Справа ‡‚ 2а-765/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2010 року суддя Згурівського районного суду Київської області
ДЕНИСЕНКО Н.О.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в смт.Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов”язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 30 листопада 2010 року звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за віком та щомісячну додаткову пенсію відповідно до ст.51 Закону України від 28 лютого 1991 року ‡‚ 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон ‡‚ 796-ХІІ). Враховуючи те, що розмір призначеної і виплачуваної йому додаткової пенсії не відповідає розміру установленому цим Законом, та на відмову Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (далі Управління) привести його у відповідність із останнім, просить визнати дії відповідача щодо ненарахування та невиплати йому щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком передбаченої ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ за період з 1 квітня по 1 листопада 2010 року неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком передбаченої ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ, виходячи з мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 1 квітня по 1 листопада 2010 року і надалі на весь час чинності ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ, стягнути із відповідача на його користь доплату як непрацюючому пенсіонеру в розмірі 2557,20 грн. з 1 квітня 2010 року по 1 листопада 2010 року і надалі на весь час чинності ст.51 та ст.39 Закону ‡‚ 796-ХІІ та звільнити його від сплати державного мита.
Ухвалою Згурівського районного суду Київської області від 3 грудня 2010 року даний адміністративний позов в частині вимог за 1 квітня 2010 року по 29 травня 2010 року включно залишено без розгляду.
Відповідач заперечень проти позову не надав, одержав копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви та доданих до неї документів отримав 6 грудня 2010 року.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що позивач є громадянином, який постійно проживав у зоні безумовного (обов”язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення, категорія 2 (а.с.8 копія посвідчення), одержує пенсію за віком відповідно до Закону ‡‚ 1058-ІУ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі статті 51 Закону ‡‚ 796-ХІІ із змінами, внесеними ст.28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (а.с.4-5, 6 - лист та довідка Управління).
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону Закон ‡‚ 1058-ІУ рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обовязок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивача, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача та відповідач у справі є належним.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог частини 3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч.1 ст.8 КАС України с уд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 49 Закону ‡‚ 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 6 червня 1996 року особам, віднесеним до 2 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону ‡‚ 1058-ІУ, що набрав чинності з 1 січня 2004 року, встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положення частини 3 статті 28 цього Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки частиною 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком. І ншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати розмір додаткової пенсії, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ‡‚ 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). В тому числі й нові редакції ст.51 на підставі цього Рішення визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року стаття 51 Закону ‡‚ 796 є чинною у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року.
Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 січня 2010 року 695 грн., з 1 квітня 2010 року ? 706 грн., з 1 липня 2010 року - 709 грн., з 1 жовтня 2010 року 723 грн., з 1 грудня 2010 року ? 734 грн.
2
Доводи відповідача, викладені у його відповіді на звернення позивача про те, що ним позивачу правомірно нараховувалася і виплачувалася додаткова пенсія відповідно до ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ із внесеними змінами вбачаються такими, що сформовані на підставі неправильного розуміння змісту норм чинного законодавства, спростовуються наданими доказами та матеріалами справи, а тому не можуть бути застосовані судом при прийнятті рішення.
Розглянувши адміністративний позов, приходжу до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково в межах шестимісячного строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, тобто, з 30 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року, та вбачається доведеним, що відповідач ігноруючи норми матеріального права, порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, тому вбачається, що мають місце протиправні дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної додаткової пенсії у розмірі 30%, мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ. Права позивача необхідно поновити шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі, встановленому ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ, а саме, 30% мінімальної пенсії за віком за зазначений вище період, індексацію щомісячної додаткової пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.
Не вбачається законних підстав для задоволення вимог позивача про зобовязання відповідача здійснювати в подальшому нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.51 Закону ‡‚ 796-ХІІ, оскільки такі дії є одним із обовязків відповідача, який закріплено Законом, а тому зобовязувати відповідача вчиняти дії, які є його обовязком, в майбутньому, не маючи при цьому доказів їх невиконання після розгляду справи судом, немає підстав.
Позивач також просить стягнути із відповідача недоотриману суму додаткової пенсії. Однак, з огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тому суд не має можливості вирішити таку позовну вимогу, оскільки таким чином судом фактично буде самостійно здійснено перерахунок розміру пенсії позивачу, що стане підміною функцій відповідача, що неприпустимо відповідно до чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 46, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ‡‚ 10-рп/2008, Законами України від 28 лютого 1991 року ‡‚ 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 18, 21, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 183-2 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов”язання вчинити певні дії задовольнити частково .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку щомісячної додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров”ю, передбаченої ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 30 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року протиправними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1 Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії, передбаченої ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період з 30 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року за виключенням суми фактично проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області виконати постанову негайно.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
ГОЛОВУЮЧИЙ Н.О.ДЕНИСЕНКО