Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 530/2278/25
2-о/530/11/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
19.01.2026 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ситник О.В., за участю секретаря судового засідання Стрілець Л.Г. розглянувши у судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Опішнянської селищної ради ,заінтересовані особи: Зіньківська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою,-
в с т а н о в и в :
25.11.2025 року Опішнянська селищна рада в особі Кужима Олега Миколайовича звернулася до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .
З заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1 , який проживав за адресою АДРЕСА_1 . За життя гр. ОСОБА_1 на підставі договору купівлі продажу /ВРО/633662/ 05.01.2012/ посвідченого приватним нотаріусом Зіньківського районного нотаріального округу Глущенко В.В. №1, номер правочину 4846244 придбав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується «Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна» (номер інформаційної довідки 450754233 від 05.11.2025 року). 16 квітня 2025 року постійно діюча комісія з виявлення, взяття на облік, зберігання та використання безхазяйного майна та визнання спадщини відумерлої на території Опішнянської селищної територіальної громади «…здійснила обстеження об`єкта відумерлої спадщини/безхазяйного нерухомого майна (підкреслити), яке знаходиться на території Опішнянської селищної ради і встановила, що за адресою: АДРЕСА_2 ,дане майно розташоване на землях комунальної власності форми власності на площі 1500 м2. Станом на час подача заяви, відповідно до наданих відділом ЦНАП виконавчого комітету Опішнянської селищної ради відомостей про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - відсутні особи, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (вих. 1435 від 19.11.2025 року). Відповідно до довідки відділу ЦНАП виконавчого комітету Опішнянської селищної ради (вих.1436 від 19.11.2025) земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель споруд (присадибна ділянка) не приватизована та перебуває у комунальній власності Опішнянської селищної ради. Сесією Опішнянської селищної ради не виносилося рішення про передачу її у власність. Зазначена земельна ділянка в оренду не передавалася. Відповідно інформації Зіньківської державної нотаріальної контори від 14.11.2025 року, що спадкова справа на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , не заводилася, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №83255602. Спадщину після смерті ОСОБА_1 ніхто не прийняв, спадкоємці відсутні . З часу смерті ОСОБА_1 минуло більше 4 років. Опішнянська селищна рада є органом місцевого самоврядування, який наділений повноваженнями звертатися до суду з заявами в порядку окремого провадження про визнання спадщини відумерлою, розташованої на території Опішнянської селищної ради. Враховуючи вищевикладене просив суд ухвалити рішення яким визнати відумерлою спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 передати житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 у власність Опішнянської селищної ради.
Ухвалою судді Зіньківського районного суду Полтавської області 03.12.2025 року вищевказану цивільну справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду на 19.01.2026 року (а.с. 40).
У судове засідання заявник представник Опішнянської селищної ради адвокат Денис Б.І. з`явився ,заявлені вимоги підтримав просив їх задовільнити, заінтересовані особи: представник Зіньківської державної нотаріальної контори не з`явилися, надіслали до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, не заперечували стосовно заявлених вимог ( а.с.116,117).
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши представників заявника, приходить до переконання, що заяву необхідно задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу в судовому засіданні без фіксування судового процесу.
Судом встановлено ,що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ( а.с.28-29). До спадкового майна входить житловий будинок з допоміжними господарськими спорудами, розташований на АДРЕСА_1 , який належав на праві власності ОСОБА_1 на підставі договору купівлі продажу ВРО633662 від 05.01.2012 року посвідчений приватним нотаріусом Зіньківського районного нотаріального округу Глушенко В.В. №1 ( а.с.21,23). Відповідно до довідки відділу ЦНАП виконавчого комітету Опішнянської селищної ради від 19.11.2025 року вбачається ,що земельна ділянка загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд ,за адресою селише АДРЕСА_1 не приватизована та перебуває у комунальній власності Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області . Сесією Опішнянської селищної ради не виносилося рішення про передачу її у власність ( а.с.19). Відповідно до довідки виконавчого комітету Опішнянської селищної ради вбачається, що за адресою селише Опішня ,вулиця Панаса Мирного,42, Полтавського району Полтавської області відсутні зареєстровані особи та особи проживаючі без реєстрації ( а.с.18).
Спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 не заведена ( а..с. 19), спадкоємці відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
Відповідно до ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з ч. 1, ч. 3, ч. 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Положеннями частини першої ст. 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ст. 334 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
З огляду на викладене, беручи до уваги відсутність у померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 спадкоємців як за законом, так і за заповітом, зважаючи на те, що після відкриття спадщини минуло вже більше 4 років, суд приходить до висновку, що заява законна, обгрунтована, знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, тому підлягає задоволенню.
Оскільки заяву задоволено і заявник у відповідності до Закону України «Про судовий збір» був звільнений від сплати судового збору за її подання, то суд вважає за необхідне віднести судовий збір за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 13,81,259,293,338 ЦПК України, суд, -
вирішив:
1.Заяву Опішнянської селищної ради ,заінтересовані особи: Зіньківська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
2. Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 ,який проживав у АДРЕСА_1 , що складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 розмір житлової площі якого становить 35,3 кв.м, загальної площі 63,5 кв.м, 1955 року побудови, стіни в ставню, обкладені цеглою, покрівля шифер, електрофікований, газифікований, Б Літня кухня, 1970 року побудови, стіни глинобитні обкладені цеглою, покрівля шифер, площею 15,1 м2, об`ємом 35 м3, б сарай - прибудова 1990 року побудови, фундамент цементний, стіни цегляні, покрівля шиферна, площею 11 м2, об`ємом 18 м3, В, в Сарай, 1975 року побудови, фундамент цементний, стіни цегляні, покрівля шиферна, площею 21,4 м2, об`ємом 34 м3, Д Вбиральня, дерев`яна, покрівля шиферна площею - 1 м2, об`ємом 2 м3, Г Сарай, 1970 року побудови, фундамент дерев`яний, стіни глинобитні, покрівля шиферна, площею 13,6 м2, об`ємом 31 м3, навіс літера Ж, стіни дерев`яні, покрівля шиферна, площею 11,6 м2, об`ємом 29 м3, огорожа №1-5 площею 146,5 м2 .
Передати житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 у власність Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. В. Ситник