Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2026 р. Справа № 120/13289/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22.09.2025 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Геращенко Т.В., подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2017 по 30.09.2024 в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області;
- зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 01.01.2017 по 30.09.2024 в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області та здійснити з 01.11.2024 перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 22.10.2024 № 53/21-367ві, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 26.09.2025 вказану позовну заяву залишено без руху, водночас позивачу встановлено 10-денний строк з дня вручення (отримання) копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків заяви, а саме шляхом подання клопотання про поновлення строку звернення до суду та надання доказів поважності причин його пропуску.
03.10.2025 до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій представник позивача зазначив про те, що пропуск цього строку був зумовлений об`єктивними непереборними обставинами, пов`язаними з проходженням позивачем військової служби у Службі безпеки України та частими перебуваннями у службових відряджень для виконання спеціальних завдань, що перешкодило своєчасній реалізації права на звернення до суду.
Ухвалою суду від 08.10.2025 клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено та поновлено такий строк. Цією ж ухвалою відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 . Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
20.10.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні.
Відповідач зазначає, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), тобто відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення".
У реєстрі застрахованих осіб за період з 01.01.2017 по 30.09.2024 відомості про заробітну плату ОСОБА_1 та сплату страхових внесків відсутні, тому до страхового стажу не зарахований період роботи в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області згідно з довідкою про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 22.10.2024 № 53/21-367ві.
22.10.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, однак суд не може взяти її до уваги, оскільки згідно з ч. 3 ст. 263 КАС України у справах цієї категорії заявами по суті справи є позов та відзив.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що 23.09.2024 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням від 30.10.2024 позивачу призначено пенсію з 23.09.2024.
31.01.2025 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив надати інформацію щодо врахування до його страхового стажу періоду проходження військової служби з 01.01.2017 до 30.09.2024, який підтверджується доданою до заяви довідкою Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 22.10.2024 № 53/21-367ві. У разі незарахування страхового стажу за період проходження військової служби з 01.01.2017 до 30.09.2024, заявник просив урахувати цей стаж та перерахувати пенсію за віком.
Листом від 27.02.2025 відповідач надав позивачу відмову, посилаючись на те, що правові підстави для перерахунку пенсії відсутні. Період проходження військової служби з 01.01.2017 до 30.09.2024 не зарахований до страхового стажу, оскільки у реєстрі застрахованих осіб за період з 01.01.2017 до 30.09.2024 відсутні відомості про заробітну плату та сплату страхових внесків.
Відтак за захистом своїх прав та інтересів позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV).
Стаття 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV установлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/118461.1 (далі Порядок № 22-1).
Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01.07.2000 орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
За приписами п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні пенсійні органи здійснюють призначення та перерахунок пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює призначає пенсію, який, у свою чергу, повинен провести їх розгляд всебічно, повно та об`єктивно.
При цьому підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії є документи про нарахування заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Судом встановлено, що підставою для відмови у зарахуванні періоду військової служби з 01.01.2017 до 30.09.2024 з урахуванням довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 22.10.2024 № 53/21-367ві про нараховане грошове забезпечення відповідач вказує відсутність відомостей персоніфікованого обліку щодо сплати страхових внесків за спірний період роботи до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому контексті суд зауважує, що згідно із ст. 20 Закону № 1058-ІV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Варто відмітити, що статтею 106 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків закон покладає на страхувальника. Водночас право на зарахування періоду роботи особи на певному підприємстві не залежить від виконання підприємством обов`язку по нарахуванню та сплаті страхових внесків.
Усталеною є практика Верховного суду про те, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по сплаті страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верхового Суду, яка викладена, зокрема, у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріали суд встановив, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, додав до заяви довідку Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 22.10.2024 № 53/21-367ві.
Згідно з цією довідкою позивач з 17.05.2000 і по теперішній час проходить службу в Управлінні та за період з травня 2000 року по вересень 2024 року за нього сплачені страхові внески.
Також у вказаній довідці містяться помісячці відомості про нараховані позивачу суми грошового забезпечення, а також сплачені страхові внески.
У свою чергу, відповідач, будучи уповноваженим суб`єктом владних повноважень, жодних дій для перевірки цих відомостей не вчинив та формально підійшов до оцінки та розгляду поданих позивачем документів.
З огляду на викладене суд вважає протиправною відмову відповідача щодо незарахування до страхового стажу позивача спірного періоду з підстави не підтвердження сплати страхових внесків роботодавцем. Водночас суду не надано будь-яких доказів, які б свідчили про несплату страхових внесків до пенсійних органів саме з вини позивача.
Таким чином, період роботи позивача в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області з 01.01.2017 по 30.09.2024 підлягає зарахуванню до його страхового стажу, із урахуванням виплачених сум грошового забезпечення згідно з довідкою Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 22.10.2024 № 53/21-367ві.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити, обравши при цьому правильний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов`язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат в цій частині судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2017 по 30.09.2024 в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 01.01.2017 по 30.09.2024 та здійснити з 01.11.2024 перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 22.10.2024 № 53/21-367ві, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) представник позивача: адвокат Геращенко Тетяна Василівна (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса для листування: а/с 270, м. Вінниця, 21050);
3) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).
Повне рішення суду складено 20.01.2026.
Суддя Сало Павло Ігорович