Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 243/592/26
Провадження № 3/243/660/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2026 року м. Слов`янськ
Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Агеєва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженця м. Суми Сумської області, громадянина України, військослужбовця військової частини НОМЕР_1 , військовий квиток серії НОМЕР_3 , який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до рапорту командира артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 від 06 грудня 2025 року № 693/81274-в, о 09 годині 30 хвилині 06 грудня 2025 року, під час перевірки наявності особового складу в районі зосередження артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 , поблизу АДРЕСА_2 , було виявлено відсутність командира відділення управління командира артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого солдата призваного по мобілізації ОСОБА_1 .
Відповідно до рапорту командира артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 від 07 грудня 2025 року № 693/81589-в, о 14 годині 00 хвилині 07 грудня 2025 року командир відділення управління командира артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 старший солдат призваний по мобілізації ОСОБА_1 прибув із самовільного залишення частини в район зосередження артилерійської батареї аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 , поблизу АДРЕСА_2 та приступив до виконання службових обов`язків.
Таким чином, військовослужбовець військової часини НОМЕР_1 , старший солдат призваний по мобілізації ОСОБА_1 самовільно залишив місце служби з 09 годині 30 хвилин 06 грудня 2025 року по 14 годину 00 хвилин 07 грудня 2025 року, чим проявив недбале ставлення до військової служби, яке було виражене у наступних порушеннях вимог законодавства:
1) вимоги статті 6 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка визначає, що внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально- психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань;
2) вимоги статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка зобов`язує військовослужбовців свято й непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно й чесно виконувати військовий обов`язок, додержуватись вимог статутів Збройних Сил України;
3) вимоги статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка зобов`язує про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, доповідати своєму безпосередньому начальникові;
4) вимоги статті 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка вказує, що військовослужбовець із службових питань повинен звертатися до свого безпосереднього начальника із особистих питань військовослужбовець також повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до старшого начальника;
5) вимоги статті 1 б Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка зобов`язує кожного військовослужбовця виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою;
6) вимоги статті 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яка зобов`язує кожного військовослужбовця бути зразком високої культури, скромності и витримки, берегти військову честь в Збройних Силах України-
7) вимоги статті 125. 126 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, у частині яка передбачає, точного та вчасного виконання покладених на нього обов`язків Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями
8) вимоги статей 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України яка зобов`язує військовослужбовця дотримуватися військової дисципліни-
9) вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України яка зобов`язує військовослужбовця не допускати самому і стримувати інших від вчинення негідних вчинків.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
04 січня 2026 року відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії А2582 №1 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, в якому останньому були роз`яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України. Заяв чи клопотань від нього не надійшло.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з`явився. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає, що підтверджується його особистим підписом. Окрім того, в матеріалах справи міститься його заява, в якій останній також визнає вину у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення та просить проводити розгляд справи за його відсутності.
Частиною 2 статті 268 КУпАП не передбачена обов`язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ст. 172-15 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до такого.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.ст. 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України кожен військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України», визначено, що особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 24 лютого 2022 року, після оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Таким чином, на теперішній час в державі продовжує діяти особливий період.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме: даними протоколу серії А2582 №1 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, складеним уповноваженою посадовою особою у встановленому законом порядку; матеріалами службового розслідування відносно військослужбовця ОСОБА_1 ; іншими матеріалами справи.
Враховуючи характер і ступінь суспільної небезпечності здійсненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, той факт, що вчинене адміністративне правопорушення мало місце, та знайшло своє підтвердження під час розгляду справи, визнання вини, суддя вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Даний вид стягнення в даному випадку суддя вважає доцільним і достатнім для його виправлення, а також попередження вчинення нових правопорушень.
З огляду на те, що правопорушник є військовослужбовцем, підстави для стягнення з останнього судового збору відсутні у відповідності до положень п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 401, 172-15, 280, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на номер рахунку (IBAN) UA488999980313020106000005658; отримувач - Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/21081100; код ЄДРПОУ 37967785; банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.); код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення постанови.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня постановлення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області О.В. Агеєва