Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2026 року Справа№200/5805/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (юридична адреса: 85612, Донецька обл., місто Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП код ЄДРПОУ 44070187, юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (юридична адреса: 87500, Україна, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Миру, будинок, 68, код ЄДРПОУ 37967785) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
04 серпня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (далі-позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі- відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінням ДПС у Донецькій області щодо неподання органу державної казначейської служби висновку щодо повернення помилково сплаченого грошового зобов`язання ТОВ ДТЕК СХІДЕНЕРГО з податків у загальному розмірі 256 585 711,85 грн, а саме:
- 98 931 794,70 грн. - Екологічний податок, який справляється за викид в атмосферне повітря двоокису вуглецю стацiонарними джерелами забруднення;
- 157 646 773,61 грн. - Екологічний податок, який справляється за викид в атмосферне повiтря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім викиду в атмосферне повітря двоокису вуглецю);
- 7 143,54 грн. - Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об`єкти;
- стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 31831942, рахунок НОМЕР_1 в АТ ПУМБ) з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області надмірно сплачені грошові кошти у загальному розмірі 256 585 711,85 грн, а саме:
98 931 794,70 грн. екологічного податку, який справляється за викид в атмосферне повітря двоокису вуглецю стацiонарними джерелами забруднення;
157 646 773,61 грн. екологічного податку, який справляється за викид в атмосферне повiтря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім викиду в атмосферне повітря двоокису вуглецю);
7 143,54 грн. - надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об`єкти.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звернулось до Головного управлінням ДПС у Донецькій області із заявами від 27.03.2025 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань по екологічним податкам: 1) № 9079135609 на суму 98 931 794,70 грн; 2) № 9079113679 на суму 157 646 773,61 грн; 3) № 9079135170 на суму 7 143,54 грн. Відповідач не підготував висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подав його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, натомість надав відповідь, зі змісту якої слідує, що умовою повернення помилково та/ або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені по екологічним податкам є проведення контрольно - перевірочних заходів, а переплата фактично відсутня.
На думку позивача, проведення контрольно-перевірочних заходів не передбачено ні Порядком № 60, ні нормами Податкового кодексу України як умова щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань.
Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, а тому звернувся до суду із даним позовом.
08 серпня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Представниками Головного управління ДПС у Донецькій області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до суду надані клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування клопотань зазначили, що для повного та всебічного встановлення обставин по справі є необхідність розгляду справи у загальному позовному провадженні.
Представником відповідача - Головного управління ДПС у Донецькій області також надано заяву про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. В обґрунтування своєї заяви зазначив, що для повного та всебічного встановлення обставин по справі є необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 20 серпня 2025 року залишено заяви Головного управління ДПС у Донецькій області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про розгляд справи № 200/5805/25 за правилами загального позовного провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів, - без задоволення, а також залишено заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін № 200/5805/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів, - без задоволення.
Представником Головного управління ДПС у Донецькій області до суду надано клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства (далі КУзПБ) Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), у межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника, у тому числі спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 26 серпня 2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про закриття провадження у справі №200/5805/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів відмовлено.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що надміру сплачені суми грошових зобов`язань це суми коштів, надмірність надходжень яких до бюджету не лише декларується платником податків, а й підтверджується контролюючим органом в межах його функціональних повноважень у зв`язку із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів
Отже, переплата, яка виникла в результаті зменшення податкового зобов`язання в уточнюючих розрахунках потребує підтвердження визначення «надміру сплачені грошові зобов`язання» (з урахуванням норм підпункту 14.1.115 пункту 14.1 ст. 14 ПК України), що, на думку відповідача, можливо здійснити під час проведення контрольно перевірочних заходів.
Також в ході аналізу наданої податкової звітності з екологічного податку за 2022 рік встановлено, що ТОВ "ДТЕК Східенерго" всупереч вимогам пункту 69.16 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України зменшені податкові зобов`язання за І, ІІ, ІІІ квартали 2022 рік по Курахівській міській територіальній громаді, яка відповідно до наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року (втратив чинність), Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 року відносилась до території можливих бойових дій з 24.02.2022 по 05.09.2024.
Відповідно до абзацу першого пункту 69.16 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України за період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
Наказом від 22.12.2022 року за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, у якому зазначено, зокрема, що з 24.02.2022 року по 05.09.2024 року територія Курахівської міської територіальної громади Донецької області відноситься до території можливих бойових дій.
Отже, Податковим кодексом України визначено особливий порядок справляння податків у період дії воєнного стану в Україні виключно для об`єктів оподаткування, розташованих на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, затверджених наказом №309, то на території можливих бойових дій, у тому числі по яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, не можуть поширюватися норми, зокрема підпункту 69.16 п.69, підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представником позивача надано відповідь на відзив, вказано, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX (надалі Закон від 15.03.2022 № 2120-IX) доповнено Податковий кодексу України п. 69.16. ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень такого змісту: Тимчасово, за 2022 податковий (звітний) рік, не нараховується та не сплачується екологічний податок за об`єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України постанову «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» прийнято 06.12.2022, тобто через 9 місяців після того, як Податковий кодекс визначив правило про те, що не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Факт ведення бойових дій на території Курахівської міської територіальної громади станом на момент сплати екологічних податків (19 травня, 19 серпня та 18 листопада 2022 року) ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року.
Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року набрав чинності 27.12.2022 року, тобто через 9 місяців після того, як Податковий кодекс визначив правило про те, що не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. При цьому, екологічні податки сплачені 19 травня, 19 серпня та 18 листопада 2022 року, тобто до прийняття наказу №309 від 22.12.2022 року. До набрання чинності наказом №309 від 22.12.2022 року діяв зазначений вище наказ від 25 квітня 2022 року № 75, яким визначено, що Курахівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, зокрема і на момент сплати позивачем екологічних податків.
Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2025 року залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (юридична адреса: 87500, Україна, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Миру, будинок, 68, код ЄДРПОУ 37967785) у якості співвідповідача по справі № 200/5805/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 85612, Донецька обл., Покровський р-н, місто Курахове, вул. Енергетиків, будинок 34, перебуває в стані припинення.
Постановою Господарського суду Донецької області від 28.10.2024 у справі №905/55/24 визнано банкрутом боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича, а 29.10.2024 за номером 74458 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
В бухгалтерському обліку та електронному кабінеті Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» обліковується переплата по таким податкам:
- «Екологічний податок, який справляється за викид в атмосферне повітря двоокису вуглецю стацiонарними джерелами забруднення» на загальну суму 98 931 794,70 грн. (зазначена сума сплачена ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що підтверджується платіжним дорученням № 2514906 вiд 19 травня 2022 року, № 2627127 вiд 19 серпня 2022 року, № 2737419 від 18 листопада 2022 p.;
- «Екологічний податок, який справляється за викид в атмосферне повiтря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім викиду в атмосферне повітря двоокису вуглецю)» на загальну суму 157 646 773,61 грн (зазначена сума сплачена ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що підтверджується платіжною інструкцією № 2737415 від "18" листопада 2022, платіжним дорученням № 2627123 вiд 19 серпня 2022 року, платіжним дорученням № 2514902 від 19 травня 2022 року;
- «Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об`єкти» на загальну суму 7 143,54 грн. (зазначена сума сплачена ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що підтверджується платіжною інструкцією № 2737416 вiд 18 листопада 2022 p, платіжним дорученням № 2514903 вiд 19 травня 2022 року, платіжним дорученням № 2627124 від 19 серпня 2022 року.
Загальна сума переплати становить 256 585 711,85 грн, що підтверджується витягом з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску (за період з «01» січня 2025 року по 27.03.2025 року).
ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звернулось до Головного управлінням ДПС у Донецькій області із заявами від 27.03.2025 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені по екологічним податкам:
- № 9079135609 на суму 98 931 794,70 грн;
- № 9079113679 на суму 157 646 773,61 грн;
- № 9079135170 на суму 7 143,54 грн.
Зазначені заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань подані в межах 1095 днів.
На заяви позивача від 27.03.2025 про повернення надміру сплачених сум грошових зобов`язань відповідач надав лист № 7293/6/05-99-04-08-09 від 10.04.2025, в якому вказано про те, що переплата потребує підтвердження під час проведення контрольно- перевірочних заходів, які, з огляду на обмеження в чинному законодавстві та активні бойові дії, здійснити неможливо.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно із підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 43. 1 ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.2 ст. 43 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Пунктом 43.3 ст. 43 ПКУ визначено, що обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Відповідно до п. 43.4-1 ст. 43 ПКУ, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Згідно з пунктом 43.5 ПКУ, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.
Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі за текстом - Порядок № 787), визначено процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті, перерахування компенсації здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті, перерахування компенсації здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватися шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком головного управління Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я головного управління Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв`язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи).
Відповідно до п. 4-1 Порядку № 787, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на відповідний рахунок платника податків у банку або небанківському надавачі платіжних послуг.
Пунктом 26 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569 (надалі за текстом Порядок № 569) також передбачено, що повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку, зарахованих до бюджету з електронного рахунка платника податку в порядку, визначеному пунктом 200- 1.5 статті 200-1 Кодексу, здійснюється шляхом перерахування таких коштів виключно на електронний рахунок платника податку, а у разі його відсутності на дату звернення платника податку із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку чи на дату фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг.
Відповідно до п. 5 Порядку № 787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за № 370/33341 (абз. 3 п. 5 Порядку № 787).
Таким чином, необхідною обставиною для повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках податкового органу як переплата, і митних та інших платежів, помилково та/ або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється контролюючими органами, є факт ухвалення податковим органом висновку про повернення надмірно сплачених сум податку.
Механізм інформаційного обміну між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС регламентує Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (Порядок № 60).
Згідно з п.1 Розділу 3 Порядку № 60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення. Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційнотелекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу (Абзац другий пункту 1 Розділу 3 Порядку № 60).
Згідно з п.2 Розділу 3 Порядку, у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
на поточний рахунок платника податку в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання);
на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку № 60 у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Згідно п. 4 розділу ІІІ Порядку № 60, після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС (абз. 1 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 60).
Заява платника, внесена до Журналу, розглядається структурними підрозділами територіального органу ДПС, що виконують функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу та погашення боргу (абз. 10 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 60).
Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку № 60 якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
Внесення до Журналу відмітки про правомірність повернення коштів здійснюється не пізніше 18:00: дев`ятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних державному бюджету; одинадцятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.
У разі, якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим - четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.
Відповідно до п. п. 8, 9 розділу ІІІ Порядку № 60 формування електронних висновків здійснюється територіальними органами ДПС щодня (крім вихідних, святкових та неробочих днів) з урахуванням календарної черговості розміщення інформації у Реєстрі узгоджених повернень.
Аналіз вищенаведених норм вказує на те, що законодавець передбачив чітку процедуру і алгоритм дій, як платника податків, так і податкового органу в правовідносинах повернення надміру або помилково сплачених платежів.
Щодо доводів відповідача про зменшенння позивачем податкових зобов`язаннь за І, ІІ, ІІІ квартали 2022 рік по Курахівській міській територіальній громаді, суд зазначає наступне.
Екологічний податок сплачений позивачем 19 травня, 19 серпня та 18 листопада 2022 року, що підтверджується копіями платіжних доручень, наявних в матеріалах справи.
ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» зареєстроване за адресою: 85612, Україна, Покровський р-н, Донецька обл., місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок, 34.
25.04.2022 року наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 квітня 2022 року № 80) затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року.
Відповідно до зазначеного Переліку, станом на 27 квітня 2022 року Курахівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17 серпня 2022 року № 188) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року.
Відповідно до зазначеного Переліку, станом на 10 серпня 2022 року Курахівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 жовтня 2022 року № 248) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 жовтня 2022 року.
Відповідно до зазначеного Переліку, станом на 23 жовтня 2022 року Курахівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій. Зазначене вище свідчить про те, що станом на момент сплати екологічних податків (19 травня, 19 серпня та 18 листопада 2022 року) ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» було зареєстровано за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення на територіях проведення бойових дій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року за №309 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, у якому зазначено, зокрема, що з 24.02.2022 року по 05.09.2024 року територія Курахівської міської територіальної громади Донецької області відноситься до території можливих бойових дій
При цьому, екологічні податки сплачені 19 травня, 19 серпня та 18 листопада 2022 року, тобто до прийняття наказу №309 від 22.12.2022 року.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX (надалі Закон від 15.03.2022 № 2120-IX) доповнено Податковий кодексу України п. 69.16. ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень такого змісту: Тимчасово, за 2022 податковий (звітний) рік, не нараховується та не сплачується екологічний податок за об`єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Закон від 15.03.2022 № 2120-IX набрав чинності 17.03.2022.
Суд звертає увагу, що зазначена норма не позбавляє платника права на добровільну сплату екологічного податку, у тому числі у разі, якщо такі суми були перераховані після початку бойових дій. Водночас контролюючий орган, розглядаючи заяву про повернення коштів, зобов`язаний надати всебічну оцінку поданим документам, встановити фактичні обставини сплати та перевірити, чи дійсно такі кошти були сплачені безпідставно або надміру.
Суд вважає, що податковий орган, маючи сумніви щодо обґрунтованості заявлених вимог, був зобов`язаний вжити всіх передбачених законодавством заходів для повного та об`єктивного з`ясування обставин, у тому числі витребувати у позивача додаткові документи або пояснення, які мають значення для правильного вирішення питання про повернення надміру сплачених сум. Натомість контролюючий орган безпідставно відмовив у задоволенні заяви, посилаючись виключно на те, що переплата потребує підтвердження під час проведення контрольно - перевірочних заходів, які, з огляду на обмеження в чинному законодавстві та активні бойові дії, здійснити неможливо.
Отже, наданий контролюючим органом лист № 7293/6/05-99-04-08-09 від 10.04.2025 у розумінні Порядку №60 не є належним розглядом заяв позивача, а тому такі дії відповідача є протиправними.
Разом із тим, суд зазначає, що надані сторонами докази не дають можливості суду самостійно встановити фактичну наявність та розмір переплати, а тому належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління ДПС у Донецькій області повторно розглянути подані заяви про повернення коштів з урахуванням правової оцінки, викладеної у цьому рішенні суду.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З огляду на вищенаведене та встановлені обставини у справі, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Головного управління ДПС у Донецькій області підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 26 648,40 грн., відповідно до положень ч. 1,3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Донецькій області 2422,40 грн., за рахунок його бюджетних асигнувань, що є пропорційною частиною до задоволених вимог.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (юридична адреса: 85612, Донецька обл., місто Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП код ЄДРПОУ 44070187, юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (юридична адреса: 87500, Україна, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Миру, будинок, 68, код ЄДРПОУ 37967785) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області щодо неналежного розгляду заяв Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 27.03.2025 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань: 1) № 9079135609 на суму 98 931 794,70 грн; 2) № 9079113679 на суму 157 646 773,61 грн; 3) № 9079135170 на суму 7 143,54 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області (ВП код ЄДРПОУ 44070187, юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59 повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (юридична адреса: 85612, Донецька обл., місто Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) від 27.03.2025 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань: 1) № 9079135609 на суму 98 931 794,70 грн; 2) № 9079113679 на суму 157 646 773,61 грн; 3) № 9079135170 на суму 7 143,54 грн., з урахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (ВП код ЄДРПОУ 44070187, юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (юридична адреса: 85612, Донецька обл., місто Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Повний текст рішення складено та підписано 27 січня 2026 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко