Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 711/68/26
Номер провадження 3/711/173/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2026 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Комплєктової Т.О.,
за участю секретаря Тищенко А.А.,
захисника Чорноіваненка Д.О.,
розглянувши матеріал, який надійшов з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції (протокол № 50-33/1281 від 27.11.2025), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , працюючої головою комісії з припинення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ», ІПН НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії «Партія вільних демократів», всупереч вимогам ч.ч. 9, 11 та 13 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» подала до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року, в якому встановлено неповноту інформації, а саме не відображені відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 32 місцевих організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях, не відображені відомості про отримані спонсорські внески чи фінансові зобов`язання на користь третіх осіб щодо оплати нотаріальних послуг та не відображено інформацію про заборгованість перед КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради за виконавчим провадженням від 05.05.2005 № 77981681, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталась.
Представник ОСОБА_1 адвокат Чорноіваненко Д.О. в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 не визнає себе винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та вважає, що провадження по справі необхідно закрити з наступних підстав. Уповноваженим представником НАЗК порушено приписи ч.2. ст. 254 КУпАП, згідно з якими протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол складено 02.07.2025. З протоколу вбачається, що адміністративне правопорушення було виявленим 20.05.2025. Отже, згідно приписів ч.2 ст. 254 КУпАП протокол мав бути складений 21.05.2025. Оскільки зазначене порушення не може бути усунуто шляхом складення нового протоколу, провадження у справі слід закрити. Відповідно до п. 6 розділу 4 Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 19 лютого 2021 року № 102/21, «Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід`ємними частинами.» Відповідно до п. 5 розділу 4 вказаного Порядку «після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії». Кримська, Луганська, Ялтинська організації ПП «ПВД» перебувають в процесі припинення з боку МІНЮСТУ, керівником (ліквідатором) є уповноважений працівник МІНЮСТУ, не ОСОБА_1 . Отже, ОСОБА_1 не має КЕП як керівник Кримської, Луганської, Ялтинської організації ПП «ПВД», а тому не може сформувати, підписати та подати звіт від даних організацій, та не може нести відповідальність за дії/бездіяльність третіх осіб - керівників цих організацій. Щодо 46 організацій ПП «Яблуко» зазначив, що дані організації не пройшли легалізацію в МІНЮСТІ, не змінили свою назву, не брали участь в політичній діяльності ПП «ПВД». За даними ЄДР частково ці організації перебувають у стані припинення та у всіх цих організацій є недійсними свідоцтва про їх державну реєстрацію, у жодної з цих юридичних осіб за даними ЄДР не має засновників та керівників. Це юридичні особи - привиди, дані про які містяться в ЄДР та є недієздатними, оскільки не пройшли легалізацію, а відтак правовий зв`язок лише на підставі співзвучності назв у минулому є вигадкою, припущеннями НАЗК. НАЗК не довело наявність правового зв`язку між організаціями з назвою «Яблуко» та ПП «ПВД». Крім того, організація у якої недійсне свідоцтво про реєстрацію не може бути політичною партією. Що стосується відсутності до не відображення боргів по Житомирській регіональній організації. Обставини виникнення боргових зобов`язань у Житомирської регіональної організації «ПАРТІЇ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (25923059) перед KП «ЖИТОМИРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» ОСОБА_1 не відомі. Згідно даних за пошуком на веб-сайті Судова влада щодо можливих справ, які розглядалися Господарським судом Житомирської області за участі Житомирської регіональної організації «ПАРТІ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» та таких відомостей на сайті судової влади не виявлено. На усний запит приватному виконавцю Волковій Є.О. з приводу виконавчого провадження остання повідомила, що борг виник ще у 2015 році. Оскільки ОСОБА_1 , як голові ліквідаційної комісії, ніхто з Житомирської регіональної організації «ПАРТІЇ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» не передавав справи та не ставив до відома про існуючі борги, а на сайті НАЗК опубліковані звіти партії за попередні періоди та там не було згадки про борг, відтак ОСОБА_1 не відображала наявність цього боргу у звіті, а тому в неї відсутня вина у формі як прямого умислу, так і не прямого. Крім ліквідаційної процедури кредитор (ЖИТОМИРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО) не звертався до ліквідаційної комісії із вимогами про погашення боргу. Можливо цей борг визнано безнадійним та списано, а відтак він не може бути боргом. НАЗК не може стверджувати поза розумним сумнівом про існування цього боргу, оскільки не опитувало з цього приводу КП «ЖИТОМИРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО», як кредитора. Щодо відсутності даних про витрати на нотаріуса Старовойтова О.С. зазначив що це не витрати політичної партії, не її борги та не її зобов`язання, адже з моменту прийняття рішення про ліквідацію партії остання не здійснює політичну діяльність, що є об`єктом фінансового моніторингу з боку НАЗК. Юридична особа, що перебуває в процесі ліквідації - не здійснює політичну діяльність, не здійснює господарську або адміністративну діяльність, всі витрати несе ліквідаційна комісія, або засновники юридичної особи. Згідно з ч. 1 ст. 8 розділу ІІІ Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію (ч. 3 ст. 13 розділу IV Закону №996). Якщо НАЗК вважає, що грошові кошти сплачені нотаріусу мають незаконне походження, то такі дії не охоплюються складом правопорушення передбаченого статтею 212-21 КУпАП. Однак ОСОБА_1 у своїх поясненнях зазначала, що вона сплатила свої особисті кошти. З урахуванням наведеного, просив закрити адміністративне провадження у справі у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.
Дослідивши письмові матеріали справи, вислухавши пояснення адвоката Чорноіваненка Д.О. суддя приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до диспозиції ст. 212-21 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів
Згідно із ст. 3 ЗУ «Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю задіяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов`язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком. Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов`язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов`язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.
Згідно з п.п. 3-6 розділу ІV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід`ємною частиною Звіту політичної партії.
Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження голові ліквідаційної комісії (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження головою ліквідаційної комісії політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
У свою чергу після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід`ємними частинами.
За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід`ємною частиною Звіту політичної партії. Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).
Водночас зміст ст. 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому. Таким чином, голові ліквідаційної комісії Партії при формуванні Звіту надається можливість вчинити дії, пов`язані із організацією внесення інформації до Реєстру усіх відомостей про зареєстровані місцеві організації, які набули статусу юридичної особи, та за потреби внесення інформації до Реєстру.
На початок звітного періоду, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у Партії зареєстровано 23 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, відомості про 20 з яких відображено у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту та додано до Звіту Партії. До Звіту не додано відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 3 місцевих організацій Партії, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, а саме: Кримської регіональної організації Партії, ід.код 25955177, Луганська регіональна організація Партії, ід.код 25876489, Ялтинська міська організація партії, ід.код 21708217.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у поданні Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 3 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, в порушення вимог частин дев`ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону.
Водночас політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзацу шостого пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від 3 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території або території активних бойових дій.
Крім того, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено 46 місцевих організацій, які мають найменування співзвучне з попереднім найменуванням Партії. Відповідно до інформації Міністерства юстиції України назву «Політична партія «Яблуко» змінено на «Партія Вільних Демократів» згідно рішення III етапу VIII з`їзду Політичної партії «Яблуко» від 25.03.2007, про що внесений відповідний запис до Реєстру політичних партій. 3 метою перевірки належності зазначених юридичних осіб до структурних утворень Партії Національним агентством направлено запити до Партії та міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції, у відповідь на які отримано матеріали реєстраційних справ від міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції, в яких, шляхом аналізу реєстраційних матеріалів було документально підтверджено 32 місцеві організації Партії, а саме:
Дніпропетровська обласна регіональна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 25798772;
Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 25802628;
Миколаївська регіональна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код 25878554;
Тернопільська регіональна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 25935022;
Рівненська обласна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 25950381;
Новосанжарська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 25976794;
Світловодська міська організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26008022;
Октябрська районна в м. Полтаві організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ;
Путильська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- НОМЕР_3 ;
Сторожинецька районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - НОМЕР_4 ;
Балаклійський районний осередок Харківської регіональної організації Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26065020;
Балаклійський міський осередок Харківської регіональної Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26065037;
Харківська районна організація Політичної партії України «Яблуко», ідентифікаційний код - 26065480;??
Золочівська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26065505;
Олександрійська міська партійна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26069578;?
Новомиргородська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26070375;
Світловодська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26070386;
Ленінська районна в м. Полтаві організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26089300;
Полтавська міська організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26089322;
Дергачівська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26104808;
Ізюмська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код -26104837;
Чугуївська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26106546;
Чугуївська міська організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26106842;
Богодухівська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26107058;
Люботинська міська організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26107155;
Куп?янська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26107161;
Осередок Політичної партії «Яблуко» Великобурлуцького району, ідентифікаційний код - 26107184;
Вільшанська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- НОМЕР_5 ;
Ульяновська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- 26114830;
Бобринецька районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код- НОМЕР_6 ;
Олександрійська районна організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 26114899;
Южненська міська організація Політичної партії «Яблуко», ідентифікаційний код - 39250529.
Таким чином, подання Звіту Партії без відображення відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 32 місцевих організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 32 місцевої організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання Звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абз. 2, 4 п. 6 розд. ІІІ Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739 та порушенням ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність.
Крім того, відповідно до п.п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру обов`язково включає розділи, зокрема:
2) «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу).
4) «Зобов`язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов`язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Під час здійснення зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії встановлено, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у реєстраційних справах окремих структурних утворень Партії наявні засвідчені копії протоколу (рішення) № 1 ліквідаційної комісії Партії від 10.03.2025. Вірність копій зазначеного документа засвідчена 29.05.2025 приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області Старовойтовим О.С., а саме:
- Володимир-Волинська міська організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 35387604, дата нотаріального засвідчення копії 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2079;
- Львівська регіональна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 25258194, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2082;
- Дніпрорудненська міська організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 35185289, дата засвідчення 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2088;
- Тальнівська районна організація Політичної партії «Партія вільних демократів», код ЄДРПОУ 35125853, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2090;
- Житомирська регіональна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 25923059, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2091;
- Білоцерківська міська організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 37235996, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2093;
- Полтавська регіональна партійна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 25867450, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2095;
- Київська регіональна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 25896150, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2096;
- Новосанжарська районна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 38549664, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2097;
- Сумська регіональна партійна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 34743689, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2098;
- Сумська міська партійна організація Партії вільних демократів, код ЄДРПОУ 39950411, дата засвідчення - 29.05.2025, зареєстровано в реєстрі за № 2099.
Проте у розділі ІІ «Внески та інші надходження» або у розділі VI «Зобов`язання фінансового характеру» Звіту Партії/її місцевої організації ці відомості відсутні.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про нотаріат» приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною або юридичною особою.
Але у Звіті Партії за IV квартал 2024 року відсутні відомості щодо внесків у вигляді оплати нотаріальних дій або фінансові зобов`язання щодо вищевказаних дій.
Таким чином, за результатами перевірки встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті відомостей про спонсорські внески чи фінансові зобов`язання на користь третіх осіб щодо оплати нотаріальних послуг, отриманих Партією 29.05.2025, що підтверджується висновком про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 02.10.2025 № 2694 та є порушенням п.п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність.
Крім того, згідно з відомостями Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) приватним виконавцем виконавчого округу Житомирської області Волковою Євгенією Олегівною щодо Житомирської регіональної організації «Партія вільних демократів», ід.код 2592305 відкрито виконавче провадження від 05.05.2025 № 77981681, на користь КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради, ід.код 35343771.
Відповідно до листа за вих. від 03.10.2025 № 63901 (вх. від 08.10.2025 № 134804/0/07-25) приватний виконавець виконавчого округу Житомирської області Волкова Є.О. повідомила, що на примусовому виконані перебуває виконавче провадження ВП №77981681 з примусового виконання наказу № 906/1341/15, виданого 21.10.2025 Господарським судом Житомирської області щодо стягнення з Житомирської регіональної організації Партії вільних демократів на користь Комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради: 2525,84 грн. заборгованості та 1827,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
У розділі IV «Зобов`язання фінансового характеру» відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Житомирської РО, які додані до Звіту, не відображено інформацію про заборгованість перед КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради за виконавчим провадженням від 05.05.2005 № 77981681, що підтверджується висновком про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 02.10.2025 № 2694 та є порушенням п. 4 ч. 11 ст. 17 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність.
Окрім того, ОСОБА_1 були надані письмові пояснення від 06.10.2025 щодо порушень зазначених в протоколу про адміністративне правопорушення, однак наданні пояснення не спростовують наявності ознак вчиненого адміністративного правопорушення.
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов`язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (КЕП керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV, бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Тобто, в даному випадку, до дня внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про припинення/ліквідації Партії.
Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа - голова Комісії з припинення Партії порушила порядок подання Звітів, а саме не відобразила в них: відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 32 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях; відомості про спонсорські внески чи фінансові зобов`язання на користь третіх осіб щодо оплати нотаріальних послуг, отриманих 29.05.2025; не відобразила інформацію про заборгованість перед КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради за виконавчим провадженням від 05.05.2005 № 77981681, які зафіксовані у висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 02.10.2025 № 2694, що є порушенням ч. 9, п.п. 2,4 ч. 11, ч. 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Суб`єкт правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є спеціальним. Це особа, на яку законодавством покладено обов`язок передавати відповідні відомості, зафіксовані в звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, в цьому.
Положеннями глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення, окрім адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі це встановлено ст. 14-2 КУпАП; диспозицією та санкцією ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія; згідно зі ст. 19 Закону якою передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, і серед них відсутні штрафні санкції, в тому числі штраф, як грошове стягнення, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.
Частиною першою статті 27 КУпАП встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії.
Суд зазначає, що уповноважена особа політичної партії представляє її у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.
Відповідно до п. 1.8 роз`яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Відповідно до ЗУ «Про політичні партії в Україні» подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру до НАЗК є обов`язком уповноваженої особи політичної партії.
Листом від 25.04.2022 Партія повідомила Національне агентство про призначення ОСОБА_1 головою Ліквідаційної комісії, яка є уповноваженою особою на підписання усіх документів, у зв`язку із саморозпуском Партії. На підтвердження зазначеної інформації Партією надано копію протоколу (рішення) позачергового ХVІІІ З`їзду політичної партії «Партія вільних демократів» від 11.08.2021 № 1. Повноваження ОСОБА_1 як голови Комісії з припинення Партії також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, враховуючи викладене вище Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації/припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.02.2025, політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) перебуває в стані припинення з 03.09.2021, а її ліквідатором є Набокіна Ніна Андріївна.
У ст. З Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр та підписано 08.08.2025, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису Набокіною Ніною Андріївною, що є фактом підтвердження відомостей, відображених у Звіті Партії за ІІ квартал 2025 року, тобто є датою вчинення адміністративного правопорушення. Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року, тобто 02.10.2025.
ОСОБА_1 була запрошена до НАЗК на 14.11.2025 для надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу, що підтверджується листом від 03.11.2025 № 50-20/89892-25. Відповідно до рекомендованого повідомлення за трек-номером №R 067031261918 вищевказаний лист вручений, але на запропоновану дату ОСОБА_1 не з`явилася, про причини неявки не повідомила, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надала. Тому ОСОБА_1 було повторно запрошено до НАЗК на 26.11.2025, для надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу, що підтверджується листом від 18.11.2025 № 50-20/94040-25, який вона отримала, що підтверджується рекомендованим повідомленням за трек-номером № R 067040615765, але вона вдруге не з`явилася, про причини неявки не повідомила, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надала. Крім того, у зазначених листах ОСОБА_1 запропоновано у разі неможливості, з поважних причин, з`явитися на зазначену дату, узгодити дату прибуття до НАЗК за номером телефону НОМЕР_7 , чого вона не зробила. Окрім того, вищевказані листи було направлено на електронну адресу Партії, яка була надана Партією при створенні електронного кабінету, а повідомлення про дати, на які ОСОБА_1 було запрошено з`явитися було розміщено на офіційному вебсайті Національного агентства в рубриці «Моніторинг діяльності НАЗК», розділ «Виклики уповноважених осіб політичних партій» за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/monitoryng-diyalnosti-natsionalnogo-agenstva/.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копією висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру № 2694 від 02.10.2025; звітом політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру; відомостями з автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України; копією листа приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкової Є.О. від 03.10.2025 № 63901; копією листа НАЗК про надання пояснень та складання протоколу від 03.11.2025 № 50-20/89776-25; копією листа НАЗК про надання пояснень та складання протоколу від 18.11.2025 № 50-20/94040-25; копією рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень; копією наказу НАЗК «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції з відповідними сторінками додатку від 01.01.2025 № 1/25; відомостями щодо зміни назви Партії; відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань; підтверджуючі документи із матеріалів реєстраційних справ щодо зміни назви ПП «Яблуко»; копією Протоколу (рішення) № 1 ліквідаційної комісії Партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» від 10.03.2025 які зареєстровано в реєстрі за №№: 2079, 2082, 2088, 2090, 2091, 2093, 2095, 2096, 2097, 2098, 2099 з додатками до нього у вигляді Реєстру осіб, які взяли участь в засіданні ліквідаційної комісії політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ»; копією роздруківки з вебсайту щодо викликів ОСОБА_1 ; копією відповіді голови ліквідаційної комісії політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» ОСОБА_1 від 06.10.2025; листом щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення № 50-20/97036-25 від 28.11.2025 зі списком № 6661 від 05.12.2025 згрупованих поштових відправлень по Україні, копіями квитанцій про оплату рекомендованих листів та описом вкладення направлених документів політичній партії «Партія вільних демократів» № 1 у списку; копіями квитанцій про оплату рекомендованих листів та описом вкладення направлених документів Голові комісії з припинення політичної партії «Партія вільних демократів» Набокіній Н. № 103.
Суд не бере до уваги доводи сторони захисту щодо неможливості ОСОБА_1 подати звіт за політичні партії, що знаходяться на окупованих територіях, а саме Кримської регіональної організації Партії, Луганської регіональної організації Партії та Ялтинської міської організації Партії, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абз.6 пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від 3 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території або території активних бойових дій.
Що стосується тверджень адвоката щодо порушення приписів ч. 2 ст. 254 КУпАП при складанні протоколу, суддя не бере їх до уваги, оскільки протокол складався уповноваженою особою НАЗК після запрошення ОСОБА_1 до НАЗК для надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення- 14.11.2025 та 26.11.2025. Але ОСОБА_1 на вказані дати не з`явилася, тому протокол про адміністративне правопорушення складений 27.11.2025.
Також щодо доводів сторони захисту про те, що у поданому звіті партії не відображені відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру 32 місцевих організацій ПП «Яблуко», оскільки вони перебувають у стані припинення та у всіх цих організацій є недійсними свідоцтва про їх державну реєстрацію суд вважає, що дані доводи мають формальний характер та спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Щодо інших доводів захисника про те, що ОСОБА_1 , як голові ліквідаційної комісії, ніхто з Житомирської регіональної організації партії не передавав справи та не ставив до відома про існуючі борги перед комунальним підприємством, а також, що оплата послуг нотаріуса не є спонсорським внеском чи фінансовим зобов`язанням на користь третіх осіб щодо оплати нотаріальних послуг, тому що ці послуги були оплачені ОСОБА_1 власними коштами, суд оцінює критично, оскільки будь-яких належних та достатніх доказів на підтвердження зазначених доводів стороною захисту суду не надано та матеріали справи не містять.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеня її вини, відсутності обставин, які пом`якшують та обтяжуючих відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ст. 212-21 КУпАП, яке буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як нею самою, так і іншими особами.
На підставі ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 212-21, 280, 283-285 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір»,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100 (п`ять тисяч сто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Відповідно до положень ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова