Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 161/1243/26
Провадження № 3/161/938/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2026 року м.Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Шестернін В.Д., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Частиною другою статті 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в податкових органах, а також процедура складання протоколів про адміністративні правопорушення встановлені Інструкцією з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення (надалі - Інструкція), затвердженою наказом Міністерства фінансів України №566 від 02.07.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за №1046/29176.
Відповідно до п. 15 розділу ІІ Інструкції до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Акт податкової перевірки є службовим документом, в якому зафіксовані виявлені при проведенні тієї або іншої податкової перевірки порушення, він є носієм доказової інформації про виявлені порушення та його зміст може бути оскаржено шляхом подання до контролюючого органу за основним місцем обліку заперечень. Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 19.06.2020 у справі №140/388/19.
У матеріалах справи відсутній повний акт про результати документальної планової виїзної перевірки Спільне Українсько-Польське підприємство в формі ТОВ «Модерн-Експо» від 12.01.2026 №22/33-00-07-01/21751578. Податковим органом надано лише 8 аркушів (1-3, 320-324) акта, який складається з 324 аркушів.
Отже, до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення необхідно надати повний акт про результати документальної планової виїзної перевірки Спільного Українсько-Польського підприємства в формі ТОВ «Модерн-Експо» від 12.01.2026 №22/33-00-07-01/21751578.
Зазначені вище недоліки матеріалів у справі про адміністративне правопорушення унеможливлюють всебічне, повне і об`єктивне з`ясування судом обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено компетенцію суду щодо збору доказів. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відтак, матеріали про адміністративне правопорушення слід повернути відповідному органу (уповноваженій на те посадовій особі) для належного оформлення (доопрацювання).
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки. Після цього матеріали справи слід надіслати до суду, уповноваженого їх розглядати, в межах строків накладення адміністративного стягнення, які передбачені ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 256, 278, 283 КУпАП, -
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків, для належного оформлення (доопрацювання).
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.Д. Шестернін