Рішення № 133454499, 21.01.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2026
Номер справи
640/29544/20
Номер документу
133454499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2026 р. № 640/29544/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомКиївського національного університету культури і мистецтв, вул. Євгена Коновальця, 36,м. Київ,01133,

до відповідачаГоловного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116,

треті особиМіністерство культури та інформаційної політики України, вул. Франка Івана, 19,м. Київ,01054, Міністерство освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 Кабінет Міністрів України, вул. Грушевського Михайла, 12/2,м. Київ,01008, вул. Грушевського Михайла, 12/2,м. Київ,01008

провизнання протиправним та скасування рішення №0448733306 в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Київський національний університет культури і мистецтв (далі по тексту Позивач, Університет) з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту Відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення №0448733306 в частині.

Свої вимоги Позивач обґрунтовує тим, що не погоджується з рішенням від 11.09.2020 № 0448733306 в частині сплати єдиного внеску за січень 2020 року з порушенням законодавчо встановленого строку. Період нарахування пені за період з 21.02.2020 р. по 06.03.2020 р. в сумі 67710 грн. 54 коп. та нарахування штрафу за період з 21.02.2020 р. по 06.03.2020 р. в сумі 902807 грн. 13 коп., відноситься до періоду передачі Університету до відповідної сфери управління (із сфери управління Міністерства культури України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України, а потім до Міністерству освіти і науки України), внаслідок чого виникла правова колізія не з вини Університету. Позивач, в зв`язку з тривалою передачею з однієї сфери управління до іншої, не мав можливості вчасно відкрити рахунки в органах Держказначейській службі м. Києва, скласти кошторис, план асигнувань загального фонду бюджету на 2020 рік та подати їх до органів ГУ ДПС у м. Києві. Рахунки Університету в Держказначейській службі України м. Києва були відкриті лише 04.03.2020 р., після чого ним сплачено єдиний соціальний внесок. Позивач зазначає, що Відповідачем не враховано існування об`єктивних обставин, що свідчать про неможливість сплати Позивачем сум єдиного внеску у строки, встановленні чинним законодавством, що свідчить про відсутність вини Університету щодо несвоєчасності сплати єдиного внеску, що виключає накладення на суб`єкта господарювання штрафних санкцій. Таким чином, рішенням від 11.09.2020 № 0448733306 в частині є протиправним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2020 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

10.03.2021 р. Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Відповідач, зокрема, зазначив, що Позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме несвоєчасно сплачено єдиний внесок за період з 21.01.2015 по 06.03.2020 року у зв`язку з чим ГУ ДПС у м. Києві винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 11.09.2020 №0448733306, згідно вимог чинного законодавства.

13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

07.04.2025 на адресу Миколаївського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали даної адміністративної справи, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Лісовській Н.В.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 р. прийнято до свого провадження адміністративну справу №640/29544/20 та визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

29.04.2025 р. Відповідач повторно подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для застосування штрафних санкцій та нарахуванню пені до Позивача є несвоєчасна сплата єдиного внеску за період з 21.01.2015 по 06.03.2020. Відповідач зауважує, що 20.02.2020 р. Позивачем було самостійно нараховано єдиний внесок відповідно до поданої звітності платника №9029613354 від 19.02.2020 року за січень 2020 року в розмірі 4514035,71 грн. (граничний термін сплати - 20.02.2020), а фактична сплата відбулась 06.03.2020 р. Платник податків усвідомлено здійснив сплату єдиного внеску вже після настання граничного строку сплати.

08.05.2025 р. Позивач подав додаткові пояснення у справі, де вказує, що у зв`язку з правовою колізією (невчасної та затягнутої процедури передачі Університету та включення до мережі розпорядників бюджетних коштів) Позивач не мав можливості сплатити єдиний внесок у строки, встановленні чинним законодавством, що свідчить про відсутність вини щодо несвоєчасності сплати єдиного внеску, що виключає накладення на суб`єкта господарювання штрафних санкцій.

Ухвалою суду від 15.09.2025 р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство освіти і науки України та Кабінет Міністрів України.

23.09.2025 р. Міністерство освіти і науки України подало заяву, в якій просить задовільнити позовні вимоги, оскільки з огляду на виконання ряду організаційних заходів та забезпечення роботи комісії, необхідності складання, перевірки та затвердження акту приймання - передачі цілісного майнового комплексу згаданого вище навчального закладу, перехід повноважень щодо управління навчальним закладом відбувся лише на початку березня місяця бюджетного 2020 року.

03.10.2025 р. Кабінет Міністрів України подав письмові пояснення третьої особи, в яких зазначає, що цілісний майновий комплекс державної установи «Київський національний університет культури і мистецтв» передавався до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики, а потім Міністерства освіти і науки, а отже результат розгляду даної справи не вплине на права Кабінету Міністрів України.

З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Відповідно до інтегрованої картки платника Київський національний університет культури і мистецтв згідно відомостей з ІТС «Податковий Блок» за 2015 р., 2017 р., 2020 р.:

- 20.01.2015 р. Позивачем самостійно нараховано єдиний внесок відповідно до поданої звітності платника №1501849116 від 19.01.2015 р. за грудень 2014 року в розмірі 5 417 837,37 грн. (граничний термін сплати - 20.01.2015 р.), а фактична сплата відбулась 28.01.2015 р.;

- 21.08.2017 р. Позивачем самостійно нараховано єдиний внесок відповідно до поданої звітності платника №19150792517 від 01.08.2017 р. за липень 2017 року в розмірі 2 720 979,20 грн. (граничний термін сплати - 21.08.2017 р.), а фактична сплата відбулась 28.08.2017 р.;

- 20.02.2020 р. Позивачем самостійно нараховано єдиний внесок відповідно до поданої звітності платника №9029613354 від 19.02.2020 р. за січень 2020 року в розмірі 4 514 035,71 грн. (граничний термін сплати - 20.02.2020 р.), а фактична сплата відбулась 06.03.2020 р.

11.09.2020 р. на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закону України №2464) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на підставі розрахунку ІКС «Податковий Блок» до Університету застосовано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0448733306 за період з 21.01.2015 по 06.03.2020.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій Позивачу нараховано:

- штраф у розмірі 902 981,18 грн. (84,30 грн. за період 21.01.2015 28.01.2015, 89,75 грн. за період 22.08.2017 28.08.2017, 902 807,13 грн. за період 21.02.2020 06.03.2020);

- пеню у розмірі 67 717,05 грн. (3,37 грн. за період 21.01.2015 28.01.2015, 3,14 грн. за період 22.08.2017 28.08.2017, 67 710,54 грн. за період 21.02.2020 06.03.2020).

Рішенням від 11.09.2020 №0448733306 зобов`язано Позивача сплатити нараховані штрафні санкції протягом 10 календарних днів після надходження рішення.

Вказане рішення Позивач отримав 21.09.2020 року.

На думку Позивача він не мав можливості сплатити єдиний внесок за січень 2020 року у строки, встановленні чинним законодавством у зв`язку з правовою колізією (невчасної та затягнутої процедури передачі Університету та включення до мережі розпорядників бюджетних коштів). 04.03.2020 р. після відкриття рахунків в Держказначейській службі України м. Києва Позивач сплатив єдиний соціальний внесок.

24.09.2020 р. Позивач подав до Державної податкової служби України скаргу на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (за вих. № 489).

Рішення про результати розгляду скарги від 16.10.2020 р. за № 30193/6/99-00-06-03-01-06 скаргу рішення від 11.09.2020 №0448733306 залишено без змін, а скаргу Університету - без задоволення.

Вважаючи рішення ГУ ДПС у м. Києві від 11.09.2020 №0448733306 в частині сплати єдиного внеску за січень 2020 року з порушенням законодавчо встановленого строку в сумі 970 517,67 грн. (штраф у розмірі 902 807,13 грн. та пеня у розмірі 67 710,54 грн.) протиправним і незаконним, Позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України), платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК України.

Пунктом 36.1 ст. 36 ПК України визначено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Згідно п.38.1 ст.38 ПК України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464, єдиний внесок - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464, недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

В силу п.1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Як встановлено судом, 20.02.2020 р. Позивачем самостійно нараховано єдиний внесок відповідно до поданої звітності платника №9029613354 від 19.02.2020 р. за січень 2020 року в розмірі 4 514 035,71 грн. (граничний термін сплати - 20.02.2020 р.), а фактична сплата відбулась 06.03.2020 р.

Частиною 2 ст. 9 Закону №2464 встановлено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону №2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).

Згідно з ч. 14 ст. 25 Закону №2464, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.

11.09.2020 р. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на підставі розрахунку ІКС «Податковий Блок» до Позивача застосовано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0448733306 за період з 21.01.2015 по 06.03.2020, а саме: штраф у розмірі 902 981,18 грн. та пеня у розмірі 67 717,05 грн.

Суд критично ставиться до посилання Позивача на те, що він не мав можливості сплатити єдиний внесок у строки, встановленні чинним законодавством, у зв`язку з правовою колізією (невчасної та затягнутої процедури передачі Університету та включення до мережі розпорядників бюджетних коштів), оскільки аналіз положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу дає підстави для висновку, що платники податків зобов`язані сплачувати нарахований єдиний внесок у встановлений законодавством строк незалежно від фінансового стану платника чи то будь-яких інших причин такого порушення.

Суд зазначає, що жодних обставин, які можуть слугувати підставами для відстрочення сплати єдиного внеску або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, чинним законодавством не передбачено.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною Верховним Судом, у постанові від 06.05.2020 р. у справі № 804/1290/16.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат Відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись ст. 2, 6, 9, 17, 19, 48, 77, 90, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову Київського національного університету культури і мистецтв (вул. Євгена Коновальця, 36, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 02214159) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування рішення №0448733306 в частині відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 21.01.2026 р.

Суддя Н. В. Лісовська