Постанова № 13367172, 27.12.2010, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.12.2010
Номер справи
2–а-912/10
Номер документу
13367172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-912/10

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2010 року суддя Згурівського районного суду Київської області

ДЕНИСЕНКО Н.О.,

розглянувши в порядку скороченого провадження в смт.Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 7 грудня 2010 року звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом щодо застосування ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон № 796-XII) при нарахуванні розміру пенсії, відповідно до якої розмір пенсії збільшується на 1% заробітку за кожний наступний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище за 75% заробітку та щодо нарахування їй пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 календарний рік у звязку із відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії із зазначених підстав, тому просить визнати дії відповідача щодо незастосування ч.2 ст.56 Закону № 796-XII при нарахуванні розміру пенсії за період з 7 червня 2010 року по 1 грудня 2010 року протиправними, та щодо протизаконного застосування в 2010 році при перерахунку її пенсії за ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058 (далі Закон № 1058) показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік також протиправними, зобов"язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату пенсії у повному, передбаченому законом обсязі відповідно до ч.ч.1, 2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 календарний рік за період з 7 червня 2010 року по 1 грудня 2010 року та відповідно до ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ за зазначений період та звільнити її від сплати державного мита.

В ідповідач заперечень проти позову не надав, одержав копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви та доданих до неї документів 13 грудня 2010 року.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачкою обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Встановлено, що позивачка є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 10986 році, категорія 2 (а.с.11 копія посвідчення), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, отримує пенсію за віком, призначену на загальних умовах відповідно до Закону № 1058, її загальний трудовий стаж становить 33 роки 7 місяців 13 днів, доплата за понаднормовий стаж нарахована в розмірі 13% від розміру пенсії. З 1 червня 2010 року відповідач здійснив позивачці перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 календарний рік, тобто 1197,91 грн. Дата попереднього перерахунку пенсії 1 грудня 2003 року (а.с.7-10 копія розпорядження).

Згідно з ч.2 ст.56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Відповідно до вимог ч.4 ст.42 Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, перерахунок пенсії провадиться за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.

На підставі вказаної норми для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Таким чином, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.40 Закону, то має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини 1 ст.40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

На письмове звернення позивачки від 3 листопада 2010 року відповідач надав відповідь про відмову в здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на ст.28 Закону 796-XII та на п.п.3. п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 (а.с.5-6).

П.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата дохід)для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Суд не приймає посилання відповідача на ст.28 Закону № 796-ХІІ, так норми зазначеного Закону в даному випадку є спеціальними та позивачці як жінці при обчисленні розміру пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років пенсія повинна збільшуватися на 1 відсоток розміру пенсії, але не вище 75 процентів заробітку, та не приймає посилання відповідача на п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки відповідно до ст.40 Закону після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, пенсія повинна бути перерахована.

Посилання відповідача на відсутність врегулювання на законодавчому рівні питання щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу та на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01 також не можуть бути взяті судом до уваги, так як проведення ним перерахунку пенсії позивачці у 2010 році за показником 2007 календарного року на підставі зазначеного листа-роз”яснення є протиправними, оскільки такий перерахунок не відповідає вимогам закону і має наслідком звуження змісту та обсягу прав позивачки.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

2

Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за Конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачці застосуванню підлягає ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

В ст.4 та п.16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з даного Закону, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність з даним Законом, закони України та інші нормативно-правові-акти застосовуються в частині, що не суперечить даному Закону.

Згідно з ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.99 КАС України д ля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення п.п.35 Розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме, зміни до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії. Отже, з моменту набрання чинності даним Рішенням положення підпунктів 9 та 10 п.35 Розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з підстав визнання їх неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, адміністративний позов необхідно задовольнити частково, оскільки вбачається, що відповідач в період з 7 червня 2010 року по 1 грудня 2010 року, ігноруючи норми матеріального права, порушив право позивачки на обчислення розміру пенсії за віком відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ та на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 календарний рік - 1650,43 грн., тому такі його дії є протиправними. У звязку з викладеним на відповідача необхідно покласти обовязок здійснити позивачці перерахунок пенсії за зазначений період та її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити, так як нарахування та виплата пенсій повинна бути проведена з урахуванням фактично проведених виплат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 150, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону, ст.ст.40,42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 18, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 163, 183-2 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково .

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо незастосування ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при нарахуванні розміру пенсії ОСОБА_2, відповідно до якої розмір пенсії збільшується на 1% заробітку за кожний наступний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище за 75% заробітку, за період з 7 червня 2010 року по 1 грудня 2010 року протиправними.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо протизаконного застосування в 2010 році при перерахунку пенсії ОСОБА_2 за ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік протиправними.

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465 здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, нарахування та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік, з урахуванням фактично виплачених сум за період з 7 червня 2010 року по 1 грудня 2010 року .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області виконати постанову негайно.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

СУДДЯ Н.О.ДЕНИСЕНКО