Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12336/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Державне підприємство "Жовтневий спиртовий завод" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №00075190704 від 03.06.2025, отримане 10.06.2025.
В обґрунтування позовних вимог ДП "Жовтневий спиртовий завод" зазначило про протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №00075190704 від 03.06.2025, оскільки висновки акту перевірки про порушення підприємством п.287.3 ст.287 ПК України є необґрунтованими та безпідставними. Відповідно до Розрахунку, який являється додатком до зазначеного повідомлення-рішення, розрахунок здійснено за порушення п.121.1, ст.121 ПК України, тобто порушенням, вказаним в ППР, являється несвоєчасна сплата земельного податку в період 2021-2023рр., а розрахунок штрафних санкцій здійснювався за "Порушення встановлених законодавством строків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також документів, пов?язаних із виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи", тобто представниками контролюючого органу нараховано штрафні санкції по заборгованостям зі сплати земельного податку, в тому числі, які було нараховано та сплачено підприємством в рамках справи про банкрутство, а розрахунок проведено за відсутності документації по нарахуванню та сплаті даного податку. Всі розрахунки по заборгованостям в справі про банкрутство подавались представниками ГУ ДПС у Полтавській області і тому були відомі на час проведення перевірки, оскільки контролюючий орган, який здійснював перевірку, є основним кредитором в справі про визнання ДП «Жовтневий спиртзавод» банкрутом, яка була закрита в зв?язку з включенням підприємства до переліку об?єктів малої приватизації. Також невідповідність норм Податкового кодексу України, які зазначено в додатку до податкового повідомлення-рішення як порушення та норм Податкового кодексу України, за порушення яких здійснювався розрахунок штрафних (фінансових) санкцій, свідчить про упередженість представників контролюючого органу які здійснювали перевірку та підтверджують факт того, що документальна позапланова виїзна перевірка ДП «Жовтневий спиртзавод» проведена з порушенням норм ПК України. При цьому, висновки контролюючого органу базуються на наявності відомостей в базах даних контролюючого органу, що не може слугувати єдиним та достатнім доказом вчинення податкового порушення.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
ГУ ДПС у Полтавській області 03.12.2025 подано відзив на адміністративний позов, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, наполягаючи на правомірності податкового повідомлення-рішення №00075190704 від 03.06.2025. Зазначав, що відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп. 69.2-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 № 375-П проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» (податковий номер 00374829), (надалі ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» або підприємство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки. За результатами перевірки складено акт від 28.04.2025 №5610/16-31-07-04-02/00374829, згідно висновку якого, серед іншого, встановлено порушення п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), внаслідок несвоєчасної сплати за 2021-2023 роки узгодженої суми грошового зобов`язання земельного податку на загальну вартість 8 524 219,46 грн. У ході проведення перевірки підприємством не надано підтверджуючі документи щодо повноти нарахування та сплати податку за землю, в результаті чого були складені акти про не надання документів в ході проведення перевірки.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 позовну заяву Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення залишено без руху.
26.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви до якої додано належним чином засвідчені копії додатків до позовної заяви та роздруківку трекінгу з сайту Укрпошти про отримання рішення ДПС України про залишення скарги без розгляду за номером трекінгу "0601176015083".
У період з 01.10.2025 по 22.10.2025 суддя Довгопол М.В. перебувала на лікарняному.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12336/25 за позовом Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
30.10.2025 (дата формування в системі "Електронний Суд" 29.10.2025) судом одержано заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.10.2025 заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ДП "Жовтневий спиртовий завод" (код ЄДРПОУ 00374829) зареєстроване Карлівською державною адміністрацією Полтавської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру №15651200000000129, взяте на податковий облік 24.04.1997 за №13, перебуває на обліку в ГУ ДПС у Полтавській області.
Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 №375-П "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829)" на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп.69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) у зв`язку з внесенням до ЄДР відомостей щодо припинення ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки терміном 5 робочих днів з 04.02.2025.
Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 04.02.2025 №422-П на підставі п.85.9 ст.85 ПК України та матеріалів кримінальних проваджень перенесено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки, з 04.02.2025 по дату повернення документів правоохоронними органами або надання доступу до них.
Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 04.04.2025 №1119-П поновлено з 08.04.2025 термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки, строком на 5 робочих днів.
Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 11.04.2025 №1170-П продовжено термін проведення перевірки строком на 5 робочих днів з 15.04.2025.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп. 69.2-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 №375-П у період з 04.02.2025 по 21.04.2025 проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829), (надалі ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" або підприємство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки.
За результатами перевірки складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) від 28.04.2025 №5610/16-31-07-04-02/00374829, згідно висновку якого, серед іншого, встановлено порушення п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), внаслідок несвоєчасної сплати за 2021-2023 роки узгодженої суми грошового зобов`язання земельного податку на загальну вартість 8 524 219,46 грн.
На підставі вказаних висновків акту ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00075190704 від 03.06.2025, яким ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТОВИЙ ЗАВОД" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 5%, 10% у сумі 475 166,73 грн.
В результаті оскарження позивачем вказаного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку рішеннями ДПС України від 30.07.2025 №22009/6/99-00-06-03-02-06 та від 30.07.2025 №22006/6/99-00-06-03-02-06 не визнано поважними причини пропуску строку на подання в адміністративному порядку скарги на ППР ГУ ДПС у Полтавській області №00075190704 від 03.06.2025, відмовлено у поновленні пропущеного строку, скаргу підприємства залишено без розгляду та повернуто її останньому.
Позивач, не погодившись із податковим повідомленням-рішенням №00075190704 від 03.06.2025, звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).
Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 ПК України визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі, як загальність оподаткування - кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (п.15.1 ст.15 ПК України).
Згідно з пп.16.1.3, пп.16.1.4 п.16.1. ст.16 ПК України визначено, що платники податку зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до з п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п.38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 46.1 ст.46 ПК України).
Податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю (ст.265 ПК України).
Відповідно до п.269.1 ст.269 платниками плати за землю є:
платники земельного податку:
власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування;
платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Статтею 270 ПК України визначено, що об`єктами оподаткування платою за землю є:
об`єкти оподаткування земельним податком:
земельні ділянки, які перебувають у власності;
земельні частки (паї), які перебувають у власності;
земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування;
об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту (п.271.1 ст.271 ПК України).
Згідно п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є:
а) дані державного земельного кадастру;
б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);
е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2 ст.286 ПК України).
У відповідності до п.286.4 ст. 286 ПК України за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Згідно п.287.1 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України).
У відповідності до п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 ст.57 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).
Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Предметом спору у цій справі є податкове повідомлення-рішення №00075190704 від 03.06.2025, яким ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТОВИЙ ЗАВОД" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 5%, 10% у сумі 475 166,73 грн, оцінюючи яке, суд виходить з такого.
Як слідує зі змісту акту перевірки, за період з 01.01.2018 по 21.04.2025 ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» задекларовано податок за землю у сумі 7 831 458,28 гривень.
Дані повноти визначення нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2018 по 21.04.2025 (зведені дані щодо задекларованих нарахувань плати за землю) наведені у таблиці на сторінках 68-70 акту перевірки.
В ході проведення перевірки підприємством не надано підтверджуючі документи щодо повноти нарахування та сплати податку за землю, в результаті чого були складені акти про не надання документів в ході проведення перевірки.
Так, матеріалами справи підтверджується, що у зв`язку з проведенням позапланової перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" надано запит про надання документів для проведення перевірки №1 від 04.02.2025, який вручено 04.02.2025 під підпис керуючому припиненням ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" Скубаку А.В., з вимогою, зокрема, підготувати та надати посадовим особам, які проводять перевірку, необхідні документи податкового та бухгалтерського обліку за перевіряємий період:
- установчі документи та зміни до них; - головну книгу, оборотно-сальдові відомості/сформовані у відповідності до податкових період: по яких здійснювалося звітування; - накази на проведення інвентаризації та протоколи за її результатами; - первинні банківські документи: виписки, регістри бухгалтерського обліку та платіжні доручення; договори купівлі-продажу послуг та додатки до них; первинні бухгалтерські та інші документи щодо придбання/реалізації товарів; - розрахункові документи: платіжні доручення або інші документи, що свідчать про виконання грошових зобов`язань; - регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів (із зазначенням сальдо станом на дату подання документів) за весь період дії договору(-ів) (у т. ч. за період що запитується); - інші документи, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов?язані зі здійсненням фінансово-господарських операцій (товаротранспортні документи, сертифікати якості, інформацію про місця зберігання продукції, довіреності про отримання продукції), пояснення тощо; - інші документи, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов?язані із формуванням показників, пояснення тощо;
а також інформацію:
1. щодо існування на підприємстві/установі затвердженої процедури для відбору/перевірки постачальників товарів, робіт, послуг, яким внутрішнім документом затверджена така процедура (дата, номер, посадова особа, що його затвердила даний документ, його основний зміст);
2. чим керувалися посадові особи при виборі контрагентів-постачальників, чи була дотримана процедура вибору, чим зумовлена перевага у такому виборі відносно існуючих контрагентів;
3. наявності підрозділів, відповідальних за зазначені функції;
4. щодо джерел отримання інформації (запит на надання такої інформації) стосовно, способу отримання (реквізити відповіді), П.І.Б. та посада працівника, який знайшов/запропонував контрагентів та безпосередньо здійснював їх відбір в якості постачальників товарів, робіт, послуг, попередню перевірку спроможності зазначеним підприємством виконати умови договорів (наявність ОЗ, співробітників, суттєвих активів, прибуткової діяльності);
5. щодо перевірки доброчесності та репутації підприємств-постачальників на ринку (спосіб перевірки, інформація, яка при цьому використовувалася, наявність звіту про таку перевірку);
6. які суб?єкти господарювання здійснювали для аналогічні/ідентичні послуги в той самий період чи попередні періоди (назва, податковий номер), в чому виявилася перевага (ціна, умови оплати, якість, репутація і т.д.);
7. П.І. Б. та посада працівника, який затверджував контрагентів в якості постачальників послуг;
8. П.І.Б та посади працівника, який здійснював перше контактування із контрагентами при складанні договору(-ів) надання послуг;
9. порядок підпису/укладання договорів (особиста зустріч (місце, дата, П.І.Б. осіб, що були присутні при цьому), відправка поштою (дата відправки, реквізити поштового відправлення, адреса поштово вихідний номер і дата, реєстрація в журналі вихідної кореспонденції, реквізити платіжних та інших документів, пов?язаних з поштовими послугами), доставка кур?єром тощо;
10. щодо того, чи потребувало надання послуг, з урахування їх специфіки, наявності отримання певної інформації, документів, вказівок, тощо. Їх фактична наявність (в разі необхідності) у сторін договору (-ів);
11. П.І.Б. працівників, які контролювали повноту надання послуг. Яким чином це відбувалося і документувалося;
- реєстри виданих та отриманих податкових накладних та податкові накладні до них, в т.ч. зовнішньоекономічні;
- первинні бухгалтерські документи, товарно-транспортні накладні;
- касові книги та первинні касові документи;
- ліцензії, дозволи, патенти, свідоцтва;
- статистичну та податкову звітність, в т.ч, декларації про валютні цінності;
- договори, контракти та додаткові угоди до них в т. ч. зовнішньоекономічні;
Для обліку грошових коштів та грошових документів: - журнал-ордер №1 за кредитом рахунків 30, 31, 33; - відомість №1.1 за дебетом рахунку 30; - відомість №1.2 за дебетом рахунку 31; - відомість №1.3 за дебетом рахунку 33;
Облік довгострокових та короткострокових позик: - журнал-ордер №2 за кредитом рахунків 50, 60.
Облік розрахунків, довгострокових та поточних зобов?язань: - журнал-ордер №3 за кредитом рахунків 16, 17, 34, 36, 37, 38, 51, 52, 53, 54, 55, 61, 62, 63, 64, 67, 68, 69; - відомість №3.1 аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками (до рах. 36); - відомість №3.2 до рахунку 37; - відомість №3,3 до рахунку 63; - відомість №3.4 до обліку виданих та отриманих векселів; - відомість №3.5 до рахунку 68; - відомість №3.6 аналітичного обліку розрахунків з бюджетом.
Облік необоротних активів та фінансових інвестицій: журнал-ордер №4 за кредитом рахунків 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 35; відомість №4.1 аналітичного обліку капітальних інвестицій; відомість №4.2 аналітичного обліку фінансових інвестицій; відомість №4.3 аналітичного обліку розрахунків з бюджетом.
Облік витрат: журнал-ордер №5 за кредитом рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 39, 65, 66 класу 9 та 90, 91, 92, 93; відомість №5.1 аналітичного обліку запасів;
Облік доходів і результатів діяльності:
- журнал-ордер №6 за кредитом рахунків 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 79.
Облік власного капіталу та забезпечення зобов?язань: журнал-ордер №7 за кредитом рахунків 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49; відомість №7.1 аналітичних даних рахунку 42 "Додатковий капітал"; відомість №7.2 (до рахунку 44); відомість №7.3 (до рахунку 47); відомість №8 позабалансового обліку.
Або інші документи, що підтверджують отримання платником податків доходів, здійснення витрат, обов?язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів, встановлених розділом І Податкового Кодексу України.
Підготувати та надати перевіряючим документи для проведення перевірки з питань дотримання валютного законодавства (за умови здійснення зовнішньоекономічної діяльності): Вантажно-митні декларації; Міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR); Рахунок-фактура (інвойс); Первинні банківські документи по валютних рахунках; Платіжні доручення; Меморіальні ордери; Акти виконаних робіт (наданих послуг); Журнали по рахунках 312, 681, 371, 372, 632, 362, 14, 40, 502, 602, 671; Звіт про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів; Ліцензії, дозволи та реєстраційні свідоцтва діяльності підприємства в сфері ЗЕД; Накази та авансові звіти по відрядженнях за кордон з додатками; Векселі, що були взяті на облік в податковій інспекції; Довідки уповноважених органів про підтвердження резидентства.
Підготувати та надати перевіряючим документи для здійснення перевірки з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податкових власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та державного мита: Відомості нарахування заробітної плати; Довідки за ф. 1-ДФ; Накази по особовому складу; Авансові звіти; Договори, угоди; Розрахунки сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів; Копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів;
та інші документи, які підтверджують здійснення підприємством фінансово-господарської діяльності.
Згідно акту про ненадання документів (копій) в ході проведення перевірки №300/16-31-07-04-02/00374829 від 10.04.2025 станом на 10.04.2025 підприємством ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) для перевірки надано слідуючі документи: Акти приймання-передачі за травень-грудень 2019; Рахунки на сплату за грудень 2021 - грудень 2022; Приход матеріалів за грудень 2021; Реалізація за 2021, 2022 роки; Копії актів виробництва спирту за квітень 2020 - лютий 2023; Каса 2019-2020 роки; Касова книга за 1 квартал 2018; Бухгалтерський звіт за 2019; Акти приймання-передачі меляси за листопад 2019 - травень 2020, грудень 2020, лютий 2021 - січень 2023; Товарно-транспортні накладні за грудень 2022 - січень 2023; Акти приймання-передачі меляси за 2020 рік; Вимоги на відпуск меляси на виробництво за 2020 рік; Приход матеріалів жовтень 2019 - лютий 2020, квітень 2020, серпень 2020 - грудень 2020; Акти списання матеріалів за грудень 2019 - жовтень 2022; Подорожні листи орендованих легкових авто за червень 2020 - грудень 2022; Акти списання палива на орендовані авто за 2022, 2023; Банк за листопад-грудень 2019, січень 2020-вересень 2022; Реєстр актів по мелясі за 2020 рік; Акти списання меляси на виробництво за 2020 рік, 2021 рік; Прибуткові накладні по мелясі за 2020, 2021 рік; ОСВ за грудень 2019; Договори оренди майна; Акти зважування за 2022 рік; Акти наданих послуг за 2020 рік; Копії товарно-транспортних накладних по мелясі; Акти списання матеріалів за травень 2020, липень, грудень 2022, січень, березень, квітень, липень 2023; Рахунки на оплату за 2023; Видаткові накладні за 2023; Податкові накладні за 2020; Витратні документи на патоку; Реєстри вимог на виробництво; Документи по будівництву за 2023; Акти списання МШП за 2020; Документи по використанню газу природного; Інвентаризація на 30.09.2022; Акти повернення майна зі зберігання по ТОВ "РОСТГРУП-ЕНЕРГО"; Книга відпуску меляси на виробництво з 28.07.2021 по 28.04.2022; Акти приймання-передачі основних засобів; Корпоративна картка по 313 рахунку; Акти інвентаризації спирту; Інвентаризація на 31.12.2022; ОСВ по 26 рахунку за 2023 рік; Акти приймання-передачі основних засобів ТОВ "РОСТГРУП-ЕНЕРГО"; Звітність 2022 рік; Передача ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД»; Нарахування по заробітній платі по рахунку 661 за 2020, 2021, 2022, 2023, січень 2024 року; Звіти про суми нарахованої зарплати та ЄСВ 2020-2023.
Станом на 10.04.2025 інших документів для проведення перевірки ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" не надано.
Таким чином, станом на 10.04.2025 платником не надано до перевірки оригінали, або завірені належним чином копії наступних документів: головні книги, оборотно-сальдові відомості, журнали - ордери за період 2018-2025 рр; накази на проведення інвентаризації та протоколи за її результатами за період 2018-2023, 2024 рр; первинні банківські документи за період 2018-2025 рр.; виписки, регістри бухгалтерського обліку та платіжні доручення; первинні бухгалтерські документи, товарно-транспортні накладні, договори за період 2018-2025 рр; Відомості нарахування заробітної плати, особові картки нарахування зарплати, інші документи щодо нарахування та виплати заробітної плати 2018-2019, документи підтверджуючі правомірність використання податкових пільг; касові книги та первинні касові документи за період 2018-2024 рр; договори оренди або право власності земельних ділянок, нерухомого майна; підтверджуючи документи щодо повноти нарахування викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, користування надрами для видобування корисних копалин.
За змістом акту перевірки відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України сплата земельного податку проведена ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» за 2021-2023 рік з порушенням граничних термінів сплати податкових зобов`язань податку на загальну суму 8 524 219,46 грн.
Перелік податкових розрахунків із визначеними податковими зобов`язаннями по земельному податку, оплаченими з порушенням законодавчо визначених строків, наведений у таблиці на сторінках 71-74 акту перевірки.
Відтак, контролюючим органом встановлено порушення підприємством п.287.3 ст.287 ПК України внаслідок несвоєчасної сплати за 2021-2023 роки грошового зобов`язання земельного податку на загальну суму 8 524 219,46 грн.
Суд відмічає, що в ході розгляду справи позивачем не надано жодних документальних доказів в спростування допущення вищевказаного порушення, встановленого у акті перевірки, а тому посилання підприємства у позовній заяві на те, що представниками контролюючого органу нараховано штрафні санкції по заборгованостям зі сплати земельного податку, в тому числі, які було нараховано та сплачено підприємством в рамках справи про банкрутство, без належного їх документального підтвердження, судом до уваги не приймаються.
З приводу доводів позивача про те, що відповідно до Розрахунку, який являється додатком до зазначеного повідомлення-рішення, розрахунок здійснено за порушення п.121.1, ст.121 ПК України, тобто порушенням, вказаним в ППР, являється несвоєчасна сплата земельного податку в період 2021-2023рр., а розрахунок штрафних санкцій здійснювався за "Порушення встановлених законодавством строків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також документів, пов?язаних із виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи", то судом такі доводи відхиляються як безпідставні, оскільки зі змісту доданого до ППР розрахунку штрафних санкцій вбачається, що розрахунок таких штрафних санкцій здійснювався контролюючим органом відповідно до п.124.1 ст.124 ПК України, а не п.121.1, ст.121 ПК України.
З огляду на вищевикладене, враховуючи направлення запиту про надання документів та ненадання підприємством податковому органу на такий запит усіх запитуваних документів, а також зважаючи на наявну у базах контролюючого органу інформації щодо повноти декларування на своєчасності сплати підприємством земельного податку, судом критично оцінюються твердження останнього у позовній заяві про те, що у спірному випадку висновки у акті перевірки зроблені перевіряючими без належної перевірки документів та відомості про порушення базуються виключно на наявних відомостях в базах даних контролюючого органу, як на підставу для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Резюмуючи викладене, суд приходить до висновку щодо правомірності прийняття відповідачем зазначеного вище оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що ГУ ДПС у Полтавській області доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00075190704 від 03.06.2025, а позивачем не надано доказів на спростування висновків контролюючого органу, то суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про скасування оскаржуваного рішення.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Враховуючи, що судом відмовлено у задоволенні позову, а відповідачем не понесено судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" (вул. Полтавська, 3, м. Карлівка, Полтавська область, 39503, код ЄДРПОУ 00374829) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол