Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/37294/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи Український Державний науково-дослідницький інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Державної установи Український Державний науково-дослідницький інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України від 07.07.2025 № ЦО-4277, яким ОСОБА_1 з 07.07.2025 не визнано особою з інвалідністю.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 23.01.2019 року Одеською обласною МСЕК № 1 було встановлено інвалідність 2 гр безтерміново. Оскільки інвалідність була встановлена безтерміново, а також відсутнє рішення суду про проходження оцінювання, власного бажання на його проходження не виявляв, то відповідно законних підстав для проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК у відповідача не було. Від керівника Одеської обласної прокуратури отримав лист, щодо надання інформації про надходження викликів до Інституту проходження обстеження та проходження обстеження. Звертався до відповідача із адвокатським запитом щодо порядку та строків проведення медичного обстеження, але надана відповідь була загальна та без конкретних пропозицій. Посилаючись на приписи ст. 22, 58 Конституції України, ЗУ Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні від 21.03.1991 р. № 875ХІІ, Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які затверджені Постановою КМУ від 15.11.2024 р. Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи №1338, просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач - Державна установа "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" позовні вимоги не визнали та зазначили, що експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи, на виконання запитів та інших документів, а саме постанови слідчого ДБР від 31 січня 2025 року по кримінальному провадженню № 62024000000000923, здійснили перевірку обґрунтованості рішень щодо зазначених у додатках до запитів осіб в тому числі і щодо ОСОБА_1 , який вказаний у постанові слідчого ДБР за порядковим № 1422.
У відповідності до пункту 11 оскаржуваного рішення від 07.07.2025 року: «Розглянувши надану документацію, експертна команда дійшла висновку: ступені функціональних порушень, що вказані в акту огляду МСЕК, не підтверджені об`єктивними даними в епікризах зі стаціонарів та додатковими методами обстеження (відсутнє МРТ (або КТ) головного мозгу, наявність та ступінь вираженості вестибулоатактичного синдрому є сумнівни: не підтверджені медичним висновком отоларинголога, не проводилася вестибулометрія; лише одне стаціонарне лікування з приводу погіршення стану за межкомісійний період). Тому згідно з Постановою КМУ №1317 від 03.12.2009 даних для встановлення жодної з груп інвалідності з 07.07.2025 р. не має». Ступені функціональних порушень органів та систем, зазначені у діагнозі Позивача, а також відповідний ступінь обмеження життєдіяльності, не відповідають критеріям для визначення групи інвалідності згідно з вказаним чинним законодавством. Враховуючи вищезазначене, рішення про встановлення групи інвалідності Позивачу було законно та обґрунтовано скасовано Центром оцінювання функціонального стану особи 07.07.2025 року. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлені такі обставини по справі.
Згідно довідки МСЕК серії 12 ААБ №238263 від 21.03.2019 року ОСОБА_1 встановлена по причині загального захворювання ІІ група інвалідності, безстроково.
Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи Український державний науководослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України від 07.07.2025 року за № ЦО-4277 щодо ОСОБА_1 , у п. 11 зазначено наступне: «Розглянувши надану документацію, експертна команда дійшла висновку: ступені функціональних порушень, що вказані в акту огляду МСЕК, не підтверджені об`єктивними даними в епікризах зі стаціонарів та додатковими методами обстеження (відсутнє МРТ (або КТ) головного мозгу, наявність та ступінь вираженості вестибулоатактичного синдрому є сумнівни: не підтверджені медичним висновком отоларинголога, не проводилася вестибулометрія; лише одне стаціонарне лікування з приводу погіршення стану за межкомісійний період). Тому згідно з Постановою КМУ №1317 від 03.12.2009 даних для встановлення жодної з груп інвалідності з 07.07.2025 р. не має».
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернув до суду з цим позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд не надає оцінку викладеному в оскаржуваному рішенні висновку експертної команди ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ щодо діагнозу позивача та перевіряє законність спірного рішення лише в межах дотримання процедури його прийняття.
На час встановлення позивачу інвалідності - 2019 рік діяла постанова КМУ від 03.12.2009 №1317 Питання медико-соціальної експертизи (далі Постанова №1317), яка втратила чинність 01.01.2025 року.
Наказом МОЗ України від 26.10.2024 року за № 1809 Про покладання прав та обов`язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ покладені права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на Відповідача - Державну установу Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України (код згідно з ЄДРПОУ 03191673) з дати підписання цього наказу.
Цим наказом МОЗ України від 26.10.2024 року за № 1809 було також затверджено Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ України (надалі Положення).
15.11.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи №1338 (далі Постанова №1338), пунктом 3 якої передбачено, що повноваження, права і обов`язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов`язки Центральної МСЕК МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року, затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Положення), Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Порядок).
Пунктом 5 Постанови №1338 визначено, що медико-експертні справи, скарги та документи, які пов`язані з виконанням повноважень Центральної МСЕК МОЗ, передаються підприємству, установі або організації, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров`я, на які покладені права і обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та відповідного наказу Міністерства охорони здоров`я.
Передача медико-експертних справ, скарг та документів, визначених у цьому пункті, здійснюється у строки, за умови та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 4 цієї постанови. У процесі передачі медико-експертних справ та скарг відображається їх черговість для подальшого розгляду з урахуванням попередньої реєстрації.
Перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов`язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою. (пункту 3 Постанови)
03.12.2024 МОЗ України прийнято наказ №2022 «Про покладання прав та обов`язків Центру оцінювання функціонального стану особи», яким покладено права та обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи на ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ.
Пунктом 2 вказаного наказу затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (далі Положення).
Підпунктом 2 пункту 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи було встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи: проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.
Згідно п.п. 6, п.п. 15, п. 9 Положення, до повноважень Центру оцінювання встановлення групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів; встановлюють причинний зв`язок інвалідності осіб за наявністю документів, що їх підтверджують, визначених пунктом 22 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до абзаців 11, 12, 13 пункту 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою КМУ №1338, якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється. Оцінювання проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
Відповідно до п. 57 Положення рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду.
Абзацом 8 п. 3 Постанови КМУ №1338 передбачено, що документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України Про військовий обов`язок та військову службу та Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду (абз.10 п.3 Постанови №1338).
Таким чином, особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України на встановлений строк інвалідності та рішення прийняті МСЕК є законними і чинними прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи. При цьому, особи, яким інвалідність встановлена безстроково, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи за власним бажанням або за рішенням суду.
Позивач стверджує, що він до відповідача з метою оцінювання його повсякденного функціонування не зверталася і рішення суду стосовно такого проведення відсутнє, а тому відсутні підстави перегляду раніше встановленої інвалідності.
Суд відхиляє такі обґрунтування, оскільки в даному випадку рішення про повторний огляд позивача не приймалось, натомість оскаржуване рішення прийнято за результатом перевірки обґрунтованості рішення МСЕК на підставі постанови слідчого.
Згідно з п.п. 2 п. 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (Постанови КМУ №1338) Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями:
на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;
за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п`яти календарних днів засобами поштового зв`язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України або Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова.
Аналогічні норми передбачені й пунктом 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою КМУ від 15.11.2024 року за № 1338.
Таким чином, перевірка обґрунтованості рішень МСЕК є самостійною процедурою, передбаченою Постановою №1338, яка проводиться не з метою повторного оцінювання особи, а для перевірки правильності, законності та відповідності вимогам чинного законодавства раніше прийнятого.
Вказані норми чітко визначають, що участь такої особи передбачається лише у разі необхідності, якщо у експертної команди буде недостатньо тих медичних документів, що наявні в матеріалах медико-експертної справи або, якщо у експертної команди є сумніви щодо визначення групи інвалідності.
Враховуючи те, що перевірка обґрунтованості рішень МСЕК за постановою слідчого є окремою самостійною процедурою, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК за відсутності звернення позивача до Центру оцінювання функціонального стану особи із заявою про її переогляд - не виходять за межі його компетенції та відповідає п.п. 2 п. 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (Постанова КМУ №1338).
Суд відхиляє доводи позивача щодо необхідності його особистого повідомлення чи участі у розгляді питання, оскільки відповідач не приймав рішення про проведення повторного оцінювання її повсякденного функціонування.
Крім того, як зазначає сам позивач, він 15.04.2025 року особисто отримав від керівництва Одеської обласної прокуратури лист повідомлення ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ №624/03-19 від 18.02.2025 року щодо необхідності прибуття в період з 18.02.2025 по 18.03.2025 року до клініки Інституту для проведення медичного обстеження на предмет перевірки законності підстав експертного рішення МСЕК, але в листі було відсутнє посилання на пп. 5 п. 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (Постанова КМУ №1338).
Суд відхиляє зазначенні обґрунтування, оскільки на думку суду, вишукуючи надумані недоліки в листі повідомленні, чи посилаючись на несвоєчасне повідомлення про період прибуття до Інституту, позивач, з урахуванням займаної посади, запиту суспільства щодо виявлених багаточисельних фактів безпідставного отримання працівниками органів прокуратури інвалідності та отримання пенсій, уникав прибуття до установи з метою проходження обстеження. Його присутність була не обов`язковою, але саме така присутність та медичне обстеження надавало можливість підтвердження доброчесності та спростування безпідставного встановлення інвалідності.
Суд вважає, що позивач, отримавши від керівництва Одеської обласної прокуратури лист повідомлення ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ №624/03-19 від 18.02.2025 року щодо необхідності прибуття до клініки Інституту для проведення медичного обстеження на предмет перевірки законних підстав експертного рішення МСЕК, за наявності бажання, мав достатньо часу узгодити іншу дату прибуття, але не вчиняв таких дій в силу пасивної поведінки та не бажання бути обстеженим.
Отже, не повідомлення чи несвоєчасне повідомлення позивача про повторне оцінювання особи не може розцінюватися як порушення його прав, оскільки проведення безпосереднього огляду особи у даному випадку не передбачалося.
Судом зазначає, що експертна команда діяла в межах процедури перевірки обґрунтованості рішення МСЕК 2019 року на підставі наявних у справі медичних документів, без ухвалення рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи.
Постановою Кабінету Міністрів № 1338 передбачено можливість перегляду висновків МСЕК не лише з ініціативи самої особи, але й у разі надходження відповідних запитів від державних органів, наділених контрольними або правоохоронними функціями.
Судом встановлено, що перевірка обґрунтованості рішення МСЕК ініційована відповідачем на підставі постанови слідчого ДБР від 31.01.2025 року у кримінальному провадженні № 62024000000000923, яка була скерована (направлена) на адреса Відповідача супровідним листом ДБР за вих. № 3187- 25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року та було зобов`язано перевірити обґрунтованість рішення МСЕК №238263 від 21.03.2019 року щодо ОСОБА_1 за поданими документами.
В Постанові слідчого ДБР від 31.01.2025 року вказано, що під час досудового розслідування кримінального провадження виникла необхідність у перевірці обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами (медико-соціальними експертними комісіями) щодо встановлення груп ряду працівників державних і правоохоронних органів (копія постанови додається), а саме Захар`єва О.Б., яка зазначена у постанові слідчого за № а № 1422.
Оскільки постанова слідчого являється документом, передбаченим Порядком, на підставі якого проводиться ініціювання перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, суд вважає, що відповідачем на підставі на межах повноважень ініційовану таку перевірку щодо прийнятого відносно позивачки рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК та прийняття рішення від 07.07.2025 р. за № ЦО-4277 члени експертної команди вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
В той же час, відповідач надав суду належні та допустимі докази, виклав правові обґрунтування правомірності прийнятого рішення, яке на думку суду відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
У підсумку, з урахуванням вищезазначеного, у сукупності суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.241-246 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України від 07.07.2025 р. за № ЦО-4277.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.