ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.11.10Справа №2а-12535/10/16/0170 (10:50) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю., при секретарі Габрись П.С., розглянувши за участю
представника позивача Андрусенка С.А., довіреність від 15.07.2010р.,
відповідача ОСОБА_2, НОМЕР_1,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Сакського міськрайонного центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Окружного суду АР Крим від 01.11.2010р. прийнято до провадження судді Александрова О.Ю. адміністративну справу за позовом Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Сакського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення надмірно отриманої допомоги у сумі 4234,21грн.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою про поважність причин неприбуття не повідомив.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував зазначивши, що отримавши постанову господарського суду АР Крим йому не було відомо про необхідність зняття з реєстрації, також підтвердив що підприємницьку діяльність не здійснює.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Позовні вимоги мотивовані ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” відповідно до якої застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2з 15.02.2007р. по 21.03.2008р. знаходився на обліку у Сакському міськрайонному центрі зайнятості, як безробітний, що підтверджується витягами з наказів про прийняття рішень по особі ОСОБА_2.
Наказом № НТ070215 від 15.02.2007р. відповідачу наданий статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю та розпочато її виплату. Наказом №НТ 071002 від 02.10.2007р. скорочено виплату по безробіттю. Наказом № НТ 071121 від 21.11.2007р. розпочато (поновлено) виплату по безробіттю, наказом № НТ080211 від 11.02.2008р. припинено виплату по безробіттю, наказом №НТ 080321 від 21.03.2008р. відповідача знято з обліку відповідно до п.20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних".
Як вбачається із довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 17.08.2006р. Сакською районною державною адміністрацією зареєстрований як фізична особа - підприємець, 15.10.2007р. до ЄДР внесено запис про припинення державної реєстрації підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за судовим рішенням, що не пов'язано з її банкрутством.
Про зазначені обставини відповідач позивача не попередив.
Як вбачається із преамбули закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000р. цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно п.4,5,6 ст.12 Закону виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1) здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2) провадять збір страхових внесків;
3) здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4) виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5) контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається із ч.1,2 ст.22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” право на виплату допомоги по безробіттю мають застраховані та незастраховані особи, які в установленому законом порядку визнані безробітними.
Згідно ст.2 Закону України “Про зайнятість населення” безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Порядок призначення та виплати особі державної допомоги по безробіттю передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 307 від 20.11.2000 та зареєстрованим в Мінюсті України 14.12.200р. №915/5136.
Відповідно до п.п. 1) п. 5.5 зазначеного Положення, працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Таким чином, з моменту державної реєстрації, як фізична особа - підприємець відповідач не є безробітним та не має право на отримання відповідної допомоги.
Відповідно до п.6.14. зазначеного Положення, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Як вбачається із розрахунку суми надмірно сплаченої допомоги по безробіттю, відповідач за період з 08.02.2007р. до 21.03.2008р. отримав 4234,21грн., тоді як не повинен був отримувати дану допомогу, а відтак, ця сума підлягає поверненню як незаконно отримана (а.с15).
Листом від 10.08.2010р. позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (а.с.13). Однак, відповідач в добровільному порядку заподіяну шкоду не відшкодував.
Таким чином, суд дійшов висновку що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню повністю.
Вступну та резолютивну частину постанови було проголошено у судовому засіданні 16.11.2010р. Повний текст постанови виготовлено 22.11.2010р.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94,158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Сакського міськрайонного центру зайнятості суму виплаченого забезпечення у розмірі 4234,21грн. на р/р 37176001000524 УДК в АР Крим м. Сімферополь ЗКПО 20708681, МФО 824026.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.