Рішення № 133674268, 29.01.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2026
Номер справи
200/4200/25
Номер документу
133674268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2026 року Справа№200/4200/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку загального провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Міністерства оборони України (код за ЄДРПОУ: 00034022, місце знаходження: 03168, м. Київ-168, проспект Повітряних сил), Адміністративного управління Генерального штабу ЗСУ (код за ЄДРПОУ:24980894, місце знаходження: 02000, м.Київ, просп. Повітряних сил) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерства оборони України (код за ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), Адміністративного управління Генерального штабу ЗСУ (код за ЄДРПОУ: 24980894, місце знаходження: 02000, м.Київ, просп. Повітряних сил).

В обґрунтування позову зазначено, що позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров*я відповідно до обліково-послужної картки від 24.05.2012 року.

Разом з цим у травні 2025 року позивачу через застосунок Резерв+ стало відомо, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином ОСОБА_1 наголошує, що взяття його на облік відбулося протиправно, вважає свої права порушеними та, з урахуванням заяви від 14.11.2025, просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в частині невиконання вимог нормативних актів щодо актуалізації бази даних Єдиного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в частині виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) актуалізувати дані Єдиного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в частині виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 на підставі обліково-послужній картці №3710 від 24.05.2012 року та виключити його з військового обліку.

Ухвалою від 16.06.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

25.06.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України.

Відповідно до п.17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Крім того, відповідно до абз.2 п.7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відповідач наголошує, що саме на підставі вищевикладеного, громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_7 . ІНФОРМАЦІЯ_3 будь-яких рішень про взяття на військовий облік громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не приймалося, права та свободи громадянина не порушувало.

У ІНФОРМАЦІЯ_3 будь-яких облікових документів на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не формувалося.

Ухвалою від 26.08.2025 року клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідачів, - задоволено. Залучено Міністерство оборони України (код за ЄДРПОУ: 00034022, місце знаходження: 03168, м. Київ-168, проспект Повітряних сил) до участі у справі в якості співвідповідача. Залучено Адміністративне управління Генерального штабу ЗСУ (код за ЄДРПОУ:24980894, місце знаходження: 02000, м.Київ, просп. Повітряних сил) до участі у справі в якості співвідповідача. Зобов*язано Міністерство оборони України та Адміністративне управління Генерального штабу ЗСУ надати відзив по справі.

15.09.2025 року відповідачем 2 надано відзив по справі, згідно змісту якого відповідач 2 зауважує, що оскаржувані позивачем наслідки є результатом системного процесу, а не локального рішення.

Щодо суті спірних правовідносин, у відзиві зазначено, що пункт 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII прямо передбачає право особи звертатися до органу ведення Реєстру із заявою щодо виправлення недостовірних відомостей. Позивач не скористався цим досудовим адміністративним порядком врегулювання, що робить його позов передчасним.

18.09.2025 року відповідачем 3 надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що Адміністративне управління Генерального штабу ЗСУ не є належним відповідачем по справі оскільки Адміністративне управління Генерального штабу Збройних Сил України, в розумінні вимог частини четвертої статті 5 Закону № 1951-VIII не забезпечує контроль за повнотою, актуальністю, своєчасністю та достовірністю внесених до Реєстру відомостей.

Щодо суті спірних правовідносин, відповідач 3 вважає позовні вимоги безпідставними.

Також 18.09.2025 року представником позивача надано відповідь на відзив відповідачів 2 та 3, згідно з якою представник на задоволенні позовних вимог наполягав. Зазначив, що 18.09.2025 звернувся Генерального штабу Збройних сил України як розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів із заявою від 24.04.2025 року.

В заяві 18.09.2025 року зазначено, що відповідно до п.4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Враховуючи вищезазначене, прошу надати наступну інформацію щодо:

- внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку на підставі непридатності до військової служби відповідно до пп.3 п.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та у випадку наявності таких підтвердити цей факт;

- у випадку відсутності відомостей щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , прошу внести їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та повідомити про це у своїй відповіді на мою заяву.

Ухвалою від 27.10.2025 року розгляд адміністративної справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.

14.11.2025 року представником позивача надано заяву про зміну предмета та підстав позову, яка прийнята судом.

Ухвалою від 28.11.2025 року продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів. Розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження.

04.12.2025 року відповідачем 3 повторно надано відзив по справі.

Ухвалою від 29.12.2025 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті на 29.01.2026 року на 9.30. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно ID картки № НОМЕР_4 є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , дата реєстрації 18.05.2012 р. Згідно змісту позову, позивач визначив місце свого перебування: АДРЕСА_4 .

Відповідно до обліково-послужої картки №3710, призовною комісією Центрально-міським ОРВК м. Донецька був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров`я згідно зі ст.54а графи І Розладу хвороб наказу Міноборони України № 207 від 1999р.

Відповідно інформації, зазначеної в застосунку «Резерв+» ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_5 ) перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , дата взяття на облік - 06.03.2009, інформація про його виключення відсутня.

В матеріалах справи наявий лист ОСОБА_1 скерований до Адміністративного управління Генерального штабу ЗСУ 24.04.2025, в якому позивач просив: надати інформацію стосовно внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на щодо виключення з військового обліку на підставі непридатності до військової служби відповідно до пп.3 п.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,та у випадку наявності таких підтвердити цей факт.

У випадку відсутності відомостей щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , прошу внести їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та повідомити про це у своїй відповіді на заяву.

Згідно змісту Листа Адміністративного управління Генерального штабу ЗСУ від 01.05.2025 року № 300/Вих 3ВГ/1810, на адресу Генерального штабу ЗС України надійшло звернення ОСОБА_1 (Вх № К-79932/1 від 26.04.2025), яке, за результатами попереднього розгляду, переслано для опрацювання за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_8 для опрацювання та надання відповіді.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався і триває дотепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України від 03.03.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації. Згідно з цим Указом призову на військову службу за мобілізацією підлягають військовозобов`язані та резервісти.

У відповідності з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII, військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII, військовий обов`язок включає, зокрема, проходження військової служби, дотримання правил військового обліку.

За приписами ч. 8 ст. 2 Закону № 2232-XII виконання військового обов`язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов`язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов`язків військової служби в особливий період.

Статтею 3 Закону № 2232-XII передбачено, що правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку" і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 1, 3 та 4 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов`язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст. 33 Закону № 2232-XII визначено, що військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII).

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 37 призовники, військовозобов`язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов`язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов`язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов`язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов`язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов`язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку. (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).

За приписами ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов`язки призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначені ст. 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов`язаний та резервіст зобов`язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Частинами 1, 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов`язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), п. 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов`язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (п. 20 Порядку № 1487).

Відповідно до приписів п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Отже, на районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов`язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач, обґрунтовуючи бездіяльності відповідача 1 вважає, що оскільки він був поставлений, а потім - виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, відповідач 1 зобов`язаний був внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, але протиправно не зробив цього.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , дата реєстрації 18.05.2012 р. Згідно змісту позову, позивач визначив місце свого перебування: АДРЕСА_4 . Інших матеріалів, з яких вбачається місце перебування позивача, матеріали справи не містять.

Як вбачається з витягу з застосунку ОСОБА_2 , сформованого та долученого до позовної заяви, адреса проживання позивача: АДРЕСА_5 .

Таким чином, позивач змінивши місце проживання (з АДРЕСА_6 ) не став на військовий облік за новим місцем проживання.

Отже, позивачем не надано належних доказів на виконання ним обов`язку після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік а ні до ІНФОРМАЦІЯ_9 (за адресою у с. Софіївська Борщагівка) а ні до ІНФОРМАЦІЯ_10 (за адресою: АДРЕСА_5 ).

Крім того, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа (далі - Порядок № 559).

Відповідно до п. 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

За приписами п.п. 12 п. 8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов`язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.

Згідно електронного реєстру «Резерву +» позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 , проте заяви, передбаченої пунктом 4 Порядку № 559, саме до відповідача 1 та надісланої в будь-якій формі, надано не було.

Суд зауважує, що положеннями Порядку № 559 чітко визначено орган, який повинен здійснювати внесення змін до електронного реєстру, проте позивач визначеним порядком не скористався.

При цьому суд вважає, що заява, надана до Генерального штабу ЗСУ 24.04.2025 року, не утворює обов`язку саме у Генерального штабу ЗСУ внести відповідні зміни до реєстру.

Таким чином, вимога позивача щодо визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в частині невиконання вимог нормативних актів щодо актуалізації бази даних Єдиного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в частині виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 не може бути задоволена саме через те, що у зазначеної особи не існувало такого обов*язку через ненадання позивачем відповідної заяви, що регламентовано положеннями Порядку № 559.

Відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Через відмову у позові суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Міністерства оборони України (код за ЄДРПОУ: 00034022, місце знаходження: 03168, м. Київ-168, проспект Повітряних сил), Адміністративного управління Генерального штабу ЗСУ (код за ЄДРПОУ:24980894, місце знаходження: 02000, м.Київ, просп. Повітряних сил) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.В. Стойка