05.2009 № 134-ос «Про укладання контрактів» з ОСОБА_5 укладено контракт № 190 від 12.05.2009 терміном на 5 років з 12.05.2009 по 08.05.2014, згідно з якого останнього призначено на посаду начальника Ізмаїльського управління водного господарства.
Наказом від 08.05.2014 № 116-ос Державного агентства водних ресурсів України «Про продовження дії контрактів» із ОСОБА_5 продовжено контракт як з начальником Ізмаїльського управління водного господарства, строком на 2 роки, 09.05.2014 по 06.05.2016.
Наказом від 20.04.2016 № 67-ос Державного агентства водних ресурсів України «Про продовження дії контрактів» із ОСОБА_5 продовжено контракт як з начальником Ізмаїльського управління водного господарства, строком на 3 роки, з 07.05.2016 по 06.05.2019.
Наказом від 24.04.2019 № 110-ос Державного агентства водних ресурсів України «Про переукладання контракту» із ОСОБА_5 переукладено контракт як з начальником Ізмаїльського управління водного господарства, строком на 1 рік, з 07.05.2019 по 06.05.2020.
Наказом від 29.04.2020 № 102-ос Державного агентства водних ресурсів України «Про продовження контракту» із ОСОБА_5 продовжено строк дії контракту від 26.04.2019 № 190 як з начальником Ізмаїльського управління водного господарства, строком на 1 рік, з 07.05.2020 по 06.05.2021.
Наказом від 24.04.2021 № 135-ос Державного агентства водних ресурсів України «Про продовження контракту» із ОСОБА_5 продовжено строк дії контрактів № 190 від 26.04.2019, № 110-ос від 24.04.2019, № 102-ос від 29.04.2020 як з начальником Ізмаїльського управління водного господарства, строком на 1 рік, з 07.05.2021 по 06.05.2022.
Наказом від 30.03.2022 №5/со-34-22 Державного агентства водних ресурсів України «Про продовження контракту із ОСОБА_5 » продовжено строк дії контракту з останнім від 26.04.2019 № 190 до 04.05.2023.
Наказом від 03.05.2023 №39-к Державного агентства меліорації та рибного господарства України «Про укладення додаткової угоди із ОСОБА_5 » укладено додаткову угоду від 04.05.2023 № 5 до контракту від 26.04.2019 №190 на термін до 04.05.2024.
Таким чином, ОСОБА_5 , виконуючи функцію начальника Ізмаїльського управління водного господарства в період часу з 29.08.2006 по теперішній час, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
Начальник Ізмаїльського управління водного господарства ОСОБА_5 , являючись особою, що обіймає посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, будучи достовірно обізнаним з нормативно-правовими актами, які регулюють порядок здійснення публічних закупівель, здійснив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них за наступних обставин.
Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» Ізмаїльське управління водного господарства відноситься до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до вказаного Закону.
Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.
Разом з тим, досудовим розслідуванням установлено, що рішенням тендерного комітету ІУВГ від 11.10.2021№ 23-21відповідно до п.1 ч.2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 10.11.2021) у зв`язку з відміною двічі процедур відкритих торгів, через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом, розпочато переговорну процедуру закупівлі товару за кодом CPV ДК 02:2015:09110000-3 Тверде паливо (Вугілля кам`яне марки АМ (13-25)) з ТОВ «РАФФ ОІЛ», за результатами якої ІУВГ укладено договір № 247 від 25.10.2021 року про закупівлю Вугілля кам`яне марки АМ (13-25) з ТОВ «РАФФ ОІЛ» в обсязі 225 тон на суму 910 000 грн та 12.10.2021 року на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «ProZorro» було опубліковано оголошення
«UA-2021-10-12-001950-b» про проведення закупівлі згідно з Законом України
«Про публічні закуплі» про постачання Вугілля кам`яне марки АМ (13-25) в обсязі 225 тон на загальну суму 910 000 грн (без ПДВ).
У відповідності до п. 2.3 розділу 2 Договору № 247 від 25.10.2021зміна постачальником цін на товар без попередження про це покупця не допускається. Згідно з п. 8.1 та 8.2 розділу 8 8. Договору № 247 від 25.10.2021 договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2021 року, а в частині розрахунків - до повного їх проведення за фактично поставлений Товар, також зазначено, що закінчення строку дії даного Договору не звільняє Сторони від повного виконання своїх обов`язків.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Крім того, частиною 4 ст.41 зазначеного Закону визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Разом з тим, п. 9.1 та 9.2 розділу 9. Договору № 247 від 25.10.2021 зазначається, що усі доповнення та зміни до Договору складаються у письмовій формі, та підписуються Сторонами, також взаємини сторін, неурегульовані цим Договором, регламентуються чинним законодавством України.
З урахуванням викладеного та згідно з п. 2 ч.5 ст.41 Закону
«Про публічні закупівлі» зміна ціни товару в договорі можлива за умови:
1) наявності коливання цін такого товару на ринку, у період дії договору, що має документальне підтвердження уповноваженого на це органу; 2) зміни ціни за одиницю товару не повинна бути більше ніж на 10 відсотків ціни за одиницю товару, передбаченої в тендерній пропозиції постачальника, за весь період дії договору; 3) що зміна не призвиде до збільшення суми, визначеної в договорі і як наслідок збільшення фактичних витрат замовника.
Проте, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника Ізмаїльського управління водного господарства 25.10.2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на своєму робочому місці, у приміщені адміністративної будівлі Ізмаїльського управління водного господарства за адресою: м. Ізмаїл, вул. Єдності, будинок 87А, тобто будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявляючи службову недбалість, в порушення вимог Положення про Ізмаїльське Управління водного господарства та Контракту від 12.05.2009 № 190щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження державного майна, розпорядження коштами та майном Управління відповідно до чинного законодавства,нехтуючи основними принципами здійснення публічних закупівель, визначених п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності, в порушення п.2 ч.5ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 9.1 Договору № 247 від 25.10.2021,без надання довідки відповідного уповноваженого органу, який має право надати такі довідки щодо коливання цін на ринку на Тверде паливо (Вугілля кам`яне марки АМ (13-25), та письмового обґрунтування збільшення ціни за одиницю товару ТОВ «РАФФ ОІЛ» (код ЄРДПОУ 44192930) уклав з останнім Додаткову угоду № 1 від 25.10.2021 року до Договору № 247 від 25.10.2021, якою Сторони домовились внести зміни до пункту 1.2 в наступній редакції «Постачальник зобов`язується поставити товар в кількості: 113,75 тон» та п. 2.2 «Загальна вартість договору становить 910 000 грн без ПДВ», усі інші умови Договору залишаються незміними, внаслідок чого було зменшено обсяги закупівлі вугілля кам`яного на 111,25 тон та завищено ціну за одиницю товару на 97,8 %.
На підставі видаткової накладної № 833 від 25.10.2021 та платіжного доручення № 451 від 25.10.2021 Ізмаїльським управлінням водного господарства, код ЄДРПОУ 01034202на рахунок ТОВ «РАФФ ОІЛ», код ЄДРПОУ 44192930 № НОМЕР_1 відкритий в АТ «ПУМБ», безпідставно перераховано бюджетні кошти у розмірі 449 944,44 грн. (чотиросто сорок дев`ять тисяч дев`ятсот сорок чотири гривні) 44 копійки, внаслідок чого завдано матеріальну шкоду на вищевказану суму.
Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що 23.10.2021 Ізмаїльським управлінням водного господарства оголошено про проведення відкритих торгів «UA-2021-10-23-004101-b» на закупівлю за кодом CPV ДК 021:2015:09130000-5«Електрична енергія» по предмету закупівлі в обсязі 1 023 015 кВт*годз очікуваною вартістю4 000 000,00 грн.
За результатом розгляду тендерних пропозицій публічної закупівлі UA-2021-10-23-004101-b визнано переможцем Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (далі - ТОВ «ООЕК») з остаточною ціновою пропозицією 3 986 447,00 грн з ПДВ та Ізмаїльським УВГ на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі», який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади із ТОВ «ООЕК» укладено Договір № 22-5077/2 Z ПВЦ від 26.11.2021 про закупівлю електричної енергії у постачальника на суму3 986 447,00 грн.
Предметом вказаного договору є: електрична енергія, за кодом СРV за ДК 021:2015-09310000-5 «електрична енергія», за ціною 3,2473025 без ПДВ (3,896763 грн. з ПДВ) за 1 кВт*год, за обсяг електричної енергії: 1 023 015 кВт*год, загальною вартістю 3 986 447,00 грн. Згідно з комерційною пропозицією, що є додатком № 2 до договору № 22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021 ціна на електроенергію на дату проведення аукціону складає 3,2473025 грн за 1 кВт*год без ПДВ.
Згідно з п. 2.1 та 2.3 розділу 2 Договору Постачальник продає електричну енергію, за кодом CPV за ДК 021:2015-09310000-5 - Електрична енергія, Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Кількість електричної енергії на листопад-грудень 2021 року визначено в обсязі 1 023 015 кВт*год відповідно до Додатку 3 до Договору «Обсяги постачання (закупівлі) електричної енергії Споживачу (чем)».
Строк постачання електричної енергії: листопад-грудень 2021 року.
Відповідно до п. 13.1 Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору та сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника. Якщо договір укладається в письмовій формі - то він набирає чинності з моменту підписання договору сторонами.
За приписами п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю,- не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
З вищезазначеного вбачається, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною лише за таких умов: - відбувається за згодою сторін; - порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); - підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); - ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; - загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися. Аналогічні вимоги містяться у п.п.2, 8 п.13.2 розділу 13 Договору про постачання електричної енергії споживачу №22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021. Проте, 29.11.2021 та 30.11.2021 між начальником ІУВГ ОСОБА_5 і ТОВ «ООЕК» укладено ряд додаткових угод до Договору № 22-5077/2 Z ПВЦ від 26.11.2021: - № 1 від 29.11.2021, на підставі якої підвищено ціну на електричну енергію до 4,286049624 грн 1 кВт*год. з ПДВ (3,57170802 грн за 1 кВт*год без ПДВ), обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 930 098 кВт*год., ціну договору встановлено у розмірі 3 986 446,18 грн, та дія якої розповсюджується на взаємовідносини, що виникли з 26.11.2021. - № 2 від 30.11.2021, на підставі якої підвищено ціну на електричну енергію до 4,5432126012 гр. 1 кВт*год. (3,786010501 грн за 1 кВт*год без ПДВ), обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 877450 кВт*год., ціну договору встановлено у розмірі 3 986 441,9 грн, та дія якої розповсюджується на взаємовідносини, що виникли з 26.11.2021. Підставою для укладання додаткових угод стали Комерційні пропозиції ПВЦ-Індивідуальна комерційна пропозиція від ТОВ «ООЕК», які є додатком № 2 до додаткових угод від 29.11.2021 та 30.11.2021 щодо підвищення ціни за поставляєму електричну енергію по Договору №22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021. Разом з тим, відповідно до п.п. 2,8 п. 13.2 розділу 13 Договору згідно з вимогами Закону України «Про публічні закупівлі», умови Договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: - збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю,- не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми)(листом(ми)) (завіреними копіями цих довідок) або листа (ів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринкуДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua)( згідно з ч. 6, 9 ст. 67 Закону України «Про ринок електроенергії», з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 р. № 3304-04/33869-06 «Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії») для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Зміна ціни за одиницю товару застосовується з початку розрахункового періоду в якому відбулися такі зміни.- зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Крім того, п. 13.4 визначено обов`язок Постачальника повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-які збільшення ціни и про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Постачальник не приймає нові умови. Проте, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника Ізмаїльського управління водного господарства, 29.11.2021 у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на своєму робочому місці, у приміщені адміністративної будівлі Ізмаїльського управління водного господарства за адресою: м. Ізмаїл, вул. Єдності, будинок 87А, тобто будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявляючи службову недбалість, в порушення вимог Положення про Ізмаїльське Управління водного господарства та Контракту від 12.05.2009 № 190 щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження державного майна, розпорядження коштами та майном Управління відповідно до чинного законодавства, нехтуючи основними принципами здійснення публічних закупівель, визначених п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо максимальної економії, ефективності та проорційності,в порушення вимог п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»,п. 13.2 Договору №22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021без довідки відповідного уповноваженого органу, який має право надати такі довідки щодо коливання ціни товару на ринку ДП «Оператор ринку» на електричну енергію та письмового обґрунтування пропозиції збільшення ціни за одиницю товару ТОВ «ООЕК»(код ЄРДПОУ 42114410), визначеної у договорі, безпідставно уклав з останнім Додаткову угоду № 1 від 29.11.2021 року до Договору №22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021, якою ціну за 1 кВт*год. електричної енергії з 26.11.2021 року збільшено до 4,286049624 грн 1 кВт*год. з ПДВ, тобто на 9,99 %. При цьому, загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії залишилась незмінною, що призвело до зменшення річного планового обсягу постачання електричної енергії з 1 023 015 кВт*год до 930 098 кВт*год. Крім того, 30.11.2021, начальник ІУВГ ОСОБА_5 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був і міг їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов?язки щодо ефективного використання майна Управління через несумлінне ставлення до них, знаходячись у приміщенні ІУВГ, що розташоване по вул. Єдності, 87А в м. Ізмаїл, Одеської області продовжуючи свої злочинні дії, що виразилися у службовій недбалості,в порушення вимог Положення про Ізмаїльське Управління водного господарства та Контракту від 12.05.2009 № 190 щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження державного майна, розпорядження коштами та майном Управління відповідно до чинного законодавства, нехтуючи основними принципами здійснення публічних закупівель, визначених п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності,в порушення вимог п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 13.2 Договору №22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021без довідки відповідного уповноваженого органу, який має право надати такі довідки щодо коливання ціни товару на ринку ДП «Оператор ринку» на електричну енергію та письмового обґрунтування пропозиції збільшення ціни за одиницю товару ТОВ «ООЕК» (код ЄРДПОУ 42114410), визначеної у договорі на підставі Комерційної пропозиції ПВЦ-Індивідуальна комерційна пропозиція від ТОВ «ООЕК» яка є додатком № 2 до Договору, безпідставно уклавз ТОВ «ООЕК» додаткову угоду № 2 до договору № 22-5077/2Z ПВЦ від 26.11.2021, згідно умов якої ціну за 1 кВт.*год. електричної енергії з 26.11.2021збільшенодо 4,5432126012 грн за 1 кВт*год. з ПДВ, тобто на 16,6 %. При цьому, загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії залишилась незмінною, що призвело до зменшення річного планового обсягу постачання електричної енергії з 930 098 кВт*год до 877 450 кВт*год. На підставі платіжних доручень № 523 від 13.12.2021, № №853, 854,855 від 13.12.2021, № 865 від 15.12.2021 Ізмаїльським управлінням водного господарства, код ЄДРПОУ 01034202 на розрахунковий рахунок ТОВ «ООЕК» (код ЄРДПОУ 42114410) № НОМЕР_2 відкритий в АТ «Ощадбанк», безпідставно перераховано бюджетні кошти у розмірі 225 651,94 грн (двісті двадцять п`ять тисяч шістсот п`ятдесят одна гривні) 94 копійки, внаслідок чого завдано матеріальну шкоду на вищевказану суму, що згідно з Примітки 3 до ст. 364 КК України в сто і більше разів перевищує неоподатковуваних мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, та є істотною шкодою. Крім того, досудовим розслідуванням установлено, що рішенням тендерного комітету ІУВГ від 15.11.2021 № 28-21 відповідно до п.1 ч.2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 10.11.2021) у зв`язку з відміною двічі процедур відкритих торгів, через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом, розпочато переговорну (спрощену) процедуру закупівлі товару за кодом CPVДК 021:2015: 09130000-9 - Нафта і дистиляти з ТОВ «РАФФ ОІЛ», за результатами якої 07.12.2021 ІУВГ з ТОВ «РАФФ ОІЛ» укладено договір № 318про закупівлю бензина А-95 Євро 5 в обсязі 35 тон вартістю 27 грн за 1 літр (з урахуванням ПДВ) на суму 945 000 грн та дизельного палива Євро 5 в обсязі 40 тон вартістю 26,375 грн за 1 літр (з урахуванням ПДВ)на суму 1 055 000 грн. В подальшому 01.12.2021року на веб-порталі публічних закупівель Уповноваженого органу з питань державних закупівель «ProZorro» було опубліковано оголошення «UA-2021-12-01-008074-c» про проведення закупівлі згідно з Законом України «Про публічні закуплі» про постачання Бензину А-95 Евро 5 в обсязі 35 тон та Дизельного палива Евро 5 в обсязі 40 тон очікуваною вартістю 2 000 000 грн.
Згідно з п. 10.1 та 10.2 розділу 10Договору № 318 від 07.12.2021 договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2021 року. Дія Договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю метю затверджено в установленому порядку. У відповідності до п. 11.5 розділу 11 Договору № 318 від 07.12.2021 умови Договору можуть буди змінені за взаємною згодою сторін з обов`язковим складанням відповідної додаткової угоди до цього Договору. Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю,- не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.Аналогічні вимоги містяться у п.11.6 розділу 11Договору про постачання рідинного палива (код ДК 021:2015: 09130000-9 - Нафта і дистиляти) №318 від 07.12.2021. Крім того, частиною 4 ст.41 зазначеного Закону визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. З урахуванням викладеного та згідно з п. 2 ч.5 ст. 41 Закону
«Про публічні закупівлі» зміна ціни товару в договорі можлива за умови:
1) наявності коливання цін такого товару на ринку, у період дії договору, що має документальне підтвердження уповноваженого на це органу; 2) зміни ціни за одиницю товару не повинна бути більше ніж на 10 відсотків ціни за одиницю товару, передбаченої в тендерній пропозиції постачальника, за весь період дії договору; 3) що зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі і як наслідок збільшення фактичних витрат замовника. Проте, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника Ізмаїльського управління водного господарства 07.12.2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на своєму робочому місці, у приміщені адміністративної будівлі Ізмаїльського управління водного господарства за адресою: м. Ізмаїл, вул. Єдності, будинок 87А, тобто будучи службовою особою,неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявляючи службову недбалість, в порушення вимог Положення про Ізмаїльське Управління водного господарства та Контракту від 12.05.2009№ 190 щодо цільове використання бюджетних коштів та збереження державного майна, розпорядження коштами та майном Управління відповідно до чинного законодавства, нехтуючи основними принципами здійснення публічних закупівель, визначених п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності,в порушення п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 9.1 Договору № 318 від 07.12.2021 без надання довідки відповідного уповноваженого органу, який має право надати такі довідки щодо коливання цін на ринку на нафтопродукти, та письмового обґрунтування збільшення ціни за одиницю товару ТОВ «РАФФ ОІЛ» (код ЄРДПОУ 44192930) уклав з останнім Додаткову угоду № 1 від 07.12.2021 року до Договору № 318 від 07.12.2021, якою Сторони домовились внести зміни до пункту 1.1 в наступній редакції «Постачальник приймає на себе зобов`язання передати Замовнику у власність паливо рідинне (код ДК 021:2015: 09130000-9 - Нафта і дистиляти) у кількості: Бензин А-95 Євро 5 28965, 51 літрів, дизельне паливо Євро 540 000 літрів», внаслідок чого було зменшено обсяги закупівлі рідинного палива та завищено ціну за одиницю товару: бензину А-95 Євро 5 на 6 034,49 л та зростання ціни на 1 л бензину А-95 Евро 5 на 7,41 % і зростання ціни за 1 л дизельного палива Евро 5 на 9,95 %. На підставі платіжних доручень № 837 від 08.12.2021 на суму 840 000,00 та № 838 від 08.12.2021на суму 1 160 000,00 грн Ізмаїльським управлінням водного господарства, код ЄДРПОУ 01034202 на рахунок ТОВ «РАФФ ОІЛ», код ЄДРПОУ 44192930№ НОМЕР_1 відкритий в АТ «ПУМБ», безпідставно перераховано бюджетні кошти у сумі 162 931 (сто шістдесят дві тисячі дев`ятсот тридцяти одної) гривні 23 копійки, внаслідок чого завдано матеріальну шкоду на вищевказану суму, що згідно Примітки 3 до ст. 364 КК України в сто і більше разів перевищує неоподатковуваних мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, та є істотною шкодою. 23.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст. 367 КК України. Слідчий та прокурор в судовому засіданні підтримали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави та просили його задовольнити. Підозрюваний ОСОБА_5 в судовому засіданні свою вину у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст. 367 КК України не визнав. Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні просив зменшити розмір застави та просив визначити розміру застави в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, оскільки розмір з якою звернувся прокурор ( 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб) є непомірним для підозрюваного виходячи з його заробітної плати. Вивчивши клопотання та матеріали які обґрунтовують доводи клопотання, а також вислухавши пояснення учасників кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку. Відповідно до ч. 3 ст. 176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою. Згідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом. В ухвалі слідчого судді, суду зазначаються, які обов`язки з передбачених статтею 194 цього Кодексу будуть покладені на підозрюваного, обвинуваченого у разі внесення застави, наслідки їх невиконання, обґрунтовується обраний розмір застави, а також можливість її застосування, якщо таке рішення прийнято у кримінальному провадженні, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Згідно до вимог ч.1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним […] кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. В ході судового засідання прокурорзазначив, що необхідно обрати запобіжний захід у виді тримання під вартою відносно підозрюваної у зв`язку з наявністю ризиків передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, впливати на свідків та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Як встановлено в судовому засіданні, слідчим відділом Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023162150001476 від 18.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1,2 ст. 367 КК України. 23.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст. 367 КК України. З наданих матеріалів досудового розслідування вбачається обґрунтованість підозриОСОБА_5 у інкримінованих йому діяннях, що підтверджується зібраними на даний час в кримінальному провадженні доказами, а саме:актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Ізмаїльського управління водного господарства за період з 01.01.2020 по 30.06.2023 № 07-11/34 від 25.10.2023, відповідно до якого виявлено завищення цін на тверде паливо, нафтові продукти та електричну енергію під час проведення тендерних закупівель; висновком судової економічної експертизи № СЕ-19/116-25/19939 ЕК від 08.12.2025; висновком експерта № 24-1572 судово економічної експертизи за експертними спеціальностями 11.1 та 11.2 від 29.04.2025; вилученими оригіналами та копіями бухгалтерських документів, договорами, протоколами проведення тендерів, додатковими угодами, наказами посадових осіб Ізмаїльського управління водного господарства; постановою Ізмаїльського міськрайонного суду № 646/8615/23 від 21.11.2023 про відмову у притягненні ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності і наявності в його діях ознак кримінального правопорушення; та іншими доказами в їх сукупності.Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини справа "Нечипорук і Йонкало проти України" термін "обґрунтована підозра" означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчините правопорушення. Враховую вказане, слідчий суддя вважає, що саме на даному етапі досудового розслідування існує обґрунтована підозра ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 367 КК України. В свою чергу, приймаються до уваги обставини передбачені ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 367 КК України, що в цілому свідчить про те, що з метою уникнення від кримінальної відповідальності, він може переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Таким чином, метою застосування запобіжного заходу у виді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 є необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, однак в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. Вказані обставини у своїй сукупності дають обґрунтовані підстави вважати наявними ризики, передбачені пунктами 1, 3 та 4 частини 1 статті 177 КПК України. Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено. Разом з тим, відповідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі міцність соціальних зв`язків підозрюваного у місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців, репутацію підозрюваного та наявність судимостей у підозрюваного. Враховуючи вказане, слідчим суддею приймаються до уваги, міцні соціальні зв`язки підозрюваного за місцем проживання, а саме підозрюваний ОСОБА_5 одружений, раніше не судимий. Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього. Пунктом 1 ч.5 ст.182 КПК України передбачено, що розмір застави визначається щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості становить від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Слідчий суддя враховує зазначені вище норми законодавства та практику Європейського суду з прав людини. Так, позиція Європейського суду з прав людини стосовно питання обрання національними судами запобіжного заходу у вигляді застави та призначення її розміру, цілковито прослідковується в рішенні Суду у справі «Мангурас проти Іспанії» (Mangouras v. Spain) від 28.10.2010 року. У цій справі, Суд, посилаючись на пункт 3 статті 5 Конвенції, підтвердив, що внесення застави може вимагатися лише за наявності законних підстав для затримання особи, а також те, що уповноважені органи влади повинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішенню питання про необхідність подальшого тримання обвинуваченого під вартою. Більше того, якщо навіть сума застави визначається виходячи із характеристики особи обвинуваченого та його матеріального становища, за певних обставин є обґрунтованим врахування також і суми збитків, у заподіянні яких ця особа обвинувачується. Приймаючи до уваги викладене, враховуючи положення 1 ч.5 ст.182 КПК Українич, вважаю за необхідне визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених КПК України та визначається розмір застави, як запобіжного заходу, достатнього для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених КПК України у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 33280 грн. (10 х 3328 грн. = 33280 грн.). Крім цього, покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки строком до 23 березня 2026 року, передбачені ч. 5 ст.194 КПК України: 1) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду; 2)не відлучатися за межі Ізмаїльськогорайону Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду. Керуючись ст. ст. 176-178, 182, 183, 184, 193, 194, 196, 197 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погодженого з прокурором Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави, достатнього для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених КПК України, у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 33280 грн. (10 х 3328 грн. = 33280 грн.).
Крім цього, покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки на строк не більше 60 днів (в рамках строку досудового розслідування), які обчислюються з 23.01.2026 року строком до 23 березня 2026 року, передбачені ч. 5 ст.194 КПК України:
1) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
2)не відлучатися за межі Ізмаїльського району Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
Роз`яснити підозрюваному наслідки невиконання вказаних обов`язків, а саме: у разі, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомленим, не з`явитися за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, без поважних причин, не повідомить про причину своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя вирішує питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали складено 29 січня 2026 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1