Рішення № 133567485, 26.01.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2026
Номер справи
120/6930/25
Номер документу
133567485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 січня 2026 р. Справа № 120/6930/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) до Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги (далі відповідач) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача під час розгляду заяви про надання безоплатної вторинної правничої допомоги від 06.12.2024 року, якими допустив порушення вимог Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» та Порядку організації та надання безоплатної правничої допомоги, зокрема: надавав недостовірну інформацію щодо обов`язковості подання документів, не передбачених законодавством; не прийняв рішення за заявою у встановлений десятиденний строк; поставив надання безоплатної вторинної правничої допомоги у залежність від подання додаткових документів; не повідомив заявника про прийняте рішення та не надіслав його копію у визначеній формі та строк; не призначив адвоката або уповноваженого працівника у встановлений законом строк; фактично не забезпечив надання безоплатної вторинної правничої допомоги в обсязі, визначеному заявою, що призвело до порушення права на доступ до суду; не надав допомогу в межах повноважень, визначених відповідним наказом, копію якого не було надіслано; а також не повернув подані документи.

Зазначені дії відповідача свідчать про протиправне обмеження права особи на своєчасне та ефективне отримання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Ухвалою суду від 27.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Крім того, зазначеною ухвалою надано відповідачу строк для надання відзиву.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про відкриття провадження у справі та про свій обов`язок подати відзив на позов відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався наданим йому процесуальним правом на подання відзиву, у встановлений судом строк відзив на позов не подав, доказів поважності причин неподання відзиву суду не надав.

З огляду на викладене, суд розглядає справу за наявними у ній матеріалами, з урахуванням положень КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

06.12.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги на їх електронну адресу, якою просив організувати вступ в цивільну справу в якості представника (захисника).

09.12.2024 на електронну пошту позивача відповідачем направлено лист з якого слідує, що Козятинське бюро правничої допомоги отримало звернення ОСОБА_1 при цьому, та просили надати позивача довідку ОК -5, довідку про соціальні виплати з управління соціальної політики та копію паспорта.

11.12.2024 року позивачем на електронну пошту Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги було направлено заяву, у якій зазначено, що довідку Пенсійного фонду України за формою ОК-5 позивач додає за період 20232024 років. Щодо довідки з управління соціального захисту населення позивач зазначив, що отримати її не вдалося, та просив, у разі необхідності, витребувати таку відповідачем.

11.12.2024 року Козятинським бюро правничої допомоги на електронну пошту позивача було направлено лист, зі змісту якого вбачається, що бюро правничої допомоги отримало лист позивача. Водночас у листі зазначено, що позивач не перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації, оскільки проживає на території Козятинської територіальної громади. У зв`язку з цим позивачу було вказано на необхідність отримання довідки в управлінні праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради. Окремо зазначено, що станом на дату формування листа довідка з УПСЗН є обов`язковою для призначення безоплатної вторинної правничої допомоги.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, що полягає у ненаданні безоплатної вторинної правничої допомоги та у незабезпеченні права на її отримання, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 59 Конституції України установлено, що кожен має право на професійну правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Зміст права на безоплатну правничу допомогу, порядок реалізації цього права, суб`єктів, підстави та порядок надання безоплатної правничої допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правничої допомоги регулює Закон України "Про безоплатну правову допомогу" №3460-VI від 02.06.2011 (далі - Закон №3460-VI).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №3460-VI цей Закон регулює правовідносини у сфері надання безоплатної правничої допомоги суб`єктам права на безоплатну первинну правничу допомогу та суб`єктам права на безоплатну вторинну правничу допомогу, що встановлені цим Законом.

Згідно із ст. 3 Закону №3460-VI право на безоплатну правову допомогу гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 13 Закону Закон №3460-VI безоплатна вторинна правова допомога вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №3460-VI право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають повнолітні особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід, розрахований відповідно до методики, затвердженої Міністерством юстиції України, не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або державну соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" і "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатної особи, - на всі види правничих послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону.

Суб`єкти права на безоплатну вторинну правничу допомогу, визначені пунктами 1, 14, 17, 19, 20, 26-29 частини першої цієї статті, мають право на отримання такої допомоги не більше шести разів протягом бюджетного періоду та одночасно не більше ніж за шістьма рішеннями про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, прийнятими центрами з надання безоплатної правничої допомоги (ч. 4 ст. 14 Закону №3460-VI).

Статтею 15 Закону №3460-VI передбачено, що суб`єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: 1) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; 2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Відповідно до частин 1, 2, 4, та 5 ст. 16 Закону №3460-VI 1. Міністерство юстиції України утворює регіональні (республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні, Київський та Севастопольський міські) та місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правової допомоги і утворюються з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці та забезпечення доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги.

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги є неприбутковими організаціями, користуються правами юридичної особи, мають власні бланки, печатку із своїм найменуванням.

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги забезпечують надання всіх видів правових послуг, передбачених частиною 2 ст. 13 цього Закону.

Повноваження та порядок діяльності центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги встановлюються Положенням про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що затверджується Міністерством юстиції України.

Згідно із п.п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону №3460-VI Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно норм ст. 18 даного Закону звернення про надання одного з видів правничих послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону, подаються особами, які досягли повноліття, або їх представниками до центру з надання безоплатної правничої допомоги в письмовій формі за місцем фактичного проживання таких осіб незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування особи або за місцезнаходженням органу, що здійснює дізнання, досудове розслідування, суду, слідчого судді, що розглядають справу.

У зверненні зазначаються прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання особи, яка потребує безоплатної вторинної правничої допомоги, поштова адреса, номери засобів зв`язку, викладається суть питання, для вирішення якого особа звертається за безоплатною вторинною правничою допомогою, та зазначається її належність до категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Письмове звернення підписується такою особою або її представником та подається до центру з надання безоплатної правничої допомоги особисто або надсилається поштою.

Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правничої допомоги подаються документи (копії документів, завірені в установленому порядку), що ідентифікують особу, яка потребує безоплатної вторинної правничої допомоги, та підтверджують її належність до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону.

Центр з надання безоплатної правничої допомоги має право отримувати інформацію про підтвердження належності особи до суб`єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу з відповідних державних реєстрів.

Подання електронного звернення та копій документів, що підтверджують належність особи до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону, засобами електронного зв`язку здійснюється в порядку, визначеному Міністерством юстиції України (частина 1).

Звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, оформлене без дотримання вимог, визначених цією статтею, повертається заявникові з відповідними роз`ясненнями протягом трьох робочих днів з дня його надходження для усунення недоліків. Після усунення недоліків звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги може бути подано повторно. У такому разі забороняється відмовляти у прийнятті звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги з підстав, про які не було зазначено раніше (частина 2).

Таким чином, з аналізу ст. 18 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» встановлено, що звернення про надання одного з видів правничих послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону, подаються особами до центру з надання безоплатної правничої допомоги в письмовій формі за місцем фактичного проживання незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. У зверненні зазначається, серед іншого, належність особи до категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правничої допомоги подаються документи (копії документів, завірені в установленому порядку), що ідентифікують особу, яка потребує безоплатної вторинної правничої допомоги, та підтверджують її належність до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону. Центр з надання безоплатної правничої допомоги має право отримувати інформацію про підтвердження належності особи до суб`єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу з відповідних державних реєстрів. Звернення про надання такої допомоги, оформлене без дотримання вимог, визначених цією статтею, повертається заявникові з відповідними роз`ясненнями. Після усунення недоліків звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги може бути подано повторно.

Стаття 19 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» встановлює порядок розгляду звернень про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, згідно норм якої, у разі звернення особи про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, яка належить до однієї з категорій фізичних осіб, визначених пунктами 1, 2, 9-29 частини першої статті 14 цього Закону, або її законного представника, патронатного вихователя/представника центр з надання безоплатної правничої допомоги протягом 10 робочих днів з дня надходження звернення та документів, що підтверджують належність такої особи до відповідної категорії, приймає рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги і надсилає такій особі або її законному представнику, патронатному вихователю/представнику копію зазначеного рішення (частина 1).

Відповідно до частини першої статті 20 Закону №3460-VI особі може бути відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) особа не належить до жодної з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону; 2) особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи з метою віднесення її до однієї категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу; 3) вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними; 4) особі раніше надавалася безоплатна вторинна правова допомога з одного і того ж питання; 5) особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.

Аналіз наведених правових норм права дає підстави для висновку, що право на отримання безоплатної правничої допомоги гарантовано Конституцією України, а зміст і порядок реалізації такого права визначено у Законі України "Про безоплатну правову допомогу" від 02 червня 2011 року №3460-VI. Перелік категорій осіб, які мають гарантоване право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги окреслено у частині першій статті 14 Закону №3460-VI, до яких, зокрема, належать повнолітні особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід, розрахований відповідно до методики, затвердженої Міністерством юстиції України, не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги (на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 Закону України "Про безоплатну правову допомогу") і письмово повідомляє про це особу або її законного представника, а також суд, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в яких здійснюватиметься представництво інтересів особи. Якщо ж особа не має підстав для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги і надсилає копію цього рішення особі, яка звернулася про надання такої допомоги, з одночасним роз`ясненням порядку оскарження рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.

Більше того, суд акцентує увагу про те, що Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, до якого позивач звернувся із заявою, не прийняв жодного передбаченого законом рішення, ані про надання, ані про відмову в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги, та не повідомив позивача у встановленому законом порядку і строках.

Разом з тим, лист Козятинського бюро правничої допомоги від 11.12.2024 року не містить посилань на норми законодавства, не визначає правову природу такого листа, не є рішенням у розумінні Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та не містить відомостей про підстави відмови або прийняття рішення щодо надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

За таких обставин, суд доходить висновку про протиправну бездіяльність Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги щодо не розгляду заяви позивача, що є підставою для зобов`язання відповідача вчинити дії з належного розгляду заяви від 06.12.2024 року та надання відповідної відповіді.

Окремо суд звертає увагу, що відповідно до статей 7, 8 Закону України «Про звернення громадян» у разі, якщо порушені у зверненні питання не належать до компетенції органу, до якого воно подане, такий орган зобов`язаний не пізніше п`яти днів переслати звернення за належністю відповідному органу або повідомити про це заявника з наданням відповідних роз`яснень.

Однак відповідачем зазначених вимог Закону дотримано не було, оскільки позивача не було належним чином повідомлено про те, що його заява підлягає розгляду іншим органом, а також не вчинено дій щодо передачі звернення за компетенцією, що свідчить про порушення встановленого законом порядку розгляду звернень громадян.

При цьому, оцінюючи вимоги позивача про визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача, зокрема щодо повідомлення 09.12.2024 та 11.12.2024 року недостовірної інформації про перелік і обов`язковість подання документів для надання безоплатної вторинної правничої допомоги; неприйняття у встановлений законом строк рішення за заявою від 06.12.2024 року; поставлення надання безоплатної вторинної правничої допомоги у залежність від подання додаткових документів; неповідомлення про прийняте рішення та ненадсилання його копії за формою, визначеною додатком 8 до Порядку організації та надання безоплатної правничої допомоги; непризначення адвоката або уповноваженого працівника у встановлений строк; ненадання безоплатної вторинної правничої допомоги в обсязі, зазначеному у заяві від 06.12.2024 року, у тому числі щодо представництва у справі № 133/2073/24; ненадання такої допомоги в межах повноважень, визначених відповідним наказом; а також неповернення поданих документів, суд зазначає таке.

З огляду на те, що заява позивача від 06.12.2024 року Північним міжрегіональним центром з надання безоплатної вторинної правничої допомоги не була належним чином розглянута, та за її результатами не прийнято жодного рішення, ані про надання, ані про відмову в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги з направленням копії такого рішення заявнику, відповідні вимоги позивача є передчасними.

За таких обставин у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити частково, водночас обравши при цьому правильний і ефективний спосіб захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.

Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивача судом звільнено від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.12.2024 року про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Зобов`язати Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.12.2024 року про надання безоплатної вторинної правничої допомоги та надати вмотивовану відповідь.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги (вул. Єреванська, 32, м. Київ, код ЄДРПОУ 39776588)

Рішення суду сформовано: 26.01.2026.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна