Постанова № 1335528, 04.01.2008, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
04.01.2008
Номер справи
9/223
Номер документу
1335528
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

04 січня 2008 р. Справа № 9/223

За позовом Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Ужгород

До відповідача Міні - пекарні Приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Великий Березний

про стягнення 2405 грн.

Суддя Г.Й. Бобрик

Представники:

Від позивача: Шибаєв А.М. - представник по дов. від 17.04.06 р.

Від відповідача: ОСОБА_1 - представник по дов. від 21.07.2005 р.

СУТЬ СПОРУ: Закарпатським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, м. Ужгород заявлено позов до Міні - пекарні Приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Великий Березний про стягнення 2405 грн., з них 2255 грн. адміністративно - господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та 150 грн. пені.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, не виконав у 2006 році встановлений ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 (далі -Закон) норматив створення робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та не сплатив позивачеві у зв'язку з цим санкцій у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві відповідача за одне нестворене робоче місце для працевлаштування інваліда.

Уповноважений представник позивача позовні вимоги підтримав та наполягає на задоволенні позову.

Представник відповідача, присутня в засіданні суду по розгляду справи, амінпозов не визнала, про що подала суду письмові заперечення від 04.12.2007 р. Зокрема, вказує на те, що міні - пекарня здійснює випікання хлібобулочних виробів виключно в нічний час, а відповідно до ст. 12 Закону України „Про охорону праці” залучення інвалідів до роботи в нічний час - не допускається.

Просить суд залишити позовну заяву без розгляду.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ (далі по тексту Закон), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідачеві, за змістом норм вищенаведеного Закону, встановлено на 2006 рік норматив створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів в розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих на підприємстві, що становить 1 робоче місце.

З матеріалів справи, зокрема, Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, вбачається, що відповідач встановлений Законом № 875 норматив працевлаштування одного інваліда у 2006 році не виконав.

Відповідно до ст. 20 Закону № 875 підприємства (об'єднання), установи та організації, незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі та організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, самостійно, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Сума адміністративно -господарських санкцій, згідно розрахунку позивача, складає 2255 грн.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, відповідно до ст. 20 вказаного Закону. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сума пені заявлена позивачем до стягнення з відповідача, обчислена з урахуванням вимог вказаної статті Закону і становить, згідно розрахунку позивача, 150 грн.

Розрахунки сум адміністративно -господарської санкції за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та пені судом перевірені та визнані обґрунтованим.

За змістом ст.ст. 216, 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Оскільки відповідач не довів, що ним вживались залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення, то відповідальність за недотримання встановленого порядку для працевлаштування інваліда належить покласти на відповідача.

Таким чином, матеріалами справи доведено та відповідачем не спростовано, що встановлений Законом норматив працевлаштування інвалідів у 2006 році виконано, підприємством не сплачено самостійно у встановленому порядку санкцій за одне нестворене робоче місце для працевлаштування інваліда, тому вимоги позивача про стягнення 2525 грн. санкцій є правомірними і підлягають задоволенню судом.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на ст. 12 Закону України „Про охорону праці”, викладені у запереченні від 04.12.2007 р., як на підставу звільнення від сплати штрафних санкцій, у зв”язку з тим, що статтями 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ, випадків звільнення від сплати адміністративно - господарських санкцій не передбачено.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ст.ст. 18, 19 Закону України „Про зайнятість населення”, ст.ст. 126, 218 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 121, 128, 136, 150, 158-163, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Міні - пекарні Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1) на користь Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 14 (код ЄДРПОУ 13592841) суму 2405 грн. (з них 2255 грн. адміністративно - господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та 150 грн. пені).

3. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Суддя Бобрик Г.Й.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошено 04.01.2008 року.