Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2026 р. Справа № 120/13229/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
19.09.2025 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Дзіся А.Р., подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Позовні вимоги обґрунтовуються протиправною бездіяльністю відповідача щодо неврахування позивачу додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи із 22 років військової служби. Як наслідок, позивач просить зобов`язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 14.08.2025 у розмірі 56% сум грошового забезпечення.
Відповідно до ухвали суду від 24.09.2025 про відкриття провадження в адміністративній справі розгляд вказаної справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
01.10.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні.
Відповідач зазначає, що у разі звільнення з військової служби після призначення пенсії, заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до Головного управління через уповноважений структурний підрозділ, за місцем проходження військової служби.
Водночас пенсія позивачу виплачується виходячи із 50% від відповідних сум грошового забезпечення на підставі розрахунку вислуги років від 02.04.2000, в якому зазначено, що вислуга років станом на 01.04.2000 складає: календарна 16 років 06 місяців 13 днів, пільгова 20 років 02 місяці 20 днів, загальна 20 років 02 місяці 20 днів.
Отже, правових підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії немає.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 призвано на військову службу згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізіцію".
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 01.06.2025 № 169 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років на 01.06.2025 становить: календарна 16 років 02 місяці 23 дні, пільгова 02 роки 03 місяці 12 днів, загальна 18 років 06 місяців 05 днів.
14.08.2025 позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок пенсії виходячи із додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Листом за № 175/6048 від 07.10.2025 відповідач надав відмову, посилаючись на те, що у разі звільнення з військової служби після призначення пенсії, заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до Головного управління через уповноважений структурний підрозділ, за місцем проходження військової служби.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262).
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Зазначений у частині 3 цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.
Так, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України мають право на перерахунок отримуваного пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Так, згідно з п.м "а" ст. 13 Закону № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
За матеріалами справи позивач отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII.
Водночас статтею 17-1 цього Закону передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі Порядок № 393), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
При цьому згідно з пунктом 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується: а) на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; б) один місяць служби за два місяці: у з`єднаннях, частинах і підрозділах, що беруть участь у підтриманні режиму надзвичайного стану; на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; на атомних підводних крейсерах, атомних підводних човнах, дизельних підводних човнах, обладнаних допоміжними атомними енергетичними установками, і підводних човнах із спеціальними енергетичними установками - за умовами, що визначаються Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України; на посадах водолазів, які виконують роботу в умовах тривалого перебування під підвищеним тиском під водою або у барокамерах, на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки.
З огляду на вищезазначені нормативні положення до вислуги років позивача повинна зараховуватися додаткова вислуга років від часу його призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, до дня фактичного звільнення.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 01.06.2025 № 169 вислуга років позивача на 01.06.2025 становить: календарна 16 років 02 місяці 23 дні, пільгова 02 роки 03 місяці 12 днів, загальна 18 років 06 місяців 05 днів.
Отже, загальна вислуга років позивача з урахуванням додаткової вислуги років наразі складає: 20 років 02 місяці 20 днів + 02 роки 03 місяці 12 днів = 22 роки 06 місяців 02 дні.
Відтак суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неврахування додаткової вислуги років позивача від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Водночас суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що у разі звільнення з військової служби після призначення пенсії, заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до Головного управління через уповноважений структурний підрозділ, за місцем проходження військової служби.
Суд враховує, що позивач просив перерахувати пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка вже йому була призначена з 01.01.2007.
Таким чином, оскільки у цьому випадку пенсія позивачу вже призначена, а його звернення до пенсійного органу стосується питання проведення перерахунку вже існуючої пенсії позивача за визначених законодавством підстав, вищевказані заперечення відповідача суд визнає помилковими.
Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача виходячи з розміру 56% сум грошового забезпечення, то відповідно до наявного у справі розрахунку пенсії за вислугу років, пенсія позивачу призначена з 01.01.2007 у розмірі 50% від суми грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
За приписами ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.
Таким чином, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення, з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення, за діючими нормами Закону № 2262-XII на час такого перерахунку, як це передбачено ст. 63 Закону № 2262-XII.
Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що після звільнення зі служби, обчислення пенсії позивача має здійснюватися з урахуванням додаткової вислуги років та відповідно розмір пенсії повинен становити 56% сум грошового забезпечення.
Визначаючись щодо дати, з якої слід провести перерахунок пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії відбулося 14.08.2025, відповідний перерахунок пенсії має відбутися саме з 14.08.2025, як і просить позивач.
Разом з тим, на думку суду, передчасними є позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, відповідачем ще не проведено.
Відтак за результатами вирішення справи відповідача необхідно зобов`язати врахувати додаткову вислугу років позивача від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення та виходячи з 22 років військової служби здійснити йому з 14.08.2025 перерахунок і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 56% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити частково, обравши при цьому правильний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов`язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат в цій частині судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо врахування ОСОБА_1 додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення та, як наслідок, щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувати ОСОБА_1 додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення та виходячи з 22 років військової служби здійснити йому з 14.08.2025 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 56% сум грошового забезпечення, враховуючи раніше виплачені суми.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) представник позивача: адвокат Дзісь Андрій Романович (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса для листування: вул. Магістратська, 5, м. Вінниця, 21050);
3) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).
Повне рішення суду складено 20.01.2026.
Суддя Сало Павло Ігорович