Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/14474/24
У Х В А Л А
21 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 20.04.2023 № 02/04, виданої станом на 05.03.2019, з основним розміром 70%;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 20.04.2023 №02/04, виданої станом на 05.03.2019 у розмірі 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 у справі №380/14474/24 задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення на підставі довідки Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 20.04.2023 № 02/04, починаючи з 01.04.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 20.04.2023 № 02/04 у розмірі 80 % суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
12.12.2025 ОСОБА_1 подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 у справі 380/14474/24 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання.
Згідно з витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.12.2025 заява передана судді Кисильовій О.Й.
Заява про встановлення судового контролю обґрунтована тим, що на виконання рішення від 28.04.2025 у справі 380/14474/24 відповідач не провів перерахунок пенсії позивача, виходячи з 80% суми грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2025. Відтак, рішення суду від 28.04.2025 у справі №380/14474/24 не виконано належним чином, оскільки відповідач всупереч судовому рішенню продовжує нараховувати пенсію в розмірі 70% суми грошового забезпечення.
Головне управління ПФУ у Львівській області подало заперечення на заяву про встановлення судового контролю, зазначивши, що на виконання рішення суду від 28.04.2025 у справі 380/14474/24 проведений перерахунок пенсії позивача, розмір якої станом на 01.01.2018 становить 9152,64 грн, у тому числі основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 16 610,00 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 13 730, 00, попередньої суми пенсії 4575,28 та підвищення 4577,36 (50 % від 9154,72) 9152,64.
Станом на 01.04.2019 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 12371,32, в тому числі: основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16 610,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 16 610,00 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 14970,00, попередньої суми пенсії 4575,28 та підвищення 7796,04 (75 % від 10394,72) 12 371,32 грн.
Станом на 01.01.2020 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 16 380,00 грн, в тому числі основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 16610,00 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 16380,00, попередньої суми пенсії 4575,28 та підвищення 11804,72 (100 % від 11804,72,72) 16380,00 грн.
Станом на 01.03.2022 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 19340,00 грн, у тому числі:
- основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (16610*0,140) 2325,40 грн;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 20935,40 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 19340,00 грн.
Станом на 01.03.2023 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 20930,00 грн, у тому числі:
- основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (16610*0,140) 2325,40 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (18935,40*0,1970) 1500,00 грн;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 22 435,40 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20 930,00 грн.
Станом на 01.03.2024 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 23610,00 грн, у тому числі:
- основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (16610*0,140) 2325,40 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (18935,40*0,1970) 1500,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2024 (20435,40*0,0796) 1500,00 грн;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 23935,40 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Станом на 01.03.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 23610,00 грн , у тому числі:
- основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (16610*0,140) 2325,40 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (18935,40*0,1970) 1500,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2024 (20435,40*0,0796) 1500,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2025 (21935,40*0,1150) 1500,00 грн.;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 25 435,40 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Станом на 01.07.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 23 610,00 грн, у тому числі:
- основний розмір пенсії (80 %* 20762,5) 16610,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (16610*0,140) 2325,40 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (18935,40*0,1970) 1500,00 грн;
- індексація базового ОСНП 2024 (20435,40*0,0796) 1500,00 грн.;
- індексація базового ОСНП 2025 (21935,40*0,1150) 1500,00 грн.;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 25435,40 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Доплата пенсії за період з 01.01.2018 до 30.06.2025 становить 114 123,20 грн.
Зауважує, що Головним управлінням в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду від 28.04.2025 у справі № 380/14474/24, яке набрало законної сили 29.05.2025, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог чинного Порядку.
Розглядаючи заяву про встановлення судового контролю, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім цього, у рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Як стверджує позивач, рішення суду від 28.04.2025 відповідач не виконав, оскільки перерахунок пенсії позивача здійснив, виходячи з 70% суми грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2025.
Втім, зі змісту протоколів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1311002721, доданих Головним управлінням ПФУ у Львівській області до заперечень на заяву від 12.12.2025, суд встановив, що на виконання рішення від 28.04.2025 у справі № 380/14474/24 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, з 01.04.2019, з 0101.2020, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025, з 01.07.2025, виходячи із 80% суми грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного, відповідач повністю виконав рішення суду від 28.04.2025 у справі № 380/14474/24, відтак відсутні підстави для встановлення судового контролю за його виконанням.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, 3823 КАС України, суд
у х в а л и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 28.04.2025 у справі № 380/14474/24.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Кисильова О.Й.