Рішення № 133422679, 20.01.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2026
Номер справи
640/6631/19
Номер документу
133422679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 січня 2026 р. Справа № 640/6631/19

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., судді Бошкової Ю.М., судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-Капітал" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

16.04.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» (далі Товариство, позивач) до Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку (далі відповідач) про визнання протиправною і скасування постанови.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказав про протиправне, на його думку, рішення відповідача, а саме постанову від 04.02.2019 № 75-ДП-КУА щодо анулювання ліцензії ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» на провадження господарської діяльності (діяльності з управління активами інституційних інвесторів), наданої на підставі рішення Комісії від 12.01.2016 № 13.

В свою чергу, позивач не погоджується з спірною постановою та вважає її протиправною, оскільки статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не передбачено такої підстави для анулювання ліцензії, як «не відновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів». Більше того, заявник наголосив, що оскаржуване рішення всупереч положень частини 3 статті 6 згаданого Закону підписали неналежні особи, які не є ані керівником Комісії, ані його заступником.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.

29.05.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо заявленого спору та наголошуючи на нормах законів «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про ліцензування видів господарської діяльності», Ліцензійних умовах провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) вказав про правомірність прийнятого Комісією рішення. Також у відзиві зауважив, що Товариством порушено вимоги пункту 7 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині невідновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку, у зв`язку із чим стосовно позивача була порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів постановою від 18.12.2018 № 11/03/37396, а в подальшому 28.12.2018 складено акт № 747-ДП-КУА. У зв`язку із не усуненням станом на дату розгляду справи виявлених порушень, прийнято спірне у цій справі рішення.

Спростовуючи доводи сторони позивача, відповідач зазначає, що ліцензіат зобов`язаний виконувати вимоги Ліцензійних умов, в свою чергу невиконання таких Товариством призвело до прийняття постанови 04.02.2019 № 75-ДП-КУА. Щодо решти доводів заявника, представник Комісії вказав на норми пункту 3 розділу ІІ Правил № 1470 та правомочність уповноважених осіб Комісії на винесення спірного рішення.

26.08.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позицію, висловлену у позові, та просив задовольнити вимоги ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» у повному обсязі.

13.12.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", який набрав чинності 15.12.2022.

Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя та невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його провадженні, до Київського окружного адміністративного суду.

Законом України від 16.07.2024 № 3863-IX "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" внесено зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-IX від 13.12.2022 та викладено цей пункт у новій редакції.

Серед іншого новою редакцією зазначеного пункту передбачено таке.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ справа № 640/27893/21 скерована за належністю для розгляду та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/6631/19.

Ухвалою від 31.03.2025 суд залишив без задоволення клопотання сторони відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Водночас суд вирішив перейти до розгляду справи колегією у складі трьох суддів за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У додаткових поясненнях від 27.03.2025 відповідач вказав, що повністю підтримує свою позицію, висловлену у попередньо поданому відзиві на позовну заяву, та просив відмовити у задоволенні вимог ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»».

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» (код ЄДРПОУ 37356012) засновано 29.10.2010, номер запису у ЄДР 1 074 102 0000 038048. Основний вид діяльності за КВЕД 66.30 Управління фондами. Інші види діяльності: код КВЕД 66.12 Посередництво за договорами по цінних паперах або товарах, 66.19 Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, 66.29 Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення, 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування.

12.01.2016 НКЦПФР видано ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

Рішенням Дисциплінарного комітету Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ) від 06.07.2018 № 5, за порушення вимог внутрішніх документів УАІБ на ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» накладено дисциплінарне стягнення та виключено таке зі складу членів Асоціації.

Листом від 30.09.2018 № 109 УАІБ повідомила відповідача про прийняте нею 06.07.2018 рішення відносно ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» (вх. № 28957 від 30.08.2018).

Також у відповідь на лист НКЦПФР від 30.11.2018 УАІБ листом від 05.12.2018 № 143 повідомила про виключення Товариства з членів Асоціації за порушення вимог внутрішніх документів УАІБ, за рішенням Ради УАІБ. У цьому ж листі вказали, що станом на 30.11.2018 та 05.12.2018 документи на вступ ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» до УАІБ не надходили.

У зв`язку із вищевикладеними обставинами, керуючись п. 1 розділу ІІІ та п. 1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів за застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, постановою НКЦПФР від 18.12.2018 порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»». Розгляд справи призначено на 28.12.2018 о 10 год. 10 хв.

На визначену дату керівник юридичної особи не з`явився, заперечень не направив, у зв`язку із чим відповідачем 28.12.2018 складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 747-ДП-КУА, в якому вказано про порушення позивачем п. 7 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині невідновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів.

Постановою від 18.01.2019 відповідач призначив розгляд справи про правопорушення на рику цінних паперів на 04.02.2019.

04.02.2019 у зв`язку із не усуненням ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» порушення п. 7 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині невідновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів, на підставі п. 5 статті 8 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», статті 16 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», підпункту 12 пункту 2 розділу VІ Ліцензійних умов № 1281, підпункту 2.4 пункту 2 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів за застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, відповідач прийняв постанову № 75-ДП-КУА, якою застосував до позивача санкцію у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), виданої на підставі рішення Комісії від 12.01.2016 № 13.

Не погоджуючись із таким рішенням суб`єкта владних повноважень, Товариство звернулось в суд із вимогами скасувати постанову НКЦПФР від 04.02.2019 № 75-ДП-КУА.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448/96-ВР, далі в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

За приписами статті 6 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Водночас згідно з абз. 4 частини першої статті 3 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у формі: видачі ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю.

Ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до законів України, що регулюють ринок цінних паперів, нормативно-правових актів, прийнятих згідно з цими законами, та з урахуванням вимог статей 13 та 19 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (частина 3 статті 4 Закону № 448/96-ВР).

Згідно з п. 5 статті 8 згаданого Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року обіг цінних паперів, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Водночас стаття 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 року № 222-VIII (далі Закон № 222-VIII, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначає перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.

В силу п. 3 частини першої статті 7 Закону № 222-VIII ліцензуванню підлягає професійна діяльність на ринку цінних паперів, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

За приписами пункту 9 частини другої статті 7 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери.

Частина 25 статті 6 цього Закону передбачає, що Комісія розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов`язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об`єднаннями, контролює їх виконання.

Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону № 448/96-ВР Комісія має право, зокрема, розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов`язкові для виконання нормативні акти.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №448/96-ВР ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснює Комісія відповідно до законів України, що регулюють ринок цінних паперів, нормативно-правових актів, прийнятих згідно з цими законами.

До таких законів, зокрема, належить Закон України від 23 лютого 2006 року №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон № 3480-IV, у редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин).

Частиною першою статті 27 Закону № 3480-IV, зокрема, визначено, що ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку за її окремими видами, у тому числі вимоги до розміру статутного і власного капіталу, порядку його визначення, ліквідності, кваліфікаційні вимоги до фахівців професійного учасника фондового ринку, необхідні умови договорів, які укладаються під час провадження професійної діяльності на фондовому ринку, вимоги до приміщення, технічного та програмного забезпечення, вимоги щодо джерел походження коштів, за рахунок яких формується статутний капітал професійного учасника фондового ринку, інші вимоги та показники, що обмежують ризики професійної діяльності на фондовому ринку, встановлюються цим Законом, іншими законами України, що регулюють провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як встановлено судом, Комісією відповідно до статей 3, 4, пункту 30 частини другої статті 7, пунктів 2-5, 13, 20, 33 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», статей 16, 18, 26, 27, 27-1, 27-2 Закону № 3480-IV, статті 32 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)», статті 39 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», статті 85 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статей 8, 9, 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та інших нормативно-правових актів, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, визначають кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші спеціальні вимоги, необхідні для провадження зазначеного виду професійної діяльності на фондовому ринку - розроблено Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року № 1281 (далі Ліцензійні умови, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

При цьому відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статей 7, 8, 9, 11, 12, 13 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», з метою вдосконалення процедури правозастосування на ринку цінних паперів, враховуючи вимоги законодавства, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 16.10.2012 № 1470 затвердила Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які були Зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 р. за № 1855/22167 (далі Правила № 1470, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

В свою чергу відповідно до абз. 11 частини 2 статті 2 Закону № 3480-IV професійні учасники фондового ринку - юридичні особи, утворені в організаційно-правовій формі акціонерних товариств або товариств з обмеженою відповідальністю, які на підставі ліцензії, виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, провадять на фондовому ринку професійну діяльність, види якої визначені законами України, а також Центральний депозитарій цінних паперів.

Професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (крім професійної діяльності Центрального депозитарію цінних паперів та депозитарної діяльності Національного банку України). Перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, порядок її видачі та анулювання встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (абз. 1 частини 3 статті 6 Закону № 3480-IV).

Нормами частини першої статті 16 Закону № 222-VIII визначено, що анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії.

Ліцензія вважається анульованою з дня, коли ліцензіат дізнався чи повинен був дізнатися про анулювання ліцензії, але у строк, не менший за один тиждень з дня прийняття органом ліцензування рішення про анулювання виданої йому ліцензії.

Підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є набрання чинності рішенням органу ліцензування про анулювання ліцензії або скасування такого рішення спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування (пункт 2 частини 2 16 Закону № 222-VIII).

Так, імперативними приписами пункту 5 Розділу І Ліцензійних умов визначено, що юридична особа має право здійснювати діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) на всій території України після отримання відповідної ліцензії, внесення в установленому Комісією порядку запису про включення до державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку цінних паперів (крім банку), та за умови членства щонайменше в одному об`єднанні професійних учасників ринку цінних паперів та/або саморегулівній організації, що об`єднує професійних учасників ринку цінних паперів, - компанії з управління активами.

Компанія з управління активами створюється у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю та здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України «Про інститути спільного інвестування», «Про недержавне пенсійне забезпечення», і нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання (пункт 1 розділу ІІ Ліцензійних умов).

За нормами пункту 1 розділу VІ Ліцензійних умов Комісія має право прийняти рішення про анулювання ліцензії компанії з управління активами з підстав, встановлених законодавством, яке регулює діяльність з управління активами інституційних інвесторів.

Згідно з пунктами 1- 2 розділу ХVII Правил № 1470 за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.

Комісія має право застосовувати до юридичних осіб також такі санкції:

2.1. Попередження - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.

2.2. Зупинення на термін до одного року розміщення (продажу) та обігу цінних паперів того чи іншого емітента - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.

2.3. Зупинення на строк до одного року дії ліцензії, виданої Комісією, - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.

2.4. Анулювання дії ліцензії, виданої Комісією, - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.

2.5. Анулювання свідоцтва про реєстрацію об`єднання як саморегулівної організації фондового ринку, яке було видано такому об`єднанню, - за правопорушення, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Отже, законодавцем надано Комісії право анулювання дії ліцензії згідно із Законом № 448/96-ВР та Правилами № 1470.

При цьому виключні підстави для прийняття рішення про анулювання ліцензії визначені частиною другою статті 16 Закону № 222-VIII, однією з яких є акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності (пункт 5) і вказана норма не містить альтернативних видів відповідальності за таке порушення.

В свою чергу відповідно до вимог підпункту 12 пункту 2 розділу VІ Ліцензійних умов підставами для анулювання ліцензії можуть бути невідновлення протягом строку, встановленого цими Ліцензійними умовами, статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів.

Як встановлено судом та не спростовано сторонами спору рішенням Дисциплінарного комітету Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ) від 06.07.2018 № 5, за порушення вимог внутрішніх документів УАІБ на ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» накладено дисциплінарне стягнення та виключено таке зі складу членів Асоціації.

Листом від 30.09.2018 № 109 УАІБ повідомила відповідача про прийняте нею 06.07.2018 рішення відносно ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» (вх. № 28957 від 30.08.2018).

Також у відповідь на лист НКЦПФР від 30.11.2018 УАІБ листом від 05.12.2018 № 143 повідомила про виключення Товариства з членів Асоціації за порушення вимог внутрішніх документів УАІБ, за рішенням Ради УАІБ. Також вказали, що станом на 30.11.2018 та 05.12.2018 документи на вступ ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» до УАІБ не надходили.

У зв`язку із вищевикладеними обставинами, постановою НКЦПФР від 18.12.2018 порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»». Розгляд справи призначено на 28.12.2018 о 10 год. 10 хв.

На визначену дату керівник юридичної особи не з`явився, заперечень не направив, у зв`язку із чим відповідачем 28.12.2018 складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 747-ДП-КУА, в якому вказано про порушення позивачем п. 7 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині невідновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів.

Постановою від 18.01.2019 відповідач призначив розгляд справи про правопорушення на рику цінних паперів на 04.02.2019.

04.02.2019 у зв`язку із не усуненням ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал»» порушення п. 7 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині невідновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів, на підставі п. 5 статті 8 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», статті 16 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», підпункту 12 пункту 2 розділу VІ Ліцензійних умов № 1281, підпункту 2.4 пункту 2 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів за застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, відповідач прийняв постанову № 75-ДП-КУА, якою застосував до позивача санкцію у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), виданої на підставі рішення Комісії від 12.01.2016 № 13.

Слід зауважити, що згідно з пунктом 7 розділу ІІ Ліцензійних умов компанія з управління активами отримує ліцензію за поданням саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку, яка об`єднує компанії з управління активами, що здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами).

У разі виходу із саморегулівної організації ліцензіат зобов`язаний протягом двадцяти робочих днів з дати виходу подати до Комісії відповідне повідомлення в письмовій формі із зазначенням причини виходу. У цьому разі компанія з управління активами повинна протягом трьох місяців стати членом саморегулівної організації та повідомити про це Комісію протягом тридцяти календарних днів з моменту вступу.

Надаючи оцінку обставинам справи в контексті наведених норм чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, колегія суддів вважає за доцільне вказати, що позивач, як юридична особа, яка отримала ліцензію на провадження професійної ліцензіат, зобов`язаний був суворо і неухильно дотримуватись норм чинного законодавства та у разі виходу із саморегулівної організації повинен був протягом трьох місяців стати членом саморегулівної організації та повідомити про це Комісію протягом тридцяти календарних днів з моменту вступу.

Доказів щодо того, що Товариством вчинялись вказані дії матеріали адміністративної справи не місять, а позивач не спростовує допущене ним порушення пункту 7 розділу ІІ Ліцензійних умов.

У зв`язку із чим суд дійшов висновку про недотримання ТОВ «Компанія з управління активами «Домініон-Капітал» вимог Ліцензійних умов та підставність і обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення.

Доводи сторони позивача стосовно того, що статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не передбачено такої підстави для анулювання ліцензії, як «не відновлення протягом трьох місяців статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів», суд відхиляє, як необґрунтовані та безпідставні, адже в силу положень статті 9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензіат зобов`язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності, а здобувач ліцензії для її одержання - відповідати ліцензійним умовам.

Відповідно як зазначалось судом вище згідно з п. 5 статті 8 згаданого Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року обіг цінних паперів, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Крім того, власне самими Ліцензійними умовами визначено наступне. Так, за нормами пункту 1 розділу VІ Ліцензійних умов Комісія має право прийняти рішення про анулювання ліцензії компанії з управління активами з підстав, встановлених законодавством, яке регулює діяльність з управління активами інституційних інвесторів.

В свою чергу відповідно до вимог підпункту 12 пункту 2 розділу VІ Ліцензійних умов підставами для анулювання ліцензії можуть бути невідновлення протягом строку, встановленого цими Ліцензійними умовами, статусу члена саморегулівної організації та/або об`єднання професійних учасників ринку цінних паперів.

Більше того, суд зауважує, що компанія з управління активами, яка хоче провадити професійну діяльність на ринку цінних паперів - діяльність з управління активами має усвідомлювати, що цей вид діяльності є таким, що передбачає особливий контроль з боку держави і зобов`язана здійснювати таку діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами № 5080-VI, № 1057-IV, і нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання.

Саме тому у Ліцензійних умовах визначено, що Ліцензіат здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України «Про інститути спільного інвестування», «Про недержавне пенсійне забезпечення» і нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання».

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.02.2019 № 75-ДП-КУА, є законною, обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню.

Не залишаючи поза увагою інші доводи сторони позивача відносно прийняття спірного рішення неповажними особами, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» рішення органу ліцензування оформлюються організаційно-розпорядчими актами за підписом керівника органу або його заступника згідно з розподілом повноважень.

Згідно положеннями пунктів 1-3 Розділу ІІ Правил № 1470 справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії;членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Голова та члени Комісії можуть розглядати справи про правопорушення і застосовувати до учасників ринку цінних паперів санкції, передбачені в розділі XVII цих Правил.

Справа про правопорушення може бути розглянута за дорученням Голови Комісії колегіально в складі трьох членів Комісії.

У разі розгляду справи про правопорушення колегіально усі документи, що стосуються цієї справи, підписуються усіма уповноваженими особами, які здійснювали розгляд справи.

Уповноважена особа Комісії розглядає справу про правопорушення та виносить рішення за справою у точній відповідності із законодавством та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи (пункт 3 розділу ІІІ Правил № 1470).

За приписами пункту 3 розділу VII Правил № 1470 у справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; про закриття справи.

Як встановлено судом оскаржуване у цій справі рішення прийняте уповноваженими особами НКЦПФР, на підставі доручення т.в.о. Голови Комісії від 02.01.2019 № 5-ДП-КУА.

Відповідно судом не встановлено порушення порядку та процедури прийняття постанови від 04.02.2019 № 75-ДП-КУА, відтак доводи позивача в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.02.2019 № 75-ДП-КУА, є законною, обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч. ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Гарантоване статтею 55 Конституції України, і конкретизоване у законах України право на судовий захист, передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Однак, лише посилання позивача на порушення вимог Закону діями суб`єкта владних повноважень, не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов`язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями/рішеннями.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, не знайшли своє підтвердження під час розгляду спору, а тому, задоволенню не підлягають. Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

З урахуванням положень статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-капітал" (проспект Московський, 9, корпус 1 В, офіс 1-205, м. Київ, 04073, код ЄДРПОУ 37356012).

Відповідач: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул. Князів Острозьких, 8, копус, 30, м. Київ, 04209, код ЄДРПОУ 37956207).

Повний текст рішення складено 20.01.2026.

Головуючий суддя Томчук Андрій Валерійович

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна