Постанова № 13337688, 23.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
2а-23591/10/0570
Номер документу
13337688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2010 р. справа № 2а-23591/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зекунова Е. В.

при секретаріКовальському А.В.

за участю представників позивача Нагорного А.Г.

представника відповідача Кальмук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства “Донвуглереструктуризація” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів,

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з енергозбереження звернулась до суду з позовом до Державного підприємства “Донвуглереструктуризація” про стягнення підвищено плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 2 753 456,72 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження - територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів на ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно ст. 27 п. "є" Закону України "Про енергозбереження" від 1 липня 1994 року № 74/94 -ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно ст. 11 п. "е" Закону України "Про енергозбереження" економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/09-17-081 КП від 29 грудня 2009 року.

Згідновисновку вищезазначеного акту перевірки «Укрвуглеторфреструктуризація» нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають:

- перевитрати електроенергії через використання насосних агрегатів головного водовідливу горизонтів 510 м. та 480 м. з ККД меншим за паспортом - 2333,517 тис. кВт.год./рік.

Сумарні перевитрати нераціонального використання теплової енергії складають розмір підвищеної плати (2333,517 х 589,98 грн.) х 2 = 2753456,72 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акта перевірки застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно чинного законодавства.

Розмір підвищеної плати передбачений в Постанові КМУ „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" №699 від 2.09.1993р.

В розділі II цієї постанови КМУ зазначено, що „споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження".

Застосована територіальним управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 2753456,72 грн. вказаним підприємством не сплачена.

Відповідно до п.п.16,17 вказаного Порядку ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку. Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів стягуються в доход Державного бюджету України.

Відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» є правонаступником ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», а тому є відповідачем у справі та має заборгованість перед Державним бюджетом України по сплаті підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, яка відноситься до економічних заходів передбачених ст.11 Закону України «Про енергозбереження».

Просить стягнути з Державного підприємства «Донвуглереструктуризація», яке є правонаступником ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» 2753456,72 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів в доход Державного бюджету України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Зазначив, що ДП «Донвуглереструктуризація» створене згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність даного підприємства шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Донвуглереструктуризація».

Відповідно до п.9 вищевказаного Наказу, ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником всіх прав та обов'язків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» в повному обсязі та у відповідності з передавальним балансом (тільки державного підприємства замовника, а не основних виробничих фондів, які передано на ліквідацію або ліквідовано).

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно - енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки від 29 грудня 2009 року зафіксовані на ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та не мають відношення до ДП «Донвуглереструктуризація».

Відповідно до розподільчого балансу який був підписаний 30.06.2010р., ДП «Донвуглереструктуризація» не приймала заборгованість в сумі 2 753 456,72 грн., від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

В даний час ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» не виключено з Єдиного державного Реєстру Підприємств і Організацій України, як юридична особа.

Відповідно до ч. 2 ст. 104, ч.5 ст. 111 ГК України, юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного Державного Реєстру запису про його припинення, і по цьому ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» як сторона виконавчого виробництва не вибула і повинна нести відповідальність за своїм зобов'язаннями

Форма власності ДП «Донвуглереструктуризація» загальнодержавна. Фінансово - господарська діяльність ДП Донвуглереструктуризація» здійснюється відповідно до фінансового плану і плану використання бюджетних коштів. Вказані плани розробляються підприємством і погоджуються з Органом управління майна в межах бюджетних асигнувань звідного кошторису Міністерства.

Згідно норм Бюджетного Кодексу України, ДП «Донвуглереструктуризація» є одержувачем бюджетних коштів, а Міністерство вугільної промисловості України є розпорядником бюджетних коштів. Єдиним джерелом фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» є засоби державного бюджету, направлені на реструктуризацію підприємств вугільної промисловості.

Відповідно до п. 2.1., 2.2. Статуту підприємства створено з метою організації і виконання робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Донецької області відповідно до затверджених проектів. Єдиним джерелом фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» є кошти державного бюджету направлені на реструктуризацію підприємств вугільної галузі. Згідно з нормами Бюджетного кодексу України ДП «Донвуглереструктуризація» є одержувачем бюджетних коштів, а Міністерство вугільної промисловості України є розпорядником бюджетних коштів.

У відповідності до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28.02.2002р. №228, одержувачі бюджетних коштів - це підприємства і організації, які не мають статусу бюджетної установи, які отримують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на конання державних цільових програм і надання послуг.

Пункт 9 цієї постанови передбачає, що одержувачі використовують бюджетні кошти відповідно до плану використання бюджетних коштів. Згідно п. 23 Постанови КМУ № 288, розпорядники (Міністерство вугільної промисловості України) бюджетних коштів, а не одержувачі (ДП «Донвуглереструктуризація»), здійснюють коректування об'ємів узятих бюджетних зобов'язань.

ДП «Донвуглереструктуризація» є виконавцем державних програм і здійснює оплати в межах виділених асигнувань. Будь - які зобов'язання, прийняті без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати Державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів і йому підпорядковується, здійснює діяльність на підставі Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039. Відповідно до зазначеного Положення до компетенції Державної інспекції з енергозбереження належить виконання відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проведення державної експертизи об'єктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, перелік яких наведено у додатку до Положення про державну експертизу з енергозбереження; здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства; здійснює державний контроль за станом обліку паливно-енергетичних ресурсів, додержанням дисципліни газоспоживання та газопостачання, використанням автоматичних засобів регулювання споживання природного газу, наявністю і додержанням режимних або технологічних карт устаткування, використанням вторинних паливно-енергетичних ресурсів; надає за результатами перевірки підприємств обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушень і недоліків, зумовлених невиконанням вимог законодавства з енергозбереження щодо ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та контролює виконання цих приписів; здійснює контроль шляхом проведення комплексних перевірок стану обліку паливно-енергетичних ресурсів, що витрачаються, зокрема, для виробництва продукції.

Державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державна інспекція з енергозбереження, як встановлено Положенням, має право застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного), нераціонального їх використання.

Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація», свідоцтво про державну реєстрацію АО1 247589 від 23.01.2008р., ідентифікаційний код 35703830, місцезнаходження: м.Київ, пр-т Академіка Палладіна, б.46/2. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зазначене підприємство знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.

В судовому засіданні встановлено, що 29 грудня 2009 року позивачем було проведено комплексну перевірку Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» з питань використання паливно-енергетичних ресурсів, в ході якої було складено акт № 15-6/09-17-081 від 29 грудня 2009 року.

Під час перевірки позивачем було виявлено факти безгосподарного використання Державним підприємством «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/09-17-081 КП від 29 грудня 2009 року.

Згідновисновку вищезазначеного акту перевірки «Укрвуглеторфреструктуризація» нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають:

- перевитрати електроенергії через використання насосних агрегатів головного водовідливу горизонтів 510 м. та 480 м. з ККД меншим за паспортом - 2333,517 тис. кВт.год./рік.

Сумарні перевитрати нераціонального використання теплової енергії складають розмір підвищеної плати (2333,517 х 589,98 грн.) х 2 = 253456,72 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акта перевірки застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно чинного законодавства.

30 грудня 2009 року за результатами розгляду акту перевірки територіальним управлінням по Донецькій області Державної інспекції з енергозбереження прийнято постанову № 15-6/09-22-081 КП-76 ЕС про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, якою до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» застосовано підвищену плату за перевитрати електричної енергії на суму 2 753 456,72 грн.

У червні 2010 року Державна інспекція з енергозбереження звернулась в Окружний адміністративний суд м.Києва з адміністративним позовом до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» про стягнення в дохід держави підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 2753456,72 грн.

01.11.2010 року ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва позов залишено без розгляду у звязку з тим, що Державна інспекція з енергозбереження відкликала позовну заяву у звязку з прийняттям Міністерством вугільної промисловості України наказу № 99 від 02 квітня 2010 року.

Судом встановлено що наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність даного підприємства шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Донвуглереструктуризація».

Відповідно до п.9 вищевказаного Наказу, ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником всіх прав та обов'язків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» в повному обсязі згідно з розподільчим балансом.

Державне підприємство «Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (скорочена назва ДП «Донвуглереструктуризація»), зареєстроване Виконавчим комітетом Макіївської міської ради, ідентифікаційний код 32442610, свідоцтво про реєстрацію серії А00 №722969 від 03.07.2003р.

Відповідно до наказу Мінвуглепрому від 02.04.2010р. №99 між ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та ДП «Донвуглереструктуризація» складено розподільчо-передавальний баланс станом на 01.06.2010 року, затверджений перший заступником Міністра вугільної промисловості України Чередниченко Ю.Т. 30.06.2010 року.

Розділом ІV.Поточні зобовязання (код 550) цього балансу, визначені зобовязання за розрахунками з бюджетом, які приймаються ДП «Донвуглереструктуризація», та складають 3196192,93 грн.

Згідно актів передачі первинної документації кредиторської та дебіторської заборгованості станом на 01 червня 2010р. (а.с.) серед поточних зобовязань заборгованість ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» з підвищеної плати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів перед Державним бюджетом України у розмірі 2753456,72 грн. державному підприємству «Донвуглереструктуризація» не передавалось.

Відповідно до частини 91 Цивільного кодексу України (ЦК України) юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Як визначено частиною 4 указаної статті цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.10.2010 року органом реєстрації внесено відомості щодо знаходження ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» в стані припинення.

Суд зауважує, що оскільки до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено запису про припинення юридичної особи ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», її цивільна правоздатність не припинена. Отже зазначена особа в повному обсязі відповідає за своїми обовязками.

Враховуючи розподільчо-передавальний баланс, відповідно до якого сума заборгованості зі сплати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів перед Державним бюджетом України не передано державному підприємству «Донвуглереструктуризація» та не включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», суд приходить до висновку про відсутність зобовязання відповідача щодо сплати указаного боргу.

На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимоги у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства “Донвуглереструктуризація” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів відмовити.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 23 грудня 2010 року у присутності представників сторін.

Постанова у повному обсязі виготовлена 27 грудня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Зекунов Е. В.