Рішення № 133424299, 20.01.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2026
Номер справи
300/2972/25
Номер документу
133424299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" січня 2026 р. справа № 300/2972/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рогатинської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:

Шидзінський Іван Володимирович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) 30.04.2025 звернувся до суду з адміністративним позовом до Рогатинської міської ради Івано-Франківської області (далі - відповідач, Рогатинська міська рада, Міська рада), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Рогатинської міської ради Івано-Франківської області та скасувати рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, від 10.03.2025 року; зобов`язати Рогатинської міської ради Івано-Франківської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 компенсації , як надавачу соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є надавачем соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі та звернулась до Центру надання адміністративних послуг Рогатинської міської ради із заявою про виплату грошової допомоги. Водночас, рішенням від 10.03.2025 відмовлено позивачу у виплаті компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у зв`язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 перевищує рівень прожиткового мінімуму.

Як стверджує позивач, відповідно до довідки про неотримання допомоги від 11.03.2025 за № 227/17-20 ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Рогатинському відділенні № 3 Управління соціального захисту населення Івано-Франківської РДА, та не отримує допомогу. Зазначає, що Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 за № 859 (далі - Порядок № 859) регламентовано зазначити конкретні обставини, що мали наслідком неможливість призначення компенсації на підставі поданих документів, а також зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у праві на отримання компенсації заявником. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 05.05.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.

На виконання повідомлення суду про відсутність можливості роздрукувати документи великого обсягу, ОСОБА_2 подав до суду друковані копії документів, доданих до адміністративного позову.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, Рогатинська міська рада скерувала до суду відзив від 15.05.2025 за № 02-28/380 на позовну заяву, в якому заперечила проти мотивів та ОСОБА_1 , викладених в адміністративному позові, зважаючи на таке. Так, рішенням № 18 від 10.03.2025 відмовлено позивачу у встановленні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім`ї. Чоловік позивача - ОСОБА_3 , на дату звернення, не отримував пенсії за віком і як працездатна особа включається до складу сім`ї надавача соціальних послуг. Відповідно до підпункту 9 пункту 5 Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для надання соціальних послуг, у разі відсутності доходів ОСОБА_1 , як працездатній особі, враховується 0,1 мінімальної заробітної плати, встановленого на кінець періоду, за який враховуються доходи, а чоловіку позивача - ОСОБА_3 , як працездатній особі, один розмір мінімальної заробітної плати, що перевищує рівень прожиткового мінімуму у розмірі 1480,00 гривень. Просить відмовити в задоволенні позову.

Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно Висновку від 01.01.2025 за № 20/6 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі визначено потребу в отриманні соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

З відомостей Акту проведення обстеження сім`ї від 07.03.2025 за № 6 слідує, що ОСОБА_1 щоденно надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_4 , та рекомендовано призначити компенсацію фізичній особі, якає надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Висновком про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг встановлено, що ОСОБА_4 потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів 8, група рухової активності V.

Згідно з Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, членами сім`ї ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_3 .

ОСОБА_4 12.02.2025 подала до Рогатинської міської ради заяву № 122 про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 .

За результатами розгляду заяви позивача, з доданими до неї документами, Рогатинська міська рада прийняла рішення №18 від 10.03.2025, яким встановлено відсутність права на компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.

Вважаючи протиправним, та таким, що підлягає скасуванню рішення Рогатинської міської ради від 10.03.2025 за №18 про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, остання звернулась з цим позовом до суду, з метою захисту своїх порушених прав на виплату компенсації.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами. Висновки суду:

Відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначається Законом України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі - Закон № 2671-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 2671-VIII надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу "Надавачі соціальних послуг" Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг; отримувачі соціальних послуг - особи/сім`ї, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, яким надаються соціальні послуги.

Відповідно до частини сьомої статті 13 Закону № 2671-VIII фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, незалежно від кількості осіб, за якими здійснюється догляд, розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги. Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи - надавача соціальної послуги визначається шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї на кількість членів сім`ї, які включаються до її складу. Методика обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, визначається з розрахунку 70 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі за одну годину догляду за однією особою, але не більше 360 годин на місяць.

Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується фізичним особам - надавачам соціальних послуг, які не перебувають у трудових відносинах, не є фізичними особами - підприємцями, не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, у тому числі адвокатської, нотаріальної діяльності тощо), не перебувають на обліку як безробітні.

Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується відповідно до тристороннього договору про надання соціальних послуг з догляду, що укладається у письмовій формі між фізичною особою - надавачем соціальних послуг з догляду, отримувачем соціальних послуг з догляду або його законним представником та структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міської ради міст обласного значення, рад об`єднаних територіальних громад.

Однією з істотних умов такого договору є кількість годин надання соціальних послуг з догляду на місяць.

У разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях компенсація за догляд, передбачена цією частиною, особам із числа внутрішньо переміщених осіб за новим місцем їх проживання/перебування разом із особами, за якими вони здійснюють догляд, призначається і виплачується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки регулює "Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", затверджений постановою Кабінет Міністрів України від 23.09.2020 №859 (далі - Порядок № 859).

Компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (пункт 3 Порядку № 859).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 859 розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Аналіз вказаних положень вказує, що розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги.

Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для визначення права особи на отримання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів, з установленням диференційованої плати, за рахунок отримувача соціальних послуг або третіх осіб, права фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги), на отримання компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (далі - компенсація), та розміру компенсації встановлено Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для надання соціальних послуг затвердженої Наказом Міністерства соціальної політики України від 17.05.2022 за № 150 (далі - Методика № 150).

Згідно з пунктом 2 Методики № 150 до складу сім`ї отримувача соціальних послуг включаються особи, які спільно з ним проживають, ведуть з ним спільний побут, мають взаємні права та обов`язки і поєднані з ним на підставі шлюбу / кровного споріднення / усиновлення / на інших підставах, які не заборонено законом і не суперечать моральним засадам суспільства.

При цьому особи, яких включають до складу сім`ї отримувача соціальних послуг, можуть бути як працездатними, так і непрацездатними (особи, які досягли встановленого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, у тому числі діти, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, діти, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги). Дохід усіх осіб, включених до складу сім`ї отримувача соціальних послуг, враховується до середньомісячного сукупного доходу його сім`ї.

Якщо особи мають взаємні з отримувачем соціальних послуг права та обов`язки і поєднані з ним на підставі шлюбу / кровного споріднення / усиновлення / на інших підставах, які не заборонено законом і не суперечать моральним засадам суспільства, однак вони фактично не проживають разом із отримувачем соціальних послуг, що підтверджено документально (акт оцінки потреб сім`ї / особи; витяг з реєстру територіальної громади, що підтверджує відомості про місце проживання / перебування особи; договір оренди майна, довідка з місця навчання / роботи, які засвідчують факт проживання за іншою адресою), такі особи не включаються до складу сім`ї отримувача соціальних послуг.

До складу сім`ї отримувача соціальних послуг не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; діти, щодо яких отримувача соціальних послуг було позбавлено батьківських прав; батьки отримувача соціальних послуг, яких позбавлено батьківських прав щодо отримувача соціальних послуг; особи, правовий статус яких визначено законами України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», «Про боротьбу з тероризмом».

Склад сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

Відповідно до пункту 5 Порядку № 859 до складу сім`ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. До складу сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, що звертається за призначенням компенсації, не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні, та непрацездатні особи.

Таким чином, до середньомісячний сукупного доходу фізичної особи, яка надає соціальні послуги враховується, зокрема дохід дружини/чоловіка.

Відповідно до пункту 8 Методики № 150 обчислення середньомісячного сукупного доходу отримувача соціальних послуг / фізичної особи, яка надає соціальні послуги, проводиться з дотриманням таких вимог:

1) загальна сума сукупного доходу його/її сім`ї складається із сум сукупних доходів кожного члена сім`ї, які враховуються для надання соціальних послуг / призначення компенсації, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення, якщо інше не передбачено законодавством. Розміри таких доходів визначаються в межах автоматизованого обміну даними між інформаційно-комунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій або на підставі наданих документів;

2) середньомісячний сукупний дохід його / її сім`ї обчислюється шляхом ділення на 3 загальної суми сукупного доходу сім`ї за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення, якщо інше не передбачено законодавством;

3) середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім`ї обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім`ї на кількість членів сім`ї.

Наказом Міністерства соціальної політки України від 15.04.2024 № 181-Н "Про затвердження Змін до Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для надання соціальних послуг" підпункт 9 пункту 5 Методики викладено у новій редакції.

Зокрема, згідно підпункту 9 пункту 5 Методики в редакції від 15.04.2024 для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, у якому відсутні доходи, враховуються:

- один розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, установлений на кінець періоду, за який враховуються доходи: для отримувачів соціальних послуг, які не мали доходів або доходи яких були меншими від одного розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, установленого на кінець періоду, за який враховуються доходи, та/або якими, чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, сумарно протягом 3 місяців періоду, за який враховуються доходи; для отримувачів соціальних послуг, які перебувають у трудових відносинах і за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, у зв`язку з наявною заборгованістю роботодавця зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (крім осіб, у яких відсутність сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, пов`язана з тимчасовим призупиненням дії трудового договору на період воєнного стану, та військовослужбовців або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); для отримувачів соціальних послуг, що зареєстровані як безробітні у філії регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) та не отримували допомогу по безробіттю;

- 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на кінець періоду, за який враховуються доходи: для фізичних осіб, які надають соціальні послуги і не мали доходів або доходи яких були меншими від 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на кінець періоду, за який враховуються доходи, та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, сумарно протягом 3 місяців періоду, за який враховуються доходи; для фізичних осіб, які надають соціальні послуги, перебувають у трудових відносинах і за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, у зв`язку з наявною заборгованістю роботодавця зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (крім осіб, у яких відсутність сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, пов`язана з тимчасовим призупиненням дії трудового договору на період воєнного стану; для військовослужбовців та осіб, яких відповідно до законодавства звільнено від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

- один розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на кінець періоду, за який враховуються доходи: для працездатних членів сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, які не мали доходів або доходи яких були меншими від одного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на кінець періоду, за який враховуються доходи, та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, сумарно протягом 3 місяців періоду, за який враховуються доходи; для працездатних членів сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, які перебувають у трудових відносинах і за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, у зв`язку з наявною заборгованістю роботодавця зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, підпунктом 9 пункту 5 Методики з 24.06.2024 визначено порядок урахування середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, у якому відсутні доходи, не тільки отримувача соціальних послуг, а й надавача соціальних послуг.

Як уже було зазначено судом, згідно пункту 5 Порядку № 859 до складу сім`ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються, зокрема, чоловік.

Судом встановлено, що згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів інформація відносно позивача щодо джерел/сум нарахованого (виплаченого) доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків за період з 4 кварталу 2024 року по 4 квартал 2024 року - відсутня.

Також відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору відсутня інформація щодо джерел/сум нарахованого (виплаченого) доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків відносно ОСОБА_3 за період з 4 кварталу 2024 року по 4 квартал 2024 року.

У зв`язку з чим, сукупний дохід чоловіка позивача - ОСОБА_3 , відповідно до підпункту 9 пункту 5 Методики визначається у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а дохід позивача 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 за № 3460-IX розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі з 1 січня установлено в розмірі 7100 гривень, а з 1 квітня - 8000 гривень. При цьому, прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць з 01 січня 2024 року становить 2 920,00 гривень.

Суд вважає за необхідне зазначити, що абзацами 1, 3 частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

При цьому, подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Вказане узгоджується в розрізі застосування до спірних відносин з правовим регулюванням, передбаченим пунктом 5 Порядку № 859, абзацом п`ятим пункту 2, підпунктом 9 пункту 5 Методики № 150 щодо осіб, які відносяться до складу сім`ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, та доходи яких враховуються при призначенні компенсації.

Відповідно до Витягів з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 і ОСОБА_3 зареєстровані за однією адресою: АДРЕСА_1 , що свідчить про їх належність до складу однієї сім`ї.

За таких обставин ОСОБА_3 є працездатним членом сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, та не відноситься до осіб, передбачених абзацом восьмим підпункту 9 пункту 5 Методики № 150, до яких не застосовується абзац сьомий підпункту 9 пункту 5 вказаної Методики.

Водночас позивач не надала суду жодних доказів підтвердження того, що не проживає разом з чоловіком та не веде з ним спільного господарства в розрізі доводу позовної заяви про те, що ОСОБА_3 знаходиться на постійному проживанні за межами України в Республіці Греція.

При цьому надана копія акту проведення обстеження сім`ї № 6 від 07.03.2025 не є доказом в розумінні пункту 5 Порядку № 859 та пункту 2 Методики № 150 в підтвердження обставин того, що ОСОБА_3 не є членом сім`ї позивача як надавача соціальних послуг.

В розумінні абзацу третього пункту 2 Методики № 150 такий акт може підтверджувати склад сім`ї отримувача, а не надавача соціальних послуг.

Відтак дохід чоловіка позивачки, у тому числі визначений умовно у випадку відсутності фактичних доходів, підлягає обов`язковому врахуванню при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї для цілей визначення права на отримання компенсації за надання соціальних послуг.

Таким чином, середньомісячний сукупний дохід сім`ї позивача за квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення склав 26 400,00 грн:

- 2 400,00 грн - дохід позивача на 4 квартал 2024 року;

- 24 000,00 грн - дохід чоловіка позивача за 4 квартал 2024 року.

Отже, середньомісячний сукупний дохід сім`ї склав 8 800,00 грн (26 400,00 грн / 3 місяці), що в перерахунку на одного члена сім`ї складає 4 400,00 грн (8 800,00 грн / 2 особи ( ОСОБА_1 та ОСОБА_3 )).

Таким чином, оскільки сукупний дохід надавача соціальних послуг перевищує розмір прожиткового мінімуму встановленого на одну особу Законом України "Про державний бюджет України на 2024 рік", суд дійшов висновку про відсутність підстав для отримання позивачем компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та правомірність прийнятого відповідачем рішення № 18 від 10.03.2025.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд вважає, що рішення відповідача відповідає критеріям правомірності, передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову повністю.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

ОСОБА_1 сплатила судовий збір в розмірі 968,96 грн. за звернення до суду з цим позовом.

Зважаючи на висновок суду про відмову в позові, в силу вимог статті 139 КАС України судові витрати позивача по сплаті судового збору за подання позову покладаються на позивача.

Відповідачем не подано до суду доказів понесення судових витрат у справі, а відтак у суду нема підстав для їх розподілу.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Рогатинська міська рада Івано-Франківської області (ідентифікаційний код юридичної особи 04054323), вулиця Галицька, 65, місто Рогатин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77001.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.