ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2010 р.Справа №2а-7840/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Кримські генеруючі системи»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень,
за участю представників:
від позивача Торосян Л.А. представник, довіреність № 3 від 02.01.2009 року
від відповідача не зявився
Суть спору: Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення відповідача №0001461501/0 від 23.01.2009 року, № 0001461501/1 від 07.04.2009 року, № 0001461501/2 від 23.06.2009 року про сплату штрафних санкцій з податку на прибуток підприємств загальній сумі 84228,30 грн.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 02.11.2009 року, заявив клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі № 2а-10776/09/6/0170 за позовом Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» про визнання протиправною відмови Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим у задоволенні заяви від 05.11.2008 року № 1035 стосовно розстрочення Структурному підрозділу Сімферопольська теплоелектроцентраль податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 877688,00 грн. Клопотання обґрунтовано тим, що податкові повідомлення рішення, які є предметом розгляду по даній справі, прийняті податковою інспекцією у звязку з несвоєчасною сплатою Структурним підрозділом Сімферопольська теплоелектроцентраль податкових зобовязань з податку на прибуток, сплату яких просить розстрочити позивач по справі № 2а-10776/09/6/0170.
Ухвалою суду від 02.11.2009 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-10776/09/6/0170 за позовом Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» до Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про визнання протиправною відмови.
Від Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» 21.10.2010 року надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, оскільки постановою Окружного адміністративного суду АР Крим у справі № 2а-10776/09/6/0170 від 16.02.2010 року, яка набрала законної сили 29.09.2010 року, позовні вимоги Державного підприємства «Кримські генеруючи системи» задоволені повністю та визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим у задоволенні заяви ДП «Кримські генеруючі системи» від 05.11.2008 року № 1035 стосовно розстрочення структурному підрозділу «Сімферопольська теплоцентраль» податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 877688,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач явку свого представника у судове не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, враховуючи думку позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 21.06.2000 р., про що свідчить довідка з ЄДРПОУ № 05.3-6-06/1661.
«Сімферопольська теплоелектроцентраль» є структурним підрозділом Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» та зареєстрована 24.07.2000 року без права юридичної особи, про що свідчить довідка № 09/2-5-363/308 про включення до ЄДРПОУ.
Відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати Сімферопольською теплоелектроцентраллю Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» податку на прибуток до бюджету, якою встановлено порушення п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме несвоєчасна сплата податку на прибуток сумі 877688,00 грн. з затримкою сплати на 21 день.
За результатами зазначеної перевірки відповідачем складений акт № 162/15-1/24407249 від 13.01.2009 року.
На підставі зазначеного акту відповідачем 23.01.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001461501/0 в якому позивач, на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 21 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 842282,99 грн., зобовязаний сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 84228,30 грн.
Не погодившись з прийнятим податковим органом податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим зі скаргою, за результатами розгляду якої прийнято рішення № 1671/10/1/25-0/0 від 03.04.2009 року про залишення без змін податкового повідомлення-рішення, у звязку з чим 07.04.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001461501/1.
За результатами розгляду скарги позивача Державною податковою адміністрацією в АРК прийнято рішення № 1506/10/25-023 від 12.06.2009 року, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення відповідача від 23.01.2009 року № 0001461501/0 (від 07.04.2009 року № 0001461501/1), а скаргу позивача без задоволення, у звязку з чим відповідачем 23.06.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001461501/2.
Рішенням ДПА України про результати розгляду скарги позивача залишені без змін податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 23.01.2009 року № 0001461501/0 (від 07.04.2009 року № 0001461501/1, від 23.06.2009 року № 0001461501/2), а скаргу позивача без задоволення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов язкових платежів) є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Ст. 1 Закону визначає, що податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Порядок подання податкових декларацій та визначення суми податкових зобовязань визначений у ст. 4 вказаного закону, п.п. 4.1.4 якої визначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий період що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Уп.п.4.1.5.ст. 4 Закону визначено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
У п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4п.4.1.ст.4 Закону для подання декларації платника податків.
Розмір штрафних санкції, які накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства, та порядок їх застосування визначені у ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Відповідно до п. 17.1.7 ст. 17 вказаного закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим законом, він зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу;
при затримці більш 90 календарних днів - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим у справі № 2а-10776/09/6/0170 від 16.02.2010 року, яка набрала законної сили 29.09.2010 року, позовні вимоги Державного підприємства «Кримські генеруючи системи» задоволені повністю та визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим у задоволенні заяви ДП «Кримські генеруючі системи» від 05.11.2008 року № 1035 стосовно розстрочення структурному підрозділу «Сімферопольська теплоцентраль» податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 877688,00 грн.
Так, під час розгляду справи № 2а-10776/09/6/0170 судом встановлено, що у 2005р. позивач прийняв рішення про участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», метою якого є сприяння поліпшенню фінансового положення підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству і підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом врегулювання процедурних питань і впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади і органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів з суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008р. «Про реалізацію статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі Постанова № 440) затверджений Порядок перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, який визначає механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та за рахунок повернення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Мінфіном фінансової допомоги Урядові Криму, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994р. №510.
Відповідно до Постанови №440 з метою погашення взаємної заборгованості між Головним управлінням Державного казначейства України в АР Крим, Міністерством фінансів АР Крим, Міністерством житлово-комунального господарства АР Крим та ДП «Кримські генеруючі системи» був укладений багатосторонній договір №34/440 від 11.12.2008р., предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року №440.
Структурний підрозділ Сімферопольська теплоелектроцентраль (24407249) Державного підприємства «Кримські генеруючи системи» знаходиться на обліку в ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.
05.11.2008 р. позивач звернувся до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим із листом вих.№ 1035 «Про розстрочення податкових зобовязань, що виникли по Постанові КМУ № 440 від 25.04.08р.».
Листом від 19.11.2008 р. вих. № 2916/10/24108 ДПІ у м. Сімферополі АР Крим відмовила позивачу у наданні розстрочки податкових зобовязань з податку на прибуток, мотивуючи свою відмову тим, що недостатністю доказів загрози виникнення податкового боргу, відповідно Порядку розстрочки чи відстрочки податкового зобов'язання платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 18.09.2001 р. № 378 і зареєстрованого в Мінюсті 29.10.2001 року за № 912/6103.
Згідно з п. 6 Постанови № 440 для визначення сум додаткових податкових зобов'язань, у тому числі штрафних санкцій, які в подальшому можуть бути погашені відповідно до норм статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", учасники розрахунків повинні разом з податковою декларацією подати органу державної податкової служби для погодження довідку про суму додаткового податкового зобов'язання, яке виникає у результаті виконання статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Підпунктом 5.3.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що строк сплати податку на прибуток обмежений діючим законодавством, а саме, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень, визначених пунктом 41 статті 6 цього Закону, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Перерахування зазначеної субвенції може здійснюватися також за рахунок погашення заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, яка була реструктуризована, та за рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Міністерством фінансів України фінансової допомоги Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 року N 510 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення народного господарства і населення електричною і тепловою енергією в осінньо-зимовий період 1994/95 року».
Згідно з п. 1, що діяв на момент звернення позивача із заявою про відстрочення податкових зобовязань, що виникли по Постанові КМУ №440 від 25.04.08р., Постанови КМУ «Деякі питання організації бюджетного процесу» № 1036 від 26.11.08р. було встановлено, що для стабілізації фінансово-економічного стану підприємств житлово-комунальної галузі продовжити у 2009 році проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2008 р. N 440 «Про реалізацію статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином суд, під час розгляду справи № 2а-10776/09/6/0170 дійшов висновку, що фінансування з місцевих бюджетів з надання різниці в тарифах, яка надається на погашення податкового боргу здійснюється до кінця бюджетного року.
Зі змісту договору № 21/440 від 03.11.2008р. слідує, що його виконання повинно було здійснитися у фінансовому році, тобто до 31.12.08р. Однак, у 2008 році кошти з державного бюджету не надійшли, у звязку з чим Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» не мало можливості виконати взяті за договором зобовязання, що стало підставою для звернення до відповідача із листом вих. № 1035 від 05.11.2008 р.
Разом з тим, ДПА України у своєму Листі № 18336/7/24-0117 від 10.09.08р. зазначила, що підприємства приймають участь у розрахунках, в результаті яких здійснюється погашення податкової заборгованості до державного бюджету. У випадку, якщо нові податкові зобов'язання, які виникли в результаті проведення розрахунків по Постанові № 440, не можуть бути погашеними за цією постановою протягом граничних строків сплати цих зобов'язань, визначених Законом України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", то на період підготовки відповідних протокольних рішень та проведення розрахунків по таких нових зобов'язаннях за механізмом Постанови № 440, ці податкові зобов'язання можуть бути розстрочені згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків (наказ Державної податкової адміністрації України від 18.09.2001р. № 378, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.10.2001 р. за № 912/6103).
Таким чином суд, під час розгляду справи № 2а-10776/09/6/0170, дійшов висновку про те, що у Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим були відсутні правові підстави для відмови у наданні позивачу розстрочки податкових зобовязань, що виникли з Постанови КМУ № 440 від 25.04.2008р.
Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин суд дійшов висновку, що нарахування відповідачем штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0001461501/0 від 23.01.2009 року відбулось незважаючи на звернення позивача до відповідача з заявою про розстрочення структурному підрозділу Сімферопольська теплоелектроцентраль податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 877688,00 грн., відмова у задоволенні якої визнана судом у справі № 2а-10776/09/6/0170 протиправною.
Таким чином суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування податкових повідомлень-рішень № 0001461501/0 від 23.01.2009 року, № 0001461501/1 від 07.04.2009 року, № 0001461501/2 від 23.06.2009 року. При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що за своєю суттю спірні податкові повідомлення-рішення не є протиправними.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.12.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 23.12.2010 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0001461501/0 від 23.01.2009 року, № 0001461501/1 від 07.04.2009 року, № 0001461501/2 від 23.06.2009 року.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» (95493, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Монтажна, 1) судовий збір у розмірі 3,40 грн.
4. В іншій частині позову - у задоволені позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.