Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/4184/25
РІШЕННЯ
іменем України
19 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області (далі - Управління, відповідач), у якому просить: «Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області по відмові у задоволенні моєї вимоги від 17.02.2025 року та встановлення в Довідці №282 від 20.01.2025 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі) та премії у занижених розмірах, які не відповідають середнім розмірам таких додаткових видів грошового забезпечення та премії, що виплачувались у зазначений період військовослужбовцям СБУ за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнено з військової служби в серпні 2002 року, чи/або аналогічною посадою; зобов`язати Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023року з визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України. «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року у розмірі 2 684,00 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні, на відповідні тарифні коефіцієнти, зазначені в додатках до Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704, з обов`язковим зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою, з якої мене було звільнено в серпні 2002року з військової служби, чи/або аналогічною посадою, зокрема, надбавки, за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, у розмірі 20% посадового окладу і премії у розмірі 148% посадового окладу, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року».
Ухвалою суду відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Відповідно до заяв по суті справи, позивач позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити з огляду на таке.
Вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 560/8527/24, яке набрало законної сили, Управління було зобов`язано оформити та направити до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з урахуванням положень Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ № 704 та Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45.
Зазначає, що на виконання вказаного рішення суду, Управління видало довідку № 282 від 20.01.2025 року, у якій додаткові види грошового забезпечення та премія визначено у відсоткових розмірах 50 % / 15 % / 15 % / 50 %.
На думку позивача, такі відсоткові значення не є середніми фактичними розмірами додаткових видів грошового забезпечення та премії, що виплачувалися у січні 2023 року за відповідною (аналогічною) посадою, й суперечать пункту 5 Порядку № 45.
Позивач посилається на судову практику у спорах до органів СБУ, де суди виходили з надбавки за особливості проходження служби у 100 % та премії у 148 % як фактичних середніх розмірів.
У зв`язку з цим, позивач вважає дії Управління щодо визначення у довідці № 282 розмірів додаткових виплат як 50/15/15/50, а також відмову у задоволенні його вимоги від 17.02.2025 року протиправними, і просить суд зобов`язати відповідача видати нову довідку з іншими відсотковими значеннями (100/20/148).
Відповідно до заяв по суті справи, відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує.
Посилається на те, що у спірних правовідносинах діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже, не допустив порушення прав позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ у редакції, станом на дату виникнення спірних правовідносин) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Позивач отримує пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ, що сторонами не заперечується.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 560/8527/24 (яке набрало законної сили) Управління зобов`язано оформити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року з урахуванням положень Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704 у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
На виконання зазначеного рішення суду, Управління видало довідку № 282 від 20.01.2025 року, у якій за відповідною (прирівняною) посадою станом на 01.01.2023 року зазначено: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років; надбавку за особливості проходження служби - 50 %; доплату за роботу з особами, залученими до оперативно-розшукової діяльності на конфіденційній основі (конфідентами) - 15 %; надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 15 %; премію - 50 %.
Ухвалою суду у цій справі від відповідача було витребувано документи на підтвердження того, що зазначені у довідці № 282 відсоткові значення додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідають середнім розмірам, фактично виплаченим у січні 2023 року за відповідною (прирівняною) посадою в Управлінні.
На виконання ухвали Управління надало до суду лист та довідку від 01.04.2025, у яких повторно зазначено відсоткові значення 50 % / 15 % / 15 % / 50 % як такі, що нібито є середніми.
При цьому: не подано наказів, телеграм чи інших актів, якими б для цієї категорії посад у січні 2023 року встановлювалися відповідні розміри доплат і премії; не подано відомостей (розрахункових листів, платіжних відомостей), на підставі яких можна було б обчислити середній фактичний відсоток за цією посадою; не подано зведеної статистичної інформації чи аналітичних таблиць, що дозволяли б перевірити відповідність заявлених 50/15/15/50 середнім фактичним розмірам.
Позивач натомість надав копії рішень судів у справах щодо інших органів СБУ та інших військових формувань, де, з огляду на конкретні документи по відповідних справах, суди доходили висновків про те, що фактичні середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії становили, зокрема, 100 % та 148 %.
Однак ці рішення стосуються інших органів, посад та періодів та не містять безпосередніх даних про фактичні виплати саме в Управлінні СБУ у Хмельницькій області за відповідною/прирівняною посадою у січні 2023 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також суд вказує на те, що адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення.
Отже, суд, оцінюючи оспорювані рішення, виходить лише з тих мотивів, якими керувався суб`єкт владних повноважень при їх прийнятті.
Такий підхід неодноразово відображений у практиці Верховного Суду при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Стаття 46 Конституції передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, частина третя статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина четверта статті 63 цього Закону передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто в даному випадку - з 01.02.2023 року.
Стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
За військовослужбовцями, які тимчасово проходять військову службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім`ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з`ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
У разі індексації грошового забезпечення, в тому числі додаткового та інших видів грошового забезпечення, військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів грошове забезпечення членам сімей військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, виплачується з урахуванням такої індексації - з дня прийняття рішення про проведення такої індексації. Порядок та умови перерахунку розміру грошового забезпечення, в тому числі додаткового та інших видів грошового забезпечення, військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям Сил спеціальних операцій Збройних Сил України встановлюється спеціальна надбавка, що входить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, визначає механізм перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ.
Після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 (яким, зокрема, визнано нечинними зміни до пункту 5 та додатка 2 Порядку № 45, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103), з 05.03.2019 застосовується редакція пункту 5 Порядку № 45, чинна до внесення змін постановою № 103.
У цій редакції пункт 5 Порядку № 45, серед іншого, встановлює, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд`єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться: особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374); особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
Ця редакція пункту 5 була чинною як станом на 01.01.2023, так і на дату складання довідки № 282 (20.01.2025) та на дату відмови у задоволенні вимоги позивача (березень 2025 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) передбачено, що:
посадові оклади військовослужбовців визначаються шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт; керівникам державних органів надано право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; преміювання здійснюється у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів.
Стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлює прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 у розмірі 2 684 грн.
Отже, Постанова № 704 визначає правила формування грошового забезпечення, але не встановлює фіксованих відсоткових розмірів надбавки за особливості служби та премії; конкретні значення залежать від рішень керівника органу в межах установлених мінімумів/максимумів.
Окрім того, при вирішенні цієї справи суд враховує такі правові позиції Верховного Суду.
Зразкова справа № 380/19324/23 (постанова КАС ВС від 05.03.2024, постанова Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024): пункт 5 Порядку № 45 тлумачиться як такий, що зобов`язує суб`єктів владних повноважень зазначати в довідках для перерахунку пенсій середні розміри надбавок, доплат і премії, які фактично виплачені у відповідному органі за відповідною посадою у місяці виникнення права на перерахунок пенсії; Верховний Суд витребував від Міністерства оборони України конкретні телеграми, якими було встановлено розміри надбавки 65 % та премії 35 %, та, співвідносячи їх з мінімальними 1 % / 10 %, дійшов висновку про протиправність заниження таких виплат у довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Постанова КАС ВС від 26.03.2024 у справі № 460/11381/21 (за позовом до Управління СБУ в Рівненській області): підтверджено, що після скасування змін постанови № 103 застосовується попередня редакція пункту 5 Порядку № 45; наголошено, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення має враховуватися за умовами, що діють на дату виникнення права на перерахунок, а інші щомісячні надбавки та премія - у середніх фактичних розмірах.
Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19: Велика Палата Верховного Суду зазначила, що органи, на які покладено функції щодо визначення та подання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, зобов`язані дотримуватися Порядку № 45 та постанови № 704, враховуючи повний склад грошового забезпечення; підтверджено, що суд може як визнати протиправними дії/рішення органу, так і зобов`язати його видати (оновити) довідку про грошове забезпечення відповідно до вимог закону.
Постанови Верховного Суду у справах № 580/1617/19 (23.01.2020) та № 320/8323/21 (29.01.2025) - щодо належного способу захисту й меж втручання суду у дискреційні повноваження: суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень повторно вирішити питання з урахуванням правової позиції суду, не приймаючи рішення замість органу там, де закон залишає органу можливість вибору в межах установлених меж (дискрецію); втручанням у дискрецію є ситуація, коли суд визначає конкретні параметри (суму, відсоток тощо), які закон прямо відносить до компетенції органу, без достатніх правових та доказових підстав.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У цій справі суд оцінює: дії Управління щодо оформлення довідки № 282 від 20.01.2025 з відображенням стану грошового забезпечення на 01.01.2023 року; дії Управління щодо відмови у задоволенні вимоги позивача від 17.02.2025 року.
Так, як зазначено вище, пункт 5 Порядку № 45 зобов`язує враховувати при перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячну премію у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою в тому органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідач стверджує, що встановлені в довідці № 282 від 20.01.2025 розміри надбавки за особливості проходження служби, доплати за роботу з конфідентами, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії (50/15/15/50) відповідають середнім фактичним розмірам таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою у січні 2023 року.
Однак на виконання ухвали суду відповідач: не надав суду документів, що містять дані про фактичні виплати за січень 2023 року військовослужбовцям Управління на відповідній/прирівняній посаді; не надав наказів, телеграм чи інших актів, якими б були визначені мінімальні/середні розміри надбавки та премії для цієї категорії посад у січні 2023 року; не надав зведених розрахунків чи статистики, які б дозволяли перевірити відповідність заявлених 50/15/15/50 середнім фактичним розмірам.
У зразковій справі № 380/19324/23 Верховний Суд надав особливого значення документальному підтвердженню реальних розмірів надбавок і премії, витребувавши телеграми Міноборони та аналізуючи їх разом із іншими доказами.
Виходячи з цього підходу, одна лише довідка, видана самим органом без наведення первинних чи зведених документів, не може вважатися достатнім доказом того, що зазначені в ній відсоткові значення є саме «середніми фактичними розмірами» за пунктом 5 Порядку № 45.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України обов`язок доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на суб`єкта владних повноважень.
Отже, Управління не довело, що значення 50 % / 15 % / 15 % / 50 %, зазначені у довідці № 282, відповідають середнім фактично виплаченим розмірам додаткових видів грошового забезпечення та премії за відповідною (прирівняною) посадою у січні 2023 року.
Це означає, що дії відповідача щодо визначення таких відсотків як бази для перерахунку пенсії не відповідають вимогам пункту 5 Порядку № 45 та є протиправними.
Водночас, позивач, обґрунтовуючи вимогу про встановлення у новій довідці конкретних відсотків 100 % / 20 % / 148 %, посилається переважно на: рішення судів у справах інших пенсіонерів до різних територіальних органів СБУ та інших військових формувань; посилання на відомчі акти СБУ з грифом «ДСК» (Інструкція № 515/ДСК, наказ № 5/ДСК).
Ці рішення й акти свідчать про те, що в окремих органах та підрозділах СБУ (а також інших силових структурах) за певними посадами фактично застосовувалися підвищені розміри надбавки за особливості служби та премії (до 100 % і до 148 % відповідно).
Однак: такі рішення не стосуються безпосередньо Управління СБУ у Хмельницькій області та посади, яка є відповідною/прирівняною до тієї, з якої позивач був звільнений; у матеріалах справи відсутні конкретні документи, які б показували, що в саме цьому Управлінні й саме у січні 2023 року середні фактичні розміри надбавки за особливості служби, доплати за конфідентів та премії становили 100 % / 20 % / 148 %; у рішенні у зразковій справі № 380/19324/23 Верховний Суд вийшов на конкретні відсотки (65 % / 35 %) лише завдяки наявності однозначних внутрішніх актів Міністерства оборони України, що підтверджували такі значення, і розрахунків фактичних виплат.
За відсутності аналогічних чітких доказів у цій справі суд не має можливості ретроспективно встановити, що саме 100 % / 20 % / 148 % є середніми фактичними розмірами додаткових видів грошового забезпечення та премії за відповідною посадою в Управлінні СБУ у Хмельницькій області у січні 2023 року.
Постанова № 704 визначає лише межі (мінімальні та максимальні) для надбавки за особливості проходження служби та премії. Визначення конкретного відсотка в межах цих меж належить до дискреційних повноважень керівника органу з урахуванням фонду грошового забезпечення, специфіки служби, виконуваних завдань тощо.
Пункт 5 Порядку № 45, зі свого боку, вимагає, щоб при перерахунку пенсій такі надбавки й премії враховувалися у середніх фактичних розмірах за відповідною посадою й місяць виникнення права на перерахунок. Тобто орган зобов`язаний не просто встановити будь-який відсоток у межах «до 100 %», а й довести, що саме такий відсоток відповідає фактичній практиці виплат за відповідною посадою в конкретному органі.
З огляду на це: суд має право та обов`язок перевіряти, чи дотримався орган вимог пункту 5 Порядку № 45 при визначенні відсоткових значень у довідці; якщо ні - визнати дії органу протиправними та зобов`язати його повторно вирішити питання, видавши довідку відповідно до закону; але суд не повинен підміняти орган, якщо для встановлення конкретних відсоткових значень потрібні спеціальні розрахунки, аналіз внутрішніх даних та врахування бюджетних обмежень, а матеріали справи не містять однозначних доказів тільки одного можливого варіанту.
Саме такий підхід відображений у постановах Верховного Суду (наприклад, у справах № 520/2098/19, № 580/1617/19, № 320/8323/21), де суд визнає дії органу протиправними, але не визначає конкретну суму/відсоток замість органу, а зобов`язує його повторно вирішити питання з урахуванням правової позиції суду.
Враховуючи встановлені обставини справи, та наведені норми й правові позиції Верховного Суду, суд доходить таких висновків.
Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області не довело, що визначені в довідці № 282 від 20.01.2025 відсоткові значення надбавки за особливості служби, доплати за роботу з конфідентами, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії (50 % / 15 % / 15 % / 50 %) відповідають середнім фактичним розмірам таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою за січень 2023 року, як того вимагає пункт 5 Порядку № 45. Відтак дії Управління щодо визначення цих розмірів у довідці та щодо відмови у задоволенні вимоги позивача від 17.02.2025 року є протиправними.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б дозволили суду встановити, що середні фактичні розміри надбавки за особливості служби, доплати за роботу з конфідентами та премії за відповідною посадою в Управлінні у січні 2023 року становили саме 100 % / 20 % / 148 %. Отже, суд не може ретроспективно замінити відповідача у визначенні конкретних відсоткових значень і не має підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.
З огляду на викладене вище, належним та ефективним способом захисту права позивача у цій ситуації є: визнання протиправними дій Управління щодо визначення відсоткових значень 50/15/15/50 як середніх фактичних та щодо відмови у задоволенні вимоги від 17.02.2025; зобов`язання Управління оформити та направити нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з дотриманням вимог Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45, постанови № 704 та Закону «Про Державний бюджет України на 2023 рік», у тому числі з визначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії у середніх фактичних розмірах, що виплачувалися у січні 2023 року за відповідною (прирівняною) посадою в цьому ж органі.
У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
У зв`язку з наведеним вище, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Інші аргументи сторін не спростовують висновків суду за результатами розгляду справи, які зазначені вище.
Щодо інших доводів сторін, суд також зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін.
Виходячи з положень ч. 3 ст. 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908, 63 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області щодо: відмови у задоволенні вимоги ОСОБА_1 від 17.02.2025 року про оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року; визначення в довідці № 282 від 20.01.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів за роботу з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії (а саме: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів за роботу з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, у розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 відсотків посадового окладу; щомісячної премії у розмірі 50 відсотків посадового окладу), без належного підтвердження того, що зазначені значення є середніми розмірами, що фактично виплачені у січні 2023 року за відповідною (прирівняною) посадою в Служби безпеки України у Хмельницькій області.
Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області: оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 за відповідною (прирівняною) посадою, з якої його звільнено з військової служби, із зазначенням: посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2 684 грн, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, передбачені додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; надбавки за вислугу років - у розмірі, визначеному законодавством та відомчими актами Служби безпеки України для цієї категорії посад станом на 01.01.2023 року; надбавки за особливості проходження служби, доплати за роботу з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні 2023 року військовослужбовцям Служби безпеки України за відповідною (прирівняною) посадою в Управлінні Служби безпеки України у Хмельницькій області, відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 63 коп за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області (вул. Героїв Майдану, 19,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 20001734)
Головуючий суддя Є.В. Печений