Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 р. справа № 2а-26762/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смагар С.В.
при секретаріЗакутько О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів», м. Ясинувата
до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції, м. Ясинувата
про визнання недійсною першої податкової вимоги від 11 листопада 2010 року № 1/98
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області
за участю представників:
від позивача: Шугалєєвої І.Г. за дов. від 01.09.2010р.
від відповідача: Хандогіної О.Ю. за дов. від 02.12.2010р.
від третьої особи: Телеп О.П. за дов. від 29.12.2010р.
ВСТАНОВИВ:
Командитним товариством «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» заявлено позов до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсною першої податкової вимоги від 11 листопада 2010 року № 1/98, якою визначено податковий борг в сумі 802394 грн. 78 коп.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність узгодженого податкового зобов'язання та відповідно і наявності податкового боргу в сумі, визначеній у спірній вимозі.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірна вимога прийнята у відповідності до вимог діючого законодавства на підставі подання Управління державного казначейства у м. Ясинувата про наявність бюджетної заборгованості у позивача.
Третя особа проти позову заперечувала, підтримала правову позицію податкового органу.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, третьої особи, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Командитне товариство «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 00957643, знаходиться на податковому обліку в Ясинуватській обєднаній державній податковій інспекції, є правонаступником Закритого акціонерного товариства «Ясинуватський комбінат хлібопродуктів», що підтверджується протоколом загальних зборів від 27 січня 2010 року та одноособовою заявою (меморандумом).
11 листопада 2010 року відповідачем була прийнята спірна вимога № 1/98 стосовно позивача, в якій визначено, що позивач станом на 10 листопада 2010 року має суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями у розмірі 802394 грн. 78 коп., у тому числі Д/к 1996, код платежу 80138300 у розмірі 246600 грн., Д/к 1997 код платежу 80138300 у розмірі 209200 грн., та за нарахованою пенею за 1996 та 1997 роки у розмірі 346594 грн. 78 коп. Крім цього, спірною вимогою визначено, що з 1 жовтня 1996 року на активи позивача розповсюджується право податкової застави згідно із Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі - Закон № 2181). Правовою підставою прийняття спірної вимоги відповідач визначив норми статей 6, 8, 10, 11, 16, 17 Закону № 2181.
Судом встановлено, що підставою для прийняття спірної вимоги відповідачем стало отримання з Управління державного казначейства у м. Ясинувата подання від 20 жовтня 2010 року № 80 щодо наявності заборгованості перед Державним бюджетом України у позивача на загальну суму 802394 грн. 78 коп.
Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154-VІ визначити у 2010 році органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії. При цьому така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 1.10 статті 1 Закону № 2181 податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу. Згідно з підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 даного Закону якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги. Форма зазначеного подання затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001 року № 1387 затверджений Порядок надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів. Як вбачається з подання Управління державного казначейства у м. Ясинувата подання було сформовано у відповідності до даного Порядку.
Пунктом 1.12 статті 1 Закону визначено, що контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону, серед якого органи державного казначейства відсутні. В той же час, відповідно до пункту 7 статті 11 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), тому подання Управління державного казначейства у м. Ясинувата, у спірних правовідносинах, можна вважати прирівняним до подання контролюючого органу щодо бюджетної заборгованості.
Суд зазначає, що Закон України «Про Державний бюджет на 2010 рік» визначає заборгованість субєктів господарювання перед Державним бюджетом України як податковий борг і стягується відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тобто в розумінні норм Закону № 2181 податковий орган має надіслати першу та другу податкову вимогу, та при несплаті заборгованості, звернутися із позовом до суду, однак дана заборгованість не є узгодженим податковим зобовязанням. Прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) лише стягується у порядку визначеному законодавством, для стягнення податкового боргу, та не є узгодженим податковим зобовязанням, внаслідок чого в цій частині суд вважає за необхідне визнати спірну вимогу недійсною.
Як вже зазначалося вище, Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийнятий 21 грудня 2000 року, набрав чинності 1 квітня 2001 року, внаслідок чого суд дійшов висновку щодо неправомірності визначення у спірній першій податковій вимозі поширення податкової застави на активи позивача у відповідності до цього Закону, з 1 жовтня 1996 року, внаслідок чого в цій частині суд вважає за необхідне визнати спірну першу податкову вимогу недійсною.
Враховуючи, що предметом спору в межах даної адміністративної справи є правомірність чи неправомірність прийняття відповідачем спірної першої податкової вимоги, а не стягнення заборгованості перед бюджетом податковим органом з підприємства, суд в межах даної справи не розглядає питання наявності чи відсутності заборгованості позивача перед бюджетом. Крім цього, суд зазначає, що даним судовим рішенням податковий орган не позбавляється можливості подати позов до підприємства про стягнення заборгованості.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а судові витрати підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України в порядку статті 94 КАС України відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсною першої податкової вимоги від 11 листопада 2010 року № 1/98, якою визначено податковий борг в сумі 802394 грн. 78 коп. задовольнити частково.
Визнати частково недійсною першу податкову вимогу Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції від 11 листопада 2010 року № 1/98 в частині визначення суми боргу як узгодженого податкового зобов'язання та в частині розповсюдження права податкової застави на активи Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» з 1 жовтня 1996 року згідно з Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 20 грудня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 24 грудня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.