Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 22.01.2026
Справа № 333/10053/25
Провадження № 2/334/707/26
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Коломаренко К.А.,
за участю секретаря судового засідання Цілінко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
14 листопада 2025 року до Дніпровського районного суду м. Запоріжжя, на підставі ухвали Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 22.10.2025 року про направлення справи за підсудністю, надійшла позовна заява Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 25 800,00 гривень та судовий збір в розмірі 3 028,00 гривень.
В обґрунтування позову зазначено, що 26.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення ЗМР по Комунарському району з письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для призначення соціальної допомоги при народженні дитини. На підставі заяви від 26.01.2021 року відповідачу призначено і виплачено одноразову виплату у сумі 10 320,00 грн та державну допомогу за період виплати з 01.01.2022 року по 31.01.2024 року у розмірі 860 грн на місяць. У квітні 2023 року Управлінням отримано дані верифікації проведеної Міністерством фінансів України про подвійне нарахування, та відповідно, і виплату ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини за період з 01.01.2021 по 30.04.2023 за різними особовими рахунками НОМЕР_1 та НОМЕР_2 . Додатковою перевіркою встановлено, що 22.01.2021 Відповідачем подана електронній формі заява, за якою була призначена і виплачувалася допомога за особовим рахунком НОМЕР_2 , а 26.01.2021 Відповідач подав до Управління письмову заяву, за якою була призначена і виплачувалася допомога за особовим рахунком НОМЕР_1 . При цьому про наявність електронного звернення Відповідач не повідомив Управління, а з огляду на короткий проміжок часу між зверненнями, проведеною Управлінням при призначенні допомоги перевіркою, наявність двійників самостійно не була виявлена. Подвійна виплата допомоги Відповідачу була зупинена з травня 2023 року. Згідно з розрахунком за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 обсяг надміру виплачених відповідачу коштів, по причині отримання подвійних виплат, склав 25 800,00 гривень (10 320,00 грн + 27 міс. * 860,00 грн 7 740,00 грн (утримано за рахунок наступних виплат)). Вказану суму позивач просить стягнути з відповідача.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання у справі, визначено сторонам строк для подання заяв по суті спору.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, 22.01.2026 року подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав. Про дату, час і місце судового засідання повідомлявся в установленому законом порядку, шляхом направлення судової повістки на адресу реєстрації відповідача як ВПО, проте на адресу суду повернулися конверти з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ч. 4ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України.
У зв`язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, вивчивши і дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи і оцінюючи надані докази, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На обліку в Департаменті соціального захисту населення ЗМР знаходиться особова справа по призначенню допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 .
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно до додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено право громадян України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Умови призначення і виплати державної допомоги при народженні дитини визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок №1751).
На момент виникнення спірних правовідносин призначення і виплата допомоги сім`ям з дітьми здійснювалась структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням допомоги, а витрати на виплату державної соціальної допомоги покриваються за рахунок коштів державного бюджету (пункт 2 Порядку №1751).
Перелік документів, які подаються для призначення допомоги при народженні дитини передбачено підпункту 1 пунктом 11 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) , згідно якого для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається, серед іншого, заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Пунктом 12 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
26.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення ЗМР по Комунарському району з письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для призначення соціальної допомоги при народженні дитини.
Ставивши підпис під Заявою, ОСОБА_1 письмово попереджався про відмову в призначенні допомоги або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.
Згідно з абзацом 7 пункту 13 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
На підставі заяви від 26.01.2021 року відповідачу призначено і виплачено одноразову виплату у сумі 10 320,00 грн та державну допомогу за період виплати з 01.01.2022 року по 31.01.2024 року у розмірі 860 грн на місяць.
Пунктом 5 Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (далі Порядок №136) передбачено здійснення верифікації державних виплат в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних. Згідно з пунктом 6 Порядку №136 за результатами поточної та ретроспективної верифікації Мінфін щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо:1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності;2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Відповідно до пункту 9 Порядку №136 за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:1) призначення (перерахунку) державної виплати;2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
У квітні 2023 року Управлінням отримано дані верифікації проведеної Міністерством фінансів України про подвійне нарахування, та відповідно, і виплату ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини за період з 01.01.2021 по 30.04.2023 за різними особовими рахунками НОМЕР_1 та НОМЕР_2 .
Додатковою перевіркою встановлено, що 22.01.2021 Відповідачем подана електронній формі заява, за якою була призначена і виплачувалася допомога за особовим рахунком НОМЕР_2 , а 26.01.2021 Відповідач подав до Управління письмову заяву, за якою була призначена і виплачувалася допомога за особовим рахунком НОМЕР_1 .
Подвійна виплата допомоги відповідачу була зупинена з травня 2023 року.
Згідно з пунктом 10 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 49 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Згідно з розрахунком за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 обсяг надміру виплачених відповідачу коштів, по причині отримання подвійних виплат, склав 25 800,00 гривень (10 320,00 грн (одноразово) + 27 міс. * 860,00 грн (щомісячна виплата) 7 740,00 грн (утримано за рахунок наступних виплат)).
25.07.2023 року за вих. №04/01-03/772 та 06.02.2024 року за вих. №04.01-06/733 відповідачу були скеровані повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти.
Станом на дату звернення до суду належна до повернення сума заборгованості, яка становить 25 800,00 грн, відповідачем повернута не була.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберігала його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Виключення, визначеніст.1215 ЦК України, на правовідносини, що виникли між сторонами у справі, не застосовуються, оскільки переплата у виплаті державної грошової допомоги виникла саме внаслідок недобросовісності з боку відповідача (набувача майна).
За приписами ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 2 ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.141, 279, 258, 259, 263-265, 280-282, 352 Цивільного процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438) надміру отриману допомогу при народженні дитини за період з 01.01.2021 по 30.04.2023 в розмірі 25 800,00 грн. (двадцять п`ять тисяч вісімсот грн. 00 коп.).
Стягнути зі ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438) суму судового збору в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім грн.00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом двадцяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Коломаренко К. А.