Постанова № 133687427, 29.01.2026, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.01.2026
Номер справи
344/596/26
Номер документу
133687427
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/596/26

Провадження № 3/344/755/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Деркач Н.І., за участю: секретаря Струк Л.М., прокурора Ляхович Д.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне корупційне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки, зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, одруженої, на її утриманні перебуває двоє малолітніх осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , до 22.08.2025 року бухгалтера ІІ категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12»

за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні).

Правопорушення вчинено з таких обставин.

Згідно наказу державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» № 106 о/с від 04.12.2020 «По особовому складу» ОСОБА_1 з 18 грудня 2020 року призначено бухгалтером II категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» на 0,75 посадового окладу, з 8 тарифним розрядом, з посадовим окладом 2737,00 гривень.

За таких обставин, згідно п.п.«и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу інших державних органів.

Згідно наказу державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» № 142 о/с від 18.08.2025 «По особовому складу» ОСОБА_1 бухгалтера II категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» з 22 серпня 2025 року звільнено відповідно до п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України (за угодою сторін).

Відповідно до вимог ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до абз.1 ч. 2 статті 45 Закону, передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно вимог роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч.1 ст.З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. «а», «в» - «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 25.09.2025 подала декларацію «При звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

Оскільки ОСОБА_1 є суб`єктом на якого поширювалась дія цього Закону, як на посадову особу державного органу, то граничною датою подання нею декларації «При звільненні» є 20.09.2025.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією у відповідності до п.п.«и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 21.09.2025, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (При звільненні), а фактично подала дану декларацію 25.09.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому правопорушенні визнала. Пояснила суду, що 22.08.2025 року вона звільнилася з посади бухгалтера ІІ категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12», від подачі Декларації не ухилялася, своєчасно не подала у зв`язку з тим, що тривалий час очікувала на довідку про доходи з місця роботи її чоловіка, яку видали тільки 25.09.2025 року.

Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з положеннями ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Роз`яснивши вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , висновок прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, з`ясувавши всі фактичні обставини справи суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП доведена, як поясненнями самої ОСОБА_1 , так і матеріалами справи в їх сукупності.

Відповідно до наказу начальника ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12» від 05.12.2019 року № 109 о/с (а.с.15), ОСОБА_1 , призначено бухгалтером без категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12» з 7 тарифним розрядом, з посадовим окладом 2 958 грн. з 09.12.2019 року.

Відповідно до наказу начальника ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12» від 18.08.2025 року № 1429 о/с (а.с.16) відповідно до п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України (за угодою сторін) ОСОБА_1 звільнено з посади бухгалтера ІІ категорії відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань №12» з 22.08.2025 року.

Відповідно до вимог ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 1 вказаного Закону суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Витяг з Єдиного Державного реєстру декларацій щодо інформації відносно ОСОБА_1 підтверджує, що ОСОБА_1 25.09.2025 року о 14-08 год. подала декларацію (при звільненні).

Поважних причин, у зв`язку з якими ОСОБА_1 не подала декларацію вчасно, судом не встановлено.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні).

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 є її щире каяття у вчиненому правопорушенні.

Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.

Відповідно до вимог ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З врахуванням фактичних обставин, обставини, що пом`якшує відповідальність, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.23, 33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу у дохід держави в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 665 (шістсот шістдесят п`ять гривень) 60 копійок судового збору.

Апеляційна скарга на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Роз`яснити, що відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Суддя Наталія ДЕРКАЧ