Постанова № 13363642, 16.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.11.2010
Номер справи
2а-8824/10/11/0170
Номер документу
13363642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.11.10Справа №2а-8824/10/11/0170 о 17 годин 03 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю

прокурора Ігнатенко І.О.,

представника позивача Випятинського М.С., дов. №125/10 від 08.11.2010р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом заступника прокурора м. Сімферополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

до Фірми «Атлант»

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Сімферополя АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим до фірми "Атлант" про стягнення орендної плати за землі державної та комунальної власності, штрафних санкцій та пені у сумі 21863,68грн., а також боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 3300,73грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у встановлені законом строки та розмірі не сплачуються орендна плати за земельні ділянки комунальної власності та збір за забруднення навколишнього природного середовища.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, зазначивши, що станом на 20.10.2010р. заборгованість по пені з орендної плати з юридичних осіб складає 341,75грн., заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища погашена повністю, у звязку із чим, позивач просить стягнути пеню з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 341,75грн.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні на задоволенні уточнених позовних вимог наполягали з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином та в строк, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 08.07.2010р. відповідачу було запропоновано надати письмові заперечення на адміністративний позов, а також всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані, як докази у справі.

Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю незявившегося представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Фірма «Атлант»зареєстрована виконавчим комітетом Київської районної ради м. Сімферополя АР Крим 08.02.1994р.

12.11.1991р. відповідач взятий на облік платника податків у ДПІ у м. Сімферополі за №1717, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №11127/1362/29-0 від 28.05.2008р.

Таким чином, відповідач є субєктом господарювання, платником податків, зобовязаний виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.

Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України “Про плату за землю”).

Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. орендна плата складає 52992,80грн. (4416,07 щомісячно).

За результатами невиїзної документальної перевірки з питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по терміну сплати з 30.07.2009р. до 01.02.2010р. складено акт №2162/15-3/13793491 від 22.02.2010р., яким виявлено порушення, а саме несвоєчасна сплата податкового зобовязання орендної плати за земельні ділянки (а.с.13).

На підставі акту перевірки від 22.02.2010р. позивачем винесено податкові повідомлення рішення №0002781503/0 від 05.03.2010р. із визначенням суми податкового зобовязання у розмірі 2493,41грн. (а.с.15) та №0002791503/0 від 05.03.2010р. із визначенням суми податкового зобовязання у розмірі 2114,71грн. (а.с.16), які отримані відповідачем 18.03.2010р. (зворотній бік а.с.15,16).

Крім того, за результатами невиїзної документальної перевірки з питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по терміну сплати з 30.11.2009р. до 30.04.2010р. складено акт №5805/15-3/13793491 від 30.04.2010р., яким виявлено порушення, а саме несвоєчасна сплата податкового зобовязання орендної плати за земельні ділянки (а.с.17).

На підставі акту перевірки від 30.04.2010р. позивачем винесено податкові повідомлення рішення №0006241503/0 від 18.05.2010р. із визначенням суми податкового зобовязання у розмірі 1002,40грн. (а.с.19) та №0006271503/0 від 18.05.2010р. із визначенням суми податкового зобовязання у розмірі 2033,09грн. (а.с.20), які отримані відповідачем 25.05.2010р. (зворотній бік а.с.19,20).

30.06.2009р. відповідачу була виставлена перша податкова вимога №1/2025 на суму 1837,11грн. (а.с.10), яка була розміщена на дошці оголошень 10.07.2009р. у звязку із неможливістю вручення платнику, про що складено акт №2817/24-1 від 10.07.2009р. (зворотній бік а.с.10).

10.08.2009р. відповідачу була виставлена друга податкова вимога №2/2457 на суму 6010,46грн., яка отримана посадовою особою відповідача 17.09.2009р. (а.с.11).

Крім того, 28.10.2009р. заступника начальника ДПІ в м. Сімферополі АР Крим було винесене рішення №448/24-1 про стягнення коштів та продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.12).

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п.16.1.1 п.16.1. ст. 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається, зокрема, при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом (п. «а» п.п.16.1.2 ст. 16 Закону №2181).

Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 Закону №2181 нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу.

Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю”№2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Закон №2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.2 ст.1 даного Закону встановлено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно розрахунку суми заборгованості відповідач має заборгованість зі сплати пені, нарахованої за несвоєчасну сплату заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у розмірі 341,75грн.

У встановлені законом строки відповідач не сплатив податкове зобов'язання зі сплати пені, нарахованої за несвоєчасну сплату заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у розмірі 341,75грн., відтак, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Примусове стягнення податкової заборгованості передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Примусове відчуження обєктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовами попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Статтею 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості зі сплати пені, нарахованої за несвоєчасну сплату заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у розмірі 341,75грн., засновані на законі, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 16.11.2010р. У повному обсязі постанову складено 22.11.2010р.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фірми «Атлант» (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Менделєєва, 9/5, кв.38, код ЄДРПОУ 13793491) заборгованість зі сплати пені, нарахованої за несвоєчасну сплату заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у розмірі 341 (триста сорок одну) грн. 75 коп. (код платежу 13050205, р/р 33219812700004 в Державний бюджет м. Сімферополя, ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.