Ухвала суду № 133393600, 19.01.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2026
Номер справи
380/22768/25
Номер документу
133393600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

19 січня 2026 рокусправа № 380/22768/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного підприємства «ДМП ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ГРУП» про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (79000, м. Львів, площа Маланюка, 6; код ЄДРПОУ 13817458) до приватного підприємства «ДМП ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ГРУП» (79019, Львівська область, м. Львів, вул. Куліша, буд. 47-А, кв. 23; код ЄДРПОУ 44847262) з вимогами:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДМП ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ГРУП» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 337 035,68 грн адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.

У позовній заяві зазначив, що відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень. Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред`являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. Зважаючи на те, що підстави для звернення до адміністративного суду виникли 16 квітня 2025 року, строк звернення до адміністративного суду Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю вийшов 16 жовтня 2025 року. Позивач визнає, що шестимісячний строк, передбачений частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою було пропущено. Причиною пропуску строку стали об`єктивні обставини, пов`язані зі збоєм у роботі підсистеми ЄСІКС «Електронний Суд». Позивачем 18.11.2025 було виявлено, що дана позовна заява не була відправлена і залишена у «Чернетках» на етапі підписання і відправлення позовної заяви. На підтвердження цього факту долучаємо скрін-зображення з Електронного суду, на яких видно, що в цей день Відділенням подавались і інші позовні заяви до інших відповідачів, а позовна заява до ТзОВ «ДМП ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ГРУП» має статус «Чернетка». Просить поновити пропущений строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 24.11.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач позов не визнав, 09.12.2025 за вх.№97754 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Звернув увагу, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина 1 статті 121 КАС України).

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає Право на справедливий суд, одним із аспектів якого є право доступу, яке не є абсолютним і може підлягати законним обмеженням, які мають законну мету та використаними засобами та досягнутими цілями. Таким законним обмеженням є передбачені законом строки звернення до суду, які можуть бути поновлені за заявою заявника із зазначенням та обґрунтуванням поважних причин та надання належних доказів щодо причин пропуску строків звернення до суду.

Позивач вважає, що ним пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом, оскільки підстави для звернення виникли ще 16.04.2025. Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку покликається на те, що позовна заява була сформована 14.10.2025, однак у зв`язку зі збоєм у роботі підсистеми ЄСІКС «Електронний суд» така не була відправлена. 18.11.2025 позивачем було виявлено, що дана позовна заяв не була відправлена і залишена у «Чернетках» на етапі підписання і відправлення позовної заяви.

Суд звертає увагу на те, що пунктом 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України встановлено порядок вчинення дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення відповідних дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Згідно з пунктом 16 наведеного Розділу Кодексу адміністративного судочинства України до дня реєстрації суб`єкта владних повноважень в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та отримання ним офіційної електронної адреси надсилання судом суб`єкту владних повноважень текстів повісток, копій судових рішень здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

17 серпня 2021 року Вища рада правосуддя рішенням №1845/0/15-21 затвердила Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС). З 05 жовтня 2021 року офіційно почали функціонувати підсистеми «Електронний суд», «Електронний кабінет» та підсистема відеоконференцзв`язку.

Відповідно до пункту 24 зазначеного Положення, Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.

Пунктом 26 Положення визначено, що електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

Наказом Державного підприємства «Центр судових сервісів» від 11.01.2022 №2-ОД затверджено Інструкцію користувача підсистеми «Електронний суд» Єдиної судово-інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до пункту 5.2.5 зазначеної Інструкції доступні наступні статуси заяв:

- статус «Чернетка» - заяву ще не направлено до суду, вона збережена тільки в Кабінеті Користувача;

- статус «Підписання» - заяву засвідчено КЕП Користувача;

- статус «Відправлено» - заяву скеровано з бази даних електронного суду на прийом до бази даних автоматизованої системи документообігу суду;

- статус «Доставлено» - заява прийнята базою даних автоматизованої системи документообігу суду;

- статус «Зареєстровано» - заяву опрацьовано відповідальним працівником суду;

- статус «Відмовлено в реєстрації» - заяву опрацьовано відповідальним працівником суду, але відмовлено у її прийнятті. Заяви та клопотання зі статусом «Відмовлено в реєстрації» можливо відкоригувати та надіслати до суду повторно.

Окрім цього, пунктом 5.1.22 Інструкції передбачено можливість перегляду додаткової інформації щодо кожного документа, а саме: стан документу; дата створення (доставки в кабінет); дата останнього коригування (оновлення); дата підпису; дата відправки до суду; дата реєстрації в суді; дата набрання законної сили (ДНЗС).

З урахуванням викладеного суд наголошує, що сам факт формування електронного документа в системі «Електронний суд» жодним чином не означає, що такий документ було підписано та відправлено до суду, оскільки передбачається, що після формування в «Електронному суді» відповідного процесуального документа необхідно також засвідчити кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи та відправити до суду.

Після цього відправнику необхідно перевірити зміну статусу заяви «Підписання» на статус «Відправлено», щоб пересвідчитися у тому, що заяву відправлено до суду, перевірити зміну статусу заяви на «Зареєстровано», який підтверджує факт реєстрації заяви в автоматизованій системі документообігу суду. У разі відмови в реєстрації заяви, або якщо заява не буде доставлена до автоматизованої системи документообігу суду, то відображатимуться відповідні статуси заяв» «Відмовлено в реєстрації», «Помилка обробки».

При цьому, суд зауважує, що будь-яких доказів того, що після підписання позовної заяви, така не була підписана у зв`язку зі збоєм роботи системи «Електронний суд», позивачем не надано.

На переконання суду, зазначена позивачем підстава, є суб`єктивною обставиною та не доводить існування об`єктивно непереборних обставин, які не залежали від волевиявлення позивача та були пов`язані з дійсними істотними перешкодами/труднощами для своєчасного звернення до суду за захистом своїх прав у встановлений законом строк або у максимально короткий термін після закінчення цього строку.

Тому, вказані позивачем причини пропуску строку звернення до суду з позовом не є поважними.

Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відтак, позивачу відповідно до частини шостої статті 161 КАС України слід подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши поважні причини пропуску і підстави для поновлення строку звернення до суду з цим позовом (якщо такі є).

Згідно з частиною першою статті 169 вказаного Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Беручи до уваги наведене, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

у х в а л и л а:

Позовну заяву залишити без руху.

Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині ухвали п`ять днів з дня отримання копії ухвали у такий спосіб: скерувати до Львівського окружного адміністративного суду (заяву про усунення недоліків позовної заяви) до якої надати:

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та доказів поважності причин його пропуску (вказати причини пропуску строку звернення до суду, якщо такі є).

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу (представнику позивача).

Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Сподарик Наталія Іванівна