Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 640/20428/18
РІШЕННЯ
іменем України
20 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС України у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення № 910364/38591109, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «С.К.С» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018;
- зобов`язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 1007536 від 14.06.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що контролюючому органу було надано усі необхідні документи та пояснення, які підтверджують реальність господарської операції по спірній податковій накладній.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/20428/18. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Через канцелярію суду 31.07.2019 року відповідачем подано клопотання про залучення співвідповідача у справі №640/20428/18 Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві.
Також, представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що позивач не надав в повному обсязі документів, які зазначалися контролюючим органом, а тому відповідачем правомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.08.2019 року зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "С.К.С" надати до суду письмові пояснення, міркування щодо клопотання ДФС України про залучення співвідповідача у строк до 19.08.2019 року шляхом подання до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва, яка знаходиться за адресою: 01051, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8, корпус "А".
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.02.2022 у задоволенні клопотання ДФС України про залучення співвідповідача відмовлено. Залучено до участі у справі №640/20428/18 в якості другого відповідача Головне управління фіскальної служби у м. Києві, оскільки оскаржуване позивачем рішення прийнято ГУ ДФС у м. Києві в особі комісії. Замінено відповідача - Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) на правонаступника Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393). Замінено другого відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника Головне у правління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267). Замінено другого відповідача - Головне у правління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на правонаступника - відокремлений підрозділ Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011). Розгляд справи розпочато спочатку.
Інших процесуальних рішень по справі не виносилось. Спір по суті не вирішено.
Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Згідно з розділом II Прикінцеві та перехідні положення цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.
На підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України.
За його результатами справа №640/20428/18 передана на розгляд та вирішення Хмельницькому окружному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 цю справу передано для розгляду судді Блонському В.К.
Ухвалою від 14.03.2025 справу прийнято до провадження.
Представник Головного управління ДПС у місті Києві подав до суду відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520). Проте позивач не надав достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018. А тому, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної позивача, як акта індивідуальної дії, прийнято з дотриманням встановлених вимог щодо його змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості, а відповідач, приймаючи вказане рішення, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
До суду надійшов відзив ДПС України, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивач не надав достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "С.К.С" (ідентифікаційний код 38591109) зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість, що не заперечується сторонами.
Як свідчать матеріали справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "С.К.С" як Постачальником, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фора", як Покупцем, укладено Договір поставки № 11 від 30.01.2018, відповідно до п. 1.1. якого передбачено, що відповідно до цього Договору Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця Товар, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити його в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Пунктом 1.2 Договору поставки № 11 від 30.01.2018 передбачено, що Товар поставляється в асортименті, узгодженому Сторонами Договору в Специфікації (Додаток №1) та за цінами, що визначені в Прайс-листі (Додаток №2), які є невід`ємною частиною цього Договору.
Асортимент Товару, що поставляється за Договором, відображається Сторонами в Специфікації. Специфікація може бути змінена винятково за попереднім узгодженням Сторін відповідно до умов даного Договору. У Специфікації, навпроти кожної асортиментної позиції, повинен бути вказаний унікальний Артикул (фоззі-код), присвоєний відповідно до бази даних Покупця. Позиції у Специфікації повинні бути впорядковані в алфавітному порядку за назвою Товару. (п. 2.1. Договору поставки №11 від 30.01.2018).
Товар з асортименту, вказаного у Специфікації, поставляється Постачальником окремими партіями Товару, у кількості та асортименті відповідно до Замовлення, узгодженого Сторонами у встановленому цим Договором порядку. (п. 2.2. Договору поставки №11 від 30.01.2018).
Пунктами 2.4, 2.5 та 2.7 Договору поставки № 11 від 30.01.2018 передбачено, що ціна Товару, що поставляється за Договором, відображається Сторонами в Прайс-листі. У погоджену Сторонами ціну Товару входять усі витрати, що несе Постачальник при виготовленні та поставці Товару. Внесення змін до Прайс-листа можливе винятково за попереднім узгодженням Сторін відповідно до умов даного Договору.
Ціна Товару, згідно з якою Постачальник поставляє Товар Покупцю, має бути вказана в накладних, які надаються Постачальником Покупцю разом із партією Товару, та повинна відповідати ціні Товару, вказаній в Прайс-листі.
Ціна Договору складається з вартості поставленого та прийнятого Покупцем Товару згідно відповідних накладних за цим Договором.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України позивач згідно правила першої події сформував та направив для реєстрації в ЄРПН податкову накладну № 1007536 від 14.06.2018 на суму 4504,80 гривень (в т.ч. ПДВ 750,80 гривень).
Про отримання контролюючим органом вищевказаної податкової накладної свідчить квитанція, згідно з інформацією, зазначеною у якій: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 14.06.2018 № 1007536 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Відсутні ліцензії, які засвідчують право на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами, стосовно товарів 2208, що відповідає вимогам пп 2.2 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково повідомляємо: показник D=.001575325453644786210579565096347107036248,P=81057787.54.
З метою реєстрації зупиненої податкової накладної позивачем 06.09.2018 надано пояснення №1 щодо такої накладної із долученням необхідних документів. Зокрема позивач зазначив, що з метою забезпечення діяльності з оптової торгівлі алкогольними напоями ТОВ «С.К.С» отримало наступні ліцензії: ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), серія АЖ № 077267, реєстраційний номер 100559, видана 15.11.2017 ДФС України; ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту), серія АЖ № 077268, реєстраційний номер 200368, видана 15.11.2017 ДФС України.
За результатом розгляду наданих позивачем документів ГУ ДФС у м. Києві прийнято рішення №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018 у зв`язку із наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Додаткова інформація: документи пошкоджені або в іншому форматі (№9188251394, №9188251400, №9188251408, №9188251440, №9188251456). Підтвердити першу подію для виписки податкової накладної не можливо.
Не погоджуючись із таким рішенням ГУ ДФС у м. Києві, позивач оскаржив його в адміністративному порядку, однак рішенням від 28.09.2018 скаргу залишено без задоволення.
Отже, вважаючи протиправним рішення ГУ ДФС у м. Києві №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
ПК України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
У відповідності до вимог п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
П. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна -електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі та надсилається для реєстрації.
Згідно п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п. 15 Порядку № 1246).
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, Порядок розгляду скарг на рішення комісій регіонального рівня, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Як передбачено п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до п. 6 зазначеного Порядку у разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п. 7 цього ж Порядку у разі, коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (п. 10 Порядку).
Суд вважає за необхідне зазначити, що критерії ризиковості платника податку, викладені в листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18.
Так, відповідно до підпункту 2.2 пункту 2 Критеріїв податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій, зокрема, відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі на дату складання такої податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до п. 14 Порядку перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
За змістом п. 15 зазначеного Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд зазначає, що предметом спору по даній справі є саме відмова контролюючого органу у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018, відповідно дослідженню та розгляду по суті спірних правовідносин підлягають лише дії податкового органу щодо реєстрації податкової накладної. В даному випадку, судом не досліджується питання реальності проведених позивачем господарських операцій, оскільки вказане питання не є предметом даного спору та суттю спірних правовідносин.
Так, судом встановлено, що згідно квитанції податкового органу від 26.06.2018 зазначена податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України по причині "Відсутні ліцензії, які засвідчують право на виробництво, експорт, імпорт, оптову та роздрібну торгівлю підакцизними товарам, стосовно товарів 2208, що відповідає вимогам пп. 2.2 п. 2 Критерії ризиковості платника податку". Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстр.
З метою реєстрації зупиненої податкової накладної позивачем 06.09.2018 надано пояснення щодо такої накладної із долученням необхідних документів. Зокрема позивач зазначив, що з метою забезпечення діяльності з оптової торгівлі алкогольними напоями ТОВ «С.К.С» отримало наступні ліцензії: ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), серія АЖ № 077267, реєстраційний номер 100559, видана 15.11.2017 ДФС України; ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту), серія АЖ № 077268, реєстраційний номер 200368, видана 15.11.2017 ДФС України.
За результатом розгляду наданих позивачем документів відповідачем прийнято рішення №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018 у зв`язку із наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Додаткова інформація: документи пошкоджені або в іншому форматі (№9188251394, №9188251400, №9188251408, №9188251440, №9188251456). Підтвердити першу подію для виписки податкової накладної не можливо.
Суд зауважує, що позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства а саме: пошкоджені електронні файли, однак у вказаному рішенні не йдеться про те, що позивачем не надано ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі на дату складання такої податкової накладної/розрахунку коригування, що слугувало підставою для зупинення податкової накладної позивача.
Вказана обставина свідчить про те, що висновки, викладені в рішенні податкового органу, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, адже відповідачем не було належним чином досліджені пояснення позивача.
Крім того, щодо формулювання про "Підтвердити першу подію для виписки податкової накладної не можливо" суд зазначає таке.
Як зазначалося вище, згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 557 (надалі - Порядок № 557), автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Згідно з пунктами 8-12 Порядку № 557, у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Автоматизована перевірка електронного документа включає:
- перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК;
- перевірку обов`язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку;
- перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);
- перевірку наявності обов`язкових реквізитів;
- перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору;
- перевірку дії Договору.
Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
В матеріалах справи міститься Квитанція № 1 від 06.09.2018 про прийняття відповідачем пояснень позивача з доданими документами та відсутності виявлених помилок електронного документа.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підстава "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: документи пошкоджені або в іншому форматі (№9188251394, №9188251400, №9188251408, №9188251440, №9188251456). Підтвердити першу подію для виписки податкової накладної не можливо." є не обґрунтованою та не відповідає фактичним обставинам справи.
Таким чином, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які були надані контролюючому органу, у останнього були відсутніми правові підстави для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДФС у м. Києві №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018 є необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну № 1007536 від 14.06.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання, то суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог ПК України реєстрацію податкової накладної в реєстрі віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
У випадку коли ж спір існував, то податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи, складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в реєстрі.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в реєстрі, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Разом з тим, суд звертає увагу що, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в реєстрі податкової накладної, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є на даний час повноваженням ДПС України (відповідач 1).
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1007536 від 14.06.2018 датою її фактичного подання.
За таких обставин, вказані позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762,00 грн, тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №910364/38591109 від 10.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1007536 від 14.06.2018, складеної товариством з обмеженою відповідальністю "С.К.С".
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1007536 від 14.06.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю "С.К.С".
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С". витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у м. Києві.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "С.К.С" (вул. Екскаваторна, 35, м. Київ, 03062 , код ЄДРПОУ - 38591109) Відповідачі:Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС України у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116 , код ЄДРПОУ - 44116011)
Головуючий суддя В.К. Блонський