Ухвала суду № 133639672, 27.01.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2026
Номер справи
420/39165/25
Номер документу
133639672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/39165/25

У Х В А Л А

27 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника позивача про витребування доказів та про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Пирхавко Олександр Вікторович, звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 3), в якому просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 та його підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_4 , які полягали у фактичному незаконному утриманні ОСОБА_1 , перешкоджанні реалізації його права на оформлення відстрочки, застосуванні фізичної сили та жорстокого поводження, недопуску до засобів правового захисту;

визнати протиправною бездіяльність ТЦК, що полягає у ненаданні можливості подати документи на відстрочку, неприйнятті документів, які підтверджують потребу матері у догляді;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та його підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_4 , в/ч НОМЕР_1 негайно звільнити ОСОБА_1 з незаконного утримання, забезпечити йому можливість подати документи для оформлення відстрочки;

зобов`язати ТЦК прийняти та розглянути ці документи у строки, визначені законодавством, видати документальне рішення щодо відстрочки.

У зв`язку із зверненням до суду з адміністративним позовом, який не відповідає вимогам процесуального законодавства, ухвалою суду від 01.12.2025 вказаний позов було залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.

На виконання ухвали суду від 01.12.2025 представник позивача надав позовну заяву у новій редакції, у якій просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 , які полягали у незаконному фактичному затриманні позивача, застосуванні фізичної сили, недопуску адвоката, перешкоджанні поданню документів для оформлення відстрочки, незаконному перевезенні позивача до військової частини НОМЕР_1 ;

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 , що полягала у ненадання умов для подання документів для відстрочки;

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка полягала у нездійсненні належного контролю за діяльністю підпорядкованого ІНФОРМАЦІЯ_6 , що призвело до незаконного затримання та застосування фізичної сили до позивача, нереагуванні на факти порушення законності з боку працівників районного ТЦК, незабезпеченні дотримання вимог законодавства під час проведення мобілізаційних заходів, неорганізації належного порядку приймання та розгляду документів для оформлення відстрочки, що позбавило позивача можливості реалізувати своє гарантоване законом право;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 забезпечити дотримання законності та належного порядку під час проведення мобілізаційних заходів та адміністрування пов`язаних із ними послуг;

визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 , що полягають у незаконному утриманні позивача як цивільної особи без ВЛК, без наказу, без контракту;

зобов`язати військову частину НОМЕР_1 офіційно документально оформити звільнення ОСОБА_1 від незаконного утримання, видати підтверджуючий документ про звільнення, який надає позивачу можливість реалізувати свої законні права, зокрема для оформлення відстрочки від призову.

Ухвалою від 09.12.2025 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.01.2026 до суду від представника позивача надійшли клопотання про залучення у якості співвідповідача Військову частину НОМЕР_2 та про витребування доказів, у якому просить:

- витребувати у військової частини НОМЕР_1 : оригінал наказу (а не витяг), яким позивача «вважати таким, що прибув» та «призвано на військову службу»; документи та підстави, на підставі яких був виданий зазначений наказ; відомості про наявність або відсутність направлення ТЦК та СП, рішення про призов, проходження позивачем ВЛК до видання наказу;

- витребувати у військової частини НОМЕР_2 : документи, на підставі яких позивач обліковується у цій військовій частині; наказ (у разі його існування) про зарахування, прийняття або призов позивача; дату, правову підставу та суб`єкта внесення відомостей про позивача до відповідних реєстрів; відомості про фактичне проходження позивачем військової служби (якщо таке стверджується);

- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_7 : рішення про призов позивача на військову службу (у разі його існування); мобілізаційне розпорядження або направлення; документи про проходження позивачем військово-лікарської комісії; інші матеріали, що підтверджують законність призову позивача.

Вирішуючи вказані клопотання, суд зазначає наступне.

Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Частиною 1 статті 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно вимогам частин першої - четвертої статті 242 КАС рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до частин 3-4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 6-8 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. Отже, з метою повного і всебічного з`ясування всіх обставин в даній справі та ухвалення законного рішення, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача докази.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Судом встановлено, що наказом командира війкової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.11.2025 № 332 солдата ОСОБА_1 з 21.11.2025 зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення.

Підставою для видання наказу зазначено: Указ Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022, іменний список № 5/10/2760 від 20.11.2025, рапорт солдата ОСОБА_2 (вх. № 75/13561 від 21.11.2025).

Статтею 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 75 КАС України).

Статтею 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з приписами ч. 1, 2, 4 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Подання копії наказу саме по собі не робить такий наказ недопустимим. Суд може не взяти до уваги паперову копію письмового доказу, у випадку якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії оригіналу.

Враховуючи те, що у матеріалах справи міститься копія наказу командира війкової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.11.2025 № 332 та представник позивача не зазначає про невідповідність поданої копії оригіналу, тому наразі відсутні підстави для витребування оригіналу вказаного наказу.

При цьому, суд вважає за необхідне витребувати докази, які слугували підставою для прийняття наказу від 21.11.2025 № 332, а саме іменний список № 5/10/2760 від 20.11.2025 та рапорт солдата ОСОБА_2 (вх. № 75/13561 від 21.11.2025).

Як вбачається з листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.12.2025 № 943,/24232 згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , рядовий склад, признаний на військову службу по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_9 20.11.2025, в/ч НОМЕР_2 .

При цьому, будь-яких доказів призову позивача на військову службу у Військову частину НОМЕР_2 до суду не надано, а у матеріалах справи навпаки наявні докази зарахування ОСОБА_1 до особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Тому клопотання про витребування доказів у Військової частини НОМЕР_2 станом на час вирішення клопотання представника позивача не підлягає задоволенню.

З цих же підстав та з урахуванням положень п. 9 ч. 1 ст. 4, ч. 3-5 ст. 48 КАС України суд приходить до висновку, що вирішення клопотання представника позивача про залучення Військової частини НОМЕР_2 до участі у справі в якості співвідповідача підлягає вирішенню після документального підтвердження факту призову позивача на військову службу саме до цієї військової частини.

При цьому суд відзначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 як відповідачем-1 не в повній мірі виконано ухвалу суду від 09.12.2025 в частині витребування доказів, оскільки ним надано листа від 18.12.2025 №943/24232 з інформацією щодо призову позивача 20.11.2025 до військової частини НОМЕР_2 та щодо відсутності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про призов позивача до військової частини НОМЕР_1 , однак при цьому відповідачем-1 не додано до листа жодного доказу на підтвердження зазначеної інформації.

Суд враховує, що згідно із пунктами 1, 3, 7 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно із пунктами 1, 3, 7 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Загальні функції і повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачені пунктом 9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, а пунктом 10 установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:

- координують та здійснюють контроль за діяльністю підпорядкованих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, контролюють дотримання ними вимог законодавства, виконання наказів і директив Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, наказів і директив Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил та інших органів військового управління;

- здійснюють формування команд поповнення та їх відправлення із збірних пунктів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки областей до військових частин.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 у повній мірі володіє інформацією та доступом до документів щодо призову військовозобов`язаних громадян на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби, а відтак відповідач-1 не обмежений у можливості виконання ухвали суду про витребування доказів, у тому числі й тих, які створені районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки як його структурними підрозділами.

Отже, з метою повного і всебічного з`ясування всіх обставин в даній справі та ухвалення законного рішення, суд вважає за необхідне витребувати у відповідачів докази.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне повідомити відповідачам, що згідно з приписами п. 3 ч. 1 ст. 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.

Суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення (п. 3 ч. 2 ст. 149 КАС України).

Керуючись статтями 9, 48, 77, 78, 80, 149, 241-243, 248, 257-262 КАС України

ухвалив:

Клопотання представника позивача про витребування доказів задовольнити частково.

Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 належним чином засвідчені копії:

- іменного списку № 5/10/2760 від 20.11.2025 та рапорту солдата ОСОБА_2 (вх. № 75/13561 від 21.11.2025;

- обліково-послужну картку ОСОБА_1 ;

- довідку з висновком військово-лікарської комісії про придатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров`я;

- висновок за результатами професійно-психологічного відбору щодо ОСОБА_1 ;

- особової справи ОСОБА_1 ;

- наказів по особовому складу та стройовій частині щодо ОСОБА_1 .

Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 завірені належним чином копії усіх без виключення документів, які слугували підставою та були створені в процесі призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у тому числі, але не виключно:

- повний витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 ;

- наказ про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

- мобілізаційне розпорядження або припис;

- військово-обліковий документ ОСОБА_1 ;

- обліково-послужну картку ОСОБА_1 ;

- довідку з висновком військово-лікарської комісії про придатність ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров`я;

- висновок за результатами професійно-психологічного відбору щодо ОСОБА_1 ;

- облікові документи на військовозобов`язаного ОСОБА_1 ;

- вручену ОСОБА_1 повістку щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби;

- поіменний список військовозобов`язаних, які призвані відправлені у складі команди або індивідуально, відповідно до якого ОСОБА_1 відправлено до військової частини (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), з відмітками про прийняття особового складу;

- витяг з наказу про зарахування особового складу військової (зведеної військової) команди до списків військової частини або витяг із наказу про зарахування військовозобов`язаного до списків військової частини в частині, що стосується ОСОБА_1 .

В іншій частині клопотання про витребування доказів залишити без задоволення.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання витребованих доказів - 5 днів з дня постановлення цієї ухвали.

Встановити Військовій частини НОМЕР_1 строк для подання витребованих доказів - 5 днів з дня постановлення цієї ухвали.

Вказані докази слід надати до суду шляхом їх подачі (надіслання) засобами поштового зв`язку або за допомогою сервісу «Електронний суд», з посиланням на номер справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає і є обов`язковою для виконання.

Невиконання ухвали без поважних причин чи без повідомлення про такі причини тягне відповідальність, установлену законодавством.

Суддя А.С. Пекний