Ухвала суду № 133454369, 20.01.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2026
Номер справи
380/14410/23
Номер документу
133454369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань зміни способу виконання судового рішення

20 січня 2026 року справа № 380/14410/23

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Шмигельської А.І., представниці відповідача Білінської Л.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 380/14410/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 у справі № 380/14410/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.09.2021 у зв`язку з нарахуванням та виплатою доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2021 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати позивачу пенсії у повному розмірі з 01.03.2022.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.03.2022 позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», а також з урахуванням доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати позивачу пенсії у повному розмірі з 01.03.2023.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.03.2023 позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», а також з урахуванням доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року у справі № 380/14410/23 скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із обмеженням її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, для осіб, які втратили працездатність, із 01.09.2021 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.09.2021 року, виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, що зазначені в довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення за № 22/06-1141 від 26.02.2021 року, у повному обсязі щомісячного пенсійного забезпечення, з урахуванням усіх встановлених надбавок, підвищень, індексації, та із урахуванням індексації із 01.03.2022 року відповідно до Постанови №118 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1.140, та із 01.03.2023 року, з врахуванням індексації відповідно до Постанови №168 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.197 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713 з врахуванням 20% гірських, без обмеження максимальним розміром, із урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

На адресу суду від позивача надійшла заява про зміну способу та порядку виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду. В обґрунтування такої заяви вказав, що неодноразово звертався до відповідача, із метою повного виконання рішення суду, проте відповідач відмовляється виплачувати йому суму заборгованості по пенсії. Просить суд змінити спосіб і порядок виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024року, по справі № 380/14410/23, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року у справі № 380/14410/23 скасовано, а саме: в частині виплати пенсійної доплати шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на мою користь суми доплати (заборгованості) пенсії у розмірі 75032,21 грн.

На адресу суду від відповідача надійшли заперечення, в яких зазначив, що на виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області здійснено перерахунок пенсії, та з 01.05.2024 загальний розмір пенсійної виплати позивача становив 25388,50 грн та виплачується щомісячно. Вказав, що доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.09.2021 по 30.04.2024 становить 75032,21 грн. Відповідач також зазначив, що механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік». Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Відповідач вказав, що на підставі п. 5 Порядку № 821 додатковими відомостями виплачено кошти в розмірах: у жовтні 2025 - 187,35 грн, 1415,32 грн; у листопаді 2025 187,35 грн, 675,00 грн, у грудні 2025 187,35 грн. Зазначив, що виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання ГУ ПФУ у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку. Просив відмовити у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення.

У судове засідання, призначене на 20.01.2026, позивач не з`явився. На адресу суду подав заяву, у якій просив розглянути справу в судовому засіданні без його участі. Зазначив, що свої позовні вимоги про зміну способу і порядку виконання рішення підтримує повністю та просить суд задовольнити їх.

Представниця відповідача у судовому засіданні проти заяви заперечила. Просила у її задоволенні відмовити.

При вирішенні поданої заяви суд керується таким.

Статтею 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до частин першої, третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Суд зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.04.2018 року (справа № 759/1928/13-а).

Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб і порядок виконання рішення суду. При цьому під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб та наявність таких обставин має бути підтверджена належними та допустимими доказами.

Таким чином, підставами для зміни способу і порядку виконання судового рішення є обставини, які роблять виконання неможливим.

Частиною 1 статті 3 Закону № 4901-VI встановлено що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Головне управління Пенсійного фонду України здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Згідно з статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) передбачено, що видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI плануються в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

З викладеного слідує, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду та в порядку черговості.

Суд звертає увагу, що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (абзац 1 пункту 1).

Пунктами 5 та 6 передбачено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

При цьому, пункт 7 передбачає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Отже, виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання ГУ ПФУ у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного Порядку № 821.

Суд встановив, що відповідач рішення суду виконав, та здійснив перерахунок пенсії позивача. Як слідує з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № 1303010373 сума доплати становить 75032,21 грн. Відповідачем включено вказані кошти до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Як слідує з поданих відповідачем доказів виплата заборгованості, що виникла після виконання рішення суду проводиться. У грудні 2025 року позивачу здійснено виплату відкладеної заборгованості у розмірі 187,35 грн, що підтверджується відомостями про виплати за пенсійною справою позивача.

Отже, з метою виконання рішення суду відповідач здійснив конкретні дії, а саме: перерахунок пенсії, нарахував суму доплати, включив таку до відповідного реєстру, а також, здійснює помісячно її виплату.

Суд зазначає, що заявник не надав доказів того, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату або що пенсійний орган створює перешкоди для виконання судового рішення.

Невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати нарахованої доплати на виконання рішення суду через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні частини 3 статті 378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки така виплата здійсниться після надходженні коштів із Державного бюджету України.

У такому випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення не може призвести до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості позивачу.

Оскільки у справі, що розглядається, встановлено, що способом відновлення порушеного права позивача судом обрано зобов`язання відповідача вчинити певні дії, а стягнення конкретних грошових сум не було предметом позовних вимог та способом відновлення порушених прав, то суд дійшов до висновку про неможливість зміни способу та порядку виконання рішення суду у спосіб, який просить позивач, адже запропонований останнім спосіб виконання судового рішення фактично змінює зміст резолютивної частини судового рішення у справі.

Таким чином, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права позивача, підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення відсутні, тому у задоволенні заяви позивача слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 293-295, 378 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в справі № 380/14410/23 відмовити.

2. Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складення повного тексту ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.П. Качур