Рішення № 133427202, 20.01.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2026
Номер справи
560/11700/25
Номер документу
133427202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/11700/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням усіх сум для нарахування пенсії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок згідно Довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 06.12.2021 №588.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 20.10.2021 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з врахуванням усіх сум для нарахування пенсії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок згідно Довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 06.12.2021 №588.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач при призначенні пенсії позивачу мав врахувати всі вказані у довідці ГУНП в Хмельницькій області середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачений єдиний внесок, в розмірі 15398,91 грн. Однак, відповідачем протиправно врахована інша сума.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що під час призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Для обчислення пенсії позивача враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за стаж служби згідно грошового атестату №98, виданого головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області. Для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію від 06.12.2021 №588, позивачу необхідно звернутися з відповідною заявою в уповноважений структурний підрозділ силового відомства з питання подання в органи Пенсійного фонду України документів для перегляду розміру пенсії. Лише після надходження на адресу головного управління подання та вищезазначених документів, головним управлінням буде вирішено питання перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію від 06.12.2021 №588. Просить відмовити у задоволенні позову.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

Разом з тим, відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії та види грошових забезпечень, які враховані для призначення пенсії, з жовтня 2021, проте, до суду звернувся лише 07.07.2025, тобто, з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною 2 статті 122 КАС України.

Як встановив суд, про обмеження пенсійних прав позивач дізнався 20.06.2025 з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Разом з тим, Рішення Верховного суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, яким визначено, що позовні вимоги, пов`язані з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом. Враховуючи викладене, позивачем не пропущено строк звернення до суду, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду суд відмовляє.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 10.07.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 20.10.2021 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Розмір пенсії позивача обчислено згідно з грошовим атестатом №98, виданим Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області, в якому враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за стаж служби.

Вказані показними визначені грошовим атестатом ГУНП в Хмельницькій області №169 та довідкою від 15.04.2022 №169 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби перед звільненням.

Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії ОСОБА_1 обчислена згідно довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій від 06.12.2021 №588 (видана головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області) за період з 01.10.2019 по 30.09.2021 (24 місяці).

З 20.10.2021 розрахунок пенсії ОСОБА_1 наступний:

13697,06 грн. * 60% = 8218,24 грн., де:

13697,06 грн. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії, в т.ч.:

2850,00 грн. посадовий оклад, 2000,00 грн. оклад за спеціальним званням, 1940,00 грн. надбавка за стаж служби (40%)

6907,06 грн. середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.10.2019 по 30.09.2021, в т.ч.: надбавка за специфічні умови проходження служби, премія ((94500,75 грн. /24) + (71268,68/24) =6907,06 грн.).

60% відсоток розміру пенсії по інвалідності.

Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років, обчисливши її розмір з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 15398,91 грн. згідно Довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 06.12.2021 №588.

Листом від 20.06.2025 №7713-6767/І-02/8-2200/25 відповідач повідомив позивача, що підстави для відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки сума додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, включає в себе не тільки додаткові види грошового забезпечення, а й основні.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пункту "б" частини 1 статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Так, частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, (далі - Порядок №393).

Пунктом 6 Порядку №393 установлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується таким особам або виплачувалося державним службовцям, працівникам закладів освіти, закладів охорони здоров`я, науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України Про Національну поліцію проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п`яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в закладах освіти, закладах охорони здоров`я та науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - на будь-яких посадах на день звільнення із служби, а звільненим із служби до набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - із суми грошового забезпечення, установленого для відповідних категорій військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день набрання чинності таким Законом.

Відповідно до абзацу 1, 2, 3 пункту 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Як установлено судом, позивачу з 20.10.2021 призначена пенсія по інвалідності, розрахунок якої наступний: 13697,06 грн. * 60% = 8218,24 грн., де:

13697,06 грн. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії, в т.ч.:

2850,00 грн. посадовий оклад, 2000,00 грн. оклад за спеціальним званням, 1940,00 грн. надбавка за стаж служби (40%)

6907,06 грн. середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.10.2019 по 30.09.2021, в т.ч.: надбавка за специфічні умови проходження служби, премія ((94500,75 грн. /24) + (71268,68/24) =6907,06 грн.).

60% відсоток розміру пенсії по інвалідності.

Отже, на переконання суду, середня за 24 місяці сума додаткових видів грошового забезпечення для обчислення позивачу пенсії в розмірі 13697,06 грн. обчислена відповідачем правомірно з урахуванням вимог абз.3 п.7 Порядку №393.

Доводи позивача, що для визначення вказаного показника має враховуватись сума 15398,91 грн., суд вважає необґрунтованими, оскільки цей показник є загальною середньомісячною сумою за 24 місяці, з якої сплачений єдиний соціальний внесок, тобто всіх нарахованих видів грошового забезпечення, а не лише додаткових.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пенсія позивача обчислена у відповідності до вимог Закону №2262-ХІІ та Порядку №393, а тому підстави для її перерахунку за вказаних вище обставин відсутні.

Отже, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 січня 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак