Рішення № 133498198, 22.01.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2026
Номер справи
300/1231/25
Номер документу
133498198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2026 р. справа № 300/1231/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Соболик О.В., звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до змісту якого просить: визнати дії щодо відмови в виплаті пенсії з 04.03.2024 згідно рішення ПФУ №092850024600 від 04.06.2024 в розмірі 23610,00 грн. з врахуванням зарплати за період з 01.01.2004 по 31.01.2008 та 01.03.2008 по 31.03.2009 за даними ОК-5 без врахування доплати протиправними; зобов`язати здійснити виплату пенсії з 04.03.2024 згідно рішення ПФУ №092850024600 від 04.06.2024 в розмірі 23610,00 грн. з врахуванням зарплати за період з 01.01.2004 по 31.01.2008 та 01.03.2008 по 31.03.2009 за даними ОК-5 з врахуванням доплати та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком з 04.03.2024 з урахуванням тривалості страхового стажу 31 рік 1 місяць 20 днів. Розмір пенсії позивачки було встановлено в максимальному розмірі 23610,00 грн. Однак відповідач протиправно рішенням №092850024600 від 10.07.2024 здійснив перерахунок пенсії в бік зменшення, визначивши її розмір у сумі 2980,00 грн, та врахував заробітну плату за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009 за даними довідки ОК-5 без урахування доплати, яку позивачка внесла на рахунок Пенсійного фонду України в розмірі 105177,68 грн згідно з повідомленням-розрахунком від 20.05.2024.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечує. Зазначає, що для набуття права на пенсію (31 рік страхового стажу) ОСОБА_1 здійснила доплату до мінімального страхового внеску за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009. За результатами розгляду заяви від 27.05.2024 прийнято рішення про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 04.03.2024 у розмірі 23610,00 грн. Однак під час призначення пенсії некоректно розраховано заробітну плату за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009, внаслідок чого пенсію було призначено в максимальному розмірі. Стверджує, що з технічних причин програмним забезпеченням в автоматизованому режимі неправильно здійснювався розрахунок заробітної плати та коефіцієнтів заробітної плати для обчислення розміру пенсії з урахуванням здійснених доплат до суми страхових внесків у розмірі не меншому, ніж мінімальний, що призвело до завищення розміру призначеної пенсії. ОСОБА_1 здійснила доплату до суми страхових внесків, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, який зараховується до страхового стажу як повний місяць з метою набуття необхідного страхового стажу та права на пенсію. Аідповідачем самостійно встановлено факт завищеного визначення розміру пенсійної виплати (23610,00 грн) та приведено пенсійну справу позивачки у відповідність до чинного законодавства. Перерахунок заробітку проведено з урахуванням здійснених позивачкою доплат, в розмірі мінімальної заробітної плати, яка була в 2002 - 2009 роках, та з урахуванням повних місяців до страхового стажу, до внесення змін в програмне забезпечення Пенсійного фонду України. Розмір пенсійної виплати з 04.03.2024 становить 2 980,00 грн. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.45).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 04.03.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с.28-29).

Згідно рішення про призначення пенсії від 04.06.2024 №092850024600 страховий стаж позивача становить 31 рік 1 місяць 20 днів. Розмір пенсії за віком (стаття 27) (69208,58 * 0,31083) 21512,10 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 1 рік) 23,61 грн, загальний розмір пенсії 21535,71 грн, підвищення як жителю гірського району 4307,14 грн. Розмір пенсії з надбавками 25842,85 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн. За змістом алгоритму розрахунку пенсії за віком позивача, середній заробіток за три попередні роки становить 13559,41 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 69208,58000 (а.с.31).

В подальшому, згідно рішення про перерахунок пенсії від 10.07.2024 №092850024600 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку із уточненням даних в електронній пенсійній справі (підстава лист №11621/03-16 від 03.07.2024). Внаслідок цього перерахунку розмір пенсії позивача з 04.03.2024 становить 2980,00 грн, з них: розмір пенсії за віком (ст.27) (5973,06 * 0,31083) 1856,61 грн, доплата за понаднормовий стаж 18,57 грн, загальний розмір пенсії 2379,57 грн, підвищення як жителю гірського району 475,91 грн. доплата особам, яким виповнилося 70 років 124,52 грн. Середньомісячний заробіток 5973,0600 (а.с.33).

За змістом алгоритму розрахунку пенсії за віком позивача, середній заробіток за три попередні роки становить 13559,41 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 5973,06000 (а.с.36).

13.12.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату пенсії за даними ОК-5 та з врахуванням до мінімального страхового внеску за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.03.2008 по 31.03.2009 відповідно до вимог статті 40 Закону №1058 (а.с.37).

Відповідач листом від 25.09.2024 повідомив позивача про те, що з 04.03.2024 ОСОБА_2 призначено пенсії за віком відповідно до Закону №1058 в розмірі 23610,00 грн. Для набуття права на пенсію (31 року стажу) була здійснена доплата до мінімального страхового внеску за період з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.03.2008 по 31.03.2009. Однак, при призначенні некоректно розраховано заробітну плату за вказані періоди, внаслідок чого призначено пенсію в максимальному розмірі. Згідно листа Пенсійного фонду України від 17.05.2024 програмне забезпечення щодо відображення в реєстрі застрахованих осіб з врахуванням доплати до мінімального страхового внеску, на теперішній час доопрацьовується. До внесення змін в програмне забезпечення електронну пенсійну справу приведено у відповідність, а саме враховано зарплату за період з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009 за даними ОК-5 без врахування доплати. Пенсійну справу приведено у відповідність, внаслідок чого розмір пенсії зменшився і становить 2980,00 грн. Пенсію обчислено від страхового стажу 31 рік 1 місяць 20 днів, коефіцієнту стажу - 0,31083 та заробітної плати, врахованої за період роботи з 01.11.2001 по 30.04.2021, коефіцієнту заробітку - 0,44051. Розмір пенсійної виплат становить 2980 грн (а.с.38).

Пенсійний орган у листі від 08.01.2025 надав позивачу інформацію, аналогічну за змістом листу від 25.09.2024 (а.с.39).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (надалі також - Закон №1058-IV).

Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до змісту частини 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Абзацами 1 2 частини 3 статті 24 Закону №1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із частинами 1, 2 статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Положеннями частини 1 статті 40 Закону 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з абзацами 4, 5 частини 1 статті 40 Закону 1058-IV для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

За змістом статті 41 Закону №1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, яке діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) (ст. 1 Закону № 1058-ІV).

За змістом глави 15 постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» застрахована особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний місяць, подає до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву згідно з додатком 28 цієї Інструкції.

Структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, на підставі даних персоніфікованого обліку про періоди, за які застрахована особа бажає здійснити доплату у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, складає повідомлення-розрахунок згідно з додатком 29 цієї Інструкції.

Застрахована особа здійснює доплату в сумі, зазначеній у повідомленні-розрахунку, протягом 10 календарних днів з дня його отримання.

Про сплату коштів структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, повідомляє структурний підрозділ, відповідальний за ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, в день їх надходження на поточний рахунок органів Пенсійного фонду.

Особи, які здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, формують і подають до органів Пенсійного фонду України самі за себе відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону згідно з додатком 30 до цієї Інструкції.

Отже, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону, враховуються до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за ці періоди враховується мінімальний розмір заробітної плати.

В спірному випадку, ОСОБА_1 здійснила доплату до мінімального страхового внеску за період з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009 в розмірі 105177,68 грн, виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати (а.с.23).

Рішенням від 04.06.2024 №092850024600 позивачу з 04.03.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058 розмірі 23610,00 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складав 69208,58000. Враховано заробітну плату за період з 01.11.2001 по 30.04.2021.

При цьому, як видно із змісту індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5 із датою формування довідки 27.05.2024), за 2004 рік зазначено, що сума заробітку для обчислення пенсії становила 2660 грн щомісяця (страхувальник ОСОБА_1 ). Сума заробітку за іншим страхувальником - ОСОБА_3 становила: у січнісерпні 2004 року - 102,50 грн, а у вереснігрудні 2004 року - 118,50 грн. Загальна сума заробітку за рік для обчислення пенсії склала 31920 грн.

Відповідно до статті 89 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» з 1 січня 2004 року розмір мінімальної заробітної плати визначено у сумі 205 гривень на місяць, а з 1 вересня 2004 року - 237 гривень на місяць.

Таким чином, при встановленому законом розмірі мінімальної заробітної плати 205 гривень і 237 гривень у довідці за формою ОК-5 зазначено суму заробітку для нарахування пенсії у розмірі 2660 грн (страхувальник ОСОБА_1 ) та 102,50 грн і 118,50 грн (страхувальник ОСОБА_3 ).

Водночас, сума заробітку у розмірі 2660 грн у 13 разів перевищує мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством станом на 01.01.2004.

При встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» розмірах мінімальної заробітної плати 262, 290, 310 та 332 грн у вказаній довідці за формою ОК-5 в 2005 році зазначено суму заробітку для нарахування пенсії у розмірі 4100,00 грн (страхувальник - ОСОБА_1 ) та 131,00 грн, 145,00 грн, 155,00 грн і 166,00 грн (страхувальник - ОСОБА_3 ). Сума заробітку для нарахування пенсії у розмірах 4100,00 грн значно перевищує мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством у 2005 році.

При встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» розмірах мінімальної заробітної плати 350 грн, 375 грн та 400 грн у довідці за формою ОК-5 в 2006 році зазначено суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 4830,00 грн, 4960,00 грн та 5050,00 грн (страхувальник ОСОБА_1 ) та 175,00 грн, 178,99 грн, 138,15 грн, 109,38 грн, 218,75 грн, 255,75 грн, 178,60 грн, 234,38 грн, 106,56 грн та 119,50 грн (страхувальник ОСОБА_3 ). Суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 4830,00 грн, 4960,00 грн та 5050,00 грн значно перевищують мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством у 2006 році.

При встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмірах мінімальної заробітної плати 400 грн, 440 грн та 460 грн у довідці за формою ОК-5 в 2007 році зазначено суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7693,54 грн, 7808,55 грн, 7782,32 грн, 7758,77 грн, 7770,23 грн, 7579,64 грн та 7664,60 грн (страхувальник ОСОБА_1 ) та 200,00 грн, 125,00 грн, 105,00 грн, 138,19 грн, 157,50 грн, 150,00 грн, 275,00 грн, 150,00 грн, 274,43 грн та 219,00 грн (страхувальник ОСОБА_3 ).

Суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7693,54 грн, 7808,55 грн, 7782,32 грн, 7758,77 грн, 7770,23 грн, 7579,64 грн та 7664,60 грн майже у 13 разів перевищують мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством у 2007 році.

При встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» розмірах мінімальної заробітної плати 515 грн, 525 грн, 545 грн та 605 грн у вказаній довідці за формою ОК-5 в 2008 році зазначено суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7583,14 грн, 7588,00 грн, 7575,00 грн, 7557,91 грн, 7497,86 грн, 7475,00 грн, 7570,45 грн, 7566,32 грн, 7546,64 грн та 7500,00 грн (страхувальник - ОСОБА_1 ) та 260,56 грн, 257,50 грн, 265,63 грн, 276,32 грн, 313,86 грн, 328,13 грн, 268,47 грн, 2741,06 грн, 283,36 грн та 312,00 грн (страхувальник - ОСОБА_3 ).

Суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7583,14 грн, 7588,00 грн, 7575,00 грн, 7557,91 грн, 7497,86 грн, 7475,00 грн, 7570,45 грн, 7566,32 грн, 7546,64 грн та 7500,00 грн майже у 13 разів перевищують мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством у 2008 році.

При встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмірі мінімальної заробітної плати 605 грн, у довідці за формою ОК-5 зазначено суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7395,00 грн, 7516,00 грн та 7436,27 грн (страхувальник - ОСОБА_1 ) та 378,13 грн, 302,50 грн, 352,23 грн (страхувальник - ОСОБА_3 ).

Суми заробітку для нарахування пенсії у розмірах 7395,00 грн, 7516,00 грн та 7436,27 грн майже у 12 разів перевищують мінімальну заробітну плату, встановлену законодавством станом на 01.01.2009.

Згідно з алгоритмом розрахунку пенсії позивача, за період з 01.01.2004 по 31.08.2004 заробіток становив: за даними довідок 2762,50 грн, з урахуванням обмеження 2660 грн, при мінімальній заробітній платі 205 грн. З 01.09.2004 по 31.12.2004 заробіток становив: за даними довідок 2778,50 грн, з урахуванням обмеження 2660 грн, при мінімальній заробітній платі 237 грн.

За період з 01.01.2005 по 31.03.2005 заробіток становив: за даними довідок 4231,00 грн, з урахуванням обмеження 4100,00 грн, при мінімальній заробітній платі 262 грн. З 01.04.2005 по 30.06.2005 заробіток становив: за даними довідок 4245,00 грн, з урахуванням обмеження 4100 грн, при мінімальній заробітній платі 290 грн. За період з 01.07.2005 по 31.08.2005 заробіток склав: за даними довідок 4255,00 грн, з урахуванням обмеження 4 100 грн, при мінімальній заробітній платі 310 грн. З 01.09.2005 по 31.12.2005 заробіток склав: за даними довідок 4266,00 грн, з урахуванням обмеження 4100 грн, при мінімальній заробітній платі 332 грн.

За період з 01.01.2006 по 31.03.2006 заробіток становив: за даними довідок 5005,00 грн, з урахуванням обмеження 4 830,00 грн, при мінімальній заробітній платі 350 грн. З 01.04.2006 по 30.04.2006 заробіток становив: за даними довідок 5098,15 грн, з урахуванням обмеження 4 960 грн, при мінімальній заробітній платі 350 грн. За період з 01.05.2006 по 31.05.2006 заробіток склав: за даними довідок 5069,38 грн, з урахуванням обмеження 905,17 грн, при мінімальній заробітній платі 350 грн. З 01.06.2006 по 31.07.2006 заробіток становив: за даними довідок 5 178,75 грн, з урахуванням обмеження 4960 грн, при мінімальній заробітній платі 375 грн. З 01.08.2006 по 31.08.2006 заробіток склав: за даними довідок 5215,75 грн, з урахуванням обмеження 4960 грн, при мінімальній заробітній платі 375 грн. За період з 01.09.2006 по 31.10.2006 заробіток становив: за даними довідок 5284,38 грн, з урахуванням обмеження 5050 грн, при мінімальній заробітній платі 375 грн. З 01.11.2006 по 30.11.2006 заробіток склав: за даними довідок 5156,56 грн, з урахуванням обмеження 5050 грн, при мінімальній заробітній платі 375 грн. За період з 01.12.2006 по 31.12.2006 заробіток становив: за даними довідок 5169,06 грн, з урахуванням обмеження 4960 грн, при мінімальній заробітній платі 400 грн.

За період з 01.01.2007 по 31.01.2007 заробіток становив: за даними довідок 7 893,64 грн, з урахуванням обмеження 7875,00 грн, при мінімальній заробітній платі 400 грн. З 01.02.2007 по 31.03.2007 заробіток склав: за даними довідок 7933,55 грн, з урахуванням обмеження 7 875,00 грн, при мінімальній заробітній платі 400 грн. За період з 01.04.2007 по 30.04.2007 заробіток становив: за даними довідок 7944,18 грн, з урахуванням обмеження 7944,18 грн, при мінімальній заробітній платі 420 грн. З 01.05.2007 по 31.05.2007 заробіток склав: за даними довідок 7926,51 грн, з урахуванням обмеження 7926,51 грн, при мінімальній заробітній платі 420 грн. З 01.06.2007 по 30.06.2007 заробіток становив: за даними довідок 7916,27 грн, з урахуванням обмеження 7916,27 грн, при мінімальній заробітній платі 420 грн. З 01.07.2007 по 31.07.2007 заробіток становив: за даними довідок 7920,23 грн, з урахуванням обмеження 7920,23 грн, при мінімальній заробітній платі 440 грн. За період з 01.08.2007 по 30.09.2007 заробіток склав: за даними довідок 7853,77 грн, з урахуванням обмеження 7853,77 грн, при мінімальній заробітній платі 440 грн. З 01.10.2007 по 30.10.2007 заробіток становив: за даними довідок 7920,23 грн, з урахуванням обмеження 7920,23 грн, при мінімальній заробітній платі 460 грн. За період з 01.11.2007 по 30.11.2007 заробіток склав: за даними довідок 7854,07 грн, з урахуванням обмеження 7854,07 грн, при мінімальній заробітній платі 460 грн. З 01.12.2007 по 30.12.2007 заробіток склав: за даними довідок 7883,55 грн, з урахуванням обмеження 7883,55 грн, при мінімальній заробітній платі 460 грн.

За період з 01.01.2008 по 31.01.2008 заробіток становив: за даними довідок 7843,70 грн, з урахуванням обмеження 7843,70 грн, при мінімальній заробітній платі 515 грн. З 01.03.2008 по 31.03.2008 заробіток склав: за даними довідок 7845,50 грн, з урахуванням обмеження 7845,50 грн, при мінімальній заробітній платі 515 грн. З 01.04.2008 по 30.04.2008 заробіток склав: за даними довідок 7840,63 грн, з урахуванням обмеження 7840,63 грн, при мінімальній заробітній платі 525 грн. За період з 01.05.2008 по 30.06.2008 заробіток становив: за даними довідок 7834,23 грн, з урахуванням обмеження 7834,23 грн, при мінімальній заробітній платі 525 грн. З 01.07.2008 по 30.07.2008 заробіток становив: за даними довідок 7811,72 грн, з урахуванням обмеження 7811,72 грн, при мінімальній заробітній платі 525 грн. З 01.08.2008 по 31.08.2008 заробіток становив: за даними довідок 7803,13 грн, з урахуванням обмеження 7803,13 грн, при мінімальній заробітній платі 525 грн. За період з 01.09.2008 по 30.09.2008 заробіток склав: за даними довідок 7838,92 грн, з урахуванням обмеження 7838,92 грн, при мінімальній заробітній платі 525 грн. З 01.10.2008 по 31.10.2008 заробіток склав: за даними довідок 7 837,38 грн, з урахуванням обмеження 7 837,38 грн, при мінімальній заробітній платі 545 грн. З 01.11.2008 по 30.11.2008 заробіток становив: за даними довідок 7 830,02 грн, з урахуванням обмеження 7 830,02 грн, при мінімальній заробітній платі 605 грн.

За період з 01.01.2009 по 31.01.2009 заробіток становив: за даними довідок 7773,13 грн, з урахуванням обмеження 7 773,13 грн, при мінімальній заробітній платі 605 грн. За період з 01.02.2009 по 28.02.2009 заробіток склав: за даними довідок 7815,50 грн, з урахуванням обмеження 7815,50 грн, при мінімальній заробітній платі 605 грн. З 01.03.2009 по 31.03.2009 заробіток склав: за даними довідок 7788,60 грн, з урахуванням обмеження 7 788,60 грн, при мінімальній заробітній платі 605 грн (а.с.30).

Отже, наведені у описаних вище довідці за формою ОК-5 відомості про суми заробітку для нарахування пенсії та суми заробітної плати згідно алгоритму розрахунку пенсії позивача за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009 істотно перевищують відповідні розміри мінімальної заробітної плати, встановлені законами України про державний бюджет.

В подальшому, рішенням про перерахунок пенсії від 10.07.2024 №092850024600 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку із уточненням даних в електронній пенсійній справі (підстава лист №11621/03-16 від 03.07.2024). Внаслідок цього перерахунку розмір пенсії позивача з 04.03.2024 становить 2980,00 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії визначений у сумі 5973,06000.

При цьому, згідно із змістом індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5 із датою формування 03.02.2025) при обчисленні пенсії враховано заробітну плату, зокрема, за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009, розраховану з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої відповідними законами України про державний бюджет у 2004 2009 роках (а.с.34).

Пенсійний орган стверджує, що під час призначення пенсії позивачу було некоректно розраховано заробітну плату за періоди з 01.01.2004 року по 31.01.2008 року та з 01.03.2008 року по 31.03.2009 року, внаслідок чого пенсію було призначено в максимальному розмірі. З технічних причин програмним забезпеченням в автоматизованому режимі неправильно здійснювався розрахунок заробітної плати та коефіцієнтів заробітної плати для обчислення розміру пенсії з урахуванням здійснених доплат до суми страхових внесків, що призвело до завищення розміру призначеної пенсії.

Суд погоджується із доводами пенсійного органу про те, що доплата до мінімального страхового внеску є способом набуття повного страхового стажу і для розрахунку заробітної плати та коефіцієнтів заробітної плати для обчислення розміру пенсії за період доплати в спірному випадку повинна братись заробітна плата, яка відповідає розміру мінімальної заробітної плати на місяць, який враховується для обчислення пенсії.

Так, ОСОБА_1 здійснила доплату до мінімального страхового внеску за періоди з 01.01.2004 по 31.01.2008 та з 01.03.2008 по 31.03.2009 саме з метою набуття права на пенсію. При цьому розрахунок такої доплати проводився від суми мінімальної заробітної плати. До здійснення вказаної доплати страховий стаж позивача становив 28 років 5 місяців 22 дні, а після її здійснення - 31 рік 1 місяць 2 дні.

Судом встановлено, що під час первинного призначення пенсії позивачці відповідачем було допущено помилку у визначенні розміру заробітної плати для обчислення розміру пенсійної виплати. Означена помилка призвела до завищення коефіцієнта заробітної плати та до визначення розміру пенсії у максимальному розмірі (23610,00 грн). В подальшому зазначену помилку було виправлено відповідачем та здійснено перерахунок пенсії у розмірі 2980,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивача, тому позовні вимоги є безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.